Kategorie

Compliance - raport z badań 2020 „Systemy dla sygnalistów w gminach w Polsce”

Paweł Bronisław Ludwiczak
Radca prawny, specjalizujący się w tematach związanych z obsługą prawną przedsiębiorców, prawem korporacyjnym, zamówieniami in house, publicznym transportem zbiorowym i Compliance.
Compliance - raport z badań 2020 „Systemy dla sygnalistów w gminach w Polsce”
Compliance - raport z badań 2020 „Systemy dla sygnalistów w gminach w Polsce”
Shutterstock
Compliance - raport z badań „Systemy dla sygnalistów w gminach w Polsce”. 14 kwietnia został opublikowany raport opracowany na podstawie badań przeprowadzonych na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, w Katedrze Finansów Publicznych, we współpracy z E-nform Sp. z o.o.

Badania przeprowadzono według stanu na dzień 31 lipca 2020 r. Ankietę przesłano do urzędów wszystkich gmin w Polsce, tj. 1533 gmin wiejskich, 642 gmin miejsko wiejskich oraz 302 gmin miejskich w tym 66 gmin będących miastami na prawach powiatu. Badacze otrzymali ankiety od 1759 z 2477 gmin, czyli od 71%.

Dyrektywa o sygnalistach - gminy

Z raportu wynika, że:

 1. 822 gmin dowiedziało się o wymogach Dyrektywy z ankiety wysłanej w ramach badań,
 2. 669 gmin dowiedziało się o wymogach Dyrektywy z mediów,
 3. 461 gmin dowiedziało się o wymogach Dyrektywy w wyniku własnych działań,
 4. 100 gmin dowiedziało się o wymogach Dyrektywy od zewnętrznego prywatnego podmiotu,
 5. 66 gmin dowiedziało się o wymogach Dyrektywy na konferencji,
 6. 9 gmin dowiedziało się o wymogach Dyrektywy od innego urzędu.

W świetle powyższych danych oraz własnych obserwacji obawiam się, że stan wiedzy gmin, ale i w ogóle sektora publicznego nadal jest niewystarczający.

Czy gminy były pytane czy zostaną objęte wymogami Dyrektywy o sygnalistach?

Badacze pytali o to gminy. 1051 gmin (tj. 60%) oświadczyło, że nie wie czy będzie objęte wymogami dyrektywy o sygnalistach. 347 gmin oświadczyło, że zostanie objęte, a 361 gmin, że nie zostanie objęte.

Przypominam, że nadal nie ma nawet projektu ustawy wdrażającej Dyrektywę o sygnalistach i nie wiadomo, czy Polski ustawodawca zwolni gminy nie liczące 10 000 mieszkańców z obowiązku wdrażania systemów dla sygnalistów.

Kiedy gminy zamierzają wdrożyć system dla sygnalistów?

Owszem, gminy uczestniczące w badaniu deklarowały kiedy zamierzają podjąć działania w celu wdrożenia systemów dla sygnalistów.

Największa grupa, 689 gmin zamierza podjąć działania po wejściu w życie polskich przepisów implementujących dyrektywę o sygnalistach. Patrząc na tempo prac nad ustawą obawiam się, że nie wyrobią się w tym roku. A zgodnie z Dyrektywą czas jest do 17 grudnia br.

399 gmin nie wie w jakim czasie podejmie działania w zakresie wdrożenia wymogów dyrektywy.

326 gmin zadeklarowało, że problem ich nie dotyczy. Może więc się zdziwić kiedy wyjdzie ustawa. Na marginesie nawet jeżeli dana gmina nie będzie zobligowana do wdrożenia systemu dla sygnalistów to zalecam jego wdrożenie.

164 gminy nie zamierzają wdrożyć bo według nich nie będzie takiego obowiązku. Mogę skomentować tylko tak jak powyżej. Dopóki nie ma ustawy to nie wiadomo.

162 gminy zamierzają wdrożyć systemy do 17 grudnia 2021 r., przy czym są to głównie miasta na prawach powiatu oraz większe gminy miejskie i miejsko-wiejskie.

Co ciekawe 19 gmin zadeklarowało wdrożyć do końca 2020 r. Jestem ciekaw które to gminy i czy któreś się udało.

Co ciekawe 18 gmin rozważą wdrożenie wewnętrznych kanałów zgłoszeniowych wspólnych dla kilku gmin. 780 gmin odrzuca taką możliwość, a 961 gmin nie wie.

