REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dopłata 2000 zł do wczasów dla żołnierzy zawodowych chroniących granicę Polski

Tomasz Król
prawnik - prawo pracy, cywilne, gospodarcze, administracyjne, podatki, ubezpieczenia społeczne, sektor publiczny
Dopłata 2000 zł do wczasów dla żołnierzy zawodowych chroniących granicę Polski
Dopłata 2000 zł do wczasów dla żołnierzy zawodowych chroniących granicę Polski
Media

REKLAMA

REKLAMA

Żołnierze zawodowi skierowani do służby przy ochronie granic po 60 dniach służby otrzymają dodatkowo dopłatę do wypoczynku w ramach programu „Tanie Wczasy”.

Nowe przepisy wchodzą w życie od 15 marca 2022 r., ale prawo do dopłat mają żołnierze, którzy zostali skierowani do ochrony granic od 1 stycznia 2021 r.

REKLAMA

MON szacuje wartość dopłaty do wczasów 14-dniowych na 2000 zł.
 

Żołnierz będzie mógł skorzystać z dopłaty dwa razy. Pierwszy raz według zasad dotychczas obowiązujących dla programu „Tanie Wczasy” zależnych od spełnienia kryterium dochodowego. Oraz drugi raz – bez związku z kryterium dochodowym – jako bonus za pełnienie służby w strefie przygranicznej.

Dopłaty do wczasów dla żołnierzy nie chroniących granic

Dotychczasowe zasady programu „Tanie Wczasy”, które nie będą zmieniane w 2022 r. są następujące:

§ 12 rozporządzenia MON z 30 kwietnia 2010 r. w sprawie świadczeń socjalno-bytowych dla żołnierzy zawodowych
 

1. Żołnierzowi zawodowemu przyznaje się dopłatę do jego wypoczynku oraz jego małżonka i dzieci pozostających na utrzymaniu tego żołnierza w ramach programu „Tanie wczasy”, realizowanego w formie wypoczynku rodzinnego, na 14-dniowych turnusach poza sezonem w całorocznych wojskowych ośrodkach wypoczynkowych. Na wniosek żołnierza zawodowego czas trwania turnusu może ulec skróceniu.
 

2. Z dopłaty, o której mowa w ust. 1, może korzystać żołnierz zawodowy, w którego rodzinie średni miesięczny dochód na osobę – za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym żołnierz złożył wniosek o zakwalifikowanie do programu – nie przekracza 45 % kwoty najniższego uposażenia zasadniczego żołnierza zawodowego. Wysokość dochodu jest ustalana w sposób, o którym mowa w § 10 ust. 2 i 3.
 

3. Dopłata, o której mowa w ust. 1, obejmuje wyżywienie i zakwaterowanie. Finansowana jest przez jednostkę wojskową, w której żołnierz zawodowy pozostaje na zaopatrzeniu w dniu złożenia wniosku o zakwalifikowanie do programu, na podstawie faktury wystawionej przez wojskowy ośrodek wypoczynkowy. Przepisy § 10 ust. 7 i 8 stosuje się odpowiednio.
 

4. Dopłaty, o której mowa w ust. 1, nie przyznaje się w danym roku żołnierzowi zawodowemu, jeżeli została mu przyznana w roku poprzednim.

Dopłaty do wczasów dla żołnierzy chroniących granicę – nowość od 15 marca 2022 r.

REKLAMA

Od 15 marca 2022 r. program „Tanie wczasy” obejmuje żołnierzy zawodowych skierowanych do służby w zasięgu terytorialnym przejścia granicznego oraz w strefie nadgranicznej na podstawie art. 11b ustawy o Straży Granicznej w ramach wsparcia udzielonego Straży Granicznej przez Siły Zbrojne RP.

Dopłatę żołnierz może zrealizować nie tylko korzystając z wczasów 14-dniowych. Ale również w formie dwóch 7-dniowych lub trzech krótkoterminowych pobytów. Liczba dni nie może przekroczyć 14 dni w ciągu roku.

Dopłata dotyczy też wypoczynku małżonka i dzieci pozostających na utrzymaniu żołnierza.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ile dni żołnierzu musi chronić granicę dla otrzymania dopłaty do wczasów?

Żołnierz zawodowy będzie mógł skorzystać z dopłaty do wypoczynku, licząc od miesiąca następującego  po miesiącu, w którym spełnił warunki uprawniające go do skorzystania z przedmiotowego świadczenia.

Warunkiem tym jest pełnienie służby łącznie przez okres nie krótszy niż 60 dni.

Dodatkowo, podobnie jak to ma miejsce w przypadku żołnierzy powracających ze służby poza granicami państwa, którzy zostali ranni lub zachorowali  w związku z pełnieniem tej służby, wysokość dochodów uzyskiwanych w rodzinie żołnierza zawodowego, nie będzie brana pod uwagę.

Jak często żołnierz chroniący granicę otrzyma dopłatę do wczasów?

Dopłatę dla żołnierza zawodowego według nowych zasad przyznaje się jednorazowo w okresie 24 miesięcy, licząc od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym żołnierz spełnił warunki przyznania tej dopłaty.

