REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dopłata 2000 zł do wczasów dla żołnierzy zawodowych chroniących granicę Polski

Dopłata 2000 zł do wczasów dla żołnierzy zawodowych chroniących granicę Polski
Dopłata 2000 zł do wczasów dla żołnierzy zawodowych chroniących granicę Polski
Media

REKLAMA

REKLAMA

Żołnierze zawodowi skierowani do służby przy ochronie granic po 60 dniach służby otrzymają dodatkowo dopłatę do wypoczynku w ramach programu „Tanie Wczasy”.

Nowe przepisy wchodzą w życie od 15 marca 2022 r., ale prawo do dopłat mają żołnierze, którzy zostali skierowani do ochrony granic od 1 stycznia 2021 r.

REKLAMA

MON szacuje wartość dopłaty do wczasów 14-dniowych na 2000 zł.
 

Żołnierz będzie mógł skorzystać z dopłaty dwa razy. Pierwszy raz według zasad dotychczas obowiązujących dla programu „Tanie Wczasy” zależnych od spełnienia kryterium dochodowego. Oraz drugi raz – bez związku z kryterium dochodowym – jako bonus za pełnienie służby w strefie przygranicznej.

Dopłaty do wczasów dla żołnierzy nie chroniących granic

Dotychczasowe zasady programu „Tanie Wczasy”, które nie będą zmieniane w 2022 r. są następujące:

§ 12 rozporządzenia MON z 30 kwietnia 2010 r. w sprawie świadczeń socjalno-bytowych dla żołnierzy zawodowych
 

1. Żołnierzowi zawodowemu przyznaje się dopłatę do jego wypoczynku oraz jego małżonka i dzieci pozostających na utrzymaniu tego żołnierza w ramach programu „Tanie wczasy”, realizowanego w formie wypoczynku rodzinnego, na 14-dniowych turnusach poza sezonem w całorocznych wojskowych ośrodkach wypoczynkowych. Na wniosek żołnierza zawodowego czas trwania turnusu może ulec skróceniu.
 

2. Z dopłaty, o której mowa w ust. 1, może korzystać żołnierz zawodowy, w którego rodzinie średni miesięczny dochód na osobę – za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym żołnierz złożył wniosek o zakwalifikowanie do programu – nie przekracza 45 % kwoty najniższego uposażenia zasadniczego żołnierza zawodowego. Wysokość dochodu jest ustalana w sposób, o którym mowa w § 10 ust. 2 i 3.
 

3. Dopłata, o której mowa w ust. 1, obejmuje wyżywienie i zakwaterowanie. Finansowana jest przez jednostkę wojskową, w której żołnierz zawodowy pozostaje na zaopatrzeniu w dniu złożenia wniosku o zakwalifikowanie do programu, na podstawie faktury wystawionej przez wojskowy ośrodek wypoczynkowy. Przepisy § 10 ust. 7 i 8 stosuje się odpowiednio.
 

4. Dopłaty, o której mowa w ust. 1, nie przyznaje się w danym roku żołnierzowi zawodowemu, jeżeli została mu przyznana w roku poprzednim.

Dopłaty do wczasów dla żołnierzy chroniących granicę – nowość od 15 marca 2022 r.

REKLAMA

Od 15 marca 2022 r. program „Tanie wczasy” obejmuje żołnierzy zawodowych skierowanych do służby w zasięgu terytorialnym przejścia granicznego oraz w strefie nadgranicznej na podstawie art. 11b ustawy o Straży Granicznej w ramach wsparcia udzielonego Straży Granicznej przez Siły Zbrojne RP.

Dopłatę żołnierz może zrealizować nie tylko korzystając z wczasów 14-dniowych. Ale również w formie dwóch 7-dniowych lub trzech krótkoterminowych pobytów. Liczba dni nie może przekroczyć 14 dni w ciągu roku.

Dopłata dotyczy też wypoczynku małżonka i dzieci pozostających na utrzymaniu żołnierza.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ile dni żołnierzu musi chronić granicę dla otrzymania dopłaty do wczasów?

Żołnierz zawodowy będzie mógł skorzystać z dopłaty do wypoczynku, licząc od miesiąca następującego  po miesiącu, w którym spełnił warunki uprawniające go do skorzystania z przedmiotowego świadczenia.

Warunkiem tym jest pełnienie służby łącznie przez okres nie krótszy niż 60 dni.

Dodatkowo, podobnie jak to ma miejsce w przypadku żołnierzy powracających ze służby poza granicami państwa, którzy zostali ranni lub zachorowali  w związku z pełnieniem tej służby, wysokość dochodów uzyskiwanych w rodzinie żołnierza zawodowego, nie będzie brana pod uwagę.

Jak często żołnierz chroniący granicę otrzyma dopłatę do wczasów?

Dopłatę dla żołnierza zawodowego według nowych zasad przyznaje się jednorazowo w okresie 24 miesięcy, licząc od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym żołnierz spełnił warunki przyznania tej dopłaty.

Ponowne nabycie prawa do dopłaty następuje każdorazowo, jeżeli żołnierz ponownie spełnił warunki przyznania tej dopłaty w okresie następującym po upływie co najmniej 24 miesięcy, licząc od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym żołnierz poprzednio spełnił warunki przyznania tej dopłaty.

