REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Obowiązki wyborcze JST w listopadzie

Tomasz Gąsior
Wybory samorządowe 2014, obowiązki jednostek samorządu terytorialnego/ Fot. Fotolia
Wybory samorządowe 2014, obowiązki jednostek samorządu terytorialnego/ Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Ostatnie tygodnie przedwyborcze wiążą się dla samorządowców z licznymi zadaniami dotyczącymi przygotowania i przeprowadzenia głosowania. Jednak same wybory to nie koniec obowiązków organów JST.

O wrześniowych i październikowych zadaniach jednostek samorządu terytorialnego związanych z przygotowaniem i przeprowadzeniem 16 listopada 2014 r. wyborów władz lokalnych i regionalnych pisaliśmy w poprzednim numerze GSiA. Tym razem zajmiemy się obowiązkami, które należy wypełnić w listopadzie.

REKLAMA

Do 14. dnia przed dniem wyborów (2 listopada) wyborca niepełnosprawny ma prawo zgłosić do wójta zamiar głosowania przy użyciu nakładek na karty do głosowania sporządzonych w alfabecie Braille’a (art. 40a § 2 ustawy z 5 stycznia 2011 r. – Kodeks wyborczy; dalej: Kodeks wyborczy).

REKLAMA

Najpóźniej na 12 dni przed dniem wyborów (4 listopada) wójtom, za pokwitowaniem, przekazywane są karty do głosowania przeznaczone do sporządzania pakietów do głosowania korespondencyjnego wraz z nakładkami sporządzonymi w alfabecie Braille’a.

Natomiast 7 listopada upływa termin składania do wójta przez wyborców niepełnosprawnych oraz wyborców, którzy najpóźniej w dniu głosowania ukończą 75 lat, wniosków o sporządzenie aktu pełnomocnictwa do głosowania (art. 56 § 2 Kodeksu wyborczego). Wójt jest odpowiedzialny także za doręczenie do 9 listopada wyborcom niepełnosprawnym, którzy o to wnioskowali, pakietu do głosowania korespondencyjnego.

Zobacz również: Kampania samorządowa w internecie

Dalszy ciąg materiału pod wideo

WAŻNE

Jeżeli koniec terminu wykonania czynności określonej w Kodeksie wyborczym przypada na sobotę albo dzień ustawowo wolny od pracy, termin upływa pierwszego dnia po tym dniu.

REKLAMA

Nie później niż w piątym dniu przed dniem wyborów (11 listopada) osoba kierująca zakładem opieki zdrowotnej, domem pomocy społecznej, zakładem karnym i aresztem śledczym oraz oddziałem zewnętrznym takiego zakładu i aresztu, w którym utworzony został odrębny obwód głosowania, przekazuje do urzędu gminy wykaz osób, które będą przebywały w tych jednostkach w dniu wyborów i na stałe zamieszkują na terenie danej jednostki samorządowej (art. 29 § 3 Kodeksu wyborczego). W tym samym terminie wójt, burmistrz, prezydent miasta (dalej: wójt) przyjmuje pisemne wnioski wyborców, na podstawie których są oni dopisywani do spisu wyborców w wybranym przez siebie obwodzie głosowania na obszarze gminy właściwej ze względu na miejsce ich stałego zamieszkania (art. 28 § 1 pkt 1 Kodeksu wyborczego).

Na dwa dni przed wyborami (14 listopada) do wójta składane mogą być oświadczenia o cofnięciu pełnomocnictwa do głosowania, a na dzień przed wyborami (15 listopada) wójt ma obowiązek przekazania przewodniczącemu obwodowej komisji wyborczej egzemplarza spisu wyborców.

Autopromocja

Na wójcie ciąży również odpowiedzialność za przygotowanie i obsługę lokalu wyborczego.

Wójt musi również zapewnić formularze zaświadczenia potwierdzającego uczestnictwo wyborcy w głosowaniu, które muszą być wydane na żądanie każdemu wyborcy, który się o nie zwróci do obwodowej komisji wyborczej. Do obowiązków wójta należy też przyjmowanie w depozyt i przechowywanie dokumentów oraz pieczęci komisji wyborczych po zakończonym głosowaniu.

Na organach JST, w których wybory wójta nie rozstrzygną się w pierwszym głosowaniu, będą ciążyły obowiązki związane z przygotowaniem tzw. drugiej tury w wyborach wójtów, przede wszystkim prowadzenie działań mających na celu bieżącą aktualizację spisów wyborców.

Po zakończonych wyborach wójt odpowiada za uporządkowanie miejsc, w których swoje siedziby miały obwodowe komisje wyborcze oraz uprzątnięcie (na koszt komitetów wyborczych) materiałów agitacyjnych, których w terminie 30 dni po dniu wyborów nie usunęli pełnomocnicy wyborczy komitetów.

Zakończenie działań związanych z wyborami samorządowymi nastąpi zatem na przełomie 2014 i 2015 roku.

