Kontynuowanie stażu po powierzeniu funkcji wicedyrektora szkoły
REKLAMA
Tak. Nauczyciel, któremu powierzono funkcję wicedyrektora szkoły i na tej podstawie zmniejszono wymiar obowiązkowych zajęć, ma prawo kontynuować staż na stopień nauczyciela dyplomowanego.
REKLAMA
Pod pojęciem stażu w awansie zawodowym nauczycieli należy rozumieć okres zatrudnienia nauczyciela w przedszkolach, szkołach, placówkach i innych jednostkach organizacyjnych, o których mowa w art. 1 ust. 1 i 1a oraz ust. 2 pkt 2 Karty Nauczyciela, w wymiarze co najmniej 1/2 obowiązkowego wymiaru zajęć, rozpoczętego i realizowanego w trybie i na zasadach określonych w ustawie (rozdział 3a. Karty Nauczyciela).
Dotyczy to więc przede wszystkim nauczycieli zatrudnionych w:
- publicznych przedszkolach, szkołach i placówkach oraz zakładach kształcenia i placówkach doskonalenia nauczycieli,
- zakładach poprawczych, schroniskach dla nieletnich oraz rodzinnych ośrodkach diagnostyczno-konsultacyjnych,
- publicznych kolegiach pracowników służb społecznych,
- publicznych przedszkolach, szkołach i placówkach prowadzonych przez osoby fizyczne oraz osoby prawne niebędące jednostkami samorządu terytorialnego,
- przedszkolach niepublicznych, szkołach niepublicznych o uprawnieniach szkół publicznych.
Czytaj także: Awans zawodowy nauczyciela mianowanego>>
REKLAMA
Obniżenie wicedyrektorowi szkoły obowiązkowego wymiaru godzin zajęć przez organ prowadzący szkołę na podstawie art. 42 ust. 6 Karty Nauczyciela, nie jest tożsame z obniżeniem etatu. Nauczyciel korzystający ze zniżki nadal jest zatrudniony w pełnym wymiarze zajęć, a jedynie z powodu nałożenia na niego dodatkowych obowiązków związanych z funkcją wicedyrektora, zmniejszoną ma ilość godzin dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych realizowanych bezpośrednio z z uczniami. Taki nauczyciel może kontynuować staż na nauczyciela dyplomowanego, mimo że realizuje mniej niż 1/2 wymiaru zajęć z uczniami.
Wniosek taki wynika również z art. 9e Karty Nauczyciela, który przewiduje możliwość realizowania awansu zawodowego przez nauczycieli, którzy w związku z zajmowanymi stanowiskami mogą być całkowicie zwolnieni z realizowania tzw. „pensum”.
Analogicznie należy to interpretować w kontekście prawa do urlopu dla poratowania zdrowia. Okres 7-letniej pracy w szkole warunkujący nabycie prawa do urlopu dla poratowania zdrowia, to okres zatrudnienia w pełnym wymiarze zajęć (art. 73 ust. 1 Karty Nauczyciela). Okoliczność, że nauczyciel w związku z pełnioną funkcją ma obniżonym wymiar zajęć dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych nie ma tu żadnego znaczenia prawnego.
Czytaj także: Zasady zatrudniania nauczycieli w szkołach i placówkach oświatowych>>
Podstawa prawna:
- ustawa z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela (Dz.U. 2006 r., Nr 97, poz. 674 ze zm.) - art. 3pkt 3, art. 9e, art. 42 ust. 6, art. 73 ust. 1.
Dariusz Dwojewski
samorzad.infor.pl
REKLAMA
REKLAMA