REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przeniesienie decyzji o warunkach zabudowy na spadkobiercę właściciela budynku

Subskrybuj nas na Youtube
Przeniesienie decyzji o warunkach zabudowy na spadkobiercę właściciela budynku./ fot. Fotolia
Przeniesienie decyzji o warunkach zabudowy na spadkobiercę właściciela budynku./ fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Syn właścicieli budynku wystąpił z wnioskiem o przeniesienie na niego decyzji o warunkach zabudowy na nadbudowę budynku mieszkalnego. Jeden z rodziców już nie żyje i nie ma możliwości uzyskania od niego zgody na przeniesienie decyzji. Syn uważa, że jako spadkobierca zmarłej strony postępowania ma prawo do przeniesienia na niego tej decyzji. Czy w takiej sytuacji przeniesienie decyzji o warunkach zabudowy jest dopuszczalne?

Instytucję przeniesienia decyzji o warunkach zabudowy reguluje przepis art. 63 ust. 5 ustawy z 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (dalej: u.p.z.p.). Jest ono dopuszczalne - pod warunkiem dopełnienia pewnych formalności.

REKLAMA

Zgodnie z przywołanym przepisem organ, który wydał decyzję, o której mowa w art. 59 ust. 1 (decyzję o warunkach zabudowy), ma obowiązek - za zgodą strony, na rzecz której decyzja została wydana - do przeniesienia tej decyzji na rzecz innej osoby, jeżeli przyjmuje ona wszystkie warunki zawarte w tej decyzji.

Stronami w postępowaniu o przeniesienie decyzji są jedynie podmioty, między którymi ma być dokonane jej przeniesienie.

REKLAMA

Zgodnie z art. 30 § 4 ustawy z 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego, w toku postępowania na miejsce dotychczasowej strony wstępują jej następcy prawni. Przywołany przepis często uznawany jest również po zakończeniu postępowania administracyjnego.

Generalnie decyzja o warunkach zabudowy jest prawem zbywalnym. Przepis art. 63 ust. 5 u.p.z.p. umożliwia jej przeniesienie na rzecz innego podmiotu. Zgodnie z art. 63 ust. 1 u.p.z.p. w odniesieniu do tego samego terenu decyzję o warunkach zabudowy można wydać więcej niż jednemu wnioskodawcy. Co do zasady nie jest ona związana z prawem własności nieruchomości, której dotyczy. Jednak w sytuacji żyjącego właściciela budynku i jego syna sytuacja zdaje się wyglądać inaczej, gdyż mogą oni być właścicielami nieruchomości, wobec której wydano warunki zabudowy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz: Postępowanie administracyjne

Jeśli założymy, że w opisanym przypadku następcy prawni zmarłej posiadają prawo własności nieruchomości, to wchodzą oni w prawa i obowiązki strony wiążące się z tą nieruchomością.
W takiej sytuacji decyzja o warunkach zabudowy jest decyzją o charakterze majątkowym, gdyż jest związana z nieruchomością.

Literalne brzmienie art. 63 ust. 5 u.p.z.p. (dopuszczające przeniesienie decyzji WZ) wskazuje, że aby organ mógł wydać decyzję zgodnie z wnioskiem, należy do niego dołączyć zgodę dotychczasowego adresata decyzji na jej przeniesienie na nowego inwestora. Należy też dołączyć oświadczenie inwestora przejmującego decyzję o przejęciu wszelkich praw i obowiązków wynikających z przenoszonej decyzji.

Aby uczynić zadość formalnościom, wszyscy spadkobiercy strony nieżyjącej powinni złożyć stosowne oświadczenie o zgodzie na przeniesienie decyzji WZ.

Należy też załączyć do wniosku prawomocne postanowienie sądu o stwierdzeniu nabycia spadku lub aktu poświadczającego dziedziczenie. Na tej podstawie organ będzie mógł sprawdzić, czy zgodę na przeniesienie wyraziły osoby, które mają do tego prawo.

Z ORZECZNICTWA

Dowodem istnienia następstwa prawnego po osobie zmarłej jest postanowienie właściwego sądu powszechnego o stwierdzeniu nabycia spadku lub sporządzony przez notariusza akt poświadczenia dziedziczenia.

Wyrok WSA w Warszawie z 13 marca 2018 r., sygn. akt I SA/Wa 60/18

Spadkobierca nabywa spadek z chwilą śmierci spadkodawcy (art. 925-926 k.c.), to jednak dopiero prawomocne postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku albo zarejestrowany akt poświadczenia dziedziczenia wykazują jego dziedziczenie (por. wyrok WSA w Łodzi z 24 czerwca 2013 r., sygn. akt III SA/Łd 313/13). (...) spadkobierca może udowodnić swoje prawa wynikające z dziedziczenia tylko stwierdzeniem nabycia spadku albo zarejestrowanym aktem poświadczenia dziedziczenia (art. 1027 k.c.).

Wyrok WSA w Szczecinie z 31 sierpnia 2017 r., sygn. akt. II SA/Sz 680/17

Zgodnie z art. 1035 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny, jeżeli spadek przypada kilku spadkobiercom, do wspólności majątku spadkowego oraz do działu spadku stosuje się odpowiednio przepisy o współwłasności w częściach ułamkowych z zachowaniem m.in. art. 199 k.c, który stanowi, że do rozporządzania rzeczą wspólną oraz do innych czynności, które przekraczają zakres zwykłego zarządu, potrzebna jest zgoda wszystkich współwłaścicieli. W braku takiej zgody współwłaściciele, których udziały wynoszą co najmniej połowę, mogą żądać rozstrzygnięcia przez sąd, który orzeknie mając na względzie cel zamierzonej czynności oraz interesy wszystkich współwłaścicieli.

