Czy urzędnik na stanowisku kierowniczym może też być kierownikiem jednostki organizacyjnej w gminie?
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
ODPOWIEDŹ
Przepisy nie przewidują wprost możliwości powierzenia obowiązków. Możliwe jest jednak czasowe przeniesienie pracownika do pracy w innej jednostce samorządowej, w tym na stanowisko kierownika jednostki organizacyjnej gminy.
UZASADNIENIE
Przepisy nie przewidują możliwości powierzenia obowiązków dyrektora jednostki. Dla czasowej obsady stanowiska należałoby dokonać czasowego przeniesienia wskazanego pracownika.
Pracownika samorządowego zatrudnionego na stanowisku urzędniczym, w tym kierowniczym stanowisku urzędniczym, można na jego wniosek lub za jego zgodą przenieść do pracy w innej jednostce samorządowej w tej samej lub innej miejscowości, w każdym czasie, jeżeli nie narusza to ważnego interesu jednostki, która dotychczas zatrudniała pracownika samorządowego oraz przemawiają za tym ważne potrzeby po stronie jednostki przejmującej. Przeniesienie skutkuje kontynuacją dotąd istniejącego stosunku pracy. Przepisy nie wyłączają dokonania przeniesienia czasowego na podstawie art. 22 ustawy o pracownikach samorządowych i zdaniem autora odpowiedzi możliwe jest ustalenie przeniesienia czasowego.
Obecnie istnieje także druga podstawa przeniesienia
Według art. 3a ustawy o COVID w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego (obecnie trwającego) albo stanu epidemii wójt, burmistrz, prezydent miasta, w tym prezydent miasta na prawach powiatu, może polecić:
- pracownikowi podległego mu urzędu, tymczasowe przeniesienie,
- kierownikowi podległej jednostki organizacyjnej, tymczasowe przeniesienie pracownika tej jednostki
- do wykonywania innej pracy, niż określona w umowie o pracę, zgodnej z jego kwalifikacjami, w innej jednostce, o której mowa w art. 2 ustawy o pracownikach samorządowych, w tej samej lub innej miejscowości, na czas określony do 3 miesięcy. W okresie tym przysługuje pracownikowi wynagrodzenie stosowne do wykonywanej pracy, lecz nie niższe od dotychczasowego. Przeniesienie ma na celu zapewnienie sprawnej realizacji zadań jednostki, do której przenoszony jest pracownik.
Podstawa prawna:
art. 11, 22 ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. (j.t. Dz.U. z 2022 r., poz. 530 ze zm.),
art. 3a ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (j.t. Dz.U. z 2021 r., poz. 2095 ze zm.).
Marek Rotkiewicz
Artykuł pochodzi z kompleksowej bazy wiedzy INFORLEX. Zamów bezpłatny 14-dniowy dostęp do INFORLEX »
REKLAMA
REKLAMA