REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rachunek powierniczy to nie jedyne zabezpieczenie przy zakupie nowego „M”

RynekPierwotny.pl
Portal internetowy poświęcony nowym nieruchomościom
Rachunek powierniczy to nie jedyne zabezpieczenie przy zakupie nowego „M”./ fot. Shutterstock
Rachunek powierniczy to nie jedyne zabezpieczenie przy zakupie nowego „M”./ fot. Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

W kontekście zabezpieczeń związanych z zakupem nowego mieszkania, często mówi się o rachunkach powierniczych. Warto pamiętać, że bardzo ważny jest także wpis do księgi wieczystej zabudowywanej działki.

Pomimo upływu ponad siedmiu lat od daty wejścia w życie ustawy deweloperskiej (29 kwiecień 2012 r.), nie wszystkie nowe lokale i domy są powiązane z mieszkaniowym rachunkiem powierniczym. Liczba „M” bez takiej ochrony systematycznie jednak maleje z roku na rok. Warto również zdawać sobie sprawę, że przy sprzedaży nowego mieszkania bez rachunku powierniczego zawsze stosowane jest inne ważne zabezpieczenie. Mowa o wpisie roszczenia nabywcy lokum do księgi wieczystej gruntu zabudowywanego przez dewelopera. Do momentu wejścia w życie ustawy deweloperskiej, wspomniany wpis nie był obowiązkowy. Obecnie sytuacja wygląda jednak inaczej. Eksperci portalu RynekPierwotny.pl postanowili wyjaśnić, dlaczego wpis roszczeń nabywcy nowego mieszkania do księgi wieczystej zabudowywanego gruntu okazuje się bardzo istotny.

REKLAMA

Zobacz: Zadania

Data wprowadzenia lokum do sprzedaży nie jest ważna …

REKLAMA

Kwestia obowiązkowego zabezpieczenia roszczeń nabywcy poprzez wpis do księgi wieczystej gruntu jest na tyle istotna, że przy wprowadzeniu ustawy deweloperskiej nie objęły jej przepisy przejściowe. W tym kontekście warto pamiętać, że mieszkaniowe rachunki powiernicze nie są obowiązkowe dla mieszkań, których publiczną sprzedaż rozpoczęto przed datą wejścia w życie ustawy deweloperskiej (29 kwietnia 2012 r.). Dzień wprowadzenia do sprzedaży mieszkania, nie ma natomiast znaczenia dla obowiązkowego wpisu roszczeń nabywcy do księgi wieczystej gruntu. Taki wpis musi zostać dokonany przy każdej sprzedaży nowego mieszkania lub domu realizowanej po 29 kwietnia 2012 r.

Ustawa deweloperska precyzuje, że wpis nabywcy lokalu mieszkalnego do księgi wieczystej gruntu ujawnia roszczenie wspomnianej osoby: „o wybudowanie budynku, wyodrębnienie lokalu mieszkalnego i przeniesienie prawa własności tego lokalu oraz praw niezbędnych do korzystania z lokalu na nabywcę”. Umowa deweloperska obowiązkowo sporządzana w formie aktu notarialnego stanowi podstawę do dokonania wpisu roszczeń klienta firmy deweloperskiej. Właśnie dlatego akt notarialny powinien zawierać informację o wspomnianym wpisie. Warto nadmienić, że od 29 kwietnia 2012 r. istnieje bezwarunkowy obowiązek sporządzenia umowy deweloperskiej w formie aktu notarialnego i umieszczenia w niej informacji o wpisie roszczenia do księgi wieczystej gruntu.    

Połowę kosztów wpisu musi pokryć firma deweloperska   

Kolejną ważną kwestią jest koszt wpisu roszczeń do księgi wieczystej zabudowywanego gruntu. Obowiązujące przepisy wskazują, że wynagrodzenie notariusza związane z zawarciem umowy deweloperskiej w połowie obciąża dewelopera oraz jego klienta. Podobna zasada dotyczy również opłat za sporządzenie wypisów aktu notarialnego oraz wszelkich opłat w postępowaniu wieczystoksięgowym. W związku z powyższym, klient firmy deweloperskiej poniesie tylko połowę kosztów wpisu jego roszczenia do księgi wieczystej zabudowywanego gruntu (1/2 x 150 zł).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kolejność wpisów w praktyce może mieć duże znaczenie

REKLAMA

Obowiązkowość wpisu roszczeń do księgi wieczystej gruntu wynika z chęci zabezpieczenia przez ustawodawcę interesów klienta firmy deweloperskiej. Warto zdawać sobie sprawę, że wpis roszczeń do księgi wieczystej zabudowywanej działki daje niedoszłemu nabywcy mieszkania możliwość łatwiejszego odzyskania pieniędzy w razie upadłości dewelopera. Jest to ważna sprawa, ponieważ bardziej popularne otwarte rachunki powiernicze przewidują systematyczną wypłatę środków w miarę postępów budowy. Dlatego klient firmy deweloperskiej może odzyskać z otwartego rachunku tylko część wpłaconych środków.

