Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rachunek powierniczy to nie jedyne zabezpieczenie przy zakupie nowego „M”

RynekPierwotny.pl
Portal internetowy poświęcony nowym nieruchomościom
Rachunek powierniczy to nie jedyne zabezpieczenie przy zakupie nowego „M”./ fot. Shutterstock
Rachunek powierniczy to nie jedyne zabezpieczenie przy zakupie nowego „M”./ fot. Shutterstock
W kontekście zabezpieczeń związanych z zakupem nowego mieszkania, często mówi się o rachunkach powierniczych. Warto pamiętać, że bardzo ważny jest także wpis do księgi wieczystej zabudowywanej działki.

Pomimo upływu ponad siedmiu lat od daty wejścia w życie ustawy deweloperskiej (29 kwiecień 2012 r.), nie wszystkie nowe lokale i domy są powiązane z mieszkaniowym rachunkiem powierniczym. Liczba „M” bez takiej ochrony systematycznie jednak maleje z roku na rok. Warto również zdawać sobie sprawę, że przy sprzedaży nowego mieszkania bez rachunku powierniczego zawsze stosowane jest inne ważne zabezpieczenie. Mowa o wpisie roszczenia nabywcy lokum do księgi wieczystej gruntu zabudowywanego przez dewelopera. Do momentu wejścia w życie ustawy deweloperskiej, wspomniany wpis nie był obowiązkowy. Obecnie sytuacja wygląda jednak inaczej. Eksperci portalu RynekPierwotny.pl postanowili wyjaśnić, dlaczego wpis roszczeń nabywcy nowego mieszkania do księgi wieczystej zabudowywanego gruntu okazuje się bardzo istotny.

Zobacz: Zadania

Data wprowadzenia lokum do sprzedaży nie jest ważna …

Kwestia obowiązkowego zabezpieczenia roszczeń nabywcy poprzez wpis do księgi wieczystej gruntu jest na tyle istotna, że przy wprowadzeniu ustawy deweloperskiej nie objęły jej przepisy przejściowe. W tym kontekście warto pamiętać, że mieszkaniowe rachunki powiernicze nie są obowiązkowe dla mieszkań, których publiczną sprzedaż rozpoczęto przed datą wejścia w życie ustawy deweloperskiej (29 kwietnia 2012 r.). Dzień wprowadzenia do sprzedaży mieszkania, nie ma natomiast znaczenia dla obowiązkowego wpisu roszczeń nabywcy do księgi wieczystej gruntu. Taki wpis musi zostać dokonany przy każdej sprzedaży nowego mieszkania lub domu realizowanej po 29 kwietnia 2012 r.

Ustawa deweloperska precyzuje, że wpis nabywcy lokalu mieszkalnego do księgi wieczystej gruntu ujawnia roszczenie wspomnianej osoby: „o wybudowanie budynku, wyodrębnienie lokalu mieszkalnego i przeniesienie prawa własności tego lokalu oraz praw niezbędnych do korzystania z lokalu na nabywcę”. Umowa deweloperska obowiązkowo sporządzana w formie aktu notarialnego stanowi podstawę do dokonania wpisu roszczeń klienta firmy deweloperskiej. Właśnie dlatego akt notarialny powinien zawierać informację o wspomnianym wpisie. Warto nadmienić, że od 29 kwietnia 2012 r. istnieje bezwarunkowy obowiązek sporządzenia umowy deweloperskiej w formie aktu notarialnego i umieszczenia w niej informacji o wpisie roszczenia do księgi wieczystej gruntu.    

Połowę kosztów wpisu musi pokryć firma deweloperska   

Kolejną ważną kwestią jest koszt wpisu roszczeń do księgi wieczystej zabudowywanego gruntu. Obowiązujące przepisy wskazują, że wynagrodzenie notariusza związane z zawarciem umowy deweloperskiej w połowie obciąża dewelopera oraz jego klienta. Podobna zasada dotyczy również opłat za sporządzenie wypisów aktu notarialnego oraz wszelkich opłat w postępowaniu wieczystoksięgowym. W związku z powyższym, klient firmy deweloperskiej poniesie tylko połowę kosztów wpisu jego roszczenia do księgi wieczystej zabudowywanego gruntu (1/2 x 150 zł).

