REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Środki ze sprzedaży mieszkania teraz są lepiej chronione

RynekPierwotny.pl
Portal internetowy poświęcony nowym nieruchomościom
Środki ze sprzedaży mieszkania teraz są lepiej chronione./ fot. Shutterstock
Środki ze sprzedaży mieszkania teraz są lepiej chronione./ fot. Shutterstock
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Pieniędzy pochodzących ze sprzedaży mieszkania dotyczy specjalna ochrona na wypadek upadłości banku lub SKOK-u. Wyjaśniamy na czym dokładnie ona polega.

Niedawne kłopoty największego banku spółdzielczego w Polsce (Podkarpackiego Banku Spółdzielczego) znów zwróciły uwagę na kwestię bezpieczeństwa depozytów bankowych. Obecny limit ochrony środków przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny (100 000 euro w każdej instytucji) jest wystarczający dla zdecydowanej większości klientów banków i SKOK-ów. W tym kontekście warto przypomnieć, że według wyników badań NBP z 2016 roku, przeciętne polskie gospodarstwo domowe posiada bankowe depozyty o wartości zaledwie 2800 euro.

REKLAMA

Trzeba jednak pamiętać, że czasem na konta bankowe Polaków wpływają o wiele większe kwoty. Jest to związane przede wszystkim ze sprzedażą nieruchomości. Znaczenie środków pochodzących ze zbycia nieruchomości mieszkaniowych sprawiło, że ustawodawca przewidział ich podwyższoną ochronę przez BFG (nawet do równowartości 200 000 euro). Eksperci portalu RynekPierwotny.pl postanowili wyjaśnić na czym dokładnie polega taka rozszerzona ochrona w razie upadłości banku lub SKOK-u.

Wyższy limit ochrony obowiązuje przez 3 miesiące

Tytułem wstępu warto podkreślić, że dodatkowa ochrona środków pochodzących między innymi ze sprzedaży nieruchomości obowiązuje dopiero od 9 października 2016 r. Właśnie wtedy weszła w życie  ustawa z dnia 10 czerwca 2016 r. o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym, systemie gwarantowania depozytów oraz przymusowej restrukturyzacji (Dz.U. 2016 poz. 996). Wspomniany akt prawny nie zmienił głównego limitu ochrony środków przez BFG (100 000 euro). Nowa ustawa o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym wprowadziła natomiast rozszerzoną ochronę dla środków pochodzących z:

  • odpłatnego zbycia nieruchomości mieszkaniowej (domu lub lokalu) poza działalnością gospodarczą
  • opłatnego zbycia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego poza działalnością gospodarczą
  • otrzymania zachowku, nabycia spadku lub wykonania zapisu
  • wypłaty świadczenia z tytułu polisy na życie lub dożycie albo ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW)
  • podziału majątku po ustaniu małżeńskiej wspólności majątkowej
  • odprawy pieniężnej, odprawy emerytalnej lub odprawy rentowej

REKLAMA

Dodatkowa ochrona gwarancyjna wymienionych powyżej środków obowiązuje przez pierwsze 3 miesiące od ich wpływu do banku lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej (SKOK-u). Limit podwyższonej ochrony w ramach Bankowego Funduszu Gwarancyjnego wynosi nawet 200 000 euro zamiast 100 000 euro. Warto jednak pamiętać, że wyższy limit gwarancji (200% standardowego) jest pomniejszany o sumę środków należących do tego samego klienta, które w danym banku lub SKOK-u zostały objęte standardową ochroną.

W ramach przykładu załóżmy, że dany klient oprócz środków ze sprzedaży mieszkania wpłaconych do banku lub SKOK-u nie wcześniej niż 3 miesiące temu, posiada również lokatę o równowartości 20 000 euro. Wówczas pieniądze uzyskane dzięki sprzedaży nieruchomości mieszkaniowej zostaną objęte podwyższonym limitem ochrony BFG wynoszącym 180 000 euro (200 000 euro - 20 000 euro).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Warto dodać, że przez pierwsze 3 miesiące od ich wpłaty, w całości (nawet ponad kwotę 200 000 euro) chronione są środki pochodzące z wypłaty odszkodowania za szkodę wyrządzoną przestępstwem albo zadośćuczynienia za doznaną krzywdę, odszkodowania lub zadośćuczynienia (wedle art. 552 kodeksu postępowania karnego).

Później pieniądze warto rozdzielić na kilka banków

REKLAMA

Powyższe informacje sugerują, że osoba wpłacająca środki ze sprzedaży mieszkania na rachunek banku lub SKOK-u, przez pierwsze 3 miesiące może czuć się bezpieczniejsza. Dodatkowa ochrona udzielana przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny oczywiście ma znaczenie tylko wtedy, gdy wpływy ze sprzedaży nieruchomości mieszkaniowej przekraczają równowartość standardowego limitu (100 000 euro). Ze względu na wzrost cen domów i lokali, taka sytuacja zdarza się coraz częściej.

