Ministerstwo Klimatu i Środowiska: „podręcznik” z wyjaśnieniami o dodatku węglowym
REKLAMA
REKLAMA
W czwartek, 25 sierpnia odbyło się pierwsze spotkanie informacyjne online, które miało służyć wyjaśnieniu licznych wątpliwości samorządowych związanych z przyjmowaniem przez gminy wniosków o wypłatę dodatku węglowego. Obszerną relację ze spotkania, w którym wzięło udział ok. 1,2 tys. osób opublikował Związek Miast Polskich.
REKLAMA
Spotkanie prowadził Marek Wójcik, sekretarz strony samorządowej Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, pełnomocnik Zarządu ZMP ds. legislacji. Ze strony Ministerstwa Klimatu i Środowiska uczestniczyli w nim Aleksandra Świderska, zastępca dyrektora Departamentu Elektroenergetyki i Gazu wraz z naczelnikami w tym departamencie: Anną Bednarską oraz Jakubem Cyganem.
Ustawa o dodatku węglowym
REKLAMA
Przedstawiciele resortu zaznaczyli, że ustawa o dodatku węglowym oraz kolejny, już przyjęty przez rząd projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw mają zapewnić wsparcie dla gospodarstw domowych ogrzewanych innymi niż gaz i węgiel źródłami energii, czyli np. pelletem, drewnem, LPG czy olejem opałowym.
"Wsparcie winno być zróżnicowane w zależności od źródła ogrzewania" – wyjaśniała dyrektor Świderska przyznając przy tym, że największym problemem, który zaskoczył stronę rządową jest ogromna skala „magicznego” zwiększenia liczby gospodarstw domowych w Polsce, uprawnionych do dodatku węglowego.
Zdaniem przedstawicieli resortu klimatu i środowiska, gminy dysponują narzędziami pozwalającymi zweryfikować, które gospodarstwa są uprawnione do otrzymania dodatku.
Dodatek węglowy a meldunek
Wyjaśniali, że liczy się miejsce faktycznego zamieszkania, a nie zameldowania obywatela, że dodatek przysługuje na jeden dom (nawet, jeśli właściciel ma kilka nieruchomości).
Ze względu na ogromną liczbę pytań ustalono, że po ich analizie na stronie internetowej Ministerstwa Klimatu i Środowiska zostanie umieszczony "podręcznik" dla gmin zawierający odpowiedzi na pytania.
Ile gmina ma czasu na wypłatę dodatku węglowego?
Ustalono też, że konieczna będzie zmiana ustawy, choćby w celu wydłużenia z 30 do 60 dni terminu na wypłatę dodatku przez gminę. Ustalono też, że odbędą się kolejne spotkania rządowo-samorządowe w sprawie dodatku węglowego, gdyż na szereg pytań samorządowcy nie usłyszeli odpowiedzi.
Nagranie całego spotkania można obejrzeć na profilu Związku Miast Polskich na Facebooku: https://www.facebook.com/ZwiazekMiastPolskich/videos/786098205767148
REKLAMA
REKLAMA