REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Zamówienia publiczne, Koronawirus

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Ferie w 2021 r. – najważniejsze informacje

Ferie w 2021 roku będą inne niż dotychczas ze względu na epidemię COVID-19. Dlaczego ferie odbędą się w jednym terminie, czy będzie można wyjechać, jak spędzić ferie? Przedstawiamy najważniejsze informacje.

Kolejność szczepień na koronawirusa

Kolejność szczepień na koronawirusa jest już znana. Zgodnie z Narodowym Programem Szczepień przeciwko COVID-19 pierwsze dawki (tzw. etap 0 szczepień) będą przeznaczone dla osób, które są najbardziej narażone na zakażenie a więc m.in. pracowników sektora ochrony zdrowia czy pracowników domów pomocy społecznej. W etapie I ze szczepień skorzystają m.in. służby mundurowe, w tym Wojsko Polskie oraz nauczyciele.

W pierwszej kolejności do szkół mają wrócić uczniowie klas I-III

Powrót do szkół uczniów klas I-III szkoły podstawowej to obecnie najbardziej prawdopodobny scenariusz według ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka. Miałoby się to odbyć 18 stycznia 2021 r.

Wstępna data powrotu uczniów do szkół

Wstępna data powrotu uczniów do szkół jest już znana. Kiedy i które klasy będą się uczyć stacjonarnie?

REKLAMA

Koronawirus. Przedłużenie obostrzeń do 17 stycznia 2021 r.?

Będę rekomendował przedłużenie do 17 stycznia tych obostrzeń, z którymi mamy do czynienia, a w szczególności tych obostrzeń, które dotyczą okresu ferii - po to, aby uniknąć trzeciej fali koronawirusa - poinformował w poniedziałek minister zdrowia Adam Niedzielski.

Ulgi w transporcie dla ozdrowieńców oddających osocze

Ulgi w transporcie kolejowym i autobusowym dla tzw. ozdrowieńców, którzy oddali krew lub osocze w leczeniu zakażonych na koronawirusa przewiduje projekt ustawy przyjęty we wtorek przez rząd. Projekt wprowadza rozwiązania ułatwiające funkcjonowanie m.in. branży ciepłowniczej, lotniczej.

Fundusz Inwestycji Lokalnych - 12 mld zł bezzwrotnego wsparcia

Fundusz Inwestycji Lokalnych to rządowe bezzwrotne wsparcie, które zostanie przeznaczone m.in. na projekty infrastrukturalne, edukacyjne, cyfryzację. Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział na konferencji przeznaczenie na ten cel 12 miliardów złotych.

Wytyczne dla uczelni w roku akademickim 2020/2021

Wytyczne dla uczelni w roku akademickim 2020/2021 to zbiór zaleceń oraz wskazówek pomocnych przy tworzeniu wewnętrznych procedur. Przedstawione wytyczne zostały uzgodnione z Głównym Inspektoratem Sanitarnym.

REKLAMA

5 wariantów nauki w szkołach po 17 stycznia 2021 r.

Nauka w szkołach - jak będzie wyglądać po 17 stycznia 2021 r.? Ministerstwo Edukacji i Nauki rozważa pięć wariantów nauki po zakończeniu ferii zimowych, w tym cztery, które dotyczą powrotu w jakimś stopniu uczniów do szkół.

Co najmniej jeden mobilny punkt szczepienny w każdej gminie

Od piątku podmioty lecznice mogą się zgłaszać do udziału w narodowym programie szczepień przeciw wirusowi SARS-CoV-2 - poinformował szef kancelarii premiera Michał Dworczyk. Rząd szacuje, że w całym kraju powstanie 8 tys. punktów szczepień.

Koronawirus. Co ze szkołami po feriach zimowych?

Szkoły pracują zdalnie do 3 stycznia 2021 r., następnie od 4 do 17 stycznia 2021 r. zaplanowane są ferie zimowe. Czy po feriach uczniowie wrócą do szkół?

Przesiewowe testy na koronawirusa dla nauczycieli z trzech województw

Minister zdrowia zapowiedział, że w połowie stycznia, przed zakończeniem ferii zimowych chce zrobić testy na koronawirusa nauczycielom z trzech regionów.

Zamknięcie szkół. Świetlice i zerówki - zasady działania

Nauczanie zdalne zostało przedłużone do 3 stycznia 2021 r. Opieka nad najmłodszymi uczniami to bardzo duży problem dla pracujących rodziców. Jak działają świetlice oraz zerówki szkolne?

