Dodatek węglowy: Informacja zamiast decyzji [uproszczona procedura administracyjna]
REKLAMA
REKLAMA
Gminy naruszają przepisy o kilku dodatkach węglowych na jeden adres? Spory będą rozstrzygać sądy.
REKLAMA
Gminy nie przeprowadzają wywiadów środowiskowych [kilka dodatków węglowych na jeden adres]
Wprowadzenie do postępowania administracyjnego uproszczonej procedury ogranicza wydawanie decyzji. Otrzymują je tylko ci, którym odmawia się przyznania świadczenia czy uwzględnienia wniosku, np. o 500+. Do osób, których sprawy rozpatrzone są pozytywnie, wysyłana jest informacja. W tym trybie nie ma jednak ścieżki odwoławczej. Nie ma pewności, czy taka informacja będzie w ogóle poddana kontroli sądowej.
Uproszczona procedura administracyjna
Ścieżka procedury uproszczonej, jest tylko z pozoru rozwiązaniem pozytywnym. Tak realizowane przez rządzących uproszczenie procedury administracyjnej może w praktyce pozbawić obywateli zapisanego w Konstytucji RP prawa do sądu.
Informacja w uproszczonej procedurze administracyjnej
Dlaczego zastąpienie decyzji informacją jest niebezpieczne dla praw obywateli ubiegających się o różne świadczenia? Teoretycznie miało to być uproszczenie postępowania administracyjnego w sprawach, w których odpowiedź urzędu sprowadza się do prostego "tak" lub "nie". Co do zasady to raczej sensowne rozwiązanie. Co jednak w sytuacji, gdy informacja nie satysfakcjonuje wnioskodawcy. Niby otrzymał świadczenie, ale np. nie w takiej wysokości, jakiej się spodziewał.
Informacja a dodatek osłonowy
PRZYKŁAD
Rozważmy to na przykładzie dodatku osłonowego. Jego przyznanie nie wymaga wydania decyzji. Organ udostępnia osobie ubiegającej się o świadczenie informację o jego przyznaniu na jej profilu informacyjnym. Jedynie w sprawach odmowy przyznania świadczenia, uchylenia lub zmiany prawa do świadczenia oraz nienależnie pobranego świadczenia organ wydaje decyzję. W przypadku dodatku osłonowego wysokość świadczenia zależy przecież m.in. od liczby osób w gospodarstwie domowym i źródła ciepła. Jeśli dodatek zostanie przyznany, to świadczeniobiorca dostanie informację. Problem zacznie się, gdy nie zgodzi się z wysokością przyznanego dodatku. Wówczas nie przysługuje mu prawo odwołania od decyzji, organ decyzji przecież nie wydał.
Informacja a dodatek węglowy
Po dodatku osłonowym, np. dodatek węglowy czy też dodatki do innych źródeł ciepła będą kolejnymi świadczeniami, w których zastępuje się decyzję o jego przyznaniu informacją. Ta forma zakomunikowania wnioskodawcy pozytywnego rozpatrzenia jego wniosku staje się coraz powszechniejsza.
Informacja a 500 plus
Od 1 stycznia 2022 r. także ZUS informuje rodziców o przyznaniu im świadczenia 500+. Jednak ustawodawca nie jest konsekwentny w swoim podejściu do wydawania decyzji tylko przy odmowie przyznania świadczenia czy dodatku. Bo w przypadku tzw. 14. emerytury ZUS wydaje decyzję tylko tym, którym czternastkę przyznaje, a nie tym, którym to świadczenie nie przysługuje.
(…)
Piotr Maliszewski
Artykuł pochodzi z kompleksowej bazy wiedzy INFORLEX. Zamów bezpłatny 14-dniowy dostęp do INFORLEX »
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.