REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak unieważnić wybór najkorzystniejszej oferty

Jak unieważnić wybór najkorzystniejszej ofert? Fot. Fotolia
Jak unieważnić wybór najkorzystniejszej ofert? Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Ogłosiliśmy przetarg na organizację szkolenia zgodnie z PZP. W SIWZ określiliśmy warunki udziału w postępowaniu. Jednym z warunków było zapewnienie trenerów z wykształceniem minimum średnim. Do przetargu przystąpiły 2 firmy. Jedna firma w ofercie napisała, że szkolenie przeprowadzi wykładowca: pan X posiadający wykształcenie: mistrz spawacz. Poprosiliśmy więc o wyjaśnienie czy ten pan posiada wykształcenie średnie bo taki był warunek.

Firma oświadczyła, że pan X posiada wykształcenie średnie. W związku z tym przystąpiliśmy do oceny ofert. Okazało się, że ta firma (z panem X) złożyła najkorzystniejszą ofertę i wygrała. Rozstrzygnęliśmy przetarg, napisaliśmy pisma do Wykonawców zgodnie z PZP. Napisaliśmy pismo do firmy (tej od Pana X), że przed podpisaniem umowy ma nam dostarczyć kilka dokumentów, w tym dokumenty potwierdzające wykształcenie trenerów. Firma nie przedstawiła świadectwa szkolnego pana X i napisała nam pismo wyjaśniające, że tytuł mistrza jest najwyższym stopniem kształcenia zawodowego. Tym samym nie potwierdziła, że pan X posiada wymagane wykształcenie średnie.

REKLAMA

Co powinniśmy teraz zrobić? Czy firma uchyla się od zawarcia umowy? Czy możemy wybrać następną? Czy pomimo iż została dokonana ocena powinniśmy wykluczyć firmę i odrzucić wykonawcę? Czy powinniśmy zrobić coś innego niż zaproponowane rozwiązania?

Zobacz również: Kiedy zamawiający może unieważnić postępowanie

Z opisanego stanu rzeczy wynika, że zamawiający wybrał wykonawcę, który nie potwierdził spełnienia warunków udziału w postępowaniu. Wybór był jednak spowodowany wprowadzeniem zamawiającego w błąd co do poziomu wykształcenia pana X. W związku z tym, że przed podpisaniem umowy zamawiający dowiedział się o faktycznym wykształceniu pana X, należy unieważnić wybór najkorzystniejszej oferty i powrócić do etapu badania i oceny ofert. Doktryna i orzecznictwo Prawa zamówień publicznych zgodnie przyznają, że zamawiający w takiej sytuacji ma prawo z własnej inicjatywy unieważnić wybór najkorzystniejszej oferty w celu dokonania niezbędnych czynności bez których postępowanie byłoby obciążone jakąś wadą. Tak więc po unieważnieniu wyboru zamawiający powinien zwrócić się do wykonawcy, który posłużył się panem X, na podstawie art. 26 ust. 3 ustawy Pzp do złożenia dokumentów i oświadczeń potwierdzających spełnianie warunku (z opisu przypadku wynika, że wykonawca był do tej pory tylko wzywany do wyjaśnień w trybie art. 26 ust. 4 ustawy Pzp.) Wykonawca może bowiem w ramach uzupełniania dokumentów i oświadczeń zaproponować inną osobę, która będzie uczestniczyć w wykonywaniu zamówienia, a która będzie posiadać odpowiednie wykształcenie. Dopiero w razie nieuzupełnienia dokumentów i oświadczeń, zamawiający będzie zobowiązany wykluczyć tego wykonawcę z postępowania i dokonać wyboru oferty najkorzystniejszej z pozostałych ofert wykonawców spełniających wszystkie warunki udziału w postępowaniu.

Podstawa prawna:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Art. 26 ustawy Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2013 r. poz. 907)

Piotr Wiśniewski, specjalista prawa zamówień publicznych

Polecamy serwis: Zamówienia publiczne

Autopromocja
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR LEX Sektor Publiczny
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Przyznanie świadczenia wspierającego – 32 obszary codziennego funkcjonowania osoby niepełnosprawnej [rozporządzenie, test 32 czynności]

  Ocena 32 czynności związanych z obszarami codziennego funkcjonowania osoby niepełnosprawnej.

