REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Aktywny wzór. Jak zamrozić cenę prądu w Tauronie? [2600 kWh, 3000 kWh]

Aktywny wzór. Jak zamrozić cenę prądu w Tauronie? [2600 kWh, 3000 kWh]
Aktywny wzór. Jak zamrozić cenę prądu w Tauronie? [2600 kWh, 3000 kWh]

REKLAMA

REKLAMA

Wzór. Jak zamrozić prąd w Tauronie? Rodziny wielodzietne (Karta Dużej Rodziny), osoby niepełnosprawne, rolnicy [2600 kWh, 3000 kWh].

Zamrożenie prądu w Tauronie

Jak złożyć przez Internet oświadczenie o tanim prądzie [Profil zaufany, 79 groszy/kWh, Tauron, ENEA]

Wzór: Jak wypełnić oświadczenie o maksymalnej cenie prądu do 785 zł MWh [do 30 listopada 2022 r.]

79 groszy za 1 kWh: Wzór oświadczenia o maksymalnej cenie za prąd od 1 grudnia 2022 r. Termin złożenia do 30 listopada 2022 r. [PDF]

Przedsiębiorcy nie wiedzą o terminie 30 listopada 2022 r. na złożenie oświadczenia o tanim prądzie od 1 grudnia 2022 r. [wzór]

Tauron opublikował na swojej stronie internetowej wzór oświadczenia, które muszą do końca czerwca 2023 r. złożyć osoby uprawnione do taniego prądu w limicie 2600 kWh i 3000 kWh. Są to:

 1. osoby niepełnosprawne (limit 2600 kWh),
 2. rolnicy (limit 3000 kWh),
 3. rodziny wielodzietne (limit 3000 kWh).

Niezłożenie oświadczenia do końca czerwca 2023 r. odbierze możliwość korzystania z taniego prądu, czyli wycenionego według stawek z początku 2022 r. (sprzed kryzysu). Rachunek za prąd w 2023 r. trzeba będzie zapłacić według stawek dla 2023 r. od pierwszej kWh, a nie dopiero po przekroczeniu limitu 2600 kWh albo 3000 kWh.

Wzór: aktywny druk oświadczenia odbiorcy uprawnionego i instrukcja [Tauron]

Najemcy wyrzuceni z systemu "taniego prądu". Wraz z wynajętymi mieszkaniami, biurami i sklepami

Aktywny druk oświadczenia z Tauronu [zamrożenie cen prądu

Ministerstwo Klimatu usuwa błędy z wzoru oświadczenia o tanim prądzie 79 groszy/kWh [Nowy wzór]

Jest poprawiony wzór oświadczenia o tanim prądzie 79 groszy za 1/kWh [wzór]

Poniżej aktywny druk oświadczenia dla limitu 3000 kWh i 2600 kWh w formacie PDF (do ściągnięcia)

Oświadczenie uprawnionego odbiorcy końcowego [1] energii elektrycznej w celu umożliwienia stosowania wobec niego limitu zużycia energii elektrycznej wynoszącego maksymalnie 3000 kwh albo 2600 kwh.

Mrożenie cen prądu – Pytania i odpowiedzi [Wszystko o]

Tauron przygotował też odpowiedzi na częste pytania:
 

Zużywam energię w gospodarstwie domowym, ale nie spełniam warunków wskazanych na str. 2 Oświadczenia. Czy mam je złożyć? Nie składaj Oświadczenia, odbiorcy w gospodarstwie domowym w grupie taryfowej G w 2023 r. są uprawnieni do limitu zużycia 2000 kWh bez konieczności składania Oświadczenia.

Gdzie mam złożyć Oświadczenie? Oświadczenie możesz wydrukować i podpisać własnoręcznie, a następnie wysłać tradycyjnie, pocztą, na adres: TAURON Obsługa Klienta sp. z o.o. ul. Lwowska 23, 40-389 Katowice lub złożyć w wybranym punkcie obsługi klienta (ich listę znajdziesz na tauron.pl/pok.

Możesz też Oświadczenie przesłać elektronicznie, jednak pod warunkiem, że będzie ono opatrzone kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym lub podpisem osobistym (certyfikat z e-Dowodu). Adres e-mail: dom@tauron.pl. Zgodnie z ustawą [1] nie możesz złożyć Oświadczenia w formie skanu ani zdjęcia.
 

