reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Finanse > Rachunkowość budżetowa > Wydatki bieżące przedszkola publicznego – zakup usług księgowych

Wydatki bieżące przedszkola publicznego – zakup usług księgowych

Wydatki bieżące przedszkola publicznego mogą stanowić m. in. wydatki na zakup usług księgowych prowadzonych przez biuro rachunkowe – wyjaśnia  Regionalna Izba Obrachunkowa we Wrocławiu.

W 2012 r. wnioskodawca udzielił dotacji dla przedszkola niepublicznego. Ze środków tej dotacji finansowane były m. in. wydatki na zakup usług księgowych prowadzonych przez biuro rachunkowe.

Regionalna Izba Obrachunkowa we Wrocławiu wskazała, iż w myśl art. 131 ustawy z dnia 29 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych dotacje podmiotowe obejmują środki dla podmiotu wskazanego w odrębnej ustawie lub w umowie międzynarodowej, wyłącznie na dofinansowanie działalności bieżącej w zakresie określonym w odrębnej ustawie lub umowie międzynarodowej.

Z tego powodu istotne jest ustalenie zakresu przedmiotowego pojęcia „działalność bieżąca”, na sfinansowanie której wolno przeznaczyć każdą z przewidzianych w prawie dotacji podmiotowych.

Zobacz również: Przedszkole za złotówkę

Jak wyjaśniła RIO, zgodnie z brzmieniem art. 131 ustawy o finansach publicznych dofinansowanie działalności bieżącej beneficjenta dotacji podmiotowej ma się dokonywać w zakresie określonym w odrębnej ustawie lub umowie międzynarodowej. W analizowanym przypadku takim aktem jest ustawa z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty.

W związku z faktem, iż ustawa o systemie oświaty nie zawiera odrębnej definicji pojęcia „wydatków bieżących”, zasadnym jest odpowiednie stosowanie przepisów określających pojęcie „wydatków bieżących” zawartych w ustawie o finansach publicznych. Stanowisko takie potwierdzone zostało przez NSA w Wyroku z 24 marca 2008 r. (sygn. akt II GSK 284/08). Zgodnie z art. 236 ust. 2 ustawy o finansach publicznych przez wydatki bieżące jednostek samorządu terytorialnego rozumie się wydatki niebędące wydatkami.

Masz pytania? Zadaj je na Forum!

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

wydatki przedszkola mogą byc spożytkowane na zakup usług księgowych
wydatki przedszkola mogą byc spożytkowane na zakup usług księgowych

Sprawozdawczość budżetowa w praktyce. Objaśnienia, wzory, przykłady199.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Artykuł sponsorowany

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

Compliance 2021

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Łodygowska

Prawnik, autorka bloga prawniczego dla kobiet w ciąży i młodych Mam www.matkaprawnik.pl. Specjalizuje się w prawie pracy, opiece okołoporodowej i ubezpieczeniach społecznych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama