REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak unieważnić wybór najkorzystniejszej oferty

Jak unieważnić wybór najkorzystniejszej ofert? Fot. Fotolia
Jak unieważnić wybór najkorzystniejszej ofert? Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Ogłosiliśmy przetarg na organizację szkolenia zgodnie z PZP. W SIWZ określiliśmy warunki udziału w postępowaniu. Jednym z warunków było zapewnienie trenerów z wykształceniem minimum średnim. Do przetargu przystąpiły 2 firmy. Jedna firma w ofercie napisała, że szkolenie przeprowadzi wykładowca: pan X posiadający wykształcenie: mistrz spawacz. Poprosiliśmy więc o wyjaśnienie czy ten pan posiada wykształcenie średnie bo taki był warunek.

Firma oświadczyła, że pan X posiada wykształcenie średnie. W związku z tym przystąpiliśmy do oceny ofert. Okazało się, że ta firma (z panem X) złożyła najkorzystniejszą ofertę i wygrała. Rozstrzygnęliśmy przetarg, napisaliśmy pisma do Wykonawców zgodnie z PZP. Napisaliśmy pismo do firmy (tej od Pana X), że przed podpisaniem umowy ma nam dostarczyć kilka dokumentów, w tym dokumenty potwierdzające wykształcenie trenerów. Firma nie przedstawiła świadectwa szkolnego pana X i napisała nam pismo wyjaśniające, że tytuł mistrza jest najwyższym stopniem kształcenia zawodowego. Tym samym nie potwierdziła, że pan X posiada wymagane wykształcenie średnie.

REKLAMA

Co powinniśmy teraz zrobić? Czy firma uchyla się od zawarcia umowy? Czy możemy wybrać następną? Czy pomimo iż została dokonana ocena powinniśmy wykluczyć firmę i odrzucić wykonawcę? Czy powinniśmy zrobić coś innego niż zaproponowane rozwiązania?

Zobacz również: Kiedy zamawiający może unieważnić postępowanie

Z opisanego stanu rzeczy wynika, że zamawiający wybrał wykonawcę, który nie potwierdził spełnienia warunków udziału w postępowaniu. Wybór był jednak spowodowany wprowadzeniem zamawiającego w błąd co do poziomu wykształcenia pana X. W związku z tym, że przed podpisaniem umowy zamawiający dowiedział się o faktycznym wykształceniu pana X, należy unieważnić wybór najkorzystniejszej oferty i powrócić do etapu badania i oceny ofert. Doktryna i orzecznictwo Prawa zamówień publicznych zgodnie przyznają, że zamawiający w takiej sytuacji ma prawo z własnej inicjatywy unieważnić wybór najkorzystniejszej oferty w celu dokonania niezbędnych czynności bez których postępowanie byłoby obciążone jakąś wadą. Tak więc po unieważnieniu wyboru zamawiający powinien zwrócić się do wykonawcy, który posłużył się panem X, na podstawie art. 26 ust. 3 ustawy Pzp do złożenia dokumentów i oświadczeń potwierdzających spełnianie warunku (z opisu przypadku wynika, że wykonawca był do tej pory tylko wzywany do wyjaśnień w trybie art. 26 ust. 4 ustawy Pzp.) Wykonawca może bowiem w ramach uzupełniania dokumentów i oświadczeń zaproponować inną osobę, która będzie uczestniczyć w wykonywaniu zamówienia, a która będzie posiadać odpowiednie wykształcenie. Dopiero w razie nieuzupełnienia dokumentów i oświadczeń, zamawiający będzie zobowiązany wykluczyć tego wykonawcę z postępowania i dokonać wyboru oferty najkorzystniejszej z pozostałych ofert wykonawców spełniających wszystkie warunki udziału w postępowaniu.

Podstawa prawna:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Art. 26 ustawy Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2013 r. poz. 907)

Piotr Wiśniewski, specjalista prawa zamówień publicznych

Polecamy serwis: Zamówienia publiczne

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR LEX Sektor Publiczny

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rządowi brakuje pieniędzy na służby: Policję, SG, PSP i SOP. Co z programem modernizacyjnym?