Kiedy mogę złożyć Oświadczenie? Jeśli w dniu wejścia ustawy [1] w życie przysługuje Ci limit 2600 kWh lub 3000 kWh lub nabędziesz prawo do zwiększonego limitu do 31.12.2022 r. to złóż Oświadczenie do 30.06.2023 r.
 

REKLAMA

REKLAMA

Co w przypadku kiedy nabędę uprawnienia w trakcie 2023 r.? Jeśli nabędziesz uprawnienia do zwiększonego limitu w trakcie 2023 r., to złóż Oświadczenie do 30 dni od dnia nabycia uprawnień. W takim przypadku limit zużycia prądu wyliczymy proporcjonalnie do liczby miesięcy w 2023 r., i rozpoczniemy rozliczanie od miesiąca nabycia uprawnień, a jeśli złożysz Oświadczenie później niż 30 dni od daty nabycia uprawnienia to rozpoczniemy rozliczanie od miesiąca następującego po miesiącu, w którym złożono Oświadczenie.
 

Co w sytuacji gdy podpiszę nową umowę w trakcie 2023 r. nowe PPE? Jeśli w 2023 r. podpiszesz z nami umowę na nowy punkt poboru prądu, to limit zużycia wyliczymy proporcjonalnie do liczby dni, w których będziesz z niego korzystać.
 

Co w sytuacji gdy w trakcie 2023 r. przepiszę na siebie licznik? Jeśli w 2023 r. podpiszesz z nami umowę po przejęciu licznika od innego odbiorcy limit zużycia w takim PPE będziemy naliczać od początku 2023 r. Jeśli poprzedni użytkownik przed przekazaniem licznika zużył część lub cały limit dla PPE to pomniejszymy Twój limit o zużycie poprzedniego użytkownika.
 

REKLAMA

Co w sytuacji gdy zmienię sprzedawcę energii elektrycznej? Jeśli w trakcie 2023 r. zmienisz sprzedawcę energii elektrycznej Twój limit zużycia liczony będzie od początku 2023 r. niezależnie od tego, które przedsiębiorstwo energetyczne realizuje umowę dla danego PPE. Jeśli w trakcie obowiązywania umowy z danym sprzedawcą zużyjesz cały limit, do którego masz uprawnienia, to po zawarciu umowy z nowym sprzedawcą nie skorzystasz ponownie z limitu zużycia w tym PPE.
 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jestem prosumentem, jak będzie obliczony przysługujący mi limit? Jeśli jesteś prosumentem, to zużycie prądu w ramach limitu naliczymy po rozliczeniu ilości energii elektrycznej wprowadzonej do sieci dystrybucyjnej elektroenergetycznej wobec ilości energii elektrycznej pobranej z tej sieci.
 

Ustawa z 7 października 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku w związku z sytuacją na rynku energii elektrycznej (Dz. U. 2022 r. poz. 2127).

Jak złożyć oświadczenie o tanim prądzie przez Internet?

Oświadczenie, o którym mowa w ust. 1, w postaci elektronicznej opatruje się kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym albo podpisem osobistym i składa za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu art. 2 pkt 5 ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. z 2020 r. poz. 344).

Jak podpisać oświadczenie o tanim prądzie profilem zaufanym?

Do złożenia podpisu można wykorzystać narzędzie mObywatel.

profil zaufany

Infor.pl

Co musisz zrobić, aby podpisać podpisem zaufanym dokument PDF, który nie ma podpisu

Dokument elektroniczny w formacie PDF możesz teraz podpisać podpisem zaufanym w formacie dedykowanym dla plików pdf. 

mObywatel:

 1. Przygotuj dokument PDF (plik), który chcesz podpisać. Szczegóły znajdziesz w sekcji Co musisz przygotować.
 2. Kliknij przycisk Podpisz lub sprawdź dokument PDF.
 3. Dodaj z dysku lokalnego dokument PDF (plik) – kliknij Wybierz dokument z dysku albo przeciągnij plik myszką.
 4. Po poprawnym dodaniu dokumentu, kliknij przycisk Podpisz.
 5. Gdy otworzy się strona profilu zaufanego, zaloguj się na swoje konto (jeżeli twój profil zaufany był założony przez bankowość elektroniczną, przy logowaniu wybierz logotyp swojego banku).
 6. Kliknij Podpisz podpisem zaufanym i postępuj zgodnie z komunikatami na ekranie.
 7. Wskaż miejsce, w którym chcesz przystawić stempel (to jest graficzne odwzorowanie twojego podpisu).
 8. System wygeneruje nowy plik PDF, w którym zawarty będzie twój podpis.
 9. Kliknij Pobierz, aby zapisać podpisany dokument PDF na dysku lokalnym.