Kolejność wpisów w praktyce może mieć duże znaczenie

Obowiązkowość wpisu roszczeń do księgi wieczystej gruntu wynika z chęci zabezpieczenia przez ustawodawcę interesów klienta firmy deweloperskiej. Warto zdawać sobie sprawę, że wpis roszczeń do księgi wieczystej zabudowywanej działki daje niedoszłemu nabywcy mieszkania możliwość łatwiejszego odzyskania pieniędzy w razie upadłości dewelopera. Jest to ważna sprawa, ponieważ bardziej popularne otwarte rachunki powiernicze przewidują systematyczną wypłatę środków w miarę postępów budowy. Dlatego klient firmy deweloperskiej może odzyskać z otwartego rachunku tylko część wpłaconych środków.

Podobne ryzyko nie występuje w przypadku zamkniętego mieszkaniowego rachunku powierniczego. Taki rachunek zapewnia wypłatę całości środków dopiero po przeniesieniu prawa własności nowego mieszkania. Niestety zamknięte mieszkaniowe rachunki powiernicze są o wiele rzadszym rozwiązaniem.  Deweloperzy nie chcą oferować klientowi takich rachunków, które zmuszają ich do uzyskania dodatkowego finansowania na czas budowy.   

Warto również wspomnieć, że zgodnie z obecnym brzmieniem ustawy prawo upadłościowe i naprawcze, spore znaczenie ma kolejność wpisów roszczeń poszczególnych klientów dewelopera do księgi wieczystej gruntu. Może się okazać, że roszczenia osób, na rzecz których najpierw dokonano wpisu obciążającego grunt zostaną zaspokojone łatwiej i szybciej niż roszczenia klientów później zawierających umowę deweloperską.

Autor: Andrzej Prajsnar, ekspert portalu RynekPierwotny.pl

Przygotuj się do stosowania nowych przepisów!
Przygotuj się do stosowania nowych przepisów!

Poradnik prezentuje praktyczne wskazówki, w jaki sposób dostosować się do zmian w podatkach i wynagrodzeniach wprowadzanych nowelizacją Polskiego Ładu.