Emilia Markowicz

specjalistka w zakresie gospodarki przestrzennej, pracuje w Wydziale Architektury i Budownictwa Urzędy m.st. Warszawy

Podstawy prawne

  • art. 63 ust. 5 ustawy z 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (j.t. Dz.U. z 2018 r. poz. 1945; ost. zm. Dz. U. z 2019 r. poz. 235)

  • art. 199, art.1035 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (j.t. Dz.U. z 2019 poz. 1145)

  • art. 30 § 4 ustawy z 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego (j.t. Dz.U. 2018 r. poz. 2096; ost. zm. Dz.U. z 2019 r. poz. 1133)

Zapisz się na newsletter
Śledź na bieżąco nowe inicjatywy, projekty i ważne decyzje, które wpływają na Twoje życie codzienne. Zapisz się na nasz newsletter samorządowy.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Gazeta Samorządu i Administracji

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe świadczenie "Moje zdrowie – Bilans Zdrowia Osoby Dorosłej": większa dostępność do skierowań na badania. Jakie badania będzie można zrobić? Kto będzie mógł wystawić skierowanie na badanie? [PROJEKT ROZPORZĄDZENIA]

Ministerstwo Zdrowia pracuje nad zmianami mającymi zwiększenie dostępności do świadczeń zdrowotnych o charakterze diagnostyczno-profilaktycznym. Położne i pielęgniarki będą mogły wystawiać skierowania na badania w ramach nowego świadczenia "Moje zdrowie – Bilans Zdrowia Osoby Dorosłej". Jakie badania będzie można zrobić?

W czwartek nawet blisko 30 st. C. Gdzie takie temperatury?

Jest szansa, że w tym roku na Wielkanoc nie będzie śniegu. Od kilku dni pogoda jest wiosenna, w czwartek temperatura wyniesie od 21 do 26 st. C, a w centrum możliwe jest nawet 27 st. C!

Podwyżki dla pracowników samorządowych z wyrównaniem od 1 marca 2025 r. Kto odpowiada za podwyżki? Odpowiedź MF i MRPiPS [PROJEKT ROZPORZĄDZENIA]

Podwyżki dla pracowników samorządowych z wyrównaniem od 1 marca 2025 r. Kto odpowiada za podwyżki? Odpowiedź MF i MRPiPS. Co zakłada projekt rozporządzenia Rady Ministrów zmieniający rozporządzenie w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych (RD172)?

Nowa taryfa za prąd później! Rząd przesuwa termin, czeka na niższe ceny energii

Rząd planuje przesunąć start nowych taryf energii z lipca na październik 2025 roku. Powód? Lepsze warunki na rynku hurtowym dają szansę na niższe ceny prądu dla gospodarstw domowych. To może oznaczać realne oszczędności – ale trzeba będzie poczekać.

REKLAMA

Badania cholesterolu w bilansie sześciolatka. Od kiedy?

Od 5 maja do programu badań bilansu zdrowia sześciolatka wchodzi lipidogram. Rzeczniczka praw dziecka Monika Horna-Cieślak uważa to za ogromny sukces, bo zwiększy się świadomość, że choroby serca mogą dotykać także młodych.

Jak i kiedy rezerwować wakacje, żeby było najtaniej?

Jak Polacy planują wakacje? Na ostatnią chwilę czy z wyprzedzeniem? Jak najtaniej zarezerwować hotel? Czy Polacy chętnie spędzają wakacje w kraju?

Kalendarz szczepień dorosłych [TABELA]

Kalendarz szczepień dorosłych. Kiedy i na co warto się zaszczepić? Które szczepionki są szczególnie zalecane dla seniorów? Ile dawek poszczególnych szczepionek? Polskie Towarzyszko Medycyny rodzinnej we współpracy z Fundacją MY PACJENCI opracowało kalendarz szczepień dla dorosłych.

Branża pirotechniczna chce wzmocnić potencjał obronny kraju

W odpowiedzi na zapowiadane przez rząd plany dotyczące szeroko zakrojonych szkoleń wojskowych, przedstawiciele branży pirotechnicznej, w liście wysłanym do ministrów obrony oraz spraw wewnętrznych i administracji, podkreślają swoje unikalne kompetencje i zasoby. Chodzi o wzmocnienie bezpieczeństwa państwa oraz efektywną współpracę ze strukturami obronnymi.

REKLAMA

Od 1 stycznia 2026 r. nowy obowiązek jednostek sektora finansów publicznych. Chodzi o zmiany w zakresie rejestru umów

Od 1 stycznia 2026 r. nowy obowiązek jednostek sektora finansów publicznych. Chodzi m.in. o zmiany w zakresie rejestru umów. Projekt nowelizacji trafił do opiniowania. Projektodawcą jest Ministerstwo Finansów.

8400 zł brutto dla pracowników pomocy społecznej? 3-miesięczny urlop? Związkowcy przedstawili propozycje

Ile zarabia pracownik pomocy społecznej? A ile powinien zarabiać? Związkowa Alternatywa domaga się radykalnej poprawy warunków pracy i wynagrodzeń zatrudnionych w tym sektorze. Związek oczekuje skokowego wzrostu płac, dotrzymania przez rząd złożonych wcześniej obietnic, a także zapewnienia urlopu regeneracyjnego i warunków do rozwoju zawodowego dla wszystkich zatrudnionych w sektorze pomocy społecznej.

REKLAMA