REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Szczegółowa ewidencja księgowa podatku od środków transportowych

Izabela Motowilczuk
Izabela Motowilczuk
magister administracji, były wieloletni inspektor kontroli gospodarki finansowej w regionalnej izbie obrachunkowej, autor licznych publikacji z zakresu finansów i rachunkowości jednostek sektora publicznego, ze szczególnym uwzględnieniem samorządowych jednostek organizacyjnych
Ewidencja księgowa podatku od środków transportowych
Ewidencja księgowa podatku od środków transportowych
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Czy można prowadzić szczegółową ewidencję księgową podatku od środków transportowych w podziale według środków transportowych zamiast według ich właścicieli?

Nie, zmiana zasad prowadzenia ewidencji szczegółowej w podatku od środków transportowych w sposób wskazany w pytaniu nie jest możliwa.

REKLAMA

Zasady prowadzenia rachunkowości oraz plany kont dla organów podatkowych jednostek samorządu terytorialnego (a właśnie dochodem tych jednostek jest, na podstawie art. 4 ust. 1 pkt 1 lit. d ustawy z 13 listopada 2003 r. o dochodach jednostek samorządu terytorialnego, podatek od środków transportowych) są ustalone przez Ministra Finansów w rozporządzeniu z 25 października 2010 r. w sprawie zasad rachunkowości oraz planów kont dla organów podatkowych jednostek samorządu terytorialnego (dalej: rozporządzenie w sprawie planów kont podatkowych), wydanym na podstawie art. 40 ust. 4 pkt 1 lit. b ustawy z 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych.

Zobacz również: Zasady ewidencji pozabilansowej jednostki oświatowej

Aktualne maksymalne stawki podatku od środków transportowych można znaleźć na naszej stronie internetowej www.rb.infor.pl w zakładce WSKAŹNIKI i STAWKI.

Ewidencję księgową rozliczeń z tytułu podatków, zgodnie z § 10 pkt 1 oraz § 11 ust. 2–5 wymienionego rozporządzenia, prowadzi się na kontach bilansowych, tj. na kontach:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

● syntetycznych księgi głównej,

● analitycznych i kontach szczegółowych ksiąg pomocniczych,

przy czym konta:

● analityczne do kont syntetycznych prowadzi się według rodzajów podatków (czyli w ramach konta syntetycznego 221 „Należności z tytułu dochodów budżetowych” powinno być prowadzone konto analityczne dla podatku od środków transportowych),

● szczegółowe prowadzi się do kont analitycznych i służą one do ewidencjonowania rozrachunków z podatnikami, inkasentami, jednostkami budżetowymi, bankami i innymi podmiotami.

Na kontach szczegółowych zakładanych dla podatników ewidencjonuje się rozrachunki z tytułu podatków, które podlegają przypisaniu na ich kontach – w danym podatku dla każdego podatnika zakładane jest odrębne konto. Szczegółowych kont podatników można nie prowadzić jedynie dla podatków, które nie podlegają przypisaniu, w szczególności dotyczy to opłat określonych w rozdziale 5 ustawy z 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (takich jak np. opłata miejscowa, targowa). Wyjątek ten jednak nie obejmuje podatku od środków transportowych, którego wysokość przypisuje się na podstawie deklaracji składanej przez podatników (art. 9 ust. 6 ww. ustawy).

Polecamy serwis: Podatki i opłaty

Na kontach szczegółowych podatników, zgodnie z § 21 rozporządzenia w sprawie planów kont podatkowych, należy dokonywać księgowań dotyczących rozrachunków z poszczególnymi podatnikami z tytułu należnych i wpłaconych przez nich podatków, podlegających przypisaniu na ich kontach w sposób wskazany w tabeli.

TABELA. Ewidencja na koncie 221 „Należności z tytułu dochodów budżetowych”

Strona Wn

Strona Ma

1. Przypisy należności (na podstawie złożonych deklaracji, decyzji wydanych przez organ podatkowy).

2. Odsetki za zwłokę i inne należności uboczne w kwocie wpłaconej.

3. Zwrot nadpłaty.

4. Wypłata oprocentowania należnego podatnikowi za nieterminowy zwrot nadpłaty.

1. Odpisy należności (np. wynikające ze złożonych korekt deklaracji lub decyzji o umorzeniu podatku).

2. Wpłaty dokonane na rachunek bieżący lub do kasy urzędu.

3. Wygaśnięcie zobowiązania podatkowego (np. przez przeniesienie własności rzeczy lub praw majątkowych albo potrącenie).

Przepisy rozporządzenia w sprawie planów kont podatkowych są ogólnie obowiązujące, a zatem ich modyfikacja przez kierowników jednostek jest możliwa jedynie wtedy, gdy jest to wyraźnie przewidziane w tym rozporządzeniu (np. § 6 ust. 2 i 4 stanowi, że ewidencję druków ścisłego zarachowania prowadzi się w księdze druków, ale organ podatkowy może przyjąć inne urządzenie ewidencyjne). Rozporządzenie to nie zawiera jednak w żadnym swoim przepisie upoważnienia dla organów podatkowych do zmiany zasad prowadzenia ewidencji szczegółowej rozrachunków z podatnikami.