Nauczanie zdalne. Zaległości uczniów trudne do nadrobienia

Koronawirus spowodował zamknięcie szkół. Jakie konsekwencje niesie za sobą ta decyzja? Szczególnie dzieci z mniej zamożnych domów mogą mieć duże zaległości w nauce.

Koronawirus. Urzędnicy bez nagród i innych bonusów

Przez oszczędności w budżecie urzędnicy rządowi nie będą mieli wypłacanych nagród oraz innych bonusów do końca roku, np. dodatku zadaniowego lub za nadgodziny. Zaoszczędzone pieniądze mają trafić na zakup szczepionek i walkę z pandemią.

Praca zdalna w urzędach – do kiedy, ograniczenia działalności urzędów

Praca zdalna urzędników administracji publicznej została przedłużona. Ma to związek z wejściem Polski od 28 listopada w tzw. etap odpowiedzialności pandemii koronawirusa. Do kiedy potrwa praca zdalna w urzędach? Jakie obostrzenia obowiązują w urzędach? Co z obsługą interesantów?

Kwoty dofinansowań dla artystów z Funduszu Wsparcia Kultury zostały obniżone

Ministerstwo Kultury I Dziedzictwa Narodowego, biorąc pod uwagę argumenty, które padały podczas dyskusji wokół Funduszu Wsparcia Kultury zdecydowało o obniżeniu kwot wsparcia dla artystów.

Nauka zdalna do 3 stycznia 2021 r. - wyjątki

Zamknięcie szkół zostało przedłużone do 3 stycznia 2021 r. Od 30 listopada 2020 r. możliwe jednak będzie prowadzenie niektórych zajęć stacjonarnie.

Nauczanie zdalne - warunki i czas pracy nauczycieli

Ile godzin pracują nauczyciele w domu? Sami zainteresowani twierdzą, że więcej niż prowadząc zajęcia w szkole. Samorządowcy powątpiewają.

Koronawirus. Zmiana wytycznych dla przedszkoli i żłobków

GIS zaktualizował wytyczne sanitarne w dla przedszkoli i żłobków. Zamieszczono w nich zapisy dotyczące osób przebywających na kwarantannie.

Koronawirus. Nie trzeba przedłużać legitymacji studenckich i doktoranckich

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego informuje, że legitymacje studenckie, legitymacje doktoranta oraz legitymacje służbowe nauczycieli akademickich są ważne bez konieczności potwierdzania ich ważności w uczelni.

Koronawirus. Obostrzenia od 28 listopada 2020 r. - 100 dni solidarności

Rząd przedstawił nowy plan walki z pandemią koronawirusa. Pierwszy etap - etap odpowiedzialności będzie obowiązywał od 28 listopada. Jakie zasady i będą obowiązywały w poszczególnych etapach?

Koronawirus. Nowe etapy obostrzeń od 28 listopada - zasady, terminarz

Rząd przedstawił nowy plan walki z pandemią koronawirusa. Możliwe do wdrożenia są 3 etapy - etap odpowiedzialności, etap stabilizacji oraz kwarantanna narodowa. Sprawdź zebrane w tabeli zasady oraz terminy obostrzeń.

Koronawirus. Rząd przedłużył zamknięcie szkół, ferie 2021 w jednym terminie

Premier Mateusz Morawiecki ogłosił przedłużenie nauki zdalnej do Świąt Bożego Narodzenia. Podał także jeden termin ferii zimowych dla uczniów z całego kraju.

Koronawirus. Zasiłek opiekuńczy nie dla medyków

Do 29 listopada szkoły są zamknięte. Dzieciom medyków zapewniona jest jednak opieka w placówkach. Naczelna Izba Lekarska zwraca uwagę, że korzystając z niej dzieci nie realizują programu i nie uczą się zdalnie jak pozostałe. Ich rodzice nie mają również prawa do zasiłku opiekuńczego.

Koronawirus. Wojewoda może wysłać lekarza na specjalizację daleko od miejsca zamieszkania

Minister zdrowia zmienił rozporządzenie w sprawie specjalizacji lekarzy i lekarzy dentystów. Według nowych przepisów w okresie zagrożenia epidemicznego wojewoda może skierować lekarza do odbywania szkolenia specjalizacyjnego tam gdzie występuje szczególne zapotrzebowanie na lekarzy. Budzi to sprzeciw środowiska lekarskiego.

Odpowiedzialność za naruszenie dyscypliny finansów publicznych - nowe obowiązki i sankcje

Ministerstwo Finansów opublikowało projekt nowelizacji ustawy o odpowiedzialności za naruszenie dyscypliny finansów publicznych, przewidujący nowe obowiązki i sankcje. Obowiązkowe ma być np. informowanie o umowach, przekraczających 10 tys. zł.

Do szkół najpierw wrócą maturzyści i ósmoklasiści oraz najmłodsi uczniowie

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek ma nadzieję na jak najszybszy, stopniowy powrót do szkół. Zależeć to jednak będzie od rozwoju epidemii koronawirusa.

Koronawirus. Kiedy uczniowie wrócą do szkół?

Nauczanie zdalne zgodnie z rozporządzeniem ma potrwać do 29 listopada 2020 r. Czy zostanie przedłużone?

Świadczenie postojowe i zwolnienie ze składek ZUS dla pracowników kultury

Od 7 listopada 2020 r. z powodu pandemii koronawirusa zamknięte są instytucje kultury. Jakie wsparcie otrzymają pracownicy branży kulturalnej?

Koronawirus. Wytyczne dla świetlic szkolnych

Od 9 listopada 2020 r. dzieci uczęszczające do klas I–III szkoły podstawowej uczą się zdalnie. Szkoły mają jednak obowiązek zapewnić w tym czasie opiekę dzieciom osób wykonujących zawody medyczne oraz innych osób zaangażowanych w zwalczanie pandemii koronawirusa. W związku z tym MEN, MZ i GIS przygotowały wytyczne dla świetlic szkolnych.

Czasowe zamknięcie instytucji kultury - od 7 do 29 listopada 2020 r.

W związku z drugą falą pandemii koronawirusa Rządowy Zespół Zarządzania Kryzysowego zdecydował o czasowym zamknięciu do 29 listopada 2020 r. dla publiczności instytucji kultury. 

Nowa Tarcza Antykryzysowa - czy obejmie artystów?

Koronawirus spowodował zamknięcie instytucji kultury, odwołanie koncertów, wystaw i spektakli. Czy będzie wsparcie dla artystów i pracowników instytucji kultury?

Zawieszenie zajęć stacjonarnych w szkołach do 29 listopada 2020 r.

W związku z pogarszaniem się sytuacji epidemicznej w kraju rząd przedłużył zawieszenie zajęć stacjonarnych w szkołach. Co z klasami 1-3 szkół podstawowych, kształceniem zawodowym oraz opieką w świetlicy? Czy będzie wsparcie finansowe dla nauczycieli (500+)?

Koronawirus. Nauka zdalna w klasach 1-3 szkół podstawowych od 9 listopada 2020 r.

Od 9 listopada uczniowie klas 1-3 szkół podstawowych przejdą na naukę zdalną. Wszyscy uczniowie i studenci będą uczyć się w domu do 29 listopada 2020 r.

Od 24 października nauka w klasach 4-8 w trybie zdalnym, cały kraj w strefie czerwonej

Rząd wprowadził od soboty, 24 października 2020 r. kolejne obostrzenia związane z pandemią koronawirusa. Co się zmieni?

Zamówienia w celu zapobiegania i zwalczania epidemii COVID-19 poza prawem zamówień publicznych

Pandemia wirusa SARS-CoV-2, powodującego chorobę COVID-19 postawiła system ochrony zdrowia w Polsce przed niespotykanymi wyzwaniami. Jednym z nich jest zakup dużej ilości środków ochrony indywidualnej (masek filtrujących, kombinezonów, przyłbic, rękawic) czy środków dezynfekujących.

Koronawirus. Zmiany w funkcjonowaniu szkół od 19 października 2020 r. - pytania i odpowiedzi

Co zmienia się w funkcjonowaniu szkół od 19 października 2020 r.? Przedstawiamy najczęściej zadawane pytania i odpowiedzi.

Nauka zdalna i hybrydowa w szkołach ponadpodstawowych od 19 października 2020 r.

W związku z rozwojem epidemii koronawirusa rząd zdecydował się wprowadzić ograniczenia w pracy szkół w strefie czerwonej i żółtej od 19 października. Dotyczy to jednak jedynie szkół ponadpodstawowych.

Koronawirus. Nowe ograniczenia i kolejne powiaty w strefie czerwonej od 17 października 2020 r.

Od 17 października 2020 r. w całym kraju zostaną wprowadzone nowe ograniczenia w związku z koronawirusem. Sprawdź jakie nowe obostrzenia będą obowiązywać w strefie czerwonej i żółtej.

Strefa czerwona i żółta - zalecenia dla dyrektorów szkół

Ze względu na wzrost zakażeń koronawirusem, zasady ze strefy żółtej, zostały wprowadzone od 10 października 2020 r. na terenie całego kraju. Jakie procedury bezpieczeństwa muszą zostać wprowadzone w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach?

