REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kilka dodatków węglowych na adres na jeden współdzielony piec [Nowelizacja z 27 października 2022 r.]

Kilka dodatków węglowych na jeden adres na współdzielony piec. [Nowelizacja z 27 października 2022 r.]
Kilka dodatków węglowych na jeden adres na współdzielony piec. [Nowelizacja z 27 października 2022 r.]
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Kilka rodzin mieszkających w odrębnych lokalach pod jednym adresem może otrzymać kilka dodatków węglowych. Jest to efekt zmian w ustawie o dodatku węglowym zaproponowanych przez Senat. Zostały przyjęte przez Sejm 27 października 2022 r.

W artykule opis najnowszej nowelizacji ustawy o dodatku węglowym z 27 października 2022 r.

REKLAMA

Gminy naruszają przepisy o kilku dodatkach węglowych na jeden adres? Spory będą rozstrzygać sądy.

Gminy nie przeprowadzają wywiadów środowiskowych [kilka dodatków węglowych na jeden adres]

Co proponował Sejm dla rozwiązania problemu kilku rodzin w jednym domu?

Pierwotna propozycja Sejmu była następująca (nowelizacja ustawy o dodatku węglowym z 20 października 2022 r.):

  1. w domu/mieszkaniu mieszka kilka rodzin tworzących odrębne gospodarstwa domowe,
  2. każda z rodzin ma odrębny piec węglowe, 
  3. obie rodziny składają odrębne deklaracje „śmieciowe”.

Dodatki węglowe dla kilku rodzin pod jednym adresem - wersja Senatu

Propozycje Senatu przyjęta przez Sejm są następujące:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  1. pod jednym adresem mieszka kilka rodzin tworzących odrębne gospodarstwa domowe,
  2. każda rodzina mieszka w odrębnym lokalu,
  3. każda z rodzin ma odrębny piec węglowy albo jest jeden piec współdzielony przez rodziny,  
  4. składane deklaracji „śmieciowych” nie ma znaczenia dla przyznania dodatku węglowego,
  5. kilka dodatków węglowych na jeden adres może przyznać gmina po przeprowadzeniu wywiadu środowiskowego,
  6. gmina wydaje decyzję administracyjną w sprawie dodatku węglowego.

Ograniczenie zasady „jeden adres, jeden dodatek”

Na podstawie nowego art. 2 ust. 3c ustawy o dodatku węglowym nie stosuje się zasady „jeden dodatek węglowy na jeden adres” w przypadku, gdy:

  1. pod jednym adresem miejsca zamieszkania zamieszkuje więcej niż jedno gospodarstwo domowe i
  2. w terminie do dnia 30 listopada 2022 r. nie jest możliwe ustalenie odrębnego adresu miejsca zamieszkania dla poszczególnych gospodarstw domowych zamieszkujących pod tym adresem w odrębnych lokalach.

Sama więc niemożliwość podzielenia jednego adresu na dwa adresy (nr domu 150 na numeru 150a i 150b) do 30 listopada 2022 r. oznacza, że zasada „jeden adres, jeden dodatek” zostaje ograniczona według poniższych zasad.

Wywiad środowiskowy a kilka dodatków węglowych na jeden adres

W przypadku zamrożenia zasady „jeden adres, jeden dodatek” na podstawie nowego art. 2 ust. 3c ustawy o dodatku węglowym, stosujemy kolejny nowy przepis. Art. 2 ust. 2d ustawy stanowi, że:

„gospodarstwu domowemu, które zajmuje lokal, dla którego nie było możliwe ustalenie odrębnego adresu, wójt, burmistrz albo prezydent miasta przyznaje dodatek węglowy w drodze decyzji administracyjnej, jeżeli w wyniku przeprowadzenia wywiadu środowiskowego organ ten ustalił:

  1. zamieszkiwanie pod jednym adresem w odrębnych lokalach kilku gospodarstw domowych oraz
  2. wykorzystywanie przez te gospodarstwa oddzielnego lub współdzielonego źródła ogrzewania.”

