Ministerstwo Klimatu: Jeżeli otrzymałeś odmowną decyzję, musisz złożyć drugi wniosek o dodatek węglowy
REKLAMA
REKLAMA
Odpowiedź Ministerstwa Klimatu i Środowiska:
Wzór: Jak wypełnić oświadczenie o maksymalnej cenie prądu do 785 zł MWh [do 30 listopada 2022 r.]
REKLAMA
Jak złożyć przez Internet oświadczenie o tanim prądzie [Profil zaufany, 79 groszy/kWh, Tauron, ENEA]
Jeśli wniosek został złożony przed wejściem w życie 3 listopada 2022 r. nowelizacji ustawy o dodatku węglowym i wniosek ten nie został jeszcze rozpatrzony, to gmina powinna zastosować nowe przepisy. Nie ma potrzeby ponownego składania wniosku.
Inna jest sytuacja, gdy wniosek został już negatywnie rozpatrzony. W przypadku kilku gospodarstw domowych spod jednego adresem, które już dostały odmowną decyzję w sprawie przyznania dodatku węglowego, powinny one ponownie złożyć wniosek. Gmina nie skoryguje z urzędu już wydanych decyzji negatywnych.
Gminy naruszają przepisy o kilku dodatkach węglowych na jeden adres? Spory będą rozstrzygać sądy.
Gminy nie przeprowadzają wywiadów środowiskowych [kilka dodatków węglowych na jeden adres]
Nowelizacja ustawy o dodatku węglowym z 3 listopada 2022 r.
3 listopada weszła w życie tzw. ustawa węglowa, która zmieniła zasady przyznawania dodatku węglowego gospodarstwom domowym z jednym adresem. W myśl nowych przepisów, gdy pod jednym adresem zamieszkuje więcej niż jedno gospodarstwo domowe i do 30 listopada nie jest możliwe ustalenie dla nich odrębnego adresu, wójt (burmistrz, prezydent miasta) przyznaje dodatek węglowy w drodze decyzji administracyjnej, jeżeli w wyniku wywiadu środowiskowego ustalił zamieszkiwanie pod jednym adresem w odrębnych lokalach kilku gospodarstw domowych oraz wykorzystywanie przez te gospodarstwa oddzielnego lub współdzielonego źródła ogrzewania.
Co to jest dodatek węglowy?
Dodatek węglowy to jednorazowe świadczenie pieniężne w wysokości 3000 zł mające zrekompensować wzrost cen węgla i uchronić najbiedniejszych obywateli przed ubóstwem energetycznym.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.