Zmiana punktu odniesienia w liczeniu okresu ważności dokumentów podmiotowych

Opublikowany projekt Rozporządzenia Ministra Rozwoju w sprawie rodzajów podmiotowych środków dowodowych oraz innych dokumentów lub oświadczeń, jakich może żądać zamawiający od wykonawcy z dnia 9 września 2020 r., zawiera propozycję zmiany aktualnie obowiązującego sposobu liczenia okresu ważności niektórych spośród tzw. dokumentów podmiotowych. Zgodnie z obowiązującymi regulacjami termin ważności wybranych dokumentów, liczony jest wstecz rozpoczynając od „upływu terminu składania ofert albo wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu”. Zgodnie z projektem Rozporządzenia, reguła ta dozna częściowej zmiany i liczenie wsteczne terminów, będzie następowało w oparciu o moment „złożenia dokumentu”.

Brak reakcji wykonawcy na wezwanie zamawiającego a zatrzymanie wadium

W urzędzie miasta prowadzimy postępowanie w sprawie zamówienia publicznego. Wezwaliśmy wykonawcę (7 dni) z ofertą o najwyższej ocenie do złożenia brakującego dokumentu potwierdzającego okoliczności z art. 25 ust. 1 upzp (spełnienie warunków usługi określonych przez zamawiającego). Wezwanie pozostało bez odpowiedzi, a wykonawca po terminie oświadczył (drogą mailową), że się wycofuje. Czy w tej sytuacji należy zwrócić wadium, czy wysłać ponownie wezwanie?

Kwarantanna nauczyciela w czasie korzystania z urlopu lub świadczenia pracy zdalnej

W okresie wakacyjnego urlopu nauczyciele zgłaszali, że zostali skierowani przez sanepid na kwarantannę. Czy kwarantanna przerywa urlop wypoczynkowy? Czy nauczyciel powinien podczas urlopu poinformować szkołę o przebywaniu w kwarantannie? Jak postąpić, gdyby kwarantanna miała miejsce w okresie świadczenia pracy zdalnej i nauczyciel mógłby świadczyć pracę z domu w izolacji? Czy szkoła ma obowiązki związane z powziętą informacją o przebywaniu pedagoga w kwarantannie?

Nowe reguły rozstrzygania remisu ofert

W sytuacji w której sformułowane przez zamawiającego kryteria oceny ofert i przypisane im wagi nie umożliwiają zamawiającemu wybrania oferty najkorzystniejszej, ze względu na uzyskanie przez dwie lub kilka ofert tego samego miejsca na liście rankingowej, zastosowanie znajdują wyrażone w P.z.p. reguły rozstrzygnięcia remisu. W nowym P.z.p. doznają one modyfikacji, kreując nową procedurę wyboru oferty najkorzystniejszej jak również nowe mierniki oceny ofert dodatkowych.

Koronawirus. Obostrzenia w funkcjonowaniu akademików 2020/2021

1 października 2020 r. zaczyna się nowy rok akademicki. Epidemia koronawirusa wymusiła wiele zmian jeśli chodzi o organizację zajęć studentów. Jakie procedury będą obowiązywać jeśli chodzi o mieszkanie w akademikach?

Rok akademicki 2020/2021: semestr zimowy głównie w trybie mieszanym

Zdecydowana większość uczelni publicznych zdecydowała się na mieszany tryb nauczania w pierwszym semestrze roku akademickiego, zwykle z przewagą nauczania zdalnego. Oznacza to, że tylko niektóre zajęcia będą prowadzone stacjonarnie. Tryb mieszany zaleca także Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Ruchomy czas pracy w ośrodku pomocy społecznej

W związku ze zmianami w organizacji pracy ośrodka pomocy społecznej wywołanych koronawirusem dyrektor jednostki zdecydował na wprowadzenie nowych rozwiązań w zakresie czasu pracy. Jednym z nich jest możliwość skorzystania przez pracowników z ruchomego czasu pracy, także w okresie świadczenia pracy zdalnej. Jak prawidłowo powinna przebiegać procedura ubiegania się o ruchomy czas pracy oraz organizacja pracy osób korzystających z takiego uprawnienia?

Brak obowiązku noszenia maseczek w szkołach - wyjaśnienia GIS

Dlaczego nie ma obowiązku noszenia maseczek w szkołach? Główny Inspektor Sanitarny wyjaśnia na wniosek RPO.

Koronawirus. Ile szkół zamknięto od 1 września 2020 r?

Ministerstwo Edukacji Narodowej wydało komunikat dotyczący funkcjonowania szkół i placówek oświatowych podczas epidemii koronawirusa. Ile szkół pracuje stacjonarnie?

REKLAMA