Obowiązki wyborcze JST w listopadzie
REKLAMA
REKLAMA
O wrześniowych i październikowych zadaniach jednostek samorządu terytorialnego związanych z przygotowaniem i przeprowadzeniem 16 listopada 2014 r. wyborów władz lokalnych i regionalnych pisaliśmy w poprzednim numerze GSiA. Tym razem zajmiemy się obowiązkami, które należy wypełnić w listopadzie.
REKLAMA
Do 14. dnia przed dniem wyborów (2 listopada) wyborca niepełnosprawny ma prawo zgłosić do wójta zamiar głosowania przy użyciu nakładek na karty do głosowania sporządzonych w alfabecie Braille’a (art. 40a § 2 ustawy z 5 stycznia 2011 r. – Kodeks wyborczy; dalej: Kodeks wyborczy).
REKLAMA
Najpóźniej na 12 dni przed dniem wyborów (4 listopada) wójtom, za pokwitowaniem, przekazywane są karty do głosowania przeznaczone do sporządzania pakietów do głosowania korespondencyjnego wraz z nakładkami sporządzonymi w alfabecie Braille’a.
Natomiast 7 listopada upływa termin składania do wójta przez wyborców niepełnosprawnych oraz wyborców, którzy najpóźniej w dniu głosowania ukończą 75 lat, wniosków o sporządzenie aktu pełnomocnictwa do głosowania (art. 56 § 2 Kodeksu wyborczego). Wójt jest odpowiedzialny także za doręczenie do 9 listopada wyborcom niepełnosprawnym, którzy o to wnioskowali, pakietu do głosowania korespondencyjnego.
Zobacz również: Kampania samorządowa w internecie
WAŻNE
Jeżeli koniec terminu wykonania czynności określonej w Kodeksie wyborczym przypada na sobotę albo dzień ustawowo wolny od pracy, termin upływa pierwszego dnia po tym dniu.
REKLAMA
Nie później niż w piątym dniu przed dniem wyborów (11 listopada) osoba kierująca zakładem opieki zdrowotnej, domem pomocy społecznej, zakładem karnym i aresztem śledczym oraz oddziałem zewnętrznym takiego zakładu i aresztu, w którym utworzony został odrębny obwód głosowania, przekazuje do urzędu gminy wykaz osób, które będą przebywały w tych jednostkach w dniu wyborów i na stałe zamieszkują na terenie danej jednostki samorządowej (art. 29 § 3 Kodeksu wyborczego). W tym samym terminie wójt, burmistrz, prezydent miasta (dalej: wójt) przyjmuje pisemne wnioski wyborców, na podstawie których są oni dopisywani do spisu wyborców w wybranym przez siebie obwodzie głosowania na obszarze gminy właściwej ze względu na miejsce ich stałego zamieszkania (art. 28 § 1 pkt 1 Kodeksu wyborczego).
Na dwa dni przed wyborami (14 listopada) do wójta składane mogą być oświadczenia o cofnięciu pełnomocnictwa do głosowania, a na dzień przed wyborami (15 listopada) wójt ma obowiązek przekazania przewodniczącemu obwodowej komisji wyborczej egzemplarza spisu wyborców.
Na wójcie ciąży również odpowiedzialność za przygotowanie i obsługę lokalu wyborczego.
Wójt musi również zapewnić formularze zaświadczenia potwierdzającego uczestnictwo wyborcy w głosowaniu, które muszą być wydane na żądanie każdemu wyborcy, który się o nie zwróci do obwodowej komisji wyborczej. Do obowiązków wójta należy też przyjmowanie w depozyt i przechowywanie dokumentów oraz pieczęci komisji wyborczych po zakończonym głosowaniu.
Na organach JST, w których wybory wójta nie rozstrzygną się w pierwszym głosowaniu, będą ciążyły obowiązki związane z przygotowaniem tzw. drugiej tury w wyborach wójtów, przede wszystkim prowadzenie działań mających na celu bieżącą aktualizację spisów wyborców.
Po zakończonych wyborach wójt odpowiada za uporządkowanie miejsc, w których swoje siedziby miały obwodowe komisje wyborcze oraz uprzątnięcie (na koszt komitetów wyborczych) materiałów agitacyjnych, których w terminie 30 dni po dniu wyborów nie usunęli pełnomocnicy wyborczy komitetów.
Zakończenie działań związanych z wyborami samorządowymi nastąpi zatem na przełomie 2014 i 2015 roku.
PODSTAWY PRAWNE
- art. 7 ust. 2 ustawy z 11 lipca 2014 r. o zmianie ustawy – Kodeks wyborczy oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2014 r. poz. 1072)
- art. 9 § 2, art. 28 § 1 pkt 1, art. 29 § 3, art. 40a § 2, art. 56 § 2, art. 110 § 6 i 7 ustawy z 5 stycznia 2011 r. – Kodeks wyborczy (Dz.U. nr 21, poz. 112; ost. zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 1072)
Polecamy serwis: Wybory samorządowe 2014
REKLAMA
REKLAMA