Koronawirus. MEN i CKE chcą przeprowadzić próbne matury i egzamin ósmoklasisty
REKLAMA
REKLAMA
MEN wspólnie z CKE chce pomóc szkołom, które co roku przeprowadzają próbne egzaminy, by uczniowie mieli możliwość sprawdzenia swoich umiejętności - potwierdziła rzeczniczka prasowa MEN Anna Ostrowska. Dodała, że przed końcem tygodnia zostaną podane szczegóły.
REKLAMA
Od 12 marca do 10 kwietnia zajęcia stacjonarne w szkołach i przedszkolach są zawieszone. Od środy 25 marca szkoły mają obowiązek nauczania na odległość.
We wtorek RMF na swojej stronie internetowej podało, że MEN i CKE chcą przeprowadzić próbne egzaminy: próbny egzamin ósmoklasisty ma się odbyć od 30 marca do 1 kwietnia, a próbna matura od 2 kwietnia do 8 kwietnia.
Polecamy: Uprawnienia rodziców w pracy
REKLAMA
"Wiemy, że wiele szkół co roku przeprowadza próbne egzaminy. W tym roku, mając na uwadze wyjątkową sytuację zawieszenia zajęć w szkołach, wspólnie z Centralną Komisją Egzaminacyjną chcemy wesprzeć dyrektorów i nauczycieli w tej kwestii, aby mogli skupić się na realizacji zadań w nowej sytuacji" - powiedziała PAP rzeczniczka prasowa Ministerstwa Edukacji Narodowej Anna Ostrowska.
"Do końca tygodnia poinformujemy o szczegółach dotyczących próbnych egzaminów. Chcemy, aby mimo zawieszenia zajęć dydaktyczno-wychowawczych uczniowie mieli możliwość sprawdzenia swoich umiejętności i przygotowania do egzaminów. Ze względu na to, że szkoły będą zamknięte do świąt Wielkanocnych, przygotowujemy się do tego, by uczniowie mieli możliwość poćwiczenia i sprawdzenia się przed egzaminem kończącym szkołę podstawową" - dodała.
Przypomniała, że egzaminy próbne mają charakter diagnozy, a jej celem jest umożliwienie uczniom, rodzicom i nauczycielom określenie tego, co uczniowie opanowali już dobrze, a nad czym muszą jeszcze popracować. "Chcemy, aby uczniowie, którzy w tym roku kończą szkołę średnią, również mieli możliwość przećwiczenia swoich umiejętności i wypróbowania swoich sił. O szczegółach poinformujemy już wkrótce" - zaznaczyła Ostrowska.
Podkreśliła, że nadal aktualne są ogłoszone wcześniej terminy egzaminu ósmoklasisty oraz maturalnego. Egzamin ósmoklasisty ma być przeprowadzony w dniach 21-23 kwietnia, matury mają rozpocząć się 4 maja.
Rzeczniczka MEN wskazała, że wsparciem dla uczniów ósmych klas szkół podstawowych są zestawy zadań powtórkowych, publikowane codziennie przez Centralną Komisję Egzaminacyjną. "Cieszą się one olbrzymim zainteresowaniem. W ubiegłym tygodniu każdego dnia pobierało je ze strony CKE ponad 175 tys. osób. To pokazuje, że uczniowie potrzebują sprawdzenia swoich sił i przećwiczenia materiału przed egzaminami. Stąd propozycja próbnych egzaminów" - powiedziała.
REKLAMA
"Oczywiście zdajemy sobie sprawę z tego, że sytuacja jest bardzo dynamiczna. Przygotowujemy się na różne scenariusze. Dla nas kluczowe są wytyczne Ministerstwa Zdrowia i Głównego Inspektora Sanitarnego, a także to, jak rozwijać się będzie sytuacja epidemiczna w kraju" - zaznaczyła Ostrowska.
"Chcemy skupić się na tym, aby pomóc nauczycielom, dyrektorom szkół, placówek oświatowych w nauce zdalnej z uczniami. Apelujemy do nauczycieli o rozsądne stopniowanie przekazywanych uczniom poleceń. Przygotowaliśmy rekomendacje dla nauczycieli, z jakich narzędzi korzystać" - dodała.
Przypomniała, że na platformie epodreczniki.pl, stronach cke.gov.pl czy gov.pl/zdalnelekcje można znaleźć materiały do zdalnej pracy z uczniami.
REKLAMA
REKLAMA