REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Środki ze sprzedaży mieszkania teraz są lepiej chronione

RynekPierwotny.pl
Portal internetowy poświęcony nowym nieruchomościom
Środki ze sprzedaży mieszkania teraz są lepiej chronione./ fot. Shutterstock
Środki ze sprzedaży mieszkania teraz są lepiej chronione./ fot. Shutterstock
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Pieniędzy pochodzących ze sprzedaży mieszkania dotyczy specjalna ochrona na wypadek upadłości banku lub SKOK-u. Wyjaśniamy na czym dokładnie ona polega.

Niedawne kłopoty największego banku spółdzielczego w Polsce (Podkarpackiego Banku Spółdzielczego) znów zwróciły uwagę na kwestię bezpieczeństwa depozytów bankowych. Obecny limit ochrony środków przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny (100 000 euro w każdej instytucji) jest wystarczający dla zdecydowanej większości klientów banków i SKOK-ów. W tym kontekście warto przypomnieć, że według wyników badań NBP z 2016 roku, przeciętne polskie gospodarstwo domowe posiada bankowe depozyty o wartości zaledwie 2800 euro.

REKLAMA

Trzeba jednak pamiętać, że czasem na konta bankowe Polaków wpływają o wiele większe kwoty. Jest to związane przede wszystkim ze sprzedażą nieruchomości. Znaczenie środków pochodzących ze zbycia nieruchomości mieszkaniowych sprawiło, że ustawodawca przewidział ich podwyższoną ochronę przez BFG (nawet do równowartości 200 000 euro). Eksperci portalu RynekPierwotny.pl postanowili wyjaśnić na czym dokładnie polega taka rozszerzona ochrona w razie upadłości banku lub SKOK-u.

Wyższy limit ochrony obowiązuje przez 3 miesiące

Tytułem wstępu warto podkreślić, że dodatkowa ochrona środków pochodzących między innymi ze sprzedaży nieruchomości obowiązuje dopiero od 9 października 2016 r. Właśnie wtedy weszła w życie  ustawa z dnia 10 czerwca 2016 r. o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym, systemie gwarantowania depozytów oraz przymusowej restrukturyzacji (Dz.U. 2016 poz. 996). Wspomniany akt prawny nie zmienił głównego limitu ochrony środków przez BFG (100 000 euro). Nowa ustawa o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym wprowadziła natomiast rozszerzoną ochronę dla środków pochodzących z:

  • odpłatnego zbycia nieruchomości mieszkaniowej (domu lub lokalu) poza działalnością gospodarczą
  • opłatnego zbycia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego poza działalnością gospodarczą
  • otrzymania zachowku, nabycia spadku lub wykonania zapisu
  • wypłaty świadczenia z tytułu polisy na życie lub dożycie albo ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW)
  • podziału majątku po ustaniu małżeńskiej wspólności majątkowej
  • odprawy pieniężnej, odprawy emerytalnej lub odprawy rentowej

REKLAMA

Dodatkowa ochrona gwarancyjna wymienionych powyżej środków obowiązuje przez pierwsze 3 miesiące od ich wpływu do banku lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej (SKOK-u). Limit podwyższonej ochrony w ramach Bankowego Funduszu Gwarancyjnego wynosi nawet 200 000 euro zamiast 100 000 euro. Warto jednak pamiętać, że wyższy limit gwarancji (200% standardowego) jest pomniejszany o sumę środków należących do tego samego klienta, które w danym banku lub SKOK-u zostały objęte standardową ochroną.

W ramach przykładu załóżmy, że dany klient oprócz środków ze sprzedaży mieszkania wpłaconych do banku lub SKOK-u nie wcześniej niż 3 miesiące temu, posiada również lokatę o równowartości 20 000 euro. Wówczas pieniądze uzyskane dzięki sprzedaży nieruchomości mieszkaniowej zostaną objęte podwyższonym limitem ochrony BFG wynoszącym 180 000 euro (200 000 euro - 20 000 euro).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Warto dodać, że przez pierwsze 3 miesiące od ich wpłaty, w całości (nawet ponad kwotę 200 000 euro) chronione są środki pochodzące z wypłaty odszkodowania za szkodę wyrządzoną przestępstwem albo zadośćuczynienia za doznaną krzywdę, odszkodowania lub zadośćuczynienia (wedle art. 552 kodeksu postępowania karnego).

Później pieniądze warto rozdzielić na kilka banków

REKLAMA

Powyższe informacje sugerują, że osoba wpłacająca środki ze sprzedaży mieszkania na rachunek banku lub SKOK-u, przez pierwsze 3 miesiące może czuć się bezpieczniejsza. Dodatkowa ochrona udzielana przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny oczywiście ma znaczenie tylko wtedy, gdy wpływy ze sprzedaży nieruchomości mieszkaniowej przekraczają równowartość standardowego limitu (100 000 euro). Ze względu na wzrost cen domów i lokali, taka sytuacja zdarza się coraz częściej.

