REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy łatwo jest uzyskać odszkodowanie za słup na działce?

RynekPierwotny.pl
Portal internetowy poświęcony nowym nieruchomościom
Czy łatwo jest uzyskać odszkodowanie za słup na działce?/ fot. Fotolia
Czy łatwo jest uzyskać odszkodowanie za słup na działce?/ fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Wielu Polaków posiada na swojej działce uciążliwy słup energetyczny. Informujemy kiedy można uzyskać rekompensatę za postawienie takiego słupa bez podstawy prawnej.

W Internecie czasem można znaleźć artykuły informujące o możliwości uzyskania rekompensaty za słup energetyczny, który przed laty został postawiony bez podstawy prawnej. Liczba osób posiadających na działce taki wątpliwy „prezent” od zakładu energetycznego jest całkiem spora. Dlatego trudno się dziwić, że kwestia odszkodowania za słup energetyczny wzbudza dość duże zainteresowanie. Osoby zamierzające domagać się takiej rekompensaty, powinny zdawać sobie sprawę, że szansa na polubowne załatwienie sprawy jest niewielka. Właśnie dlatego nieodzowne będzie złożenie pozwu sądowego. Eksperci portalu RynekPierwotny.pl tłumaczą, dlaczego przed przeniesieniem sporu z zakładem energetycznym do sądu, warto dokładniej zbadać całą sprawę pod kątem prawnym. Okazuje się, że czasami powództwo sądowe będzie tylko stratą czasu oraz pieniędzy. 

REKLAMA

Zobacz: Podatek od nieruchomości

Brak służebności w księdze wieczystej nie przesądza sprawy

Badanie stanu prawnego każdej nieruchomości warto rozpocząć od jej księgi wieczystej. Taką samą zasadę trzeba zastosować w przypadku działki ze spornym słupem. Może się bowiem okazać, że jednak istnieje odpowiednia podstawa prawna dotycząca posadowienia słupa (służebność gruntowa związana z przesyłem energii). Warto dodać, że dopiero po zmianie przepisów kodeksu cywilnego z 2008 roku, przesył energii jest przedmiotem osobnej służebności (tzw. służebności przesyłu). Do sprawdzenia księgi wieczystej dla działki ze słupem, na pewno zachęca możliwość bezpłatnego dokonania takiej czynności poprzez system Elektronicznych Ksiąg Wieczystych.

Co ważne, brak wzmianki o służebności na rzecz zakładu energetycznego w dziale trzecim księgi wieczystej nie oznacza jeszcze, że słup został posadowiony bez żadnej podstawy prawnej. Czasem okazuje się, że zgodnie z praktyką stosowaną od połowy lat 80 - tych ówczesny właściciel działki wyraził pisemną zgodę na postawienie słupa energetycznego. Budowa takiego urządzenia przesyłowego mogła być również związana z decyzją administracyjną. Po upływie wielu lat trudno będzie sprawdzić, czy decyzja urzędu została prawidłowo doręczona. Istnienie wspomnianej decyzji może oznaczać, że zakład energetyczny nie musi się powoływać na zasiedzenie służebności. W kolejnej części artykułu wyjaśnimy, dlaczego takie zasiedzenie jest bardzo istotne.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zasiedzenie służebności gruntowej to główna przeszkoda   

Osoby zainteresowane otrzymaniem rekompensaty za słup na działce, powinny mieć świadomość, że ten temat jest dość skomplikowany pod względem prawnym. Zdarzają się także rozbieżności w orzecznictwie. Najlepiej świadczą o tym rozbieżne orzeczenia Sądu Najwyższego z 2016 r. oraz 2018 r. Ubiegłoroczna uchwała SN wydana 5 czerwca 2018 r. (zobacz sygnatura akt III CZP 50/17) wskazuje, że sądy cywilne po zbadaniu indywidualnych okoliczności każdej sprawy mogą stwierdzić, czy doszło do zasiedzenia służebności gruntowej. Takie zasiedzenie na wskutek upływu czasu (20 lat w dobrej wierze lub 30 lat w złej wierze) stanowi złą wiadomość dla właściciela nieruchomości występującego z roszczeniami. Stwierdzenie zasiedzenia oznacza bowiem, że można domagać się tylko nieprzedawnionego wynagrodzenia za korzystanie z działki przed datą powstania służebności gruntowej. W praktyce stwierdzenie zasiedzenia bardzo często przekreśla możliwość dochodzenia jakichkolwiek roszczeń. Wynika to z faktu, że okres przedawnienia roszczeń powstałych przed 9 lipca 2018 r. wynosi 10 lat. Nowsze roszczenia przedawniają się jeszcze szybciej (po 6 latach). Warto wiedzieć, że brak zasiedzenia służebności gruntowej otwiera drogę do znacznie wyższego świadczenia. Będzie się na nie składało nieprzedawnione odszkodowanie za bezumowne korzystanie z działki oraz wynagrodzenie za ustanowienie służebności przesyłu na rzecz zakładu energetycznego.