PODSTAWY PRAWNE

  • art. 7 ust. 2 ustawy z 11 lipca 2014 r. o zmianie ustawy – Kodeks wyborczy oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2014 r. poz. 1072)
  • art. 9 § 2, art. 28 § 1 pkt 1, art. 29 § 3, art. 40a § 2, art. 56 § 2, art. 110 § 6 i 7 ustawy z 5 stycznia 2011 r. – Kodeks wyborczy (Dz.U. nr 21, poz. 112; ost. zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 1072)

Polecamy serwis: Wybory samorządowe 2014

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Gazeta Samorządu i Administracji
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Sektor publiczny
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Dodatek osłonowy wraca w 2024 r.! 2,3 mld do wydania! Dla 7 mln rodzin. Poprzednio do 1437,50 zł! Ile dostaną w 2024 r.? [druk sejmowy nr 72]

    Dodatek osłonowy ma być wypłacony jednorazowo do końca czerwca 2024 r. Projekt ustawy złożyli posłowie (druk sejmowy nr 72). I nie są to posłowie PIS, a mający większość posłowie KO i Polski 2050 - TD.

    Koszt miesięcznego utrzymania studenta wynosi średnio 3 867 zł. Coraz więcej żaków się zadłuża

    O ile wzrosło miesięczne utrzymanie studenta? Jaki procent studentów bierze pod uwagę rezygnację z kształcenia z przyczyn materialnych? Na jaką kwotę średnio zadłużony jest student? 

    Kiedy zgłosić się do okulisty, a kiedy do optometrysty?

    Wady i choroby oczu dotykają coraz więcej osób. Przyczynia się do tego również nadmierna ekspozycja na ekrany oraz brak profilaktyki. Kiedy umówić się na badanie wzroku z optometrystą, a kiedy konieczna jest wizyta u lekarza okulisty wyjaśnia ekspert.

    Cząstkowy raport komisji ds. rosyjskich wpływów: W czasie rządów D.Tuska Służba Kontrwywiadu Wojskowego uległa wpływom Rosji

    Służba Kontrwywiadu Wojskowego uległa wpływom Rosji. Zaistniał rosyjski wpływ na polski kontrwywiad. Korzystając ze zgody premiera D. Tuska na współpracę podpisano porozumienie między SKW i FSB - to główne tezy cząstkowego raportu Państwowej Komisji do spraw badania wpływów rosyjskich na bezpieczeństwo wewnętrzne Rzeczypospolitej Polskiej w latach 2007-2022 przedstawione przez jej członków w środę 29 listopada 2023 r. na konferencji prasowej.

    REKLAMA

    Rząd Tuska już 11 grudnia? Marszałek Hołownia: tego dnia M. Morawiecki wygłosi expose i będzie głosowanie nad wotum zaufania

    W dniu 11 grudnia o godzinie 10 premier M. Morawiecki wygłosi expose; ok. godz. 15 powinno nastąpić głosowanie nad wotum zaufania dla rządu - powiedział 29 listopada 2023 r. marszałek Sejmu Szymon Hołownia. Następnie, jak wyjaśnił, ogłosi przerwę, w której będzie oczekiwał na zgłoszenie kandydatur na premiera w drugim konstytucyjnym kroku.

    Rząd ostrzega przed "zaświadczeniami na druku MEN/MEiN". Ministerstwo nie wydaje takich dokumentów na potwierdzenie kwalifikacji po kursach

    Zaświadczenie o ukończeniu kursu jest wydawane przez organizatora kursu i potwierdza wyłącznie uczestnictwo w danym kursie, nie zaświadcza o uzyskanych efektach kształcenia i kwalifikacjach - informuje MEiN. 

    Zamrożenie cen prądu, gazu i ciepła do połowy 2024 roku na koszt Orlenu? D.Obajtek: dziś opozycja powoduje spadek wartości Orlenu o ponad 5,5 mld zł

    29 listopada 2023 r. na platformie X prezes Orlenu Daniel Obajtek napisał: - Najpierw opozycja atakowała fuzje, potem zapowiadała rozbijanie koncernu, a dziś powoduje spadek wartości Orlenu o ponad 5,5 mld zł. Odniósł się w ten sposób do doniesień medialnych, że zamrożenie cen prądu, gazu i ciepła dla gospodarstw domowych do połowy 2024 roku odbędzie się na koszt Orlenu.

    Jak przechowywać leki? Jak je prawidłowo przyjmować? Czym jest wielolekowość?

    W ramach "Środy z Profilaktyką" NFZ przypomniał, jak prawidłowo przechowywać i przyjmować leki oraz przybliżył temat wielolekowości. Co trzeci Polak po 65. roku życia przyjmuje wiele leków oraz suplementów diety jednocześnie.

    REKLAMA

    Przyznanie świadczenia wspierającego – 32 obszary codziennego funkcjonowania osoby niepełnosprawnej [rozporządzenie, test 32 czynności]

    Ocena 32 czynności związanych z obszarami codziennego funkcjonowania osoby niepełnosprawnej.

    Jest rozporządzenie w sprawie ustalania poziomu potrzeby wsparcia. Dz.U. poz. 2581 [świadczenie wspierające, osoby niepełnosprawne, PDF]

    Rozporządzenie reguluje szczegóły przyznawania punktów osobom niepełnosprawnym przez wojewódzkie zespoły do spraw orzekania o niepełnosprawności.

    REKLAMA