REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Szczegółowa ewidencja księgowa podatku od środków transportowych

Izabela Motowilczuk
magister administracji, były wieloletni inspektor kontroli gospodarki finansowej w regionalnej izbie obrachunkowej, autor licznych publikacji z zakresu finansów i rachunkowości jednostek sektora publicznego, ze szczególnym uwzględnieniem samorządowych jednostek organizacyjnych
Ewidencja księgowa podatku od środków transportowych
Ewidencja księgowa podatku od środków transportowych
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Czy można prowadzić szczegółową ewidencję księgową podatku od środków transportowych w podziale według środków transportowych zamiast według ich właścicieli?

Nie, zmiana zasad prowadzenia ewidencji szczegółowej w podatku od środków transportowych w sposób wskazany w pytaniu nie jest możliwa.

REKLAMA

Zasady prowadzenia rachunkowości oraz plany kont dla organów podatkowych jednostek samorządu terytorialnego (a właśnie dochodem tych jednostek jest, na podstawie art. 4 ust. 1 pkt 1 lit. d ustawy z 13 listopada 2003 r. o dochodach jednostek samorządu terytorialnego, podatek od środków transportowych) są ustalone przez Ministra Finansów w rozporządzeniu z 25 października 2010 r. w sprawie zasad rachunkowości oraz planów kont dla organów podatkowych jednostek samorządu terytorialnego (dalej: rozporządzenie w sprawie planów kont podatkowych), wydanym na podstawie art. 40 ust. 4 pkt 1 lit. b ustawy z 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych.

Zobacz również: Zasady ewidencji pozabilansowej jednostki oświatowej

Aktualne maksymalne stawki podatku od środków transportowych można znaleźć na naszej stronie internetowej www.rb.infor.pl w zakładce WSKAŹNIKI i STAWKI.

Ewidencję księgową rozliczeń z tytułu podatków, zgodnie z § 10 pkt 1 oraz § 11 ust. 2–5 wymienionego rozporządzenia, prowadzi się na kontach bilansowych, tj. na kontach:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

● syntetycznych księgi głównej,

● analitycznych i kontach szczegółowych ksiąg pomocniczych,

przy czym konta:

● analityczne do kont syntetycznych prowadzi się według rodzajów podatków (czyli w ramach konta syntetycznego 221 „Należności z tytułu dochodów budżetowych” powinno być prowadzone konto analityczne dla podatku od środków transportowych),

● szczegółowe prowadzi się do kont analitycznych i służą one do ewidencjonowania rozrachunków z podatnikami, inkasentami, jednostkami budżetowymi, bankami i innymi podmiotami.

Na kontach szczegółowych zakładanych dla podatników ewidencjonuje się rozrachunki z tytułu podatków, które podlegają przypisaniu na ich kontach – w danym podatku dla każdego podatnika zakładane jest odrębne konto. Szczegółowych kont podatników można nie prowadzić jedynie dla podatków, które nie podlegają przypisaniu, w szczególności dotyczy to opłat określonych w rozdziale 5 ustawy z 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (takich jak np. opłata miejscowa, targowa). Wyjątek ten jednak nie obejmuje podatku od środków transportowych, którego wysokość przypisuje się na podstawie deklaracji składanej przez podatników (art. 9 ust. 6 ww. ustawy).

Polecamy serwis: Podatki i opłaty

Na kontach szczegółowych podatników, zgodnie z § 21 rozporządzenia w sprawie planów kont podatkowych, należy dokonywać księgowań dotyczących rozrachunków z poszczególnymi podatnikami z tytułu należnych i wpłaconych przez nich podatków, podlegających przypisaniu na ich kontach w sposób wskazany w tabeli.

TABELA. Ewidencja na koncie 221 „Należności z tytułu dochodów budżetowych”

Strona Wn

Strona Ma

1. Przypisy należności (na podstawie złożonych deklaracji, decyzji wydanych przez organ podatkowy).

2. Odsetki za zwłokę i inne należności uboczne w kwocie wpłaconej.

3. Zwrot nadpłaty.

4. Wypłata oprocentowania należnego podatnikowi za nieterminowy zwrot nadpłaty.

1. Odpisy należności (np. wynikające ze złożonych korekt deklaracji lub decyzji o umorzeniu podatku).

2. Wpłaty dokonane na rachunek bieżący lub do kasy urzędu.

3. Wygaśnięcie zobowiązania podatkowego (np. przez przeniesienie własności rzeczy lub praw majątkowych albo potrącenie).

Przepisy rozporządzenia w sprawie planów kont podatkowych są ogólnie obowiązujące, a zatem ich modyfikacja przez kierowników jednostek jest możliwa jedynie wtedy, gdy jest to wyraźnie przewidziane w tym rozporządzeniu (np. § 6 ust. 2 i 4 stanowi, że ewidencję druków ścisłego zarachowania prowadzi się w księdze druków, ale organ podatkowy może przyjąć inne urządzenie ewidencyjne). Rozporządzenie to nie zawiera jednak w żadnym swoim przepisie upoważnienia dla organów podatkowych do zmiany zasad prowadzenia ewidencji szczegółowej rozrachunków z podatnikami.

