| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Zadania > Pomoc społeczna > Dofinansowanie do wypoczynku pełnoletnich dzieci

Dofinansowanie do wypoczynku pełnoletnich dzieci

Zgodnie z obowiązującym regulaminem ZFŚS, pełnoletnie dzieci pracownika otrzymują dofinansowanie do wypoczynku. Udzielone świadczenie wliczane jest do dochodu pracownika i z tego tytułu pobierana jest zaliczka na podatek dochodowy. Czy takie postępowanie jest prawidłowe?

Tak, takie postępowanie w opisanej sytuacji jest prawidłowe. Dofinansowanie z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych (dalej: ZFŚS) dla pełnoletniego dziecka pracownika przysługuje bowiem z uwagi na to, że pracownika z zakładem pracy łączy stosunek pracy. Z tego względu świadczenia otrzymane w formie dofinansowania do wypoczynku dla pełnoletnich dzieci stanowią przychód pracownika ze stosunku pracy i podlegają opodatkowaniu łącznie z wynagrodzeniami za pracę. Dlatego też należy to świadczenie uwzględnić w przekazywanej pracownikowi imiennej informacji (PIT-11) o uzyskanych dochodach oraz o pobranych zaliczkach na podatek dochodowy od wypłaconych wynagrodzeń po zakończeniu roku podatkowego.

Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku (art. 9 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych; dalej: updof).

Samorządowe pomysły na ciekawe wakacje>>

Przychodami, z zastrzeżeniem art. 14–15, art. 17 ust. 1 pkt 6, 9 i 10, art. 19 i art. 20 ust. 3, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń (art. 11 ust. 1 updof).

Z kolei za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń. Dotyczy to w szczególności: wynagrodzenia zasadniczego, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatków, nagród, ekwiwalentów za niewykorzystany urlop i wszelkich innych kwot niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczeń pieniężnych ponoszonych za pracownika, jak również wartości innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych (art. 12 ust. 1 updof).

Jednak w myśl art. 21 ust. 1 pkt 78 updof, wolne od podatku dochodowego są dopłaty do: wypoczynku zorganizowanego przez podmioty prowadzące działalność w tym zakresie, w formie wczasów, kolonii, obozów i zimowisk, w tym również połączonego z nauką, pobytu na leczeniu sanatoryjnym, w placówkach leczniczo-sanatoryjnych, rehabilitacyjno-szkoleniowych i leczniczo-opiekuńczych, oraz przejazdów związanych z tym wypoczynkiem i pobytem na leczeniu – dzieci i młodzieży do lat 18:

• z funduszu socjalnego, zakładowego funduszu świadczeń socjalnych oraz zgodnie z odrębnymi przepisami wydanymi przez właściwego ministra niezależnie od ich wysokości,

• z innych źródeł – do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 760 zł.

Zwolnienie to dotyczy jednak dopłat do wypoczynku dzieci i młodzieży do lat 18, tzn. do ukończenia przez nie 18 roku życia. A skoro 18 lat uzyskuje się w dniu ich ukończenia, zaś przepis art. 21 ust. 1 pkt 78 updof odnosi się do dzieci i młodzieży do lat 18, oznacza to, że przedmiotowe zwolnienie nie będzie miało zastosowania do dofinansowania wypoczynku młodzieży, która ten wiek ukończyła.

Świadczenia dla urzędników za zagraniczne delegacje>>

Świadczenie takie należy zatem traktować jako przychód pracownika (tutaj – rodzica pełnoletniego dziecka) ze stosunku pracy. Płatnik ma obowiązek pobrania od takiego świadczenia zaliczki na podatek zgodnie z art. 31 i art. 38 ust. 1 updof. Musi ponadto uwzględnić to świadczenie w przekazywanej podatnikowi (tutaj – pracownikowi) imiennej informacji (PIT-11) o uzyskanych dochodach oraz o pobranych zaliczkach na podatek dochodowy od wypłaconych wynagrodzeń po zakończeniu roku podatkowego.

Podstawy prawne

• Ustawa z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176; ost.zm. Dz.U. z 2009 r. Nr 79, poz. 666)

• Ustawa z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (j.t. Dz.U. z 1996 r. Nr 70, poz. 335; ost.zm. Dz.U. z 2008 r. Nr 237, poz. 1656)

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Wojciech Mazur

Kancelaria Prawa Pracy Wojciech Mazur

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »