REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ministerstwo Klimatu i Środowiska: „podręcznik” z wyjaśnieniami o dodatku węglowym

Ministerstwo Klimatu i Środowiska, dodatek węglowy
Ministerstwo Klimatu i Środowiska, dodatek węglowy

REKLAMA

REKLAMA

Resort klimatu zapowiada opublikowanie na swojej stronie "podręcznika" dla gmin zawierającego odpowiedzi na najczęstsze pytania dotyczące wypłaty dodatku węglowego. Ministerstwo nie wyklucza też zmian w przepisach.

W czwartek, 25 sierpnia odbyło się pierwsze spotkanie informacyjne online, które miało służyć wyjaśnieniu licznych wątpliwości samorządowych związanych z przyjmowaniem przez gminy wniosków o wypłatę dodatku węglowego. Obszerną relację ze spotkania, w którym wzięło udział ok. 1,2 tys. osób opublikował Związek Miast Polskich. 

REKLAMA

Spotkanie prowadził Marek Wójcik, sekretarz strony samorządowej Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, pełnomocnik Zarządu ZMP ds. legislacji. Ze strony Ministerstwa Klimatu i Środowiska uczestniczyli w nim Aleksandra Świderska, zastępca dyrektora Departamentu Elektroenergetyki i Gazu wraz z naczelnikami w tym departamencie: Anną Bednarską oraz Jakubem Cyganem.

Ustawa o dodatku węglowym

REKLAMA

Przedstawiciele resortu zaznaczyli, że ustawa o dodatku węglowym oraz kolejny, już przyjęty przez rząd projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw mają zapewnić wsparcie dla gospodarstw domowych ogrzewanych innymi niż gaz i węgiel źródłami energii, czyli np. pelletem, drewnem, LPG czy olejem opałowym.

"Wsparcie winno być zróżnicowane w zależności od źródła ogrzewania" – wyjaśniała dyrektor Świderska przyznając przy tym, że największym problemem, który zaskoczył stronę rządową jest ogromna skala „magicznego” zwiększenia liczby gospodarstw domowych w Polsce, uprawnionych do dodatku węglowego. 

Zdaniem przedstawicieli resortu klimatu i środowiska, gminy dysponują narzędziami pozwalającymi zweryfikować, które gospodarstwa są uprawnione do otrzymania dodatku. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dodatek węglowy a meldunek

Wyjaśniali, że liczy się miejsce faktycznego zamieszkania, a nie zameldowania obywatela, że dodatek przysługuje na jeden dom (nawet, jeśli właściciel ma kilka nieruchomości).

Ze względu na ogromną liczbę pytań ustalono, że po ich analizie na stronie internetowej Ministerstwa Klimatu i Środowiska zostanie umieszczony "podręcznik" dla gmin zawierający odpowiedzi na pytania.

Ile gmina ma czasu na wypłatę dodatku węglowego?

Ustalono też, że konieczna będzie zmiana ustawy, choćby w celu wydłużenia z 30 do 60 dni terminu na wypłatę dodatku przez gminę. Ustalono też, że odbędą się kolejne spotkania rządowo-samorządowe w sprawie dodatku węglowego, gdyż na szereg pytań samorządowcy nie usłyszeli odpowiedzi. 

Nagranie całego spotkania można obejrzeć na profilu Związku Miast Polskich na Facebooku: https://www.facebook.com/ZwiazekMiastPolskich/videos/786098205767148

Aktywny wzór wniosku o wypłatę dodatku węglowego z Inforlex.pl

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rządowi brakuje pieniędzy na służby: Policję, SG, PSP i SOP. Co z programem modernizacyjnym?

Cały czas mamy sytuację niepełnego pokrycia w budżecie wydatków na służby (chodzi o Policję, Straż Graniczną, Państwową Straż Pożarną i Służbę Ochrony Państwa) - poinformował 23 lipca 2024 r. podczas sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych wiceszef MSWiA Czesław Mroczek. Dodał, że w najbliższym czasie przedstawione zostaną propozycje na kolejne lata.

Ponad 854 mln zł na Sejm w 2025 r. Podwyżki wynagrodzeń dla posłów i wszystkich pracowników Kancelarii Sejmu. Większe ryczałty na biura poselskie

Budżet Kancelarii Sejmu na 2025 r. ma wynieść 854 mln 258 tys. zł - to ponad 80 mln więcej niż w 2024 roku. W dniu 23 lipca 2024 r. sejmowa komisja regulaminowa, spraw poselskich i immunitetowych pozytywnie zaopiniowała projekt budżetu Kancelarii Sejmu na 2025 rok. Szef Kancelarii Sejmu Jacek Cichocki poinformował, że w 2025 roku nastąpi wzrost wynagrodzeń wszystkich pracowników Kancelarii Sejmu a także posłów.

Zmiany w finansowaniu ochotniczych straży pożarnych. Znamy plany ministerstwa

Wiceszef MSWiA Wiesław Leśniakiewicz przekazał, że w resorcie trwają prace nad nowelizacją rozporządzenia ws. przyznawania rekompensaty pieniężnej oraz wyrównania do wysokości rekompensaty wypłacanej strażakowi ratownikowi ochotniczej straży pożarnej.

Zmiany w wynagradzaniu pracowników samorządowych wchodzą w życie 1 sierpnia 2024 r. Pensje od 4000 zł do 6200 zł

1 sierpnia wejdzie w życie znowelizowane rozporządzenie w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Ale na wyższe pensje można liczyć przy pensjach należnych od 1 lipca. 

REKLAMA

Polaków ubywa, takie są fakty. Dane GUS pokazują co się dzieje, jest coraz gorzej

Polaków jest coraz mniej. W porównaniu z poprzednim rokiem liczba ludności w Polsce zmniejszyła się o prawie 130 tys. osób. Spadek liczby ludności zanotowano w 14 województwach i w 270 powiatach. Takie dane podał Główny Urząd Statystyczny (GUS).

Tragiczne dane z weekendu - wypadki i utonięcia

Statystyki z minionego weekendu są zatrważające. W niedzielę w pięciu wypadkach śmiertelnych zginęło 5 osób, łącznie w weekend zginęło 11 osób. 17 osób utonęło.

Nie żartuj, że masz bombę w walizce, nie zostawiaj bagażu bez opieki. Mandaty są surowe

Pozostawienie na lotnisku bagaży bez opieki staje się plagą. Straż Graniczna od początku czerwca interweniowała już 125 razy. Nałożono mandaty na łączna kwotę 11 tys. zł.

Globalna awaria systemów Microsoft. Czy mamy się czym martwić w Polsce?

Wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski uspokaja, że obecnie w Polsce systemy infrastruktury informatycznej działają płynnie. 

REKLAMA

Jak uczniowie Szkoły w Chmurze poradzili sobie z maturą? "Wyniki są dramatyczne"

Kilkanaście procent polskich maturzystów nie zdało egzaminu maturalnego. Jak poszło uczniom Szkoły w Chmurze? 

Coraz większa liczba dzieci ukraińskich w polskich szkołach

Od 1 września 2024 r. do polskich szkół może pójść między 20 tys. a 60 tys. ukraińskich dzieci - szacuje Paulina Chrostowska z Centrum Edukacji Obywatelskiej. Zdaniem nauczycieli największym wyzwaniem w edukacji uczniów z doświadczeniem migracji jest bariera językowa.

REKLAMA