Tyko teraz książka + ebook w PREZENCIE
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Jakie są przedmioty w liceum ogólnokształcącym (LO)?
  Jakie są przedmioty w liceum ogólnokształcącym? Jaki akt prawny wprowadza te przedmioty do programu nauczania w liceum?
  Gdzie znaleźć listę szkół prowadzących rekrutację uzupełniającą do liceum, technikum, zawodówki?
  Jak znaleźć liceum, technikum, szkołę zawodową prowadzącą rekrutację uzupełniającą?
  MEiN: rekrutacja uzupełniająca i odwołanie od wyniku rekrutacji do liceum, technikum, zawodówki
  Zgodnie z art. 130 ust. 1 ustawy - Prawo oświatowe młodzież przyjmuje się do publicznych szkół ponadpodstawowych po przeprowadzeniu postępowania rekrutacyjnego i postępowania uzupełniającego. Wskazane w ustawie kryteria są możliwe do spełnienia przez każdego ucznia publicznej szkoły podstawowej.
  Minister rolnictwa: 4-5 zł za 1 kg cukru. 10 zł za chleb to sianie paniki. Chyba, że wzrośnie cena gazu
  Mąki nam nie zabraknie, jesteśmy bezpieczni żywnościowo - zapewnił w piątek wicepremier, minister rolnictwa Henryk Kowalczyk. Mamy odpowiednie ilości zapasów cukru - dodał.
  Wczasy pod gruszą a wakacyjny wyjazd dziecka pracownika
  Wakacje, podobnie jak święta, to czas, w którym zainteresowanie pracowników możliwością uzyskania świadczeń z ZFŚS jest wzmożone. Wiąże się to z ponoszeniem w tym okresie większych wydatków związanych z organizacją wypoczynku rodzinnego oraz dla dzieci i młodzieży. Jakie środki mogą uzyskać pracownicy na te cele? Czy możliwe jest uzyskanie świadczenia zarówno na organizację wypoczynku własnego, jak i dziecka?
  Konferencja: Atom dla samorządu. Energetyka jądrowa szansą dla transformacji energetycznej Śląska i Zagłębia [13 września 2022 r.]
  Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia zaprasza do udziału w konferencji:
  Wykaz zajęć pedagogów, psychologów, terapeutów i doradców zawodowych [rozporządzenie z 22 lipca 2022 r.]
  Znany jest wykaz zajęć prowadzonych przez nauczycieli poradni psychologiczno-pedagogicznych oraz nauczycieli: pedagogów, pedagogów specjalnych, psychologów, logopedów, terapeutów pedagogicznych i doradców zawodowych. Wynika z ROZPORZĄDZENIA MINISTRA EDUKACJI I NAUKI z 22 lipca 2022 r. w sprawie wykazu zajęć prowadzonych bezpośrednio z uczniami lub wychowankami albo na ich rzecz przez nauczycieli poradni psychologiczno-pedagogicznych oraz nauczycieli: pedagogów, pedagogów specjalnych, psychologów, logopedów, terapeutów pedagogicznych i doradców zawodowych – Dz.U z 2022 r. Poz. 1610.
  Egzamin ósmoklasisty: Lista lektur w roku szkolnym 2022/2023 i 2023/2024
  Minister edukacji Przemysław Czarnek określił listę lektur wymaganych na egzaminie ósmoklasisty w roku szkolnym 2022/2023 i 2023/2024.
  Walka z rakiem: naukowcy opracowali mapę układu odpornościowego
  Opublikowano właśnie pierwszą mapę powiązań i komunikacji między wszystkimi komórkami układu immunologicznego. Dzięki takiej wiedzy mogą powstać nowe terapie raka, chorób zakaźnych i innych schorzeń.
  Wymagania dla egzaminu ósmoklasisty w roku szkolnym 2022/2023 i 2023/2024
  Minister Edukacji i nauki określił wymagania egzaminacyjne dla egzaminu ósmoklasisty przeprowadzanego w 2023 r. i 2024 r. Wynikają z rozporządzenia z 15 lipca 2022 r. (Dz.U z 2022 r. poz. 1591). Zawiera ono załącznik podzielony na trzy części:
  Postępowania dyscyplinarne wobec nauczycieli – od niewłaściwego słowa po uwodzenie. Anonimy na nauczycieli
  Przybywa postępowań wyjaśniających i dyscyplinarnych wobec pedagogów. Czego dotyczą?
  Czy można zmienić deklarację CEEB, aby dostać dodatek węglowy 3000 zł?
  Po wprowadzeniu dodatku węglowego 3000 zł wzrosło zainteresowanie Polaków korygowaniem wpisów w ewidencji CEEB tak, aby do zgłoszonego np. pieca gazowego dodać piec opalany węglem. Albo zgłosić w ewidencji, że wcześniej zgłoszony taki piec jest głównym źródłem ogrzewania domu. Przed nadużyciami w tym zakresie przestrzega rzecznik Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego (GUNB).
