REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jakie zmiany w dodatku węglowym od 3 listopada 2022 r. [kilka dodatków na jeden adres, wpis do CEEB]

Jakie zmiany w dodatku węglowym od 3 listopada 2022 r. [kilka dodatków na jeden adres, wpis do CEEB]
Jakie zmiany w dodatku węglowym od 3 listopada 2022 r. [kilka dodatków na jeden adres, wpis do CEEB]
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Od 3 listopada 2022 r. została znowelizowana ustawa o dodatku węglowym. Na jeden adres można otrzymać kilka dodatków węglowych. Brak deklaracji w CEEB z informacją o korzystaniu z pieca węglowego nie jest już przeszkodą w otrzymaniu dodatku węglowego. Co więcej gmina może przyznać dodatek nawet osobom, które nie złożyły wniosku o jego wypłatę. Chodzi tu o pomoc starszym, samotnym osobom, które nie radzą sobie z załatwianiem spraw w urzędach.

Gminy naruszają przepisy o kilku dodatkach węglowych na jeden adres? Spory będą rozstrzygać sądy.

REKLAMA

Gminy nie przeprowadzają wywiadów środowiskowych [kilka dodatków węglowych na jeden adres]

Kilka gospodarstw domowych pod jednym adresem

Wzór: Jak wypełnić oświadczenie o maksymalnej cenie prądu do 785 zł MWh [do 30 listopada 2022 r.]

W przypadku, gdy pod jednym adresem miejsca zamieszkania zamieszkuje więcej niż jedno gospodarstwo domowe i w terminie do dnia 30 listopada 2022 r. nie jest możliwe ustalenie odrębnego adresu miejsca zamieszkania dla poszczególnych gospodarstw domowych zamieszkujących pod tym adresem w odrębnych lokalach, nie stosuje się ust. 3a i 3b do gospodarstwa domowego, którego źródłem ogrzewania jest oddzielne lub współdzielone źródło ciepła.

Powyższa zasada oznacza, że ostatecznie można otrzymać kilka dodatków węglowych na jeden adres.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kilka dodatków węglowych na jeden adres

Kilka dodatków węglowych na jeden adres jest możliwe pod następującymi warunkami:

 1. W domu /mieszkaniu mieszkają gospodarstwa domowe, które zajmują lokal, dla którego nie było możliwe ustalenie odrębnego adresu;
 2. Wójt, burmistrz albo prezydent miasta przyznał dodatek węglowy w drodze decyzji administracyjnej;
 3. Decyzję wydał po przeprowadzeniu wywiadu środowiskowego - organ ustalił zamieszkiwanie pod jednym adresem w odrębnych lokalach kilku gospodarstw domowych oraz wykorzystywanie przez te gospodarstwa oddzielnego lub współdzielonego źródła ogrzewania. Z przeprowadzonego wywiadu środowiskowego sporządza się notatkę służbową.
 4. Wójt, burmistrz albo prezydent miasta dokonał wpisu źródła ciepła do centralnej ewidencji emisyjności budynków, o której mowa w art. 27a ust. 1 ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz o centralnej ewidencji emisyjności budynków, jeżeli źródło nie było wcześniej zgłoszone do tej ewidencji, bez konieczności składania odpowiedniej deklaracji.

Dodatek węglowy z urzędu

Gmina może przyznać dodatek węglowy z urzędu według poniższych zasad:

„W przypadku posiadania informacji wskazujących, że osoba, która nie złożyła wniosku o wypłatę dodatku węglowego, spełnia warunki jego przyznania wynikające z ustawy, wójt, burmistrz albo prezydent miasta może przeprowadzić wywiad środowiskowy w celu ustalenia prawa do tego dodatku. Z przeprowadzonego wywiadu środowiskowego sporządza się notatkę służbową. W takim przypadku organ ten przyznaje dodatek w drodze decyzji administracyjnej z urzędu, bez konieczności składania wniosku oraz bez składania odpowiedniej deklaracji dokonuje wpisu źródła ciepła do centralnej ewidencji emisyjności budynków, o której mowa w art. 27a ust. 1 ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz o centralnej ewidencji emisyjności budynków, jeżeli źródło nie było wcześniej zgłoszone do tej ewidencji. Przepis art. 3 ust. 2 stosuje się.”

Autopromocja

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(11)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Ela
  2022-11-07 11:58:14
  Dwa oddzielne gospodarstwa w mieszkaniu przy dwoch piecach z podzialem umowy najmu metrażu
  0
 • geny
  2022-12-08 08:24:02
  Mam piec na węgiel i kocioł gazowy ,kocioł węglowy był dopisany po 11 sierpnia z racji tego że stare piece miały byc likwidowane do 2023 r. to go nie wpisywałem wczesniej.Skoro można dalej palić węglem został dopisany .Dostałem odmowę wypłaty dodatku węglowego zgodnie z ustawą .Po nowelizacji złozyłem wniosek ponownie ,czy przysługuje mi dodatek po nowelizacji z listopada.
  0
 • zenek1000
  2022-11-10 07:36:51
  Jak mozna wiazac pomoc na cieplo z odpadami jaka ustawa o tym mowi prosze mi przytoczyc bo chyba ktos se jaja robi co ma jedno wspolnego z drugim nooo chyba ze wymowke aby nie dac Tak jest w Gminie prabuty 82-550
  0
  pokażodpowiedzi (1)
 • Iza
  2022-11-06 18:45:24
  A co jeśli prowadzę oddzielne gospodarstwo domowe z oddzielnym źródłem ale kiedyś deklaracja śmieciowa była składana tylko przez właściciela lokalu. Jestem uwzględniona w liczbie osób opłacających śmieci ale nie jest to moja osobna deklaracja
  0
  pokażodpowiedzi (1)
 • Kasia
  2022-11-18 23:57:43
  Dzisjaj pani z MOPSu poinformowała mnie, że muszę dostarczyć dokument ze starostwa o możliwości rozdzielenia domu na 2 mieszkania bez tego nie dostane dodatku węglowego. Byłam w starostwie i dowiedziałam sie, że mogę to zrobić po dostarczeniu wszystkich dokumentów związanych z planami domu, działki i wielu innych potrzebnych dokumentów. Jeśli udało by mi się je dostarczyć (te dokumenty) nawet dziś do urzędu to nie jest możliwe w drodze administracyjnej otrzymanie zgody lub odrzuceniana na piśmie wydzielenia 2 lokali do końca listopada. Panie z MOPS w Wołominie nie przeprowadzają wywiadu i poinformowały mnie,że odrzucą mój wniosek mino, że wszystkie media mam osobno i na to mam zgody budowlane i innych organów, płacę za śmieci. Myślę że nikt nie jest w stanie dostarczyć do urzędu dokumentów na to,że podzielił dom (zrobił dwa wejścia bez zmiany kształtu domu) bo nie było potrzeby zawiadamiania o tym organów nadzoru budowlanego. Gdy podział następuje bez naruszania głównej konstrukcji i bez rozbudowy. Myślę, że założenia ustawy o dadatku węglowym są nie trafione lub MPOS żle interpretuje przepisy. Tak czy siak znowelizowane przepisy o dodatku węglowym nie dają możliwości otrzymania tego dodatku w I przypadku a tylko daje możliwość tym co nie złożyki wcześniej deklarcji o żródłach energii. Mops nie prowadzi wywiadów i nie spożądza notakek. Pozdrawiam
  0
  pokażodpowiedzi (1)
 • zenek1000
  2022-11-10 07:34:37
  a co z odmowa dodatku przez gmine z powodu nie placonych smieci bo taka dostala decyzje odmowna sasiadka
  0
  pokażodpowiedzi (1)
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dodatek osłonowy wraca w 2024 r.! 2,3 mld do wydania! Dla 7 mln rodzin. Poprzednio do 1437,50 zł! Ile dostaną w 2024 r.? [druk sejmowy nr 72]

Dodatek osłonowy ma być wypłacony jednorazowo do końca czerwca 2024 r. Projekt ustawy złożyli posłowie (druk sejmowy nr 72). I nie są to posłowie PIS, a mający większość posłowie KO i Polski 2050 - TD.

