REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dodatek węglowy: Informacja zamiast decyzji [uproszczona procedura administracyjna]

Dodatek węglowy: Informacja zamiast decyzji [uproszczona procedura administracyjna]
Dodatek węglowy: Informacja zamiast decyzji [uproszczona procedura administracyjna]
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Dodatek węglowy, dodatek osłonowy a uproszczona procedura administracyjna? Dlaczego informacja zamiast decyzji?

Gminy naruszają przepisy o kilku dodatkach węglowych na jeden adres? Spory będą rozstrzygać sądy.

REKLAMA

Gminy nie przeprowadzają wywiadów środowiskowych [kilka dodatków węglowych na jeden adres]

Wprowadzenie do postępowania administracyjnego uproszczonej procedury ogranicza wydawanie decyzji. Otrzymują je tylko ci, którym odmawia się przyznania świadczenia czy uwzględnienia wniosku, np. o 500+. Do osób, których sprawy rozpatrzone są pozytywnie, wysyłana jest informacja. W tym trybie nie ma jednak ścieżki odwoławczej. Nie ma pewności, czy taka informacja będzie w ogóle poddana kontroli sądowej.

Uproszczona procedura administracyjna

Ścieżka procedury uproszczonej, jest tylko z pozoru rozwiązaniem pozytywnym. Tak realizowane przez rządzących uproszczenie procedury administracyjnej może w praktyce pozbawić obywateli zapisanego w Konstytucji RP prawa do sądu.

Informacja w uproszczonej procedurze administracyjnej

Dlaczego zastąpienie decyzji informacją jest niebezpieczne dla praw obywateli ubiegających się o różne świadczenia? Teoretycznie miało to być uproszczenie postępowania administracyjnego w sprawach, w których odpowiedź urzędu sprowadza się do prostego "tak" lub "nie". Co do zasady to raczej sensowne rozwiązanie. Co jednak w sytuacji, gdy informacja nie satysfakcjonuje wnioskodawcy. Niby otrzymał świadczenie, ale np. nie w takiej wysokości, jakiej się spodziewał.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Informacja a dodatek osłonowy

PRZYKŁAD

Rozważmy to na przykładzie dodatku osłonowego. Jego przyznanie nie wymaga wydania decyzji. Organ udostępnia osobie ubiegającej się o świadczenie informację o jego przyznaniu na jej profilu informacyjnym. Jedynie w sprawach odmowy przyznania świadczenia, uchylenia lub zmiany prawa do świadczenia oraz nienależnie pobranego świadczenia organ wydaje decyzję. W przypadku dodatku osłonowego wysokość świadczenia zależy przecież m.in. od liczby osób w gospodarstwie domowym i źródła ciepła. Jeśli dodatek zostanie przyznany, to świadczeniobiorca dostanie informację. Problem zacznie się, gdy nie zgodzi się z wysokością przyznanego dodatku. Wówczas nie przysługuje mu prawo odwołania od decyzji, organ decyzji przecież nie wydał.

Informacja a dodatek węglowy

Po dodatku osłonowym, np. dodatek węglowy czy też dodatki do innych źródeł ciepła będą kolejnymi świadczeniami, w których zastępuje się decyzję o jego przyznaniu informacją. Ta forma zakomunikowania wnioskodawcy pozytywnego rozpatrzenia jego wniosku staje się coraz powszechniejsza.

Informacja a 500 plus

Od 1 stycznia 2022 r. także ZUS informuje rodziców o przyznaniu im świadczenia 500+. Jednak ustawodawca nie jest konsekwentny w swoim podejściu do wydawania decyzji tylko przy odmowie przyznania świadczenia czy dodatku. Bo w przypadku tzw. 14. emerytury ZUS wydaje decyzję tylko tym, którym czternastkę przyznaje, a nie tym, którym to świadczenie nie przysługuje.

(…)

Piotr Maliszewski

Artykuł pochodzi z kompleksowej bazy wiedzy INFORLEX. Zamów bezpłatny 14-dniowy dostęp do INFORLEX »

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Wyższe stawki uposażenia zasadniczego żołnierzy zawodowych w 2024 roku [Tabela]. Rozporządzenie już obowiązuje

  W rozporządzeniu Ministra Obrony Narodowej z 16 lutego 2024 r. w sprawie stawek uposażenia zasadniczego żołnierzy zawodowych zostały określone te stawki ze skutkiem od 1 stycznia 2024 r. Rozporządzenie weszło w życie 21 lutego 2024 r.

