REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Mieszkanie Plus - czy rok 2020 będzie rokiem przełomu dla rządowego programu?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
RynekPierwotny.pl
Portal internetowy poświęcony nowym nieruchomościom
Mieszkanie Plus - czy rok 2020 będzie rokiem przełomu dla rządowego programu?/ Fot. Fotolia
Mieszkanie Plus - czy rok 2020 będzie rokiem przełomu dla rządowego programu?/ Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Program Mieszkanie Plus w praktyce każdy z czterech dotychczasowych lat swej misji na rynku nieruchomości mieszkaniowych rozpoczynał z nowymi nadziejami na przyśpieszenie i „lepsze jutro”, niestety jak wiadomo niespełnionymi. Nie inaczej jest i obecnie na progu roku 2020. Czy tym razem nowy rok ma realne szanse na tytuł „Roku Mieszkania Plus” w historii krajowej mieszkaniówki?

Tuż przed końcem starego roku ukazał się zwięzły raport autorstwa PFR Nieruchomości (PFRN), spółki odpowiedzialnej za realizację komercyjnego – de facto jedynego obecnie – segmentu programu Mieszkanie Plus, podsumowujący jego osiągnięcia w roku 2019. Już z tytułu opracowania dowiadujemy się, że ostatni rok PFRN kończy sukcesem. Co miało by się nań składać?

REKLAMA

Wg ekspertów portalu RynekPierwotny.pl przede wszystkim zapewnienie finansowania inwestycji Mieszkania Plus na kwotę 6 mld zł. Ma to otworzyć drogę do realizacji planu , który zakłada budowę ok. 50 tys. mieszkań plus.

REKLAMA

Natomiast raczej trudno za sukces uznać 867 mieszkań ukończonych, i kolejnych 1907 budowie (z czego 1244 rozpoczęto w 2019 roku) w dotychczasowym dorobku programu. Spółka zapowiada jednak, że za rok będzie ich znacznie więcej. Nie pozostaje nic innego,  jak tylko poczekać na tegoroczny rezultat.

Jednak zdaniem prezesa zarządu PFRN Mirosława Barszcza ocena programu tylko z punktu widzenia mieszkań oddanych do użytkowania nie uwzględnia ogromnego wysiłku, jaki zespół spółki wkłada w przygotowanie inwestycji. A wysiłek ten od sierpnia ub. roku przynosi wymierne efekty. Od końca wakacji do dziś ruszyły budowy 201 Mieszkań Plus w Dębicy, 138 w Świdniku, 481 w Krakowie, 96 w Zamościu, 124 w Radomiu i 96 w Łowiczu.

Ponadto w 2019 r. PFRN podpisał umowy na opracowanie dokumentacji projektowych dla inwestycji w Oławie (144 Mieszkania Plus), Sianowie (168) i Nakle nad Notecią (190 lokali).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Prezes Mirosław Barszcz zapowiada, że w 2020 r. rozpocznie się budowa w kolejnych około 20 lokalizacjach, które zgodnie z ustawą o funduszach inwestycyjnych zostaną ujawnione po powołaniu spółek celowych dla przedmiotowych inwestycji.

REKLAMA

Wiele jednak wskazuje na to, że choć rok ubiegły mógł zrobić wrażenie pewnego przyspieszenia połączonego z początkiem wychodzenia z marazmu, to jednak dopiero rok 2020 może przynieść wręcz rewolucyjne zmiany w realizacji rządowego programu. Ich autorem jest Ministerstwo Rozwoju, którym kieruje Jadwiga Emilewicz, odpowiedzialna w nowym rządzie za budownictwo.

Jeszcze przed świętami media obiegła dość sensacyjna informacja o planowanych zmianach w zarządzie PFRN. Swoją misję zakończą w styczniu prezes i wiceprezes spółki Mirosław Barszcz i Grzegorz Muszyński. Może to zwiastować całkowitą zmianę koncepcji realizacji programu Mieszkanie Plus i determinację resortu rozwoju w jego możliwie maksymalnym przyspieszeniu.

Planowane jest przyciągniecie do realizacji inwestycji w ramach Mieszkania Plus na odpowiednio znaczącą skalę deweloperów, spółdzielni mieszkaniowych i samorządów. Ewentualne wyjście rządowego programu z chronicznego marazmu za sprawą inicjatywy nowej minister rozwoju, byłoby zapewne wydarzeniem roku w krajowej mieszkaniówce. Czy będzie?

Choć szczegóły ministerialnej koncepcji zostaną ogłoszone prawdopodobnie jeszcze w styczniu, to wiadomo już, że głównym jej założeniem ma być udostępnianie nabycia gruntów z Krajowego Zasobu Nieruchomości (KZN) deweloperom, w zamian za co część wybudowanych na tak pozyskanych działkach mieszkań byłoby przekazywanych pod wynajem w ramach Mieszkania Plus. Podobny zamysł zawierała pierwotna wersja ustawy o KZN, jednak na warunkach, które dla inwestorów były nie do zaakceptowania. Czy teraz uda się osiągnąć konsensus pomiędzy stanowiskiem rządu i inwestorami?

