REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Wiadomości

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Dofinansowanie zakupu podręczników 2011

Wójt podejmie decyzję o liczbie dzieci zakwalifikowanych do dofinansowania zakupu podręczników i przekaże środki na rachunek szkoły. Środki rozdzielone zostaną w ramach rządowego programu pomocy uczniom w 2011 r. - "Wyprawka szkolna"

System Informacji Oświatowej będzie pod kontrolą GIODO

Tworzenie Systemu Informacji Oświatowej - gromadzącego dane wrażliwe o uczniach - będzie pod stałą kontrolą Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych - poinformował w rozmowie z Polską Agencją Prasową generalny inspektor Wojciech Rafał Wiewiórowski.

Twórcy reformy samorządowej na forum międzynarodowym

Na zaproszenie Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego, prof. Jerzy Regulski i sędzia Jerzy Stępień, współtwórcy polskiej reformy samorządowej i założyciele FRDL, wzięli udział w spotkaniu liderów byłej opozycji antykomunistycznej w Polsce z Prezydentem USA Barackiem Obamą. Spotkanie odbyło się 28 maja br.

"Dziennik Gazeta Prawna": Policjant z wykroczeniem

Drzwi do służby w policji otwierają się dla osób bez średniego wykształcenia, a na dodatek dla takich które popełniły wykroczenie, zapowiada "Dziennik Gazeta Prawna".

REKLAMA

Minimalne stawki wynagrodzenia nauczycieli od września 2011

Resort edukacji narodowej poinformował na stronie internetowej o zakończeniu konsultacji społecznych dotyczących wysokości minimalnego wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli od września 2011 r.

Ośrodek popularyzacji wiedzy i nauki w każdej gminie

Wsparcie dla idei budowy gminnych ośrodków promocji wiedzy i nauki zapowiedział Donald Tusk. Premier otworzył w środę pierwsze z 14 budowanych w regionie kujawsko-pomorskim przyszkolnych obserwatoriów astronomicznych "Astro-Baza".

Średnie wynagrodzenie w województwach w 2011

Główny Urząd Statystyczny podał wysokość przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w województwach w pierwszym kwartale 2011 r.

Projekt nowelizacji ustawy o obszarach wiejskich

Rada Ministrów przyjęła we wtorek projekt nowelizacji ustawy o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich z udziałem środków Europejskiego Funduszu Rolnego. Zmiany umożliwią ministrowi rolnictwa bardziej elastyczny podział unijnych pieniędzy.

REKLAMA

Raport: konieczne upowszechnienie edukacji przedszkolnej

Upowszechnienie edukacji przedszkolnej, mającej decydujące znaczenie dla poziomu wykształcenia społeczeństwa, to jeden z najważniejszych wniosków "Raportu o stanie edukacji. Społeczeństwo w drodze do wiedzy", który we wtorek przedstawił Instytut Badań Edukacyjnych.

ePUAP podręcznik użytkownika

Na stronie epuap.gov.pl pojawił się cykl instrukcji dotyczących korzystania z Elektronicznej Platformy Usług Administracji Publicznej.

Zbyt szybki awans nauczyciela

Nauczyciele zbyt szybko uzyskują najwyższy stopień awansu zawodowego i tracą motywację do podnoszenia kwalifikacji. Potrzebna jest zmiana systemu awansu nauczycieli.

Jest pozew zbiorowy w sprawie opłat za kartę pojazdu

Związek Powiatów Polskich przygotował już pozew zbiorowy dotyczący zwrotu opłat za karty pojazdów sprowadzanych z zagranicy. Reprezentantem całej grupy skarżących będzie powiat Ostrzeszowski.

GIODO: nieprawidłowości przy spisie powszechnym

Niepowołane osoby mogły się spisać za kogoś lub zdobyć o nim informacje - poinformował GIODO, który skontrolował spis powszechny. Jego zdaniem, choć bazy danych GUS były zabezpieczone w sposób nie dość nowoczesny, spis jako całość był dobrze przygotowany.

Będą grzywny za brak ewidencji odpadów


Senat nie zgłosił w czwartek poprawek do nowelizacji ustawy o odpadach. Przewiduje ona wprowadzenie grzywny za brak ewidencji odpadów oraz kar pieniężnych do 10 tys. zł za naruszenie obowiązków związanych z prowadzeniem zbiorczego zestawienia danych o odpadach.

Sejm: ochrona związkowców przed zwolnieniem z pracy

Związkowcy zatrudnieni w swoich zakładach na czas określony, w przypadku niezgodnego z prawem zwolnienia, będą mogli ubiegać się o przywrócenie do pracy - przewiduje nowelizacja Kodeksu pracy, którą w czwartek uchwalił Sejm.

Tusk zapowiada redukcję zatrudnienia w administracji

Premier Donald Tusk zapowiedział, że w ciągu kilku najbliższych miesięcy dojdzie do "dość znaczącej redukcji" zatrudnienia w administracji państwowej.

Asystent i doradca w urzędzie

Urzędy masowo zatrudniają asystentów i doradców. Choć stanowiska te miały służyć merytorycznemu wsparciu pracy jednostek, kwalifikacje zatrudnianych osób budzą wątpliwości – pisze „Dziennik Gazeta Prawna”.

Dzień Samorządu Terytorialnego

Z okazji Dnia Samorządu Terytorialnego prezydent Bronisław Komorowski odznaczył w środę w Warszawie kilkudziesięciu zasłużonych samorządowców. Za tymi odznaczeniami kryje się wielki, mądry, dobry wysiłek na rzecz polski lokalnej - mówił prezydent podczas uroczystości.