Koszt miesięcznego utrzymania studenta wynosi średnio 3 867 zł. Coraz więcej żaków się zadłuża

O ile wzrosło miesięczne utrzymanie studenta? Jaki procent studentów bierze pod uwagę rezygnację z kształcenia z przyczyn materialnych? Na jaką kwotę średnio zadłużony jest student? 

Kiedy zgłosić się do okulisty, a kiedy do optometrysty?

Wady i choroby oczu dotykają coraz więcej osób. Przyczynia się do tego również nadmierna ekspozycja na ekrany oraz brak profilaktyki. Kiedy umówić się na badanie wzroku z optometrystą, a kiedy konieczna jest wizyta u lekarza okulisty wyjaśnia ekspert.

Cząstkowy raport komisji ds. rosyjskich wpływów: W czasie rządów D.Tuska Służba Kontrwywiadu Wojskowego uległa wpływom Rosji

Służba Kontrwywiadu Wojskowego uległa wpływom Rosji. Zaistniał rosyjski wpływ na polski kontrwywiad. Korzystając ze zgody premiera D. Tuska na współpracę podpisano porozumienie między SKW i FSB - to główne tezy cząstkowego raportu Państwowej Komisji do spraw badania wpływów rosyjskich na bezpieczeństwo wewnętrzne Rzeczypospolitej Polskiej w latach 2007-2022 przedstawione przez jej członków w środę 29 listopada 2023 r. na konferencji prasowej.

REKLAMA

Rząd Tuska już 11 grudnia? Marszałek Hołownia: tego dnia M. Morawiecki wygłosi expose i będzie głosowanie nad wotum zaufania

W dniu 11 grudnia o godzinie 10 premier M. Morawiecki wygłosi expose; ok. godz. 15 powinno nastąpić głosowanie nad wotum zaufania dla rządu - powiedział 29 listopada 2023 r. marszałek Sejmu Szymon Hołownia. Następnie, jak wyjaśnił, ogłosi przerwę, w której będzie oczekiwał na zgłoszenie kandydatur na premiera w drugim konstytucyjnym kroku.

Rząd ostrzega przed "zaświadczeniami na druku MEN/MEiN". Ministerstwo nie wydaje takich dokumentów na potwierdzenie kwalifikacji po kursach

Zaświadczenie o ukończeniu kursu jest wydawane przez organizatora kursu i potwierdza wyłącznie uczestnictwo w danym kursie, nie zaświadcza o uzyskanych efektach kształcenia i kwalifikacjach - informuje MEiN. 

Zamrożenie cen prądu, gazu i ciepła do połowy 2024 roku na koszt Orlenu? D.Obajtek: dziś opozycja powoduje spadek wartości Orlenu o ponad 5,5 mld zł

29 listopada 2023 r. na platformie X prezes Orlenu Daniel Obajtek napisał: - Najpierw opozycja atakowała fuzje, potem zapowiadała rozbijanie koncernu, a dziś powoduje spadek wartości Orlenu o ponad 5,5 mld zł. Odniósł się w ten sposób do doniesień medialnych, że zamrożenie cen prądu, gazu i ciepła dla gospodarstw domowych do połowy 2024 roku odbędzie się na koszt Orlenu.

Jak przechowywać leki? Jak je prawidłowo przyjmować? Czym jest wielolekowość?

W ramach "Środy z Profilaktyką" NFZ przypomniał, jak prawidłowo przechowywać i przyjmować leki oraz przybliżył temat wielolekowości. Co trzeci Polak po 65. roku życia przyjmuje wiele leków oraz suplementów diety jednocześnie.

REKLAMA

Przyznanie świadczenia wspierającego – 32 obszary codziennego funkcjonowania osoby niepełnosprawnej [rozporządzenie, test 32 czynności]

Ocena 32 czynności związanych z obszarami codziennego funkcjonowania osoby niepełnosprawnej.

Jest rozporządzenie w sprawie ustalania poziomu potrzeby wsparcia. Dz.U. poz. 2581 [świadczenie wspierające, osoby niepełnosprawne, PDF]

Rozporządzenie reguluje szczegóły przyznawania punktów osobom niepełnosprawnym przez wojewódzkie zespoły do spraw orzekania o niepełnosprawności.

REKLAMA