Wg ekspertów portalu RynekPierwotny.pl dokonanie tego typu „rewolucji” wydaje się w świetle dotychczasowych doświadczeń rządowego programu dość karkołomnym wyzwaniem dla resortu rozwoju i jego szefowej, z bardzo trudnym do przewidzenia skutkiem i prawdopodobieństwem sukcesu. Porozumienie w kwestii sprzedaży państwowych gruntów prywatnym przedsiębiorcom, to dopiero pierwszy krok na drodze do jego osiągnięcia i ożywienia inwestycji w ramach Mieszkania Plus. O wiele trudniej będzie ustalić kwestię cen, wolumenów lokali, czy wreszcie tę ciągle aktualną, acz najbardziej skomplikowaną, a więc dochodzenia do własności. Do tego dochodzi konieczność głębokiej i efektywnej reformy prawa budowlanego i o zagospodarowaniu przestrzennym, które na dziś dzień skutecznie podnoszą koszty, komplikują i przedłużają proces inwestycyjny budów osiedli mieszkaniowych.

W sumie rok 2020 to z pewnością rok wielkich nadziei nie tylko na poprawę efektywności i usprawnienie polityki mieszkaniowej rządu, ale też na radykalną reformę warunków środowiska gospodarczego inwestorów na rynku mieszkaniowym. Oby tylko po raz kolejny nie były to nadzieje stracone.

Autor: Jarosław Jędrzyński, ekspert portalu RynekPierwotny.pl

Zapisz się na newsletter
Śledź na bieżąco nowe inicjatywy, projekty i ważne decyzje, które wpływają na Twoje życie codzienne. Zapisz się na nasz newsletter samorządowy.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Konkurs "Aktywny Senior 2025". Wnioski o dofinansowania można składać do 11 czerwca 2025 r.

12 maja 2025 r. Ministerstwo Sportu i Turystyki ogłosiło nabór wniosków do zadania Aktywny Senior w ramach programu Aktywność dla Każdego. Wnioski o dofinansowania w ramach konkursu "Aktywny Senior 2025" można składać do 11 czerwca 2025 r.

Duży ruch na Okęciu. Lotnisko od początku roku odprawiło ponad 6,6 mln podróżnych

Lotnisko Chopina jest na granicy przepustowości. Od stycznia do końca kwietnia br. odprawiło już ponad 6,6 mln podróżnych, podczas gdy w tym samym okresie w ubiegłym roku było to prawie 5,9 mln osób. Dokąd latamy najczęściej?

Polacy mniej chodzą do kina

Główny Urząd Statystyczny podał dane dotyczące widzów w kinach w 2024 r. W porównaniu z 2023 r., liczba widzów w kinach stałych spadła o 0,4 proc. do 49,5 mln

Spacer w lesie - lek na codzienny stres

Regularne, 30-minutowe spacery w naturze pięć razy w tygodniu mogą zmniejszyć ryzyko depresji aż o 30% – podaje raport Transforming Scotland's Health. W obliczu prognoz WHO, że do 2030 roku depresja stanie się najczęstszą chorobą na świecie, kontakt z przyrodą to skuteczna forma profilaktyki.

REKLAMA

Są fundusze na ekologię, cyfryzację i innowacje

W dobie dynamicznego rozwoju technologii cyfrowej i wdrażania kolejnych innowacji, nie można zapominać o zagrożeniach, które się z nimi wiążą. Zgodnie z unijną zasadą „Do No Significant Harm” („Nie Czyń Znaczącej Szkody”), gdy ubiegamy się o wsparcie z funduszy, jesteśmy zobowiązani do prowadzenia inwestycji w sposób, który nie będzie wyrządzać poważnych szkód środowiskowych czy społecznych.

Spadł ruch na radomskim lotnisku, ale w planach nowe kierunki

Polskie Porty Lotnicze poinformowały, że lotnisko w Radomiu obsłużyło w kwietniu br. ok. 2,5 tys. pasażerów; to spadek o 42 proc. wobec zeszłego roku. W pierwszych czterech miesiącach tego roku ruch w radomskim pocie spadł o 31 proc.

Ratownicy medyczni nie chcą kamizelek nożoodpornych

Ogólnopolski Związek Zawodowy Ratowników Medycznych (OZZRM) uważa, że pomysł powszechnego wprowadzenia kamizelek nożoodpornych, jako reakcji na śmierć ratownika ugodzonego nożem, nie jest dobry. Co proponują związkowcy?

Ostatni dzwonek dla zdrowia młodych. 7 maja 2025 r. sejmowa Komisja Zdrowia zajmie się zakazem sprzedaży wszystkich rodzajów papierosów elektronicznych oraz pojemników zapasowych osobom poniżej 18. roku życia

W środę sejmowa Komisji Zdrowia rozpatrzy rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych. Wcześniej, ponad 20 organizacji działających w ochronie zdrowia apelowało o jak najszybsze jej procedowanie. Chodzi o zakaz sprzedaży wszystkich rodzajów papierosów elektronicznych oraz pojemników zapasowych osobom poniżej 18 r.ż.

REKLAMA

Wybory prezydenckie: ułatwienia dla wyborców 60+

Transport do i z lokalu wyborczego. Możliwość głosowania korespondencyjnego albo za pośrednictwem pełnomocnika. Możliwość zmiany miejsca głosowania w obwodzie właściwym dla lokalu przystosowanego do potrzeb osób niepełnosprawnych. Z tych wszystkich ułatwień mogą skorzystać wyborcy, którzy najpóźniej w dniu głosowania w tegorocznych wyborach Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej ukończą 60. rok życia. A także wyborcy niepełnosprawni – bez względu na wiek.

Plany ewakuacyjne i szkolenia. Nowe zadania gmin w 2025 r.

Do końca 2025 r. gminy muszą opracować plany ewakuacyjne. To jedno z zadań nałożonych na samorządy przez ustawę z 5 grudnia 2024 r. o ochronie ludności i obronie cywilnej.

REKLAMA