Wydatki bieżące przedszkola publicznego – zakup usług księgowych
REKLAMA
REKLAMA
W 2012 r. wnioskodawca udzielił dotacji dla przedszkola niepublicznego. Ze środków tej dotacji finansowane były m. in. wydatki na zakup usług księgowych prowadzonych przez biuro rachunkowe.
REKLAMA
Regionalna Izba Obrachunkowa we Wrocławiu wskazała, iż w myśl art. 131 ustawy z dnia 29 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych dotacje podmiotowe obejmują środki dla podmiotu wskazanego w odrębnej ustawie lub w umowie międzynarodowej, wyłącznie na dofinansowanie działalności bieżącej w zakresie określonym w odrębnej ustawie lub umowie międzynarodowej.
Z tego powodu istotne jest ustalenie zakresu przedmiotowego pojęcia „działalność bieżąca”, na sfinansowanie której wolno przeznaczyć każdą z przewidzianych w prawie dotacji podmiotowych.
Zobacz również: Przedszkole za złotówkę
REKLAMA
Jak wyjaśniła RIO, zgodnie z brzmieniem art. 131 ustawy o finansach publicznych dofinansowanie działalności bieżącej beneficjenta dotacji podmiotowej ma się dokonywać w zakresie określonym w odrębnej ustawie lub umowie międzynarodowej. W analizowanym przypadku takim aktem jest ustawa z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty.
W związku z faktem, iż ustawa o systemie oświaty nie zawiera odrębnej definicji pojęcia „wydatków bieżących”, zasadnym jest odpowiednie stosowanie przepisów określających pojęcie „wydatków bieżących” zawartych w ustawie o finansach publicznych. Stanowisko takie potwierdzone zostało przez NSA w Wyroku z 24 marca 2008 r. (sygn. akt II GSK 284/08). Zgodnie z art. 236 ust. 2 ustawy o finansach publicznych przez wydatki bieżące jednostek samorządu terytorialnego rozumie się wydatki niebędące wydatkami.
Masz pytania? Zadaj je na Forum!
REKLAMA
REKLAMA