reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Finanse > Zamówienia publiczne > Prawidłowe uzasadnienie odrzucenia oferty

Prawidłowe uzasadnienie odrzucenia oferty

W jaki sposób prawidłowo uzasadnić odrzucenie oferty wykonawcy? Czy uzasadnienie prawne ma większy wpływ na ocenę zasadności odrzucenia oferty?

Odrzucenie oferty wykonawcy jest jedną z najbardziej doniosłych czynności, jakie podejmuje zamawiający w toku postępowania przetargowego. W wyniku jej podjęcia ten ostatni wyklucza z dalszego udziału w postępowaniu wykonawcę. Sporządzenie uzasadnienia odrzucenia oferty wykonawcy ma istotne znaczenie dla całego postępowania, gdyż dzięki niemu wykonawca może poznać przyczyny, dla których jego oferta nie spełniała wymogów opisanych w postępowaniu przetargowym. Będzie to miało wpływ na decyzję wykonawcy w przedmiocie odwołania się od stanowiska zamawiającego. Niestety praktyka wskazuje, iż sporządzenie uzasadnienia odrzucenia oferty nastręcza zamawiającym poważnych trudności. Ma to wpływ na odsetek skutecznych odwołań wykonawców od tej czynności. W jaki sposób zamawiający winien prawidłowo sporządzić uzasadnienie odrzucenia oferty wykonawcy?

Polecamy: e-Zamówienia publiczne. Przewodnik po elektronicznych zamówieniach publicznych

Krajowa Izba Odwoławcza przy Prezesie Urzędu Zamówień Publicznych w wyroku z dnia 4 maja 2016 r., sygn. akt: KIO 588/16 (LEX nr 2048452) stwierdziła, że: „stopień szczegółowości jest kwestią ocenną, jednak w zakresie podstawy faktycznej odrzucenia oferty wystarczające jest podanie najważniejszych i zrozumiałych dla wykonawcy przyczyn, które legły u podstaw takiej decyzji zamawiającego. Nie jest niezbędne popieranie decyzji zamawiającego orzeczeniami Krajowej Izby Odwoławczej, czy stanowiskiem doktryny. Decyzja zamawiającego jest jego decyzją niezależną, opartą na analizie całej dokumentacji postępowania oraz wytycznych przepisów prawa.”

Prawidłowe sporządzenie uzasadnienia odrzucenia oferty wykonawcy powinno zatem składać się z przedstawienia najistotniejszych okoliczności faktycznych oraz powołania odpowiedniego przepisu prawa, który ma zastosowanie w stanie faktycznym przedstawionym w uzasadnieniu. Zamawiający nie musi przedstawiać rozbudowanego uzasadnienia prawnego popartego stanowiskami doktryny oraz judykatury. Powinie jednak tak sporządzić uzasadnienie, aby z opisanego przez niego stanu faktycznego niewątpliwie wynikało, iż przepis prawa uzasadniający odrzucenie oferty wykonawcy miał zastosowanie w danym przypadku. Z tym zamawiający ma najwięcej problemów, gdyż skupia się on bardziej na uzasadnieniu prawnym a nie faktycznym. Uzasadnienie faktyczne ma natomiast największy wpływ na ocenę zasadności odrzucenia oferty wykonawcy.

Polecamy serwis: Zamówienia publiczne

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2021

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Rachelski i Wspólnicy Kancelaria Prawna

Uwalniamy od problemów

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama