REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Gmina nie pobiera opłat za wycinkę drzewa od przedsiębiorcy przesyłowego

Ewa Barańska

REKLAMA

3 marca 2011 weszła w życie ustawa z 17 grudnia 2010 r. o zmianie ustawy o lasach oraz ustawy o ochronie przyrody. Wprowadziła ona udogodnienia dla właścicieli urządzeń przesyłowych. Skutki nowelizacji nieznacznie odczują także gminy.

Obecnie właściciel urządzenia przesyłowego, nieposiadający tytułu prawnego do nieruchomości ma prawo do wystąpienia z wnioskiem o usunięcie znajdujących się na terenie nieruchomości drzew i krzewów (art. 83 ust. 1 i 4 pkt 2 ustawy z 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody, dalej: ustawa o ochronie przyrody zmieniony ustawą z 17 grudnia 2010 r. o zmianie ustawy o lasach oraz ustawy o ochronie przyrody). Co z kolei skutkuje tym, iż to usunięcie może nastąpić bez zgody właściciela nieruchomości.

REKLAMA

Tego rodzaju uprawnienia przedsiębiorcy przesyłowego naruszają prawo własności. Jest to jednak konieczne dla zachowania porządku i bezpieczeństwa publicznego polegającego na zapewnieniu stałych dostaw np. energii elektrycznej.

Wspomniane urządzenia przesyłowe to urządzenia służące do doprowadzania lub odprowadzania płynów, gazu, energii elektrycznej, wody (art. 49 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny) czyli dóbr społecznych, do których każdy obywatel powinien mieć zapewniony dostęp.

Wniosek o usunięcie drzewa

Wniosek o usunięcie drzewa lub krzewu właściciel urządzenia przesyłowego składa do wójta (burmistrza, prezydenta miasta), z wyjątkiem sytuacji gdy usunięcie to nastąpi z terenu nieruchomości wpisanej do rejestru zabytków. Wtedy należy z wnioskiem wystąpić do wojewódzkiego konserwatora zabytków. Zezwolenie na usunięcie drzew w obrębie pasa drogowego drogi publicznej, z wyłączeniem obcych gatunków topoli, wydane zostanie po uzgodnieniu z regionalnym dyrektorem ochrony środowiska.

Rozszerzono zawartość wspomnianego wniosku. Teraz powinien on zawierać oprócz:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

1)    nazwy gatunku drzewa lub krzewu,

2)    obwodu pnia mierzonego na wysokości 130 cm,

3)    przeznaczenia terenu, na którym rośnie drzewo lub krzew;

4)    przyczyny i terminu zamierzonego usunięcia drzewa lub krzewu;

5)    wielkości powierzchni, z której zostaną usunięte krzewy;

6)    rysunku lub mapy określającej usytuowanie drzewa lub krzewu w stosunku do granic nieruchomości i obiektów budowlanych istniejących lub budowanych na tej nieruchomości.

także imię, nazwisko i adres albo nazwę lub siedzibę właściciela urządzenia przesyłowego (art. 83 ust. 4 ustawy o ochronie przyrody).

Ważną zmianą jest to, że właściciel urządzenia przesyłowego nie musi wykazywać swojego prawa do nieruchomości, na której ono się znajduje. O ten punk zmniejszono zawartość wniosku. Przyczyni się to do przyspieszenia uzyskania zezwolenia na usunięcie drzewa. Procedura więc została uproszczona.

Opłaty

Zasadą jest, że w przypadkach usunięcia drzewa lub krzewu, w których wymagane jest zezwolenie właściciel nieruchomości zobowiązany jest do wniesienia opłaty. Zasady jednak są po to, aby były od nich wyjątki. Tak jest i w tym przypadku. Do katalogu zwolnień z opłat dodano - zwolnienie przedsiębiorcy przesyłowego z opłaty za usunięcie drzew lub krzewów, które zagrażają funkcjonowaniu urządzeń (art. 86 ust. 1 pkt 4 ustawy o ochronie przyrody).

Czytaj także: Nowa lista przedsięwzięć o znaczącym oddziaływaniu na środowisko>>

Odszkodowanie

REKLAMA

Właściciel nieruchomości, na której wycięte zostało drzewo lub krzew, na wniosek właściciela urządzenia przesyłowego, może ubiegać się o odszkodowanie za jego wycięcie i za samo przeprowadzenie jego wycinki (art. 83 ust. 7-9 ustawy o ochronie przyrody). W celu ustalenia wysokości odszkodowania może zawrzeć umowę z właścicielem urządzenia. Termin na to działanie wyznaczony przez ustawodawcę to 30 dni od usunięcia drzewa.

Gdy we wskazanym terminie do umowy nie dojdzie odszkodowanie ustala organ, który wydał zezwolenie czyli np. wójt (burmistrz, prezydent miasta) stosując odpowiednio przepisy ustawy z 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami dotyczące odszkodowania za wywłaszczenie nieruchomości.

Przed nowelizacją często właściciele nieruchomości nie otrzymywali żadnego odszkodowania.


