REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Compliance - raport z badań 2020 „Systemy dla sygnalistów w gminach w Polsce”

Paweł Bronisław Ludwiczak
Radca prawny, specjalizujący się w tematach związanych z obsługą prawną przedsiębiorców, prawem korporacyjnym, zamówieniami in house, publicznym transportem zbiorowym i Compliance.
Compliance - raport z badań 2020 „Systemy dla sygnalistów w gminach w Polsce”
Compliance - raport z badań 2020 „Systemy dla sygnalistów w gminach w Polsce”
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Compliance - raport z badań „Systemy dla sygnalistów w gminach w Polsce”. 14 kwietnia został opublikowany raport opracowany na podstawie badań przeprowadzonych na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, w Katedrze Finansów Publicznych, we współpracy z E-nform Sp. z o.o.

Badania przeprowadzono według stanu na dzień 31 lipca 2020 r. Ankietę przesłano do urzędów wszystkich gmin w Polsce, tj. 1533 gmin wiejskich, 642 gmin miejsko wiejskich oraz 302 gmin miejskich w tym 66 gmin będących miastami na prawach powiatu. Badacze otrzymali ankiety od 1759 z 2477 gmin, czyli od 71%.

REKLAMA

Dyrektywa o sygnalistach - gminy

Z raportu wynika, że:

 1. 822 gmin dowiedziało się o wymogach Dyrektywy z ankiety wysłanej w ramach badań,
 2. 669 gmin dowiedziało się o wymogach Dyrektywy z mediów,
 3. 461 gmin dowiedziało się o wymogach Dyrektywy w wyniku własnych działań,
 4. 100 gmin dowiedziało się o wymogach Dyrektywy od zewnętrznego prywatnego podmiotu,
 5. 66 gmin dowiedziało się o wymogach Dyrektywy na konferencji,
 6. 9 gmin dowiedziało się o wymogach Dyrektywy od innego urzędu.

W świetle powyższych danych oraz własnych obserwacji obawiam się, że stan wiedzy gmin, ale i w ogóle sektora publicznego nadal jest niewystarczający.

Czy gminy były pytane czy zostaną objęte wymogami Dyrektywy o sygnalistach?

Badacze pytali o to gminy. 1051 gmin (tj. 60%) oświadczyło, że nie wie czy będzie objęte wymogami dyrektywy o sygnalistach. 347 gmin oświadczyło, że zostanie objęte, a 361 gmin, że nie zostanie objęte.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przypominam, że nadal nie ma nawet projektu ustawy wdrażającej Dyrektywę o sygnalistach i nie wiadomo, czy Polski ustawodawca zwolni gminy nie liczące 10 000 mieszkańców z obowiązku wdrażania systemów dla sygnalistów.

Kiedy gminy zamierzają wdrożyć system dla sygnalistów?

Owszem, gminy uczestniczące w badaniu deklarowały kiedy zamierzają podjąć działania w celu wdrożenia systemów dla sygnalistów.

Największa grupa, 689 gmin zamierza podjąć działania po wejściu w życie polskich przepisów implementujących dyrektywę o sygnalistach. Patrząc na tempo prac nad ustawą obawiam się, że nie wyrobią się w tym roku. A zgodnie z Dyrektywą czas jest do 17 grudnia br.

399 gmin nie wie w jakim czasie podejmie działania w zakresie wdrożenia wymogów dyrektywy.

326 gmin zadeklarowało, że problem ich nie dotyczy. Może więc się zdziwić kiedy wyjdzie ustawa. Na marginesie nawet jeżeli dana gmina nie będzie zobligowana do wdrożenia systemu dla sygnalistów to zalecam jego wdrożenie.

164 gminy nie zamierzają wdrożyć bo według nich nie będzie takiego obowiązku. Mogę skomentować tylko tak jak powyżej. Dopóki nie ma ustawy to nie wiadomo.

162 gminy zamierzają wdrożyć systemy do 17 grudnia 2021 r., przy czym są to głównie miasta na prawach powiatu oraz większe gminy miejskie i miejsko-wiejskie.

Co ciekawe 19 gmin zadeklarowało wdrożyć do końca 2020 r. Jestem ciekaw które to gminy i czy któreś się udało.

Co ciekawe 18 gmin rozważą wdrożenie wewnętrznych kanałów zgłoszeniowych wspólnych dla kilku gmin. 780 gmin odrzuca taką możliwość, a 961 gmin nie wie.

Osobiście zachęcam zwłaszcza małe gminy do wdrażania wspólnych wewnętrznych kanałów zgłoszeniowych.

Dlaczego gminy nie wdrażają już teraz systemów dla sygnalistów?

Z badania wynika, że 1197 gmin nie wdrożyło jeszcze systemu bo nie było takiego obowiązku. Jednocześnie 724 gmin nie wdrożyło bo nie było takiej potrzeby. Widzę, tu dwa niepokojące zjawiska.

Pierwsze polegające na tym, że sektor publiczny wdraża tylko te rozwiązania, które musi, a nie te które nie musi ale dobrze jakby wdrożył.

Po drugie niepokoi mnie, że 40% respondentów nie widzi potrzeby wdrażania systemów dla sygnalistów. To oznacza, że przed oficerami Compliance stoi nadal duże wyzwanie edukacyjne.