Osoby spodziewające się wpłaty środków za drogi dom lub lokal, powinny zawsze sprawdzić, czy te pieniądze łącznie nie będą nawet większe od podwyższonego limitu ochrony BFG obowiązującego przez pierwsze trzy miesiące. W takiej sytuacji, trzeba od razu podzielić deponowane pieniądze i wpłacić jej do różnych instytucji. W każdym z tych banków lub SKOK-ów będzie bowiem obowiązywał osobny limit ochrony. O podobnym podziale niewykorzystanych pieniędzy ze sprzedaży mieszkania, trzeba również pomyśleć wtedy, gdy wprawdzie „mieszczą się” one w podwyższonym limicie ochrony BFG, ale niebawem minie trzymiesięczny termin od wpłaty.  

Autor: Andrzej Prajsnar, ekspert portalu RynekPierwotny.pl

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jaka jest liczba ludności w Polsce? Dane GUS

Liczba ludności w Polsce znów się zmniejszyła. Ile wynosi na koniec I kwartału 2024 r.? GUS podał dane. 

Różowe skrzyneczki w szkołach. MEN pracuje nad nowym projektem

Wiceminister edukacji Paulina Piechna-Więckiewicz poinformowała, że resort bierze pod uwagę kwestię dostępności w szkołach tzw. różowych skrzyneczek ze środkami higieny intymnej. Przekazała, że w środę spotka się w tej sprawie z przedstawicielami samorządu.

ZNP: O 40% wzrosła liczba wniosków nauczycieli o urlopy dla poratowania zdrowia. Emerytury stażowe bez tego urlopu

W ciągu ostatnich trzech lat o 40 proc. wzrosła liczba wniosków nauczycieli o urlopy dla poratowania zdrowia, a także liczba zwolnień lekarskich. Nie skorzystają z urlopu nauczyciele na wcześniejszych emeryturach.

Nowa lista lektur. Co proponuje Ministerstwo Edukacji Narodowej?

W projekcie MEN znalazły się m.in. lektury szkolne wydane w ostatnich latach. Jakie pozycje zniknęły z listy?

REKLAMA

ZNP: wynagrodzenia nauczycieli za wycieczki szkolne. I utrzymanie pensum bez zmian

Problemem wymagającym szybkiego rozstrzygnięcia jest zapewnienie wynagrodzenia nauczycielom za pracę podczas wycieczek szkolnych.

Dopłaty bezpośrednie 2024 - ARiMR informuje o zmianach w katalogu płatności

Dopłaty bezpośrednie w 2024 roku – ARiMR informuje, że na chwilę obecną blisko 248 tys. rolników złożyło wnioski. Agencja podaje również, że planowane są zmiany w płatnościach bezpośrednich.

Krajowa Lista Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego w Polsce – czym jest, co zawiera. Co nowego w 2024 roku?

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego poinformowało 23 kwietnia 2024 r. o dokonaniu pięciu nowych wpisów na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego. Lista ta (tworzona od 2013 roku) liczy już 93 pozycje.

Komunikat MEN: Zmiana podstawy programowej kształcenia ogólnego nabiera tempa. Zaczęły się konsultacje projektów rozporządzeń. Czego dotyczą zmiany?

Ministerstwo Edukacji Narodowej przygotowało projekty rozporządzeń zmieniających podstawę programową kształcenia ogólnego dla 18 przedmiotów w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych. Jednocześnie z opublikowaniem projektów rozpoczęły się konsultacje publiczne i uzgodnienia międzyresortowe.

REKLAMA

Model “weź - zużyj - wyrzuć” niszczy środowisko i społeczeństwo. Czym jest cyrkularność?

W ciągu ostatnich pięciu lat liczba debat i publikacji na temat gospodarki o obiegu zamkniętym wzrosła niemal trzykrotnie - wynika z tegorocznego The Circularity Gap Report. Autorzy opracowania podkreślają jednak, że trend na cyrkularność nie idzie w parze z praktycznymi działaniami. Jak to zmienić? Podpowiedzi udziela Mariusz Ryło, CEO Fixit. 

ZNP: Rodzice oczekują od nauczyciela e-odpowiedzi po godzinach pracy. Nawet w nocy

Dlaczego praca nauczycieli nigdy się nie kończy? Bo elektroniczne dzienniki są cały czas dostępne i rodzice piszą wiadomości do nauczycieli o różnych porach dnia i nocy, często oczekując natychmiastowej odpowiedzi.

REKLAMA