  5,323 mld zł rekompensaty za zamrożenie taryfy na gaz w 2022 r. dla sprzedawcy gazu PGNiG Obrót Detaliczny
  Największy detaliczny sprzedawca gazu, PGNiG Obrót Detaliczny otrzymało 2,495 mld zł na poczet rekompensaty za zamrożenie taryfowych cen gazu - poinformowało 2 VIII 2002 r. PGNiG. Łącznie od 7 marca 2022 r. spółka otrzymała już 5,323 mld zł z tego tytułu.
  Wolne miejsca na uczelniach 2022 r. / 2023 r.
  Największym zainteresowaniem studentów cieszą się takie kierunki jak: informatyka, psychologia, prawo. Czy są jeszcze wolne miejsca?
  Wszystko o zwrocie akcyzy za paliwo rolnicze [Kompendium]
  Do 31 sierpnia 2022 r. wnioski o zwrot akcyzy za paliwo rolnicze. Zwrot podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej w pytaniach i odpowiedziach.
  Obniżka limitu amortyzacji samochodów osobowych ze 150 000 zł na 100 000 zł
  Od 1 stycznia 2026 r. limit amortyzacji samochodów spalinowych zostanie obniżony ze 150 000 zł na 100 000 zł. Dotyczy to samochodów mających emisję CO2 równą lub wyższą niż 50 g na kilometr.
  Prezes PKP Cargo: Damy radę przewieźć węgiel z portów przed zimą [WYWIAD]
  Przewóz tego surowca to teraz dla nas priorytet. Ale zrywanie kontraktów na transport innych towarów będzie ostatecznością. Jednocześnie poprawiamy wyniki, w 2022 r. chcemy wyjść przynajmniej na zero – mówi Dariusz Seliga, prezes PKP Cargo.
  Polacy chcą kryterium dochodowego dla dopłat do węgla, prądu i gazu [Sondaż]
  Rząd powinien dofinansować zakup nie tylko węgla, lecz także innych paliw. Jednocześnie potrzebne jest wprowadzenie kryterium dochodowego - wynika z sondażu United Surveys dla DGP i RMF FM.
  Prognoza: Koszt ogrzania mieszkania 55 m2 wzrośnie z 1582 zł do 2028 zł w 2023 r. Będą dopłaty dla ciepłowni? Zamrożenie cen prądu i gazu?
  Sytuacja w sektorze energetycznym ma być jednym z tematów poruszanych na wtorkowym posiedzeniu rządu; wg "Dziennika Gazety Prawnej" minister klimatu i środowiska Anna Moskwa może przedstawić na posiedzeniu projekt ustawy zakładającej dopłaty na zakup paliwa przez polskie ciepłownie.
  Limit amortyzacji od 2026 r. zależy od emisji CO2 przez samochód spalinowy [ustawa w PDF]
  Ustawa z dnia 2 grudnia 2021 r. o zmianie ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych oraz niektórych innych ustaw zmieniła limity amortyzacji dla samochodów osobowych.
  Pekao: dla nowych klientów 7% na koncie oszczędnościowym przez pół roku [1 sierpnia – 16 października 2022 r.].
  Bank Pekao wprowadził promocję polegającą na 7 proc. oprocentowaniu środków na koncie oszczędnościowym. Oferta ma obowiązywać przez pół roku od otwarcia konta. Jest przeznaczona dla nowych klientów banku.
  Rachunki za obiady w szkole wyższe o 40 zł więcej za jedno dziecko
  Dyrektorzy szkół i przedszkoli mają dla rodziców i opiekunów swoich uczniów przykrą niespodziankę od września: to rosnące rachunki za wyżywienie.
  Ustalanie granic gmin i miast, nowe miasta [projekt rozporządzenia]
  Ile gmin, powiatów i województw znajduje się na mapie administracyjnej Polski? Jakie są ich granice? Ile miejscowości posiada status miasta? Pamiętajmy, by przytaczając powyższe dane uwzględniać rok, którego one dotyczą. Jak się bowiem okazuje, liczby te nie są stałe.
  Ilu nauczycieli zetknęło się z mobbingiem? [Ankieta]
  Nastroje w oświacie są złe, co przekłada się na wzajemne relacje osób zatrudnionych w placówkach – oceniają nauczyciele. Nie każda nieprawidłowość oznacza mobbing – zastrzegają prawnicy.
  PKO BP: 20% kredytobiorców złożyło wnioski o wakacje kredytowe
  20 proc. klientów PKO BP mających kredyt hipoteczny w złotych skorzystało z wakacji kredytowych - poinformował bank. Zachęca swoich klientów do korzystania z bankowości elektronicznej.