Możesz podpisać tylko jeden plik za jednym razem. Jeśli chcesz podpisać kolejny dokument, kliknij przycisk Wróć do początku.

Składanie elektronicznie oświadczenia w Tauronie

Klienci Taurona muszą złożyć Oświadczenie.

Oświadczenie mogą wysłać:

Na adres ceny@tauron.pl – pod warunkiem, że będzie ono opatrzone kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym lub podpisem osobistym (certyfikat z e-Dowodu). Przed podpisaniem dokumentu w pierwszej kolejności trzeba zapisać go w formacie pdf, a następnie złożyć podpis elektroniczny i przesłać na wskazany adres e-mail.

Zgodnie z Ustawą nie można złożyć Oświadczenia w formie skanu ani zdjęcia.

Składanie elektronicznie oświadczenia w ENEA

Komunikat ze strony internetowej ENEA

Odbiorca uprawniony może złożyć Oświadczenie w następującej formie:

 • papierowej: 
  - osobiście w BOK (nie jest wymagana wcześniejsza rejestracja wizyty) albo,
  - drogą pocztową z dopiskiem na kopercie "Oświadczenie" na adres korespondencyjny: Enea S.A., ul. Górecka 1, 60-201 Poznań albo,
  - drogą pocztową z dopiskiem na kopercie "Oświadczenie" na adres korespondencyjny zawarty w umowie,
 • elektronicznej: 
  Najprostszym sposobem jest przesłanie wypełnionego i podpisanego kwalifikowanym podpisem elektronicznym albo podpisem zaufanym (z wykorzystaniem podpisywarki dostępnej na stronie https://www.gov.pl/web/gov/podpisz-dokument-elektronicznie-wykorzystaj-podpis-zaufany) Oświadczenia na adres mailowy: ustawa@enea.pl

Skan Oświadczenia podpisanego własnoręcznie nie będzie honorowany

Zalecamy skorzystanie z wzoru Oświadczenia, który jest dostępny na stronie enea.pl zgodny z rozporządzeniem ministra właściwego do spraw energii.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(7)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Zbyszek
  2022-10-25 11:21:28
  Seniorom z kartą dużej rodziny przysługuje limit 3000 kWh .Jeżeli w rodzinie jest taki senior a nie jest on właścicielem licznika, to takiej rodzinie przysługuje ten limit. ????
  2
 • Paweł
  2022-10-25 07:08:29
  Umowa jest na mnie a żona ma orzeczenie o niepełnosprawności. Jak mam wypełnić wniosek? Czy mam ją dopisać? Czy dwa wnioski?
  0
  pokażodpowiedzi (1)
 • Janka
  2022-10-25 14:25:41
  Jestem na rencie . Jestem częściowo niezdolna do pracy . Czy mogę liczyć na podwyższenie limitu do 2600 kw. ?
  4
  pokażodpowiedzi (1)
 • Jok
  2022-10-25 10:10:35
  Nas jest 5 wynajmujemy a właściciel nie zgadza się na przepisanie licznika ! Chore prawo
  1
 • Władysław
  2022-10-25 22:01:58
  Posiadam dwa mieszkania, w jednym mieszka córka i posiadam kartę dużej rodziny. Czy mogę się starać o większy limit na dwa mieszkania?
  2
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Znasz portal Diety NFZ? Korzysta z niego już prawie 870 tys. osób

Portal diety.nfz.gov.pl to baza bezpłatnych przepisów na zdrowe i proste w przygotowaniu dania do samodzielnego przygotowania. Narodowy Fundusz Zdrowia podał, że z planów żywieniowych korzysta już blisko 870 tys. osób. 

Min. rolnictwa Cz. Siekierski: Różne, nieracjonalne wymogi Zielonego Ładu muszą zostać wycofane

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Czesław Siekierski w dniu 27 lutego 2024 r. w czasie posiedzenia unijnej Rady ds. Rolnictwa i Rybołówstwa (AGRIFISH), powiedział: – Różne, nieracjonalne wymogi Zielonego Ładu muszą zostać wycofane. Komisja Europejska musi zrozumieć protestujących rolników. Rolnicy mówią: nic o nas, bez nas. List przewodniczącego Norberta Linsa pokazuje, że Parlament Europejski też oczekuje szybkich działań.