Podobne ryzyko nie występuje w przypadku zamkniętego mieszkaniowego rachunku powierniczego. Taki rachunek zapewnia wypłatę całości środków dopiero po przeniesieniu prawa własności nowego mieszkania. Niestety zamknięte mieszkaniowe rachunki powiernicze są o wiele rzadszym rozwiązaniem.  Deweloperzy nie chcą oferować klientowi takich rachunków, które zmuszają ich do uzyskania dodatkowego finansowania na czas budowy.   

Warto również wspomnieć, że zgodnie z obecnym brzmieniem ustawy prawo upadłościowe i naprawcze, spore znaczenie ma kolejność wpisów roszczeń poszczególnych klientów dewelopera do księgi wieczystej gruntu. Może się okazać, że roszczenia osób, na rzecz których najpierw dokonano wpisu obciążającego grunt zostaną zaspokojone łatwiej i szybciej niż roszczenia klientów później zawierających umowę deweloperską.

Autor: Andrzej Prajsnar, ekspert portalu RynekPierwotny.pl

Autopromocja

REKLAMA

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Od 1 lutego 2024 r wojsko wezwie 230 000 osób. W tym kobiety 19-27 lat. [Wykaz wzywanych osób]

  Czas trwania kwalifikacji wojskowej w 2024 r. to: 1 lutego 2024 r. – 30 kwietnia 2024 r.

  W 2024 r wojsko wezwie kobiety 19-27 lat na komisje. Jakich kwalifikacji szuka wojsko [Wykaz]

  Czas trwania kwalifikacji wojskowej w 2024 r. to – 1 lutego 2024 r. – 30 kwietnia 2024 r. Liczba wezwanych do stawienia się 230 000 osób. Wojsko wezwie także kobiety, o ile mają odpowiednie kwalifikacje. Chodzi głównie o zawody medyczne.

  A. Holland: PO naciskała, bym nie puszczała "Zielonej granicy" przed wyborami. Trzaskowski odpowiada ...

  Agnieszka Holland podczas spotkania z widzami w niedzielę 24 września 2023 r. miała powiedzieć - wg. relacji "Gazety Żoliborza", że Platforma Obywatelska wywierała na nią naciski, aby nie puszczała filmu "Zielona granica" przed wyborami. "Nigdy nie rozmawiałem z Agnieszką Holland na ten temat - zastrzegł, w poniedziałek w Polsat News wiceprzewodniczący PO Rafał Trzaskowski.

  „Laptop dla czwartoklasisty”. Uczeń oddaje stary darmowy laptop i otrzymuje nowy. Też darmowy [Wyjaśnienia Ministra Cyfryzacji]

  Czwartoklasista oddaje komputer, by otrzymać drugi z programu „Laptop dla czwartoklasisty”. 

  REKLAMA

  180 zł za dzień służby żołnierza przy granicy. 112,5 zł za dzień służby spoza sfery przygranicznej [zmiany od 24 sierpnia 2023 r.]

  Dietę 250% otrzymają żołnierze Wojsk Obrony Przeciwlotniczej i Wojsk Radiotechnicznych zabezpieczający lub pełniący dyżurną zmianę bojową (DZB) na rzecz wschodniej granicy. Muszą zostać skierowani w podróż służbową w celu ochrony granicy państwowej. Wypłata diety nie wymaga służby bezpośrednio w strefie przygranicznej (o co trudno w przypadku formacji przeciwlotniczych, przeciwrakietowych i radiolokacyjnych).

  2024 r.: 2 wzory dla umów o pracę: rozwiązanie umowy za porozumieniem, wypowiedzenie umowy na czas określony [Aktualne okresy wypowiedzenia]

  Wzór rozwiązania umowy o pracę za porozumieniem stron. Wzór wypowiedzenia umowy o pracę na czas określony. [Aktualne okresy wypowiedzenia]

  Premier Saksonii o migracji: sytuacja jest dramatyczna, kontrole na granicy z Polską i Czechami są konieczne

  W debacie na temat polityki migracyjnej premier Saksonii Michael Kretschmer (CDU) opowiedział się za szybkimi i zdecydowanymi środkami. Podkreślił, że „sytuacja jest dramatyczna", a stacjonarne kontrole na granicach z Polską i Czechami są koniecznie, by opanować sytuację – informuje portal Tagesschau.

  Bon 2500 zł na laptop od rządu. Czy nauczyciel ma obowiązek przynosić laptop do szkoły?

  Nauczyciele zgłaszają wątpliwości, czy korzystając z bonu 2500 zł na zakup laptopa, będą musieli ten komputer przynosić do szkoły i raportować dyrekcji szkoły, czy wykorzystują go na lekcjach.

  REKLAMA

  Dwa nowe przywileje zwolnionych pracowników kłopotem dla pracodawców [Nowelizacja przepisów]

  Przywileje ma tylko pracownik, który zaskarżył zwolnienie z pracy do sądu pracy. Polegają na przywróceniu do pracy bez czekania na prawomocny wyrok sądu. Inaczej mówiąc na czas procesu z pracodawcą pracownik dalej pracuje. Jak to zrobić?

  Jakie są prognozy na pierwszy tydzień jesieni?

  Jesień już w kalendarzu, ale czy w prognozach pogody też? Synoptycy z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej sprawdzają, jaka będzie pogoda w najbliższych dniach. 

  REKLAMA