Osobiście zachęcam zwłaszcza małe gminy do wdrażania wspólnych wewnętrznych kanałów zgłoszeniowych.

Dlaczego gminy nie wdrażają już teraz systemów dla sygnalistów?

Z badania wynika, że 1197 gmin nie wdrożyło jeszcze systemu bo nie było takiego obowiązku. Jednocześnie 724 gmin nie wdrożyło bo nie było takiej potrzeby. Widzę, tu dwa niepokojące zjawiska.

Pierwsze polegające na tym, że sektor publiczny wdraża tylko te rozwiązania, które musi, a nie te które nie musi ale dobrze jakby wdrożył.

Po drugie niepokoi mnie, że 40% respondentów nie widzi potrzeby wdrażania systemów dla sygnalistów. To oznacza, że przed oficerami Compliance stoi nadal duże wyzwanie edukacyjne.

149 gmin nie wdrożyła systemów dla sygnalistów z braku środków finansowych. Według mnie będzie to po świadomości drugi powód braku wdrożeń lub ich wadliwego wdrożenia.

94 gminy wskazały brak kompetentnych osób. Osobiście sam się w zeszłym roku obawiałem, że będzie to spora przeszkoda. Obecnie jest tak szeroka oferta szkoleniowa, że nie powinno być masowych braków kompetentnych osób. Choć może być im brak doświadczenia.

W kolejnych artykułach postaram się szerzej omówić przedmiotowy raport oraz swoje wnioski i spostrzeżenia.

Przypominam, że na wdrożenie systemów dla sygnalistów zostało już tylko 8 miesięcy.

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po naszą publikację
Umowy o pracę – zawieranie i rozwiązywanie
Umowy o pracę – zawieranie i rozwiązywanie
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Sektor publiczny
  1 sty 2000
  25 wrz 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Whistleblowing – co z ustawą?

  Whistleblowing – co z ustawą? Czego nie wiemy o ustawie wdrażającej dyrektywę o sygnalistach? Czy warto na nią czekać?

  Zmiany dla nauczycieli - godziny karciane

  Godziny karciane wrócą do szkół? Zdaniem nauczycieli dojdzie do tego poprzez zwiększenie czasu pracy. Propozycje zmian przedstawiło MEiN.

  Co się musi znaleźć w aktach budynku?

  Dokumentacja techniczna budynku jest bardzo ważna. Przedstawiamy podstawowe informacje na jej temat i wyjaśniamy, czy może ona zostać odtworzona.

  6 dla nauczyciela - propozycje MEiN

  6 dla nauczyciela - propozycje MEiN. Ministerstwo Edukacji i Nauki przedstawiło propozycje zmian dla nauczycieli, w tym podwyżek wynagrodzeń. Nauczyciele mają jednak pracować więcej.

  Do 8 lat więzienia za zakażenie koronawirusem?

  Zakażenie koronawirusem. Wiceminister sprawiedliwości zapowiada wysokie kary, takie jak np. za zakażenie wirusem HIV. Sprawcy może grozić nawet 8 lat więzienia.

  Awans zawodowy nauczycieli - zmiany

  Awans zawodowy nauczycieli - zmiany. Zmniejszenie liczby stopni awansu zawodowego, egzamin na mianowanie oraz zmiany w urlopach dla nauczycieli - to niektóre propozycje MEiN.

  Podwyżki dla nauczycieli od 1 września 2022 r.

  Podwyżki dla nauczycieli od 1 września 2022 r. - ile wyniosą? Ministerstwo Edukacji i Nauki przedstawiło propozycję wynagrodzeń. Nauczyciel dyplomowany zarobi nawet 7750 zł.

  Trzecia dawka szczepionki na COVID-19

  Trzecia dawka szczepionki na COVID-19 – dla kogo? Jakim preparatem będzie można się zaszczepić?

  Darmowe przejazdy komunikacją w Dzień bez Samochodu - 22 września

  22 września w Dzień bez Samochodu darmowe przejazdy komunikacją zbiorową w Warszawie i w wielu innych miastach.

  Polski Ład - dochody gmin w 2022 r.

  Polski Ład. Wiceminister Finansów Sebastian Skuza zapewnia, że żadna gmina w 2022 nie będzie miała mniejszych dochodów niż prognozowała przed Polskim Ładem.

  Wynagrodzenia i zatrudnienie w samorządach

  Wynagrodzenia w samorządach - czy będą podwyżki w 2022 roku? Czy spodziewana jest redukcja etatów w urzędach?

