Gmina przyzna dodatek węglowy pomimo nie zgłoszenia pieca do CEEB. [Od 27 X nowelizacja przepisów, zmiany]
REKLAMA
REKLAMA
Gminy naruszają przepisy o kilku dodatkach węglowych na jeden adres? Spory będą rozstrzygać sądy.
REKLAMA
Gminy nie przeprowadzają wywiadów środowiskowych [kilka dodatków węglowych na jeden adres]
Po nowelizacji gminy mogą przyznać dodatek węglowy, które używają pieca węglowego do ogrzewania domu, ale z różnych przyczyn:
- nie złożyły wniosku o wpis pieca do CEEB,
- nie złożyły wniosku o dodatek węglowy (np. dlatego, że wiedziały, że nie załatwiły sprawy w CEEB więc wniosek o dodatek węglowy jest bezprzedmiotowy).
Nowelizacja wejdzie w życie tuż po 1 listopada 2022 r.
Dodatek węglowy bez pieca wpisanego w CEEB
Dzięki propozycji Senatu nowy art. 2 ust. 15f ustawy o dodatku węglowym wprowadza następujące zasady:
W przypadku posiadania informacji wskazujących, że osoba, która nie złożyła wniosku o wypłatę dodatku węglowego, spełnia warunki jego przyznania wynikające z ustawy, wójt, burmistrz albo prezydent miasta może przeprowadzić wywiad środowiskowy w celu ustalenia prawa do tego dodatku. Z przeprowadzonego wywiadu środowiskowego sporządza się notatkę służbową.
Dodatek węglowy bez wniosku i na podstawie decyzji administracyjnej
Po sporządzeniu notatki wójt, burmistrz albo prezydent miasta:
- przyznaje dodatek węglowy w drodze decyzji administracyjnej z urzędu, bez konieczności składania wniosku oraz
- bez składania odpowiedniej deklaracji dokonuje wpisu źródła ciepła do centralnej ewidencji emisyjności budynków (CEEB), jeżeli piec węglowy nie był wcześniej zgłoszony do tej ewidencji.
Do tej pory dodatek węglowy był przyznawany tylko na wniosek. A decyzja administracyjna była wydawana w przypadku odmowy jego przyznania.
Dodatek węglowy a brak zgłoszenie pieca do CEEB do 11 sierpnia 2022 r.
Senat wprowadził także art. 2 ust. 15g ustawy o dodatku węglowym. A Sejm tą zmianę zaakceptował. Nowy przepis pozwala przyznać dodatek węglowy osobom, które nie dotrzymały terminu 11 sierpnia 2022 r. na zgłoszenie albo wpisanie pieca do CEEB. Nowy przepis wprowadza następującą zasadę
REKLAMA
Po nowelizacji dodatek węglowy przysługuje osobie w gospodarstwie domowym także wtedy, gdy główne źródło ogrzewania gospodarstwa domowego, nie zostało zgłoszone lub wpisane do centralnej ewidencji emisyjności budynków (CEEB) do dnia 11 sierpnia 2022 r.
Także w tym przypadku podstawą przyznania dodatku węglowego jest wywiad środowiskowy. Jeżeli w wyniku przeprowadzenia wywiadu środowiskowego ustalono, że źródłem ogrzewania tego gospodarstwa jest piec węglowy, to gmina może przyznać dodatek węglowy. Słowo "może" oznacza, że jest to decyzja uznaniowa gminy.
Od kiedy nowe przepisy w ustawie o dodatku węglowym?
Do postępowań w sprawie wypłaty dodatku węglowego wszczętych i niezakończonych przed dniem wejścia nowych przepisów w życie, stosuje się nowe zasady. Jest to bardzo korzystne dla wnioskodawców borykających się z kwestią wpisu pieca do CEEB.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.