Ponowne nabycie prawa do dopłaty następuje każdorazowo, jeżeli żołnierz ponownie spełnił warunki przyznania tej dopłaty w okresie następującym po upływie co najmniej 24 miesięcy, licząc od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym żołnierz poprzednio spełnił warunki przyznania tej dopłaty.

Dwukrotne skorzystanie z dopłaty do wczasów

Jak wspomniano na początku artykułu przyznanie dopłaty w programie „Tanie wczasy” według nowych zasad nie pozbawia prawa do dopłaty z § 12 ust. 1 rozporządzenia MON z 30 kwietnia 2010 r. w sprawie świadczeń socjalno-bytowych dla żołnierzy zawodowych.

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA OBRONY NARODOWEJ z dnia 1 marca 2022 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie świadczeń socjalnobytowych dla żołnierzy zawodowych

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Od 1 września 2025 r. zmiany w szkołach. Jedna godzina tygodniowo religii. Czy coś jeszcze się zmieni?

Ministra edukacji Barbara Nowacka ogłosiła, że od 1 września 2025 roku w polskich szkołach zostanie wprowadzona jedna godzina lekcji religii. To oznacza, że uczniowie będą mieli możliwość uczestniczenia w zajęciach religijnych raz w tygodniu.

Podwyżki wynagrodzeń nawet o 1000 zł dla pracowników samorządowych. Padł apel ZMP

 Związek Miast Polskich wyraził negatywną opinię o projekcie nowelizacji rozporządzenia dotyczącego wynagradzania pracowników samorządowych. 

Nauczyciele wciąż bez wynagrodzenia za opiekę nad uczniami. Od dziś wnioski. Wzór wniosku [Podróże z klasą]

Pomimo apeli ZNP nauczyciele wciąż bez wynagrodzenia za opiekę nad uczniami w czasie wycieczek szkolnych. Dziś rusza przyjmowanie wniosków do najnowszego programu dofinansowania wycieczek szkolnych (2-5 dni) [Podróże z klasą].

Zmiany w podstawie programowej. Nowa lista lektur bez Rymkiewicza i Dukaja

Minister Edukacji, Barbara Nowacka, ogłosiła, że do końca czerwca zostanie opublikowana podstawa programowa z listą lektur.

REKLAMA

W szkołach będzie jedna godzina lekcji religii. Będzie nowe rozporządzenie MEN

Barbara Nowacka, minister edukacji, poinformowała, że od 1 września 2025 r. w szkołach będzie jedna godzina lekcji religii. Lekcje będą mogły być prowadzone w grupach międzyklasowych.

Wojsko wypłaci 6000 zł mężczyznom i kobietom 18-35 lat. Ochotnicy zasilą rezerwę [Wakacje z wojskiem]

W pierwszym turnusie programu „Wakacje z wojskiem”, który rozpoczął się w ubiegłym tygodniu, udział bierze 3,5 tys. młodych Polaków w ponad 30 jednostkach wojskowych na terenie całego kraju. W sumie w okresie wakacyjnym odbędą się trzy tury szkolenia, a wniosek o udział złożyło już ponad 11 tys. osób.

Rada Języka Polskiego opublikowała PDF-a z nowymi zasadami ortografii. Zmiany w dużych literach. Prościej z imiesłowami

Rada Języka Polskiego opublikowała 11 nowych zasad polskiej ortografii. Nowe reguły pisowni w PDF-ie w artykule. Zmiany w dużych literach. Prościej z imiesłowami. 

Od 1 lipca 2024 r. 35-godzinny tydzień pracy dla urzędników. Startuje pilotażowy program

Już od 1 lipca 2024 roku urzędnicy miejscy w Lesznie będą pracować 35 godzin zamiast 40 godzin tygodniowo przy zachowaniu dotychczasowej wysokości wynagrodzenia i wymiaru urlopu wypoczynkowego. Wierzę, że moi pracownicy to docenią i sprostają wyzwaniu podniesienia efektywności pracy – mówi prezydent Leszna Grzegorz Rusiecki.

REKLAMA

Kto może dorabiać do nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego? Wyjaśnienia ZUS

ZUS wyjaśnia, że przejście na nauczycielskie świadczenie kompensacyjne nie musi oznaczać końca aktywności zawodowej. Kadra pedagogiczna może w dalszym ciągu pracować, ale aby ZUS nie zawiesił czy nie zmniejszył wypłacanego świadczenia, trzeba spełnić określone warunki. Jakie?

Zmiany w nauczaniu religii. Rzecznik Praw Obywatelskich wyraził obawy

Rzecznik Praw Obywatelskich Marcin Wiącek wyraził obawy co do proponowanych zmian w organizacji nauki religii w szkołach. Projekt nowelizacji rozporządzenia ministra edukacji ma uelastyczniać możliwość organizacji lekcji religii i etyki, umożliwiając tworzenie grup dzieci z różnych roczników i oddziałów klasowych. Jednak RPO wskazuje na trudności związane z ochroną konstytucyjnego prawa do nauki oraz ochroną pracy. Nowa organizacja lekcji religii może prowadzić do redukcji zatrudnienia katechetów, dlatego RPO zwraca uwagę na potrzebę określenia mechanizmów pomocy dla tej grupy nauczycieli.

REKLAMA