Doradca Prezydenta RP: kontrolę nad polskim szkolnictwem obejmie bezpośrednio UE

Profesor Andrzej Waśko, doradca prezydenta RP, przewodniczący Rady ds. Rodziny, Edukacji i Wychowania, odnosząc się do "Europejskiego obszaru edukacji" podkreślił, że polityka oświatowa, która dotąd była powierzona kompetencji rządów krajowych, stanie się częścią polityki unijnej. Zwrócił uwagę, że kontrole nad polskim szkolnictwem obejmie bezpośrednio UE.

Min. Siekierski: KE narzuciła nieracjonalne wymogi Zielonego Ładu; musimy zrozumieć protesty rolników. 27 lutego posiedzenie unijnej rady ministrów w Brukseli. 29 lutego rozmowy z rolnikami w Ministerstwie

Komisja Europejska narzuciła zbyt duże, nieracjonalne, kosztowne wymogi Zielonego Ładu, które miały służyć środowisku, przeciwdziałać zmianom klimatu, a w rzeczywistości doprowadziły do bankructwa wielu gospodarstw - oświadczył w 26 lutego 2024 r. na konferencji prasowej w Brukseli minister rolnictwa RP Czesław Siekierski. Wcześniej tego samego dnia, jeszcze będąc w Polsce w czasie konferencji prasowej kierownictwa Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, minister Siekierski powiedział: Musimy zrozumieć protesty rolników i o to będę zabiegał na jutrzejszym posiedzeniu unijnej rady ministrów w Brukseli.

REKLAMA

KPO 2024. Polska nie dostanie wszystkich pieniędzy? Ekspert: 43 inwestycje i ich refinansowanie zagrożone. Konieczna rewizja polskiego KPO

Zdaniem Łukasza Kościjańczuka, eksperta firmy doradczej CRIDO, ok. 43 inwestycji w ramach Krajowego Planu Odbudowy (z 56 zaplanowanych) może nie zostać zrealizowanych do 31 sierpnia 2026 r, co oznacza, że Polska nie otrzyma refinansowania z UE. Dlatego niezbędna jest rewizja KPO, która - jak oszacował ekspert - może objąć nawet połowę planowanych przedsięwzięć.

D. Tusk odblokował unijne pieniądze na polskie KPO [137 mld euro, 600 mld zł]. W przyszłym tygodniu dwie ważne decyzje. von der Leyen: Razem będziemy bronić praworządności w całej Europie

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen oraz premier Belgii Alexander De Croo w piątek 23 lutego 2023 r. rozmawiali w Warszawie z premierem Tuskiem. Przewodnicząca KE poinformowała po spotkaniu, że w przyszłym tygodniu zapadną dwie decyzje ws. funduszy europejskich dla Polski. Uwolnią one do 137 mld euro z funduszu spójności i Funduszu Odbudowy.

PFRON: Od 1 marca wnioski o samochody dla osób niepełnosprawnych. Dopłata 80% od 150 000 zł albo 85% od 130 000 zł

Maksymalna wartość samochodu objęta wsparciem wynosi 300 000 zł (osoba niepełnosprawna jest kierowcą) albo 230 000 zł (opiekun jest kierowcą). Muszą to być samochody dostosowane do potrzeb osób korzystających w poruszaniu się wózkiem inwalidzkim.

Depresja nie wybiera. Ale na dobrostan psychiczny może wpłynąć dieta albo... pies

23 lutego przypada Międzynarodowy Dzień Walki z Depresją. To dobra okazja do tego, aby przypomnieć sobie, że ta choroba może dotknąć każdego. Gdzie szukać pomocy? Jak poprawić swój dobrostan psychiczny? 

REKLAMA

Uposażenia żołnierzy zawodowych w 2024 roku [Tabela stawek]. Będzie też zmiana dot. dodatków za długoletnią służbę wojskową

W rozporządzeniu Ministra Obrony Narodowej z 16 lutego 2024 r. w sprawie stawek uposażenia zasadniczego żołnierzy zawodowych zostały określone te stawki ze skutkiem od 1 stycznia 2024 r. Rozporządzenie weszło w życie 21 lutego 2024 r. Od 1 kwietnia 2024 r. będzie też zmiana dot. dodatków za długoletnią służbę wojskową żołnierzy zawodowych.

Będzie zakaz sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. Już 64% młodzieży miało do czynienia z takimi papierosami

Aż 64 proc. młodych ludzi miało kontakt z jednorazowymi papierosami elektronicznymi. Czy wkrótce to się skończy? Minister Zdrowia Izabela Leszczyna poinformowała w środę, że może rozpocząć pracę nad zakazem sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. 

REKLAMA