W przepisie nie ma użytego słowa „może”. Dlatego decyzja gminy nie jest uznaniowa. To ważne. Bo wyklucza możliwość odmowy – po przeprowadzeniu postępowania – przyznania dodatku węglowego.

Kilka dodatków węglowych a wywiad środowiskowy

A oto dalsza część nowego art. 2 ust. 2d ustawy o dodatku węglowym:

Z  przeprowadzonego wywiadu środowiskowego sporządza się notatkę służbową. Wójt, burmistrz albo prezydent miasta dokonuje wpisu źródła ciepła do centralnej ewidencji emisyjności budynków (CEEB), jeżeli źródło nie było wcześniej zgłoszone do tej ewidencji, bez konieczności składania odpowiedniej deklaracji.

Odrębny lokal a dodatek węglowy

Co to jest odrębny lokalu? Tylko, gdy pod jednym adresem jest kilka „odrębnych lokali” można otrzymać na ten adres kilka dodatków węglowych.

Ustawa nie definiuje tego pojęcia. Jest to wyodrębniona część mieszkania albo domu tylko do użytku przez jedną rodzinę. Zewnętrznymi przejawami "odrębnych lokali” są osobne:

  1. wejścia,
  2. liczniki prądów,
  3. łazienki,
  4. ubikacje,
  5. kuchnie,
  6. garaże na samochód przypisane do poszczególnych części mieszkania albo domu, a także
  7. osobno wykupiony dostęp do Internetu, telewizji kablowej/satelitarnej,
  8. osobno składane deklaracje śmieciowe

UWAGA! W przypadku gdy w lokalu zamieszkuje więcej niż jedno gospodarstwo domowe, jeden dodatek węglowy przysługuje dla wszystkich gospodarstw domowych zamieszkujących w tym lokalu.

Chodzi tu o sytuację, gdy w jednym wyodrębnionym lokalu mieszka kilka rodzin. Wtedy przysługuje tylko jeden dodatek węglowy.

Czy muszą być dwa piece w jednym domu?

Nie, po propozycji nowelizacji ustawy o dodatku węglowym przez Senat wystarczy, że piec będzie współdzielony przez kilka rodzin.

Deklaracja śmieciowa a dodatek węglowy

Składanie deklaracji śmieciowych nie jest potrzebne dla uzyskania kilku dodatków węglowych na jeden adres. Taka była pierwotna propozycja Sejmu. Ale Senat to zmienił.

Od kiedy nowe przepisy w ustawie o dodatku węglowym?

Do postępowań w sprawie wypłaty dodatku węglowego wszczętych i niezakończonych przed dniem wejścia nowych przepisów w życie, stosuje się nowe zasady.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rosyjski szpieg dostał dostęp do akt śledztwa przeciwko niemu. Zgodnie z prawem? Przeglądał je w kancelarii tajnej ABW i w siedzibie prokuratury

Rosyjski szpieg Paweł Rubcow, zanim został wydany Rosji, otrzymał od prokuratury i ABW dostęp do materiałów śledztwa przeciwko niemu, także tajnych, choć prokuratura mogła mu odmówić z powodu "ochrony interesów państwa" - napisał 5 września 2024 r. dziennik "Rzeczpospolita". Zdaniem prezydenta Andrzeja Dudy obowiązujące obecnie w Polsce przepisy pozwalają, aby nie dopuścić zatrzymanego do akt; zwłaszcza, jeżeli są one ściśle tajne.

W szkołach ruszył program dobrowolnych szczepień przeciw wirusowi HPV. Szczepionka może uchronić przed zachorowaniem na raka

Od 1 września 2024 r. ruszył wspólny program MEN i MZ szczepień przeciw wirusowi HPV. Szczepienia dostępne są dla dzieci po ukończeniu 9. roku życia do ukończenia 14. roku życia. Za zgodą rodziców szczepienie może odbyć się w szkole.

mObywatel: Funkcjonalności aplikacji są stale rozwijane. Trwają prace na ePłatnościami

Mobilna aplikacja mObywatel jest stale rozwijana. Do końca 2025 r. ma być zaimplementowana usługa ePłatności. Dzięki temu za pośrednictwem mObywatela będzie można opłacać urzędowe zobowiązania np. podatek od nieruchomości.

