| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Finanse > Zamówienia publiczne > Prawidłowe uzasadnienie odrzucenia oferty

Prawidłowe uzasadnienie odrzucenia oferty

W jaki sposób prawidłowo uzasadnić odrzucenie oferty wykonawcy? Czy uzasadnienie prawne ma większy wpływ na ocenę zasadności odrzucenia oferty?

Odrzucenie oferty wykonawcy jest jedną z najbardziej doniosłych czynności, jakie podejmuje zamawiający w toku postępowania przetargowego. W wyniku jej podjęcia ten ostatni wyklucza z dalszego udziału w postępowaniu wykonawcę. Sporządzenie uzasadnienia odrzucenia oferty wykonawcy ma istotne znaczenie dla całego postępowania, gdyż dzięki niemu wykonawca może poznać przyczyny, dla których jego oferta nie spełniała wymogów opisanych w postępowaniu przetargowym. Będzie to miało wpływ na decyzję wykonawcy w przedmiocie odwołania się od stanowiska zamawiającego. Niestety praktyka wskazuje, iż sporządzenie uzasadnienia odrzucenia oferty nastręcza zamawiającym poważnych trudności. Ma to wpływ na odsetek skutecznych odwołań wykonawców od tej czynności. W jaki sposób zamawiający winien prawidłowo sporządzić uzasadnienie odrzucenia oferty wykonawcy?

Krajowa Izba Odwoławcza przy Prezesie Urzędu Zamówień Publicznych w wyroku z dnia 4 maja 2016 r., sygn. akt: KIO 588/16 (LEX nr 2048452) stwierdziła, że: „stopień szczegółowości jest kwestią ocenną, jednak w zakresie podstawy faktycznej odrzucenia oferty wystarczające jest podanie najważniejszych i zrozumiałych dla wykonawcy przyczyn, które legły u podstaw takiej decyzji zamawiającego. Nie jest niezbędne popieranie decyzji zamawiającego orzeczeniami Krajowej Izby Odwoławczej, czy stanowiskiem doktryny. Decyzja zamawiającego jest jego decyzją niezależną, opartą na analizie całej dokumentacji postępowania oraz wytycznych przepisów prawa.”

Prawidłowe sporządzenie uzasadnienia odrzucenia oferty wykonawcy powinno zatem składać się z przedstawienia najistotniejszych okoliczności faktycznych oraz powołania odpowiedniego przepisu prawa, który ma zastosowanie w stanie faktycznym przedstawionym w uzasadnieniu. Zamawiający nie musi przedstawiać rozbudowanego uzasadnienia prawnego popartego stanowiskami doktryny oraz judykatury. Powinie jednak tak sporządzić uzasadnienie, aby z opisanego przez niego stanu faktycznego niewątpliwie wynikało, iż przepis prawa uzasadniający odrzucenie oferty wykonawcy miał zastosowanie w danym przypadku. Z tym zamawiający ma najwięcej problemów, gdyż skupia się on bardziej na uzasadnieniu prawnym a nie faktycznym. Uzasadnienie faktyczne ma natomiast największy wpływ na ocenę zasadności odrzucenia oferty wykonawcy.

Polecamy serwis: Zamówienia publiczne

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

Samorządowy Serwis Prawny

Serwis Kancelarii Ślązak, Zapiór i Wspólnicy dla jednostek samorządu terytorialnego

Autor:

Adwokat

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Zamówienia publiczne/ Fot. Fotolia
Zamówienia publiczne/ Fot. Fotolia

Rachunkowość Budżetowa247.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Monika Kwiatek Kancelaria Radcy Prawnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »