REKLAMA
Zarejestruj się
REKLAMA
W majówkę w lesie powinniśmy zachować szczególną ostrożność. Gdzie ryzyko pożaru jest największe?
Nadszedł wyjątkowo trudno czas dla zwierząt - walka o przetrwanie zimy. Ale natura nie pozostawia ich samym sobie. Jak zwierzęta przygotowują się do zimy?
Dereń jadalny staje się coraz bardziej popularny w Polsce, a jego owoce uznawane są za jedne z najzdrowszych na świecie. Na jakie schorzenia pomaga dereń jadalny? Gdzie rośnie? Jak przygotować konfiturę z derenia?
Owoce leśne są właściwie na wyciągnięcie ręki. Gdzie najlepiej ich szukać? Które owoce teraz dojrzewają? Póki jest jeszcze lato, warto wybrać się na poszukiwanie skarbów lasu.
REKLAMA
„Zanocuj w lesie” to projekt Lasów Państwowych, który umożliwia amatorom przyrody i survivalu nocowanie na łonie natury. W całej Polsce wyznaczono obszary o łącznej powierzchni ponad 600 000 ha. Gdzie można legalnie przenocować w lesie?
Wiatr to wciąż niezbyt dobrze zbadany żywioł, zaskakujący co jakiś czas meteorologów. Ma swoje różne oblicza, zarówno pozytywne, jak i katastrofalne w skutkach dla przyrody. Odgrywa główną rolę wśród wszystkich czynników klimatycznych.
Już widać pierwsze oznaki wiosny. Poza odczuwalnym ociepleniem, możemy usłyszeć odgłosy lecących żurawi. To doskonały okres by rozpocząć leśne wędrówki. Podczas spaceru warto bliżej przyjrzeć się procesom zachodzącym w świecie roślin. Nim drzewa puszczą swoje liście, wcześniej pojawią się geofity wiosenne. To głównie rośliny runa lasów liściastych żyjące bardzo krótko. Muszą zdążyć wykiełkować, zakwitnąć, dać się zapylić i wydać owoce zanim na drzewach pojawią się liście. Zapraszamy do galerii zdjęć pierwszych wiosennych kwiatów.
Las – naturalne lekarstwo. Przywitaliśmy już wiosnę, a w nocy z 25 na 26 marca zmieniamy czas na letni i dłużej będziemy cieszyć się światłem w ciągu dnia. To dobry moment, aby przebywać jak najwięcej na świeżym powietrzu, w otoczeniu natury. Dlaczego las ma na nas taki dobry wpływ?
REKLAMA
REKLAMA