500 plus z NFZ u dentysty. Mało kto o tym wie. Jak skorzystać? Jakie zabiegi obejmuje?

Usuwanie kamienia nazębnego to podstawowy zabieg higieniczny dostępny w ramach NFZ. Roczne, bezpłatne wizyty profilaktyczne u dentysty pozwalają zaoszczędzić nawet 500 złotych. Jakie usługi są wliczone w ten pakiet? Oto szczegóły.

REKLAMA

Godziny lekcyjne skrócone do 30 minut. Powodem wrześniowe upały. MEN zapowiada zmianę przepisów

Dyrektorzy niektórych szkół w Polsce skrócili zajęcia lekcyjne z 45 do 30 minut z powodu wysokich temperatur panujących na początku roku szkolnego 2024/2025. Ministra edukacji Barbara Nowacka zapowiedziała zmiany przepisów dot. organizacji pracy szkół w upały i duże mrozy.

5 proc. podwyżka dla nauczycieli w 2025 r.? Ministra edukacji Barbara Nowacka wnioskowała o wzrost wynagrodzeń nauczycieli o 10 proc.

5 proc. podwyżka dla nauczycieli w 2025 r.? Ministra edukacji Barbara Nowacka wnioskowała o wzrost wynagrodzeń nauczycieli o 10 proc. Pod koniec sierpnia Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy budżetowej na rok 2025.

Samorządy: Bezzwrotne dofinansowanie z KPO na modernizację budynków. Nabór wniosków

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ogłasza nabór wniosków w ramach programu priorytetowego „Wymiana źródeł ciepła i poprawa efektywności energetycznej szkół”. Wnioski o dofinansowanie będzie można składać od 30 września 2024 r.

Czy Polacy ulegają dezinformacji klimatycznej? Magazynowanie CO2 pod ziemią (technologie CCS) szansą na realizację celów wyznaczonych przez Komisję Europejską

Z najnowszego (sierpień 2024) badania Polsko-Norweskiej Sieci CCS* wynika, że około 2/3 (68%) Polaków interesuje się zmianami klimatu i ekologią a ponad dwie trzecie (77%) uważa, że ograniczenie emisji CO2, to nie jedynie wymóg unijny ale, przez wzgląd na środowisko i dobro naszej planety, rzeczywista potrzeba. Tyleż samo (77%) Polaków widzi zależność pomiędzy zmianami klimatu a nadmiernymi emisjami dwutlenku węgla do atmosfery. Co więcej, mimo dość niskiej znajomości technologii CCS, bo 70% Polaków nigdy o nich nie słyszało, aż 72% Polaków intuicyjnie czuje, że aby powstrzymać zmiany klimatyczne konieczne jest sięgnięcie po nowe metody redukcji emisji, w tym właśnie metody ich wychwytywania zanim trafią do atmosfery. A na tym właśnie polegają technologie CCS, które nie tylko wychwytują, ale też umożliwiają bezpieczne magazynowanie CO2. A zatem warto przyjrzeć się im bliżej, by przekonać się, że ich wdrożenie, to właściwy kierunek dla Polski.

REKLAMA

Przełomowy raport ujawnia: Europa Środkowo-Wschodnia blokuje własny potencjał w walce z kryzysem klimatycznym

Klimat nie czeka, a polityka klimatyczna Europy Środkowo-Wschodniej stoi na rozdrożu. Nowy raport ujawnia, że region marnuje swoje szanse na dekarbonizację i zrównoważony rozwój. Choć konkurencyjne rynki energii mogą redukować emisje szybciej, prywatny sektor wciąż napotyka na liczne bariery, które hamują tempo zmian. Czas na pilną rewizję polityki klimatycznej!

Cyfrowe usługi publiczne: Popularna aplikacja mObywatel zyskuje nowe funkcjonalności

Aplikację mObywatel łącznie pobrano 19 mln razy. Najczęściej wykorzystywanymi funkcjonalnościami w mObywatelu jest zastrzeganie numeru PESEL. W przyszłym roku planowane jest rozszerzenie płatności o cyfrowe portfele Apple Pay i Google Pay.

REKLAMA