  Stan wyjątkowy - do kiedy?

  Stan wyjątkowy - do kiedy? Czy stan nadzwyczajny przy granicy polsko-białoruskiej zostanie przedłużony?

  Podwyżki cen za wodę i ścieki 2021-2024

  Podwyżki cen za wodę i ścieki. Wiceszef Wód Polskich poinformował, że do regulatora trafiło ok. 2,6 tys. wniosków taryfowych od przedsiębiorstw wodno-kanalizacyjnych. W ponad 90 proc. przypadków przedsiębiorstwa zawnioskowano o podwyżki cen za wodę i ścieki. Propozycje nowych taryf są składane na trzy lata (2021-2024).

  4 fala COVID - kiedy lockdown?

  4 fala COVID - kiedy lockdown? Minister Zdrowia poinformował w jakiej sytuacji rząd będzie wprowadzał obostrzenia.

  Program Poznaj Polskę - do kiedy nabór wniosków?

  Program Poznaj Polskę - do kiedy nabór wniosków na dofinansowanie do wycieczek szkolnych? Program cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem, są dodatkowe środki.

  Protest medyków 2021 [PODCAST]

  Protest medyków - jakie są postulaty protestujących? Jak wygląda obecnie praca w służbie zdrowia? Na te pytania, w rozmowie z Martą Zdanowską (Infor.pl) odpowiada ratownik medyczny, Jan Świtała. Zapraszamy do wysłuchania najnowszego podcastu "DGPtalk: Z pierwszej strony".

  Laboratoria Przyszłości - miliard na wyposażenie dla szkół

  Laboratoria Przyszłości - rusza największa rządowa inwestycja w nowoczesną edukację. Na co będzie można uzyskać wsparcie z programu?

  Whistleblowing – stan gotowości sektora publicznego

  Whistleblowing. Zostały trzy miesiące dni do wdrożenia systemów dla sygnalistów przez podmioty prawne w sektorze publicznym, a więc i jednostek samorządu terytorialnego oraz podmioty w sektorze prywatnym. Do dnia dzisiejszego, pomimo upływu blisko 22 miesięcy od dnia publikacji Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1937 z dnia 23 października 2019 r. w sprawie ochrony osób zgłaszających naruszenia prawa Unii, nie pojawił się nawet projekt ustawy implementującego ww. Dyrektywę do polskiego porządku prawnego.

  Brakuje nauczycieli - czy prawo do nauki jest zagrożone?

  Prawo do nauki może być zagrożone przez brak nauczycieli.

  Do kiedy wniosek o 300+?

  Wniosek o 300+ wciąż można złożyć. Do kiedy ZUS przyjmuje wnioski o "Dobry start" w 2021 r.?

  "Dla lasu, dla ludzi" - kampania społeczna Lasów Państwowych

  Lasy Państwowe przygotowały kampanię społeczną "Dla lasu, dla ludzi". Jakie są cele kampanii?

  Zaświadczenie o kontynuowaniu nauki do ZUS - ważny termin

  Zaświadczenie o kontynuowaniu nauki do ZUS to ważny dokument dla uczniów i studentów pobierających rentę rodzinną. Do kiedy należy go złożyć?

  Środki dla samorządów na działania edukacyjne

  Samorządy do 17 września 2021 r. mają otrzymać środki z rezerwy części oświatowej subwencji ogólnej na działania edukacyjne.

  Whistleblowing – czemu sygnaliści nie zgłaszają naruszeń?

  Whistleblowing. Kluczowym testem dla systemów będzie to czy wpłyną zgłoszenia od sygnalistów i jak na nie zareagujemy. Ilu pracowników jest gotowych zgłosić nadużycie w pracy? Dlaczego pracownicy nie powiadamiają swoich pracodawców o nadużyciach w pracy?

  Stan wyjątkowy w Polsce 2021 - czy jest zgodny z prawem? [PODCAST]

  2 września 2021 na części terytorium Polski wprowadzono stan wyjątkowy. Jest to odpowiedź polskich władz na, trwający od kilku tygodni, kryzys uchodźczy na granicy z Białorusią. Co to właściwie oznacza dla obywateli? Czy działania rządu są zgodne z prawem? Te kwestie w rozmowie z Martą Zdanowską (Infor.pl) wyjaśnia mec. Katarzyna Gajowniczek-Pruszyńska. Zapraszamy do wysłuchania najnowszego podcastu "DGPtalk: Z pierwszej strony".