  Będzie zakaz sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. Już 64% młodzieży miało do czynienia z takimi papierosami

  Aż 64 proc. młodych ludzi miało kontakt z jednorazowymi papierosami elektronicznymi. Czy wkrótce to się skończy? Minister Zdrowia Izabela Leszczyna poinformowała w środę, że może rozpocząć pracę nad zakazem sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. 

  Zakaz sprzedaży e-papierosów jednorazowych. I. Leszczyna: Zielone światło od Donalda Tuska dla zmiany przepisów

  W dniu 21 lutego 2024 r. Minister Zdrowia Izabela Leszczyna poinformowała, że może już rozpocząć pracę nad zakazem sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. Dodała, że chciałaby jak najszybszej ścieżki, bo aż 64 procent młodych ludzi miało z nimi kontakt.

  Te województwa otrzymają milionowe dofinansowania dla osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów

  W województwie świętokrzyskim samorządy mogą otrzymać ponad 52 mln na opiekę dla osób niesamodzielnych. W małopolskim blisko 21 mln zł na wsparcie opiekunów osób niepełnosprawnych. Co trzeba zrobić? 

  REKLAMA

  Z jakimi objawami jechać na SOR, a kiedy skorzystać z nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej?

  Pacjenci często zastanawiają się, z jakimi objawami mogą jechać na SOR, a kiedy zgłosić się na NiŚOZ. W artykule postaramy się rozwiać te wątpliwości. 

  Rok 2023 był rekordowy pod względem skali strat gospodarczych spowodowanych przez katastrofy naturalne

  W 2023 r. 398 globalnych katastrof naturalnych wyrządziło szkody w wysokości 380 mld dolarów. Najbardziej kosztowne okazały się silne trzęsienia ziemi i gwałtowne burze. Ubiegły rok był najgorętszym rokiem w historii z „bezprecedensowymi anomaliami cieplnymi” i rekordowymi wartościami odnotowanymi w 24 krajach i terytoriach. 

  Opłacalność cen dla rolników tematem dzisiejszego posiedzenia Rady ds. rolnictwa

  Opłacalność cen dla rolników tematem dzisiejszego posiedzenia Rady ds. rolnictwa. "Czy można rolnikom zapewnić opłacalne ceny, czy Krajowa Grupa Spożywcza będzie pomagała w stabilizacji rynków rolnych" - to pytania, na które ma odpowiedzieć dzisiejsze posiedzenie Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich - poinformował jej przewodniczący Jan Krzysztof Ardanowski.

  Zmiany w KRS 2024 - rząd Tuska przyjął projekt nowelizacji

  Na posiedzeniu 20 lutego 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa (KRS), przygot4owany przez Ministra Sprawiedliwości. 

  REKLAMA

  Podwyżki dla nauczycieli w 2024 roku - rozporządzenie podpisane i opublikowane. Wchodzi w życie 22 lutego ze skutkiem od 1 stycznia

  W dniu 20 lutego 2024 r. Minister Edukacji oraz Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej podpisały rozporządzenie określające minimalne stawki wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli. Już 21 lutego rozporządzenie to zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw. Wynagrodzenie nauczycieli początkujących rośnie o 33%, a w przypadku nauczycieli mianowanych i dyplomowanych wzrost wynosi 30%. Podpisane rozporządzenie skierowano do publikacji w Dzienniku Ustaw. Wzrost wynagrodzeń jest możliwy z powodu zwiększenia subwencji oświatowej.

  Ile jest osób w kryzysie bezdomności w Polsce? W nocy z 28 na 29 odbędzie się liczenie

  Ile jest w Polsce osób w kryzysie bezdomności? Dokładne szacunki nie są znane. Ostatnie badanie miało miejsce w 2019 r. W tym roku, w nocy z 28 na 29 lutego w całej Polsce zostanie przeprowadzone liczenie osób w kryzysie bezdomności. 

  REKLAMA