Przed złożeniem pozwu warto realnie ocenić swoje szanse

Ze względu na skomplikowanie spraw dotyczących ewentualnego odszkodowania za słup, osoby zamierzające uzyskać takie świadczenie zwykle korzystają z pomocy prawników. Istnieją nawet kancelarie prawne specjalizujące się właśnie w „słupowych” sprawach. Z perspektywy właściciela działki bardzo ważne wydaje się to, czy prawnik będzie potrafił i chciał realnie ocenić szanse na wygranie sporu sądowego z zakładem energetycznym. Może się bowiem okazać, że ze względu na upływ czasu sąd prawdopodobnie stwierdzi zasiedzenie służebności. Jeżeli prawdopodobieństwo takiego rozstrzygnięcia jest duże, to pozew sądowy może stanowić stratę czasu i pieniędzy.

Autor: Andrzej Prajsnar, ekspert portalu RynekPierwotny.pl

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
System kaucyjny od 1 października 2025 r. Ekspert pozytywnie o zmianach

System kaucyjny od 1 października 2025 r. Ekspert pozytywnie o poprawkach przyjętych przez podkomisję nadzwyczajną dotyczącą nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Chodzi m.in. o wyłączenie z systemu kaucyjnego opakowań mleka i produktów mlecznych.

W Tatrach ratownicy ogłosili zagrożenie lawinowe pierwszego stopnia

Pierwszy stopień zagrożenia lawinowego ogłosili w czwartek ratownicy TOPR. Obowiązuje od wysokości 1800 m n.p.m. Mogą samoistnie schodzić małe i średnie lawiny. 

Będą pieniądze na budowę i przystosowanie schronów. Nawet 6 mld zł rocznie

Szef MSWiA Tomasz Siemoniak poinformował, że ok. 6 mld zł rocznie będzie przeznaczonych na budowę i przystosowanie schronów w samorządach. Niebawem na ten cel zostanie przekazanych 0,15 pkt proc. PKB.

Znów rekord odprawionych pasażerów z Lotniska Chopina. Dokąd latamy najczęściej?

W ciągu 10 miesięcy Lotnisko Chopina odprawiło ponad 18 mln pasażerów. Tylko w październiku Okęcie odprawiło blisko 1,9 mln podróżnych. Najwięcej osób podróżowało w niedzielę, 6 października – 68 tys. 883.

REKLAMA

Rośnie liczba ubezpieczonych cudzoziemców. Na koniec października było ich 1 mln 191 tys. [Dane ZUS]

Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował o wzroście liczby ubezpieczonych cudzoziemców. Jak wynika z najnowszych danych ZUS, na koniec października 2024 r. do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 191 tys. cudzoziemców.

MEN: Jest 27 000 nauczycieli religii. 45% poradzi sobie z ograniczeniem godzin religii z 2 do 1 tygodniowo [Wykaz]

MEN podał informacje o liczbie katechetów w Polsce (w tym liczbę katechetów mających uprawnienia do nauki innego przedmiotu). Przeszło 27 000 nauczycieli wiąże swoje zajęcia zawodowe z nauczaniem religii. I taka jest liczba osób, które z niepokojem czekają na ostateczny kształt lekcji religii. Czy min. Barbarze Nowackiej uda się redukcja liczby godzin religii z 2 do 1 tygodniowo? Czy za drugą godzinę odbywającą się np. w salkach katechetycznych rząd wypłaci wynagrodzenia katechetom? Na ogólną liczbą 27 000 katechetów uczyć innego przedmiotu niż religia może 12 304 nauczycieli. 

W Sejmie: Dla krwiodawców nie 2 a 3 dni wolne od pracy. Państwo przejmuje koszt wynagrodzeń [Przykład]

W Sejmie propozycja: Nowy dzień wolny. I to państwo płaci za trzy dni wolnego od pracy dla krwiodawców. Od razu trzeba ocenić szansę na nowelizację przepisów na zerową, ale zobaczmy jak wyglądałyby przepisie po zmianie. I które trzeba zmienić. Może się kiedyś uda?

Szkoły nauczą dzieci odróżniania prawdy od manipulacji. Zmiany w systemie edukacyjnym w celu lepszego wykorzystania narzędzi cyfrowych

Do 2035 r. Polska ma zdrożyć jeden z kamieni milowych KPO - Politykę Cyfrowej Transformacji Edukacji. Chodzi m.in. o przemodelowanie kształcenia tak, by uczyć dzieci odróżniania prawdy od manipulacji, weryfikowania źródeł i korzystania z nich, a także mądrego używania narzędzi sztucznej inteligencji.

REKLAMA

Będzie zmiana zasad sporządzania sprawozdań budżetowych. Projekt rozporządzenia w sprawie sprawozdawczości budżetowej

Projektowane nowe rozporządzenie w sprawie sprawozdawczości budżetowej ma dostosować obecne zasady sporządzania sprawozdań do nowej ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego. Projekt zawiera m.in. nowe wzory i instrukcje sporządzania sprawozdań składanych przez JST.

Młodzieżowe Słowo Roku 2024. Znamy finałową dwudziestkę plebiscytu

Na liście 20 słów w plebiscycie na Młodzieżowe Słowo Roku 2024 znalazły się m.in. "aura", "skibidi", "yapping", "czemó" i "womp womp". Organizatorem plebiscytu jest Wydawnictwo Naukowe PWN.

REKLAMA