149 gmin nie wdrożyła systemów dla sygnalistów z braku środków finansowych. Według mnie będzie to po świadomości drugi powód braku wdrożeń lub ich wadliwego wdrożenia.

94 gminy wskazały brak kompetentnych osób. Osobiście sam się w zeszłym roku obawiałem, że będzie to spora przeszkoda. Obecnie jest tak szeroka oferta szkoleniowa, że nie powinno być masowych braków kompetentnych osób. Choć może być im brak doświadczenia.

W kolejnych artykułach postaram się szerzej omówić przedmiotowy raport oraz swoje wnioski i spostrzeżenia.

Przypominam, że na wdrożenie systemów dla sygnalistów zostało już tylko 8 miesięcy.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  D. Tusk odblokował unijne pieniądze na polskie KPO [137 mld euro, 600 mld zł]. W przyszłym tygodniu dwie ważne decyzje. von der Leyen: Razem będziemy bronić praworządności w całej Europie

  Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen oraz premier Belgii Alexander De Croo w piątek 23 lutego 2023 r. rozmawiali w Warszawie z premierem Tuskiem. Przewodnicząca KE poinformowała po spotkaniu, że w przyszłym tygodniu zapadną dwie decyzje ws. funduszy europejskich dla Polski. Uwolnią one do 137 mld euro z funduszu spójności i Funduszu Odbudowy.

  PFRON: Od 1 marca wnioski o samochody dla osób niepełnosprawnych. Dopłata 80% od 150 000 zł albo 85% od 130 000 zł

  Maksymalna wartość samochodu objęta wsparciem wynosi 300 000 zł (osoba niepełnosprawna jest kierowcą) albo 230 000 zł (opiekun jest kierowcą). Muszą to być samochody dostosowane do potrzeb osób korzystających w poruszaniu się wózkiem inwalidzkim.

  Depresja nie wybiera. Ale na dobrostan psychiczny może wpłynąć dieta albo... pies

  23 lutego przypada Międzynarodowy Dzień Walki z Depresją. To dobra okazja do tego, aby przypomnieć sobie, że ta choroba może dotknąć każdego. Gdzie szukać pomocy? Jak poprawić swój dobrostan psychiczny? 

  Stawki uposażenia żołnierzy zawodowych w 2024 roku [Tabela]. Podwyżka z wyrównaniem od 1 stycznia. Rozporządzenie już obowiązuje. Będzie też zmiana dot. dodatków za długoletnią służbę wojskową

  W rozporządzeniu Ministra Obrony Narodowej z 16 lutego 2024 r. w sprawie stawek uposażenia zasadniczego żołnierzy zawodowych zostały określone te stawki ze skutkiem od 1 stycznia 2024 r. Rozporządzenie weszło w życie 21 lutego 2024 r. Od 1 kwietnia 2024 r. będzie też zmiana dot. dodatków za długoletnią służbę wojskową żołnierzy zawodowych.

  REKLAMA

  Będzie zakaz sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. Już 64% młodzieży miało do czynienia z takimi papierosami

  Aż 64 proc. młodych ludzi miało kontakt z jednorazowymi papierosami elektronicznymi. Czy wkrótce to się skończy? Minister Zdrowia Izabela Leszczyna poinformowała w środę, że może rozpocząć pracę nad zakazem sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. 

  Zakaz sprzedaży e-papierosów jednorazowych. I.Leszczyna: Zielone światło od Donalda Tuska dla zmiany przepisów

  W dniu 21 lutego 2024 r. Minister Zdrowia Izabela Leszczyna poinformowała, że może już rozpocząć pracę nad zakazem sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. Dodała, że chciałaby jak najszybszej ścieżki, bo aż 64 procent młodych ludzi miało z nimi kontakt.

  Te województwa otrzymają milionowe dofinansowania dla osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów

  W województwie świętokrzyskim samorządy mogą otrzymać ponad 52 mln na opiekę dla osób niesamodzielnych. W małopolskim blisko 21 mln zł na wsparcie opiekunów osób niepełnosprawnych. Co trzeba zrobić? 

  Z jakimi objawami jechać na SOR, a kiedy skorzystać z nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej?

  Pacjenci często zastanawiają się, z jakimi objawami mogą jechać na SOR, a kiedy zgłosić się na NiŚOZ. W artykule postaramy się rozwiać te wątpliwości. 

  REKLAMA

  Rok 2023 był rekordowy pod względem skali strat gospodarczych spowodowanych przez katastrofy naturalne

  W 2023 r. 398 globalnych katastrof naturalnych wyrządziło szkody w wysokości 380 mld dolarów. Najbardziej kosztowne okazały się silne trzęsienia ziemi i gwałtowne burze. Ubiegły rok był najgorętszym rokiem w historii z „bezprecedensowymi anomaliami cieplnymi” i rekordowymi wartościami odnotowanymi w 24 krajach i terytoriach. 

  Opłacalność cen dla rolników tematem dzisiejszego posiedzenia Rady ds. rolnictwa

  Opłacalność cen dla rolników tematem dzisiejszego posiedzenia Rady ds. rolnictwa. "Czy można rolnikom zapewnić opłacalne ceny, czy Krajowa Grupa Spożywcza będzie pomagała w stabilizacji rynków rolnych" - to pytania, na które ma odpowiedzieć dzisiejsze posiedzenie Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich - poinformował jej przewodniczący Jan Krzysztof Ardanowski.

  REKLAMA