Podstawy prawne

● art. 4 ust. 1 pkt 1 lit. d ustawy z 13 listopada 2003 r. o dochodach jednostek samorządu terytorialnego (j.t. Dz.U. z 2010 r. Nr 80, poz. 526; ost.zm. Dz.U. z 2013 r. poz. 193)

● art. 40 ust. 4 pkt 1 lit. b ustawy z 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (j.t. Dz.U. z 2013 r. poz. 885; ost.zm. Dz.U. z 2013 r. poz. 938)

● art. 9 ust. 6, rozdział 5 ustawy z 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (j.t. Dz.U. z 2010 r. Nr 95, poz. 613; ost.zm. Dz.U. z 2011 r. Nr 232, poz. 1378)

● § 6 ust. 2 i 4, § 10 pkt 1, § 11 ust. 2–5, § 21 rozporządzenia Ministra Finansów z 25 października 2010 r. w sprawie zasad rachunkowości oraz planów kont dla organów podatkowych jednostek samorządu terytorialnego (Dz.U. Nr 208, poz. 1375).

Polecamy serwis: Rachunkowość budżetowa

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Rachunkowość Budżetowa
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  100 tys. osób na "Marszu Miliona Serc" - policja potwierdza informacje PAP

  "Marsz Miliona Serc" odbył się w Warszawie 1 października 2023 r. Frekwencja tego Marszu z godz. 12, to ok. 60 tys. na rondzie Dmowskiego i ok. 40 tys. na trasie przemarszu - informuje w poniedziałek 2 października stołeczna policja. Tym samym policja potwierdziła nieoficjalne informacje PAP, kwestionowane przez KO w tej sprawie.

  Uczniowie będą ćwiczyć na symulatorach strzeleckich. "Broń jak prawdziwa"

  Symulatory ćwiczeń strzeleckich trafią do dwóch szkół ponadpodstawowych. Na czym będzie polegało strzelanie? Ile szkołę będzie kosztował symulator? 

  Nobel z medycyny 2023 za odkrycia, które dały szczepionkę na covid

  Nagrodę Nobla w dziedzinie fizjologii i medycyny otrzymali w 2023 roku Katalin Karikó i Drew Weissman "za odkrycia dotyczące modyfikacji zasad nukleozydowych, które umożliwiły opracowanie skutecznych szczepionek mRNA przeciwko COVID -19". Nagrodą Nobla, wynoszącą 11 mln koron szwedzkich (ok. 4,41 mln zł), laureaci podzielą się po połowie.

  Wzór wniosku o bon 2500 zł na laptop dla nauczyciela. Podaj email i numer telefonu. Przyjdą na nie kody [10 października 2023 r.]

  Nauczyciele muszą złożyć wniosek o przyznanie bonu 2500 zł. W artykule wzór wniosku. Można go składać w okresie od 10-13 października w zależności od grupy uprawnionych. Jest krótki okres składania wniosków - przez 30 dni.

  REKLAMA

  Nowe standardy kształcenia lekarzy i lekarzy dentystów. Co się zmieni w 2024/2025? [Rozporządzenie]

  Minister Edukacji i Nauki, w porozumieniu z Ministrem Zdrowia, podpisał rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie standardów kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu lekarza, lekarza dentysty, farmaceuty, pielęgniarki, położnej, diagnosty laboratoryjnego, fizjoterapeuty i ratownika medycznego w części dotyczącej zawodu lekarza i lekarza dentysty. 

  Starsze małżeństwo zaufało nawigacji, ugrzęźli w błocie w środku lasu

  Nawigacja samochodowa w tym przypadku nie okazała się pomocna. Starsze małżeństwo wracające z sanatorium zostało pokierowane przez GPS do lasu, gdzie ich samochód ugrzązł w błocie. Na pomoc przybyli policjanci z Lubaczowa. 

  Pieszy przegrywa z samochodem. Jak poprawić infrastrukturę dla pieszych?

  Pieszy na drodze. Chociaż każdy z nas jest pieszym, to jednak priorytet na drodze mają potrzeby kierowców. Z czym na co dzień mierzy się piechur. Jak można poprawić przestrzeń spacerową? 

  Rok akademicki 2023/24 - jaki będzie, co się zmienia, dla kogo stypendia?

  W dniu 2 października 2023 r. większość szkół wyższych w Polsce rozpoczyna nowy rok akademicki 2023/24. W tym roku ponad 1,2 mln studentów będzie uczyć się na ponad 350 uczelniach. MEiN planuje m.in. zasilić dodatkowymi środkami subwencję dla uczelni, rozwijać Branżowe Centra Umiejętności i dążyć do umiędzynarodowienia polskiej nauki.

  REKLAMA

  Od 10 X 2023 r. składasz wniosek o bon 2500 zł na laptop. Tylko dla nauczycieli z klas IV-VIII. Cztery terminy. Tylko 30 dni na złożenie wniosku

  Minister Cyfryzacji wyznaczy w tym tygodniu 10-13 października 2023 r. jako początkowe daty składania wniosków o bon 2500 zł dla nauczycieli.

  P.Czarnek: PO zaciągnęła kredyt w niemieckim banku na przegraną kampanię wyborczą

  Platforma Obywatelska zaciąga dług na przegraną kampanię wyborczą w niemieckim banku; to tak jakby powiedzieć oczywistość. Nie jest to dla nas żadnym zaskoczeniem – powiedział 29 września 2023 r. minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

  REKLAMA