Jak unieważnić wybór najkorzystniejszej oferty
REKLAMA
REKLAMA
Firma oświadczyła, że pan X posiada wykształcenie średnie. W związku z tym przystąpiliśmy do oceny ofert. Okazało się, że ta firma (z panem X) złożyła najkorzystniejszą ofertę i wygrała. Rozstrzygnęliśmy przetarg, napisaliśmy pisma do Wykonawców zgodnie z PZP. Napisaliśmy pismo do firmy (tej od Pana X), że przed podpisaniem umowy ma nam dostarczyć kilka dokumentów, w tym dokumenty potwierdzające wykształcenie trenerów. Firma nie przedstawiła świadectwa szkolnego pana X i napisała nam pismo wyjaśniające, że tytuł mistrza jest najwyższym stopniem kształcenia zawodowego. Tym samym nie potwierdziła, że pan X posiada wymagane wykształcenie średnie.
REKLAMA
Co powinniśmy teraz zrobić? Czy firma uchyla się od zawarcia umowy? Czy możemy wybrać następną? Czy pomimo iż została dokonana ocena powinniśmy wykluczyć firmę i odrzucić wykonawcę? Czy powinniśmy zrobić coś innego niż zaproponowane rozwiązania?
Zobacz również: Kiedy zamawiający może unieważnić postępowanie
Z opisanego stanu rzeczy wynika, że zamawiający wybrał wykonawcę, który nie potwierdził spełnienia warunków udziału w postępowaniu. Wybór był jednak spowodowany wprowadzeniem zamawiającego w błąd co do poziomu wykształcenia pana X. W związku z tym, że przed podpisaniem umowy zamawiający dowiedział się o faktycznym wykształceniu pana X, należy unieważnić wybór najkorzystniejszej oferty i powrócić do etapu badania i oceny ofert. Doktryna i orzecznictwo Prawa zamówień publicznych zgodnie przyznają, że zamawiający w takiej sytuacji ma prawo z własnej inicjatywy unieważnić wybór najkorzystniejszej oferty w celu dokonania niezbędnych czynności bez których postępowanie byłoby obciążone jakąś wadą. Tak więc po unieważnieniu wyboru zamawiający powinien zwrócić się do wykonawcy, który posłużył się panem X, na podstawie art. 26 ust. 3 ustawy Pzp do złożenia dokumentów i oświadczeń potwierdzających spełnianie warunku (z opisu przypadku wynika, że wykonawca był do tej pory tylko wzywany do wyjaśnień w trybie art. 26 ust. 4 ustawy Pzp.) Wykonawca może bowiem w ramach uzupełniania dokumentów i oświadczeń zaproponować inną osobę, która będzie uczestniczyć w wykonywaniu zamówienia, a która będzie posiadać odpowiednie wykształcenie. Dopiero w razie nieuzupełnienia dokumentów i oświadczeń, zamawiający będzie zobowiązany wykluczyć tego wykonawcę z postępowania i dokonać wyboru oferty najkorzystniejszej z pozostałych ofert wykonawców spełniających wszystkie warunki udziału w postępowaniu.
Podstawa prawna:
Art. 26 ustawy Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2013 r. poz. 907)
Piotr Wiśniewski, specjalista prawa zamówień publicznych
Polecamy serwis: Zamówienia publiczne
REKLAMA
REKLAMA