Cały czas mamy sytuację niepełnego pokrycia w budżecie wydatków na służby (chodzi o Policję, Straż Graniczną, Państwową Straż Pożarną i Służbę Ochrony Państwa) - poinformował 23 lipca 2024 r. podczas sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych wiceszef MSWiA Czesław Mroczek. Dodał, że w najbliższym czasie przedstawione zostaną propozycje na kolejne lata.

Ponad 854 mln zł na Sejm w 2025 r. Podwyżki wynagrodzeń dla posłów i wszystkich pracowników Kancelarii Sejmu. Większe ryczałty na biura poselskie

Budżet Kancelarii Sejmu na 2025 r. ma wynieść 854 mln 258 tys. zł - to ponad 80 mln więcej niż w 2024 roku. W dniu 23 lipca 2024 r. sejmowa komisja regulaminowa, spraw poselskich i immunitetowych pozytywnie zaopiniowała projekt budżetu Kancelarii Sejmu na 2025 rok. Szef Kancelarii Sejmu Jacek Cichocki poinformował, że w 2025 roku nastąpi wzrost wynagrodzeń wszystkich pracowników Kancelarii Sejmu a także posłów.

Zmiany w finansowaniu ochotniczych straży pożarnych. Znamy plany ministerstwa

Wiceszef MSWiA Wiesław Leśniakiewicz przekazał, że w resorcie trwają prace nad nowelizacją rozporządzenia ws. przyznawania rekompensaty pieniężnej oraz wyrównania do wysokości rekompensaty wypłacanej strażakowi ratownikowi ochotniczej straży pożarnej.

Zmiany w wynagradzaniu pracowników samorządowych wchodzą w życie 1 sierpnia 2024 r. Pensje od 4000 zł do 6200 zł

1 sierpnia wejdzie w życie znowelizowane rozporządzenie w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Ale na wyższe pensje można liczyć przy pensjach należnych od 1 lipca. 

REKLAMA

Polaków ubywa, takie są fakty. Dane GUS pokazują co się dzieje, jest coraz gorzej

Polaków jest coraz mniej. W porównaniu z poprzednim rokiem liczba ludności w Polsce zmniejszyła się o prawie 130 tys. osób. Spadek liczby ludności zanotowano w 14 województwach i w 270 powiatach. Takie dane podał Główny Urząd Statystyczny (GUS).

Tragiczne dane z weekendu - wypadki i utonięcia

Statystyki z minionego weekendu są zatrważające. W niedzielę w pięciu wypadkach śmiertelnych zginęło 5 osób, łącznie w weekend zginęło 11 osób. 17 osób utonęło.

Nie żartuj, że masz bombę w walizce, nie zostawiaj bagażu bez opieki. Mandaty są surowe

Pozostawienie na lotnisku bagaży bez opieki staje się plagą. Straż Graniczna od początku czerwca interweniowała już 125 razy. Nałożono mandaty na łączna kwotę 11 tys. zł.

Globalna awaria systemów Microsoft. Czy mamy się czym martwić w Polsce?

Wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski uspokaja, że obecnie w Polsce systemy infrastruktury informatycznej działają płynnie. 

REKLAMA

Jak uczniowie Szkoły w Chmurze poradzili sobie z maturą? "Wyniki są dramatyczne"

Kilkanaście procent polskich maturzystów nie zdało egzaminu maturalnego. Jak poszło uczniom Szkoły w Chmurze? 

Coraz większa liczba dzieci ukraińskich w polskich szkołach

Od 1 września 2024 r. do polskich szkół może pójść między 20 tys. a 60 tys. ukraińskich dzieci - szacuje Paulina Chrostowska z Centrum Edukacji Obywatelskiej. Zdaniem nauczycieli największym wyzwaniem w edukacji uczniów z doświadczeniem migracji jest bariera językowa.

REKLAMA