  Jest rozporządzenie w sprawie ustalania poziomu potrzeby wsparcia. Dz.U. poz. 2581 [świadczenie wspierające, osoby niepełnosprawne, PDF]

  Rozporządzenie reguluje szczegóły przyznawania punktów osobom niepełnosprawnym przez wojewódzkie zespoły do spraw orzekania o niepełnosprawności.

  Czy umowa o dożywocie wyklucza świadczenie pielęgnacyjne?

  Fakt istnienia umowy o dożywocie zawartej między osobą wymagającą opieki a jedną z osób wskazanych przez ustawodawcę jako ta, której potencjalnie przysługuje świadczenie pielęgnacyjne, nie ma wpływu na ocenę spełniania przez inną z tych osób przesłanek uprawniających do świadczenia pielęgnacyjnego. Taką tezę postawił Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku. 

  MRiRW: lista firm importujących zboże z Ukrainy

  Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi udostępnia listę firm importujących zboże z Ukrainy.

  REKLAMA

  Antysemityzm w Europie Zachodniej. Tysiące przypadków od 7 października 2023 r. Francja, Niemcy, Belgia

  Mnożą się doniesienia o wzroście liczby zdarzeń antysemickich we Francji, Niemczech, Belgii i innych państwach Europy Zachodniej po 7 października 2023 r., czyli od ostatniego ataku Hamasu na Izrael.

  D.Tusk o zmianach w traktatach UE: nic o was bez was; polska suwerenność nie jest zagrożona przez Brukselę czy Unię Europejską

  Między innymi po to starałem się o zwycięstwo w wyborach, żeby znowu Polska wpływała na decyzje Europy, a nie odwrotnie. To my będziemy rozstrzygać o tym, jakie będą kierunki zmian w Unii Europejskiej - powiedział lider KO Donald Tusk, pytany o zmiany w traktatach UE. Na pewno nic o was bez was - dodał.

  Zimno? Oto 5 sposobów na rozgrzanie organizmu

  Obecna aura i prognozy pogody coraz bardziej przypominają, że już za chwilę nadejdzie zima. Niskie temperatury będą towarzyszyć nam przez kilka najbliższych miesięcy i na pewno nieraz porządnie zmarzniemy. Warto poznać sprawdzone sposoby na rozgrzanie organizmu. 

  TSUE: zakaz noszenia symboli religijnych przez wszystkich pracowników administracji publicznej jest zgodny z prawem UE

  W dniu 28 listopada 2023 r. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał wyrok, w którym uznał za zgodny z prawem Unii Europejskiej zakaz noszenia w miejscu pracy wszelkich widocznych symboli ujawniających przekonania światopoglądowe lub religijne, wydany przez administrację publiczną. Zdaniem TSUE taki zakaz nie jest dyskryminujący, jeżeli jest stosowany w sposób ogólny i bez rozróżnienia względem wszystkich pracowników tej administracji i ogranicza się do tego, co ściśle konieczne.

  REKLAMA

  Twój numer PESEL mógł zostać upubliczniony? Teraz możesz to bezpiecznie sprawdzić

  Obawiasz się, że Twoje dane mogły zostać upublicznione w związku z wyciekiem danych z systemu laboratoriów diagnostycznych ALAB? Możesz to sprawdzić na rządowej stronie "Bezpieczne dane". Najlepiej robić to regularnie. 

  W Polsce stosujemy 30 razy więcej antybiotyków niż innych krajach UE. Bakterie uodparniają się na antybiotyki. Naukowcy: infekcje bakteryjne będą zabijać więcej ludzi niż na nowotwory

  Jeśli nie podejmiemy żadnych działań, rosnąca oporność na antybiotyki będzie powodować 10 mln zgonów rocznie - ostrzegają eksperci. Polska jest jednym z krajów, które przodują w stosowaniu antybiotyków, w 2022 r. wykupiono w naszym kraju 45 mln opakowań tych leków – alarmują.

  REKLAMA