Podstawy prawne

● art. 4 ust. 1 pkt 1 lit. d ustawy z 13 listopada 2003 r. o dochodach jednostek samorządu terytorialnego (j.t. Dz.U. z 2010 r. Nr 80, poz. 526; ost.zm. Dz.U. z 2013 r. poz. 193)

● art. 40 ust. 4 pkt 1 lit. b ustawy z 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (j.t. Dz.U. z 2013 r. poz. 885; ost.zm. Dz.U. z 2013 r. poz. 938)

● art. 9 ust. 6, rozdział 5 ustawy z 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (j.t. Dz.U. z 2010 r. Nr 95, poz. 613; ost.zm. Dz.U. z 2011 r. Nr 232, poz. 1378)

● § 6 ust. 2 i 4, § 10 pkt 1, § 11 ust. 2–5, § 21 rozporządzenia Ministra Finansów z 25 października 2010 r. w sprawie zasad rachunkowości oraz planów kont dla organów podatkowych jednostek samorządu terytorialnego (Dz.U. Nr 208, poz. 1375).

Polecamy serwis: Rachunkowość budżetowa

Źródło: Rachunkowość Budżetowa

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak i kiedy rezerwować wakacje, żeby było najtaniej?

Jak Polacy planują wakacje? Na ostatnią chwilę czy z wyprzedzeniem? Jak najtaniej zarezerwować hotel? Czy Polacy chętnie spędzają wakacje w kraju?

Kalendarz szczepień dorosłych [TABELA]

Kalendarz szczepień dorosłych. Kiedy i na co warto się zaszczepić? Które szczepionki są szczególnie zalecane dla seniorów? Ile dawek poszczególnych szczepionek? Polskie Towarzyszko Medycyny rodzinnej we współpracy z Fundacją MY PACJENCI opracowało kalendarz szczepień dla dorosłych.

Branża pirotechniczna chce wzmocnić potencjał obronny kraju

W odpowiedzi na zapowiadane przez rząd plany dotyczące szeroko zakrojonych szkoleń wojskowych, przedstawiciele branży pirotechnicznej, w liście wysłanym do ministrów obrony oraz spraw wewnętrznych i administracji, podkreślają swoje unikalne kompetencje i zasoby. Chodzi o wzmocnienie bezpieczeństwa państwa oraz efektywną współpracę ze strukturami obronnymi.

Od 1 stycznia 2026 r. nowy obowiązek jednostek sektora finansów publicznych. Chodzi o zmiany w zakresie rejestru umów

Od 1 stycznia 2026 r. nowy obowiązek jednostek sektora finansów publicznych. Chodzi m.in. o zmiany w zakresie rejestru umów. Projekt nowelizacji trafił do opiniowania. Projektodawcą jest Ministerstwo Finansów.

REKLAMA

8400 zł brutto dla pracowników pomocy społecznej? 3-miesięczny urlop? Związkowcy przedstawili propozycje

Ile zarabia pracownik pomocy społecznej? A ile powinien zarabiać? Związkowa Alternatywa domaga się radykalnej poprawy warunków pracy i wynagrodzeń zatrudnionych w tym sektorze. Związek oczekuje skokowego wzrostu płac, dotrzymania przez rząd złożonych wcześniej obietnic, a także zapewnienia urlopu regeneracyjnego i warunków do rozwoju zawodowego dla wszystkich zatrudnionych w sektorze pomocy społecznej.

Gminy mają problemy finansowe, bo słabo ściągają zaległe czynsze, podatki, kary i tym podobne zobowiązania

Podatki, czynsze za mieszkania komunalne, wodę, wywóz śmieci, alimenty i mandaty – takich opłat nie regulują konsumenci oraz firmy wobec gmin. Nazbierało się tego już ponad 17,5 miliarda złotych. Jednocześnie gminy narzekają na brak pieniędzy na remonty, budowę mieszkań i inne ważne przedsięwzięcia.

36 lat w oczekiwaniu na diagnozę. Pacjenci z chorobami rzadkimi wciąż czekają na zmiany

W Polsce ponad 3 miliony osób zmaga się z chorobami rzadkimi, a system opieki zdrowotnej wciąż nie jest odpowiednio przystosowany do ich potrzeb. Czas oczekiwania na diagnozę często rozciąga się na lata, co prowadzi do pogorszenia zdrowia pacjentów i stanowi ogromne obciążenie dla ich rodzin. Oto historie pacjentów, którzy latami czekali na diagnozę.

4666 zł dla każdego sołtysa? Wybory organizowane przez PKW?

Czy sołtysi otrzymają wynagrodzenia na poziomie ustawowej płacy minimalnej? Czy wybory na sołtysa będą organizowane przez Państwową Komisję Wyborczą, a kandydaci organizować będą kampanie w swoich wsiach? Profesjonalizacje działań najmniejszych jednostek administracyjnych zaproponował jeden z kandydatów na Prezydenta PR.

REKLAMA

Status ochrony wilka. Komisja Europejska proponuje zmiany

7 marca 2025 r. weszły w życie zmiany dotyczące załączników do konwencji berneńskiej. Chodzi o zmianę statusu ochrony wilka. Komisja UE proponuje dostosowanie statusu ochrony wilka w prawodawstwie UE do konwencji berneńskiej.

Poradnik kryzysowy. Pierwsze 72 h każde gospodarstwo powinno przetrwać o własnych siłach

Do końca roku do obywateli ma trafić tzw. poradnik kryzysowy. Robert Klonowski z MSWiA przekazał PAP: - Przez trzy dni wszyscy obywatele, każde gospodarstwo domowe, powinno przetrwać o własnych siłach.

REKLAMA