reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Zadania > Oświata > Kontynuowanie stażu po powierzeniu funkcji wicedyrektora szkoły

Kontynuowanie stażu po powierzeniu funkcji wicedyrektora szkoły

Czy mogę kontynuować staż (2 rok) na stopień nauczyciela dyplomowanego, jeśli od 1.09.2011 będę pełnić funkcję wicedyrektora szkoły (jestem zatrudniona na pełen etat) i skorzystam ze zniżki godzin dydaktycznych (7 godz/tyg) oraz czy te lata ze zniżką godzin do 7h/tyg będą zaliczane do wymaganych 7 lat do nabycia prawa do urlopu dla poratowania zdrowia?

Tak. Nauczyciel, któremu powierzono funkcję wicedyrektora szkoły i na tej podstawie zmniejszono wymiar obowiązkowych zajęć, ma prawo kontynuować staż na stopień nauczyciela dyplomowanego.

Pod pojęciem stażu w awansie zawodowym nauczycieli należy rozumieć okres zatrudnienia nauczyciela w przedszkolach, szkołach, placówkach i innych jednostkach organizacyjnych, o których mowa w art. 1 ust. 1 i 1a oraz ust. 2 pkt 2 Karty Nauczyciela, w wymiarze co najmniej 1/2 obowiązkowego wymiaru zajęć, rozpoczętego i realizowanego w trybie i na zasadach określonych w ustawie (rozdział 3a. Karty Nauczyciela).

Dotyczy to więc przede wszystkim nauczycieli zatrudnionych w:

- publicznych przedszkolach, szkołach i placówkach oraz zakładach kształcenia i placówkach doskonalenia nauczycieli,

- zakładach poprawczych, schroniskach dla nieletnich oraz rodzinnych ośrodkach diagnostyczno-konsultacyjnych,

- publicznych kolegiach pracowników służb społecznych,

- publicznych przedszkolach, szkołach i placówkach prowadzonych przez osoby fizyczne oraz osoby prawne niebędące jednostkami samorządu terytorialnego,

- przedszkolach niepublicznych, szkołach niepublicznych o uprawnieniach szkół publicznych.

Czytaj także: Awans zawodowy nauczyciela mianowanego>>

Obniżenie wicedyrektorowi szkoły obowiązkowego wymiaru godzin zajęć przez organ prowadzący szkołę na podstawie art. 42 ust. 6 Karty Nauczyciela, nie jest tożsame z obniżeniem etatu. Nauczyciel korzystający ze zniżki nadal jest zatrudniony w pełnym wymiarze zajęć, a jedynie z powodu nałożenia na niego dodatkowych obowiązków związanych z funkcją wicedyrektora, zmniejszoną ma ilość godzin dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych realizowanych bezpośrednio z z uczniami. Taki nauczyciel może kontynuować staż na nauczyciela dyplomowanego, mimo że realizuje mniej niż 1/2 wymiaru zajęć z uczniami.

Wniosek taki wynika również z art. 9e Karty Nauczyciela, który przewiduje możliwość realizowania awansu zawodowego przez nauczycieli, którzy w związku z zajmowanymi stanowiskami mogą być całkowicie zwolnieni z realizowania tzw. „pensum”.

Analogicznie należy to interpretować w kontekście prawa do urlopu dla poratowania zdrowia. Okres 7-letniej pracy w szkole warunkujący nabycie prawa do urlopu dla poratowania zdrowia, to okres zatrudnienia w pełnym wymiarze zajęć (art. 73 ust. 1 Karty Nauczyciela). Okoliczność, że nauczyciel w związku z pełnioną funkcją ma obniżonym wymiar zajęć dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych nie ma tu żadnego znaczenia prawnego.

Czytaj także: Zasady zatrudniania nauczycieli w szkołach i placówkach oświatowych>>

Podstawa prawna:

-  ustawa z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela (Dz.U. 2006 r., Nr 97, poz. 674 ze zm.) - art. 3pkt 3, art. 9e, art. 42 ust. 6, art. 73 ust. 1.

Dariusz Dwojewski

samorzad.infor.pl

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Ekspert:

Dariusz Dwojewski

Prawnik, specjalista z zakresu prawa pracy i prawa oświatowego

Źródło:

Samorzad.infor.pl
INFORLEX Plan kont – program dla księgowych jednostek budżetowych199.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2020

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Sylwia Wajda

Księgowa, właścicielka biura rachunkowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama