REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak funkcjonować będzie Krajowa Komisja Uwłaszczeniowa?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Jak funkcjonować będzie Krajowa Komisja Uwłaszczeniowa?/ fot. Fotolia
Jak funkcjonować będzie Krajowa Komisja Uwłaszczeniowa?/ fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Zmienią się zasady funkcjonowania Krajowej Komisji Uwłaszczeniowej. Uproszczona została procedura powoływania członków tej Komisji. Określono także tryb oraz kwestie formalne podejmowania decyzji.

Dnia 3 marca 2017 r. Senat przyjął bez poprawek ustawę o zmianie ustawy – Przepisy wprowadzające ustawę o samorządzie terytorialnym i ustawę o pracownikach samorządowych.

REKLAMA

REKLAMA

Prace nad omawianą nowelizacją, która zawiera istotne zmiany w zakresie funkcjonowania Krajowej Komisji Uwłaszczeniowej [dalej: Komisja] trwały od kwietnia 2015 r. W uzasadnieniu rządowego projektu podkreślano, że celem wprowadzonych zmian jest zapewnienie zgodności przepisów ustawy z Konstytucją RP oraz uproszczenie procedury powoływania członków Komisji.

Komisja, której głównym zadaniem jest rozpatrywanie odwołań od decyzji wojewodów w przedmiocie komunalizacji mienia została powołana do życia na mocy art. 18 ust. 2 ustawy – Przepisy wprowadzające ustawę o samorządzie terytorialnym i ustawę o pracownikach samorządowych. Akt ten wszedł w życie jeszcze przed uchwaleniem obecnej Konstytucji RP i w związku z tym powstała konieczność dostosowania jego przepisów do ustawy zasadniczej. Nowelizacja w kształcie uchwalonym przez Sejm i zaakceptowanym przez Senat różni się nieznacznie od wniesionego początkowo projektu, głównie w zakresie systematyki przepisów.

Skład Komisji

Zgodnie z projektowanym art. 18a w skład Komisji wchodzi 6 członków, w tym przewodniczący. Powoływanie jej członków należy do zadań ministra właściwego do spraw administracji publicznej, który spośród powołanych osób wyznacza przewodniczącego.

REKLAMA

Zwiększenie składu z 3 do 6 osób wprowadza możliwość utworzenia dwóch lub więcej trzyosobowych składów orzekających Komisji. Takie rozwiązanie ma na celu zachowanie większego obiektywizmu w sytuacji wniesienia odwołania i przyspieszenie rozpatrywania spraw.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Obecni członkowie Komisji zostali powołani rozporządzeniem Prezesa Rady Ministrów. Dotychczasowe rozwiązanie powodowało utrudnienia związane z koniecznością każdorazowej nowelizacji rozporządzenia w przypadku zmiany w składzie Komisji. Mając na względzie usprawnienie tej procedury, w nowelizacji ustawy określono jedynie skład liczbowy Komisji, pozostawiając kwestie związane z powołaniem i odwołaniem członków oraz przewodniczącego w kompetencji ministra właściwego do spraw administracji publicznej.

Nowelizacja wprowadza także określone warunki, które muszą zostać spełnione przez osobę będącą kandydatem na członka Komisji. Wprowadzenie szczegółowych wymogów ma być gwarancją objęcia funkcji przez osoby posiadające prawnicze wykształcenie, odpowiednią wiedzę i doświadczenie zawodowe, co ma przełożyć się na wysoką jakość i sprawność w wykonywaniu powierzonych zadań.

Zobacz również: Ustrój i jednostki

Tryb i zasady pracy Komisji

Nowelizacja określa także tryb i kwestie formalne związane z podejmowaniem decyzji. Przepisy przewidują ponadto, że obsługę organizacyjną Komisji zapewnia urząd obsługujący ministra właściwego do spraw administracji publicznej.

Za udział w pracach Komisji i jej składów członkom Komisji mają przysługiwać diety i inne należności określone w przepisach szczególnych. Zgodnie z dodanym art. 18c ust. 1 członkowie Komisji otrzymują zryczałtowane wynagrodzenie miesięczne, które zostanie określone w drodze rozporządzenia wydanego przez ministra właściwego do spraw administracji publicznej. Minister przy ustalaniu kwot wynagrodzenia ma obowiązek wziąć pod uwagę zakres obowiązków oraz złożoność realizowanych zadań przez członków Komisji. Wskazane rozwiązanie różni się od początkowo proponowanego. W pierwotnym projekcie nowelizacji ustawa wskazywała wprost kwoty wynagrodzenia dla członków Komisji, zwiększając je o 50% w stosunku do dotychczas obowiązujących. Ostatecznie jednak zrezygnowano z tego rozwiązania, pozostawiając tę kwestię do uregulowania ministrowi.

Podsumowanie

Nowelizacja uchwalona przez Sejm została przyjęta w takim samym kształcie przez Senat i oczekuje obecnie na podpis Prezydenta RP. Ustawa wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia jej ogłoszenia.