Osoby spodziewające się wpłaty środków za drogi dom lub lokal, powinny zawsze sprawdzić, czy te pieniądze łącznie nie będą nawet większe od podwyższonego limitu ochrony BFG obowiązującego przez pierwsze trzy miesiące. W takiej sytuacji, trzeba od razu podzielić deponowane pieniądze i wpłacić jej do różnych instytucji. W każdym z tych banków lub SKOK-ów będzie bowiem obowiązywał osobny limit ochrony. O podobnym podziale niewykorzystanych pieniędzy ze sprzedaży mieszkania, trzeba również pomyśleć wtedy, gdy wprawdzie „mieszczą się” one w podwyższonym limicie ochrony BFG, ale niebawem minie trzymiesięczny termin od wpłaty.  

Autor: Andrzej Prajsnar, ekspert portalu RynekPierwotny.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kalendarz szczepień dorosłych [TABELA]

Kalendarz szczepień dorosłych. Kiedy i na co warto się zaszczepić? Które szczepionki są szczególnie zalecane dla seniorów? Ile dawek poszczególnych szczepionek? Polskie Towarzyszko Medycyny rodzinnej we współpracy z Fundacją MY PACJENCI opracowało kalendarz szczepień dla dorosłych.

Branża pirotechniczna chce wzmocnić potencjał obronny kraju

W odpowiedzi na zapowiadane przez rząd plany dotyczące szeroko zakrojonych szkoleń wojskowych, przedstawiciele branży pirotechnicznej, w liście wysłanym do ministrów obrony oraz spraw wewnętrznych i administracji, podkreślają swoje unikalne kompetencje i zasoby. Chodzi o wzmocnienie bezpieczeństwa państwa oraz efektywną współpracę ze strukturami obronnymi.

Od 1 stycznia 2026 r. nowy obowiązek jednostek sektora finansów publicznych. Chodzi o zmiany w zakresie rejestru umów

Od 1 stycznia 2026 r. nowy obowiązek jednostek sektora finansów publicznych. Chodzi m.in. o zmiany w zakresie rejestru umów. Projekt nowelizacji trafił do opiniowania. Projektodawcą jest Ministerstwo Finansów.

8400 zł brutto dla pracowników pomocy społecznej? 3-miesięczny urlop? Związkowcy przedstawili propozycje

Ile zarabia pracownik pomocy społecznej? A ile powinien zarabiać? Związkowa Alternatywa domaga się radykalnej poprawy warunków pracy i wynagrodzeń zatrudnionych w tym sektorze. Związek oczekuje skokowego wzrostu płac, dotrzymania przez rząd złożonych wcześniej obietnic, a także zapewnienia urlopu regeneracyjnego i warunków do rozwoju zawodowego dla wszystkich zatrudnionych w sektorze pomocy społecznej.

REKLAMA

Gminy mają problemy finansowe, bo słabo ściągają zaległe czynsze, podatki, kary i tym podobne zobowiązania

Podatki, czynsze za mieszkania komunalne, wodę, wywóz śmieci, alimenty i mandaty – takich opłat nie regulują konsumenci oraz firmy wobec gmin. Nazbierało się tego już ponad 17,5 miliarda złotych. Jednocześnie gminy narzekają na brak pieniędzy na remonty, budowę mieszkań i inne ważne przedsięwzięcia.

36 lat w oczekiwaniu na diagnozę. Pacjenci z chorobami rzadkimi wciąż czekają na zmiany

W Polsce ponad 3 miliony osób zmaga się z chorobami rzadkimi, a system opieki zdrowotnej wciąż nie jest odpowiednio przystosowany do ich potrzeb. Czas oczekiwania na diagnozę często rozciąga się na lata, co prowadzi do pogorszenia zdrowia pacjentów i stanowi ogromne obciążenie dla ich rodzin. Oto historie pacjentów, którzy latami czekali na diagnozę.

4666 zł dla każdego sołtysa? Wybory organizowane przez PKW?

Czy sołtysi otrzymają wynagrodzenia na poziomie ustawowej płacy minimalnej? Czy wybory na sołtysa będą organizowane przez Państwową Komisję Wyborczą, a kandydaci organizować będą kampanie w swoich wsiach? Profesjonalizacje działań najmniejszych jednostek administracyjnych zaproponował jeden z kandydatów na Prezydenta PR.

Status ochrony wilka. Komisja Europejska proponuje zmiany

7 marca 2025 r. weszły w życie zmiany dotyczące załączników do konwencji berneńskiej. Chodzi o zmianę statusu ochrony wilka. Komisja UE proponuje dostosowanie statusu ochrony wilka w prawodawstwie UE do konwencji berneńskiej.

REKLAMA

Poradnik kryzysowy. Pierwsze 72 h każde gospodarstwo powinno przetrwać o własnych siłach

Do końca roku do obywateli ma trafić tzw. poradnik kryzysowy. Robert Klonowski z MSWiA przekazał PAP: - Przez trzy dni wszyscy obywatele, każde gospodarstwo domowe, powinno przetrwać o własnych siłach.

Fundusz Kompensacyjny Zdarzeń Medycznych – alternatywa dla drogi sądowej

Zgodnie z obowiązującą ustawą z 16 czerwca 2023 r. o zmianie ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta oraz niektórych innych ustaw od 1 lipca 2024 r. doszło do zniesienia wojewódzkich komisji ds. orzekania o zdarzeniach medycznych. W ramach pozasądowego trybu kompensaty szkód medycznych zastąpił je Rzecznik Praw Pacjenta będący dysponentem Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych.

REKLAMA