Podstawy prawne

Ustawa z 17 grudnia 2010 r. o zmianie ustawy o lasach oraz ustawy o ochronie przyrody (Dz.U. z 2011 r. nr 34, poz. 170)

Ustawa z 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (t.j. Dz.U. z 2009 r. nr 151, poz. 1220; ost.zm. Dz.U. z 2011 r. nr 34, poz. 170)

Ustawa z 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (t.j. Dz.U. z 2010  r. nr 102, poz. 651; ost. zm. Dz.U. nr 200, poz. 1323)

Ustawa z 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz.U. nr 16, poz. 93; ost. zm. Dz.U. z 2010 r. nr 155, poz. 1037)

Ewa Barańska

samorzad.infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Samorzad.infor.pl
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  W powietrzu nad Rzymem krążą... narkotyki

  W powietrzu nad Wiecznym Miastem krąży już nie tylko smog. Eksperci włoskiego Komitetu Badań Naukowych stwierdzili duże stężenie kokainy i innych narkotyków. W ciągu dekady zawartość wzrosła aż o 60 procent!

  Jakie są zasady refundacji leków? Kto może wypisać receptę?

  Koszty leczenia bywają naprawdę wysokie. Wiedzą o tym zwłaszcza pacjenci cierpiący na choroby przewlekłe i wymagający stałego przyjmowania leków. Zmniejszenie kosztów kuracji, miedzy innymi poprzez refundację leków, to jedno z kluczowych zadań ministra zdrowia. Kiedy możliwa jest refundacja leków?

  Podwyżki dla strażaków PSP 2024 - przeciętnie więcej o 1472 zł miesięcznie. Nowa tabela grup uposażenia zasadniczego. Zmiany w tabelach zaszeregowania [projekt rozporządzenia]

  Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji przygotował projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie uposażenia strażaków Państwowej Straży Pożarnej. Celem nowego rozporządzenia jest osiągnięcie oczekiwanego wzrostu uposażenia strażaków PSP o 20%. Wzrost kwoty bazowej o 20% w 2024 r. powoduje, że przeciętne miesięczne uposażenie strażaka PSP wraz z nagrodą roczną wzrasta o 1472 zł.

  Podwyżki w Policji 2024. Nowa tabela dodatku za stopień. [projekt rozporządzenia] Przeciętne miesięczne uposażenie (z nagrodą roczną) wzrasta o 1472 zł od 1 stycznia

  Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji przygotował projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowych zasad otrzymywania i wysokości uposażenia zasadniczego policjantów, dodatków do uposażenia oraz ustalania wysługi lat, od której jest uzależniony wzrost uposażenia zasadniczego. Celem nowego rozporządzenia jest osiągnięcie oczekiwanego wzrostu uposażenia policjantów o 20% tj. o 1.359 zł od 1 stycznia 2024 r. w zakresie wzrostu uposażenia wraz z dodatkami o charakterze stałym, poprzez ustanowienie nowych stawek dodatku za stopień.  Wzrost kwoty bazowej o 20% w 2024 r. powoduje, że przeciętne miesięczne uposażenie policjanta wraz z nagrodą roczną wzrasta o 1.472 zł.

  REKLAMA

  Wybory samorządowe. 4 marca 2024 r. ostatnim dniem na zgłaszanie list kandydatów na radnych

  W tegorocznych wyborach samorządowych komitety wyborcze mogą zgłaszać listy kandydatów na radnych tylko do godz. 16 w poniedziałek.

  Helikopter z odbiornikiem pasywnym szukają surowców krytycznych na Suwalszczyźnie. Co to są surowce krytyczne?

  Od 1 marca 2024 r. na terenie kilku gmin na Suwalszczyźnie rozpoczęły się poszukiwania złóż surowców krytycznych ze skał magmowych. Badania z wykorzystaniem helikoptera potrwają około dwóch tygodni – poinformował PAP Państwowy Instytut Geologiczny – Państwowy Instytut Badawczy.

  Są już wypłaty podwyżek 30-33% dla nauczycieli - informuje Lublin, Kalisz, Rzeszów, Biała Podlaska, Brwinów, Hrubieszów. Samorządy nie czekały do końca kwietnia

  Rozpoczęła się długo wyczekiwana wypłata podwyżek dla nauczycieli. 1 marca wyższe wynagrodzenie otrzymali nauczyciele z Lublina i Koszalina. Również mniejsze gminy uruchamiają wyższe przelewy.

  Stopnie alarmowe na terenie całego kraju. Premier Donald Tusk podpisał zarządzenia

  Premier Donald Tusk podpisał zarządzenia wprowadzające stopnie alarmowe - 2. stopnia BRAVO i 2. stopnia BRAVO-CRP na terenie całego kraju oraz 2. stopnia BRAVO wobec polskiej infrastruktury energetycznej, mieszczącej się poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej.

  REKLAMA

  Pobyt w szpitalu - jak się przygotować?

  Pobyt w szpitalu często wiąże się ze stresem. Czasem zmniejszyć go może odpowiednie przygotowanie i wiedza o tym, co jest potrzebne do przyjęcia do szpitala. Podpowiadamy w artykule. 

  Od 1 marca 2024 r. zmiana wysokości opłaty za wydanie duplikatu Karty Dużej Rodziny

  Jaka jest aktualna wysokość opłaty za wydanie duplikatu Karty Dużej Rodziny? Kiedy pobierana jest taka opłata?

  REKLAMA