Dwukrotne skorzystanie z dopłaty do wczasów

Jak wspomniano na początku artykułu przyznanie dopłaty w programie „Tanie wczasy” według nowych zasad nie pozbawia prawa do dopłaty z § 12 ust. 1 rozporządzenia MON z 30 kwietnia 2010 r. w sprawie świadczeń socjalno-bytowych dla żołnierzy zawodowych.

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA OBRONY NARODOWEJ z dnia 1 marca 2022 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie świadczeń socjalnobytowych dla żołnierzy zawodowych

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Będzie zakaz sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. Już 64% młodzieży miało do czynienia z takimi papierosami

  Aż 64 proc. młodych ludzi miało kontakt z jednorazowymi papierosami elektronicznymi. Czy wkrótce to się skończy? Minister Zdrowia Izabela Leszczyna poinformowała w środę, że może rozpocząć pracę nad zakazem sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. 

  Zakaz sprzedaży e-papierosów jednorazowych. I. Leszczyna: Zielone światło od Donalda Tuska dla zmiany przepisów

  W dniu 21 lutego 2024 r. Minister Zdrowia Izabela Leszczyna poinformowała, że może już rozpocząć pracę nad zakazem sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. Dodała, że chciałaby jak najszybszej ścieżki, bo aż 64 procent młodych ludzi miało z nimi kontakt.

  Te województwa otrzymają milionowe dofinansowania dla osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów

  W województwie świętokrzyskim samorządy mogą otrzymać ponad 52 mln na opiekę dla osób niesamodzielnych. W małopolskim blisko 21 mln zł na wsparcie opiekunów osób niepełnosprawnych. Co trzeba zrobić? 

  Z jakimi objawami jechać na SOR, a kiedy skorzystać z nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej?

  Pacjenci często zastanawiają się, z jakimi objawami mogą jechać na SOR, a kiedy zgłosić się na NiŚOZ. W artykule postaramy się rozwiać te wątpliwości. 

  REKLAMA

  Rok 2023 był rekordowy pod względem skali strat gospodarczych spowodowanych przez katastrofy naturalne

  W 2023 r. 398 globalnych katastrof naturalnych wyrządziło szkody w wysokości 380 mld dolarów. Najbardziej kosztowne okazały się silne trzęsienia ziemi i gwałtowne burze. Ubiegły rok był najgorętszym rokiem w historii z „bezprecedensowymi anomaliami cieplnymi” i rekordowymi wartościami odnotowanymi w 24 krajach i terytoriach. 

  Opłacalność cen dla rolników tematem dzisiejszego posiedzenia Rady ds. rolnictwa

  Opłacalność cen dla rolników tematem dzisiejszego posiedzenia Rady ds. rolnictwa. "Czy można rolnikom zapewnić opłacalne ceny, czy Krajowa Grupa Spożywcza będzie pomagała w stabilizacji rynków rolnych" - to pytania, na które ma odpowiedzieć dzisiejsze posiedzenie Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich - poinformował jej przewodniczący Jan Krzysztof Ardanowski.

  Zmiany w KRS 2024 - rząd Tuska przyjął projekt nowelizacji

  Na posiedzeniu 20 lutego 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa (KRS), przygot4owany przez Ministra Sprawiedliwości. 

  Podwyżki dla nauczycieli w 2024 roku - rozporządzenie podpisane i opublikowane. Wchodzi w życie 22 lutego ze skutkiem od 1 stycznia

  W dniu 20 lutego 2024 r. Minister Edukacji oraz Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej podpisały rozporządzenie określające minimalne stawki wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli. Już 21 lutego rozporządzenie to zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw. Wynagrodzenie nauczycieli początkujących rośnie o 33%, a w przypadku nauczycieli mianowanych i dyplomowanych wzrost wynosi 30%. Podpisane rozporządzenie skierowano do publikacji w Dzienniku Ustaw. Wzrost wynagrodzeń jest możliwy z powodu zwiększenia subwencji oświatowej.

  REKLAMA

  Ile jest osób w kryzysie bezdomności w Polsce? W nocy z 28 na 29 odbędzie się liczenie

  Ile jest w Polsce osób w kryzysie bezdomności? Dokładne szacunki nie są znane. Ostatnie badanie miało miejsce w 2019 r. W tym roku, w nocy z 28 na 29 lutego w całej Polsce zostanie przeprowadzone liczenie osób w kryzysie bezdomności. 

  Podwyżki w budżetówce 2024. Komu +10%,+20% a nawet +47%? Wyższe kwoty wynagrodzenia zasadniczego w kategoriach zaszeregowania [projekt rozporządzenia]

  W dniu 20 lutego 2024 r. został opublikowany projekt rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zmieniający rozporządzenie w sprawie warunków wynagradzania za pracę i przyznawania innych świadczeń związanych z pracą dla pracowników zatrudnionych w niektórych państwowych jednostkach budżetowych. Jakie podwyżki wynikają z tego projektu? O ile wzrosną wynagrodzenia?

  REKLAMA