Mateusz Karciarz

prawnik, doktorant na WPiA UAM, specjalizuje się w zakresie prawa administracyjnego, ze szczególnym uwzględnieniem prawa samorządowego

Kinga Grzelak

asystent, interesuje się prawem administracyjnym

Dr Krystian Ziemski & Partners Kancelaria Prawna spółka komandytowa w Poznaniu

www.ziemski.com.pl

Artykuł pochodzi z Portalu: www.prawodlasamorzadu.pl

Zapisz się na newsletter
Śledź na bieżąco nowe inicjatywy, projekty i ważne decyzje, które wpływają na Twoje życie codzienne. Zapisz się na nasz newsletter samorządowy.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Duży ruch na Okęciu. Lotnisko od początku roku odprawiło ponad 6,6 mln podróżnych

Lotnisko Chopina jest na granicy przepustowości. Od stycznia do końca kwietnia br. odprawiło już ponad 6,6 mln podróżnych, podczas gdy w tym samym okresie w ubiegłym roku było to prawie 5,9 mln osób. Dokąd latamy najczęściej?

Polacy mniej chodzą do kina

Główny Urząd Statystyczny podał dane dotyczące widzów w kinach w 2024 r. W porównaniu z 2023 r., liczba widzów w kinach stałych spadła o 0,4 proc. do 49,5 mln

Spacer w lesie - lek na codzienny stres

Regularne, 30-minutowe spacery w naturze pięć razy w tygodniu mogą zmniejszyć ryzyko depresji aż o 30% – podaje raport Transforming Scotland's Health. W obliczu prognoz WHO, że do 2030 roku depresja stanie się najczęstszą chorobą na świecie, kontakt z przyrodą to skuteczna forma profilaktyki.

Są fundusze na ekologię, cyfryzację i innowacje

W dobie dynamicznego rozwoju technologii cyfrowej i wdrażania kolejnych innowacji, nie można zapominać o zagrożeniach, które się z nimi wiążą. Zgodnie z unijną zasadą „Do No Significant Harm” („Nie Czyń Znaczącej Szkody”), gdy ubiegamy się o wsparcie z funduszy, jesteśmy zobowiązani do prowadzenia inwestycji w sposób, który nie będzie wyrządzać poważnych szkód środowiskowych czy społecznych.

REKLAMA

Spadł ruch na radomskim lotnisku, ale w planach nowe kierunki

Polskie Porty Lotnicze poinformowały, że lotnisko w Radomiu obsłużyło w kwietniu br. ok. 2,5 tys. pasażerów; to spadek o 42 proc. wobec zeszłego roku. W pierwszych czterech miesiącach tego roku ruch w radomskim pocie spadł o 31 proc.

Ratownicy medyczni nie chcą kamizelek nożoodpornych

Ogólnopolski Związek Zawodowy Ratowników Medycznych (OZZRM) uważa, że pomysł powszechnego wprowadzenia kamizelek nożoodpornych, jako reakcji na śmierć ratownika ugodzonego nożem, nie jest dobry. Co proponują związkowcy?

Ostatni dzwonek dla zdrowia młodych. 7 maja 2025 r. sejmowa Komisja Zdrowia zajmie się zakazem sprzedaży wszystkich rodzajów papierosów elektronicznych oraz pojemników zapasowych osobom poniżej 18. roku życia

W środę sejmowa Komisji Zdrowia rozpatrzy rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych. Wcześniej, ponad 20 organizacji działających w ochronie zdrowia apelowało o jak najszybsze jej procedowanie. Chodzi o zakaz sprzedaży wszystkich rodzajów papierosów elektronicznych oraz pojemników zapasowych osobom poniżej 18 r.ż.

Wybory prezydenckie: ułatwienia dla wyborców 60+

Transport do i z lokalu wyborczego. Możliwość głosowania korespondencyjnego albo za pośrednictwem pełnomocnika. Możliwość zmiany miejsca głosowania w obwodzie właściwym dla lokalu przystosowanego do potrzeb osób niepełnosprawnych. Z tych wszystkich ułatwień mogą skorzystać wyborcy, którzy najpóźniej w dniu głosowania w tegorocznych wyborach Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej ukończą 60. rok życia. A także wyborcy niepełnosprawni – bez względu na wiek.

REKLAMA

Plany ewakuacyjne i szkolenia. Nowe zadania gmin w 2025 r.

Do końca 2025 r. gminy muszą opracować plany ewakuacyjne. To jedno z zadań nałożonych na samorządy przez ustawę z 5 grudnia 2024 r. o ochronie ludności i obronie cywilnej.

Polacy mają problem z rozróżnieniem piw alkoholowych i bezalkoholowych

Z badania zrealizowanego przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych IBRiS wynika, że Polacy mylą piwa alkoholowe i bezalkoholowe oraz chcą całkowitego zakazu reklamowania piwa "zero procent".

REKLAMA