Urząd nie zażąda oświadczenia jeśli sam może ustalić fakty

Ani zaświadczenie ani oświadczenie nie będzie potrzebne jeśli urząd ma dostęp do wymaganych informacji – stanowi ustawa o ograniczaniu barier administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców.

MF: prace nad regułą wydatkową samorządów ruszą w przyszłym tygodniu

Prace nad regułą wydatkową w samorządach rozpoczną się w przyszłym tygodniu - zapewniła w czwartek w Sejmie wiceminister finansów Hanna Majszczyk. Dodała, że nie ma groźby, by samorządy musiały zrywać umowy lub wstrzymać wydawanie pieniędzy z UE.

GUS: trzeba częściowo uzupełnić spis powszechny


Ok. 18 tys. osób może dotyczyć błąd w systemie spisu powszechnego - poinformował rzecznik GUS Artur Satora. Chodzi o osoby mieszkające w domach jednorodzinnych, które mogły wypełnić przez internet niewłaściwy formularz. Tę część spisu trzeba uzupełnić.

MEN: Przekazywanie szkół bardziej przejrzyste

Propozycje MEN w sprawie przekazywania szkół stowarzyszeniom lub fundacjom w drodze otwartego konkursu zwiększą przejrzystość procedur - przekonuje wiceminister edukacji Krystyna Szumilas, która w czwartek w Sejmie odpowiadała na pytania posłów PiS w tej sprawie.

Prezydent podpisał zmiany w ustawie o samorządzie gminnym

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał nowelę ustawy o samorządzie gminnym - poinformowała w czwartek prezydencka kancelaria. Zmiany dotyczą m.in. rozpisywania referendum w sprawie podziału, połączenia i likwidacji gminy.

"Rzeczpospolita": Rząd zwalnia po cichu

Już w lutym rząd miał opracowany alternatywny plan zwolnień w administracji. Jego realizacja spowoduje zwolnienie 20 tys. osób w administracji - dowiedziała się "Rzeczpospolita".

Premier: rząd i samorządy porozumiały się ws. ograniczenia deficytu

Rząd i samorządy porozumiały się w sprawie ograniczenia deficytu, co da oszczędność rzędu 0,4 pkt proc. PKB - powiedział premier Donald Tusk na środowym posiedzeniu komisji wspólnej rządu i samorządu.

Urzędnik będzie ubezpieczony OC

40 zł rocznie - tyle wynieść ma minimalna roczna składka ubezpieczenia OC, które uchroni urzędnika od skutków odpowiedzialności majątkowej za błędną decyzję.

Nowe terminy składania wniosków o środki na ochronę zdrowia

Rada Ministrów podjęła uchwałę zmieniającą uchwałę w sprawie ustanowienia programu wieloletniego pod nazwą "Wsparcie jednostek samorządu terytorialnego w działaniach stabilizujących system ochrony zdrowia, przedłożoną przez ministra zdrowia.

Senatorowie chcą poprawek do ustawy o pieczy zastępczej

Ponad sto poprawek do ustawy o wspieraniu rodziny i pieczy zastępczej zaproponowali senatorowie. Komisje poprały głównie te o charakterze legislacyjnym i porządkującym.

Dyrektor szkoły pouczy o zdrowym odżywianiu

Szkoła uczestnicząca w programie "Owoce w szkole" będzie musiała przeprowadzić co najmniej dwie godziny zajęć w semestrze na temat zdrowego odżywiania. Za realizację obowiązku odpowiadać będzie dyrektor szkoły.

Mandat karny za wykroczenie skarbowe

Szczegółowe zasady nakładania kary grzywny w drodze mandatu karnego za wykroczenia skarbowe reguluje rozporządzenie Rady Ministrów, które właśnie weszło w życie.

"Rzeczpospolita": Urzędnicy bezkarni

Nowe przepisy o majątkowej odpowiedzialności urzędników to bubel - twierdzi "Rzeczpospolita".

Druga edycja programu „Maluch”

Gminy znów mogą starać się o dofinansowanie budowy lub remontu żłobków – resort pracy ogłosił drugą edycję konkursu ofert w ramach programu „Maluch”.

Ruszył konkurs na Super Samorząd 2011

W piątek w Warszawie zainaugurowano konkurs Super Samorząd 2011, realizowany w ramach akcji Masz Głos, Masz Wybór. Jego celem jest poprawa współpracy między mieszkańcami a lokalnymi władzami; do udziału zgłosiły się 153 partnerstwa samorządów i organizacji pozarządowych.

Europejski kongres urzędników stanu cywilnego w Zielonej Górze

W Polsce nie ma przepisów, które nakazują urzędnikom USC sprawdzanie, czy para zamierza zawrzeć małżeństwo pozorne, czyli takie, które z założenia nie jest nastawione na zakładanie rodziny - m.in. na ten temat dyskutowali w Zielonej Górze przedstawiciele 18 krajów.

"Zdarzyło się tylko w Polsce" - 20 lat reformy samorządowej w filmie

FRDL i Miasto Wrocław zapraszają na film o 20. latach reformy samorządowej: ZDARZYŁO SIĘ TYLKO W POLSCE, w reżyserii Pawła Kędzierskiego

Urząd nie musi wydawać kopii wszystkich akt sprawy

Strona, która nie może zapoznać się osobiście z aktami sprawy powinna ustanowić pełnomocnika. Urząd nie musi przychylać się do wniosku o przesłanie kserokopii wszystkich akt sprawy - orzekł Sąd Apelacyjny.

Związki zawodowe i pracodawcy nie zaopiniowali projektu budżetu na 2012 r.

Związki zawodowe nie ustaliły stanowiska w sprawie projektu budżetu na 2012 r. - powiedział pod koniec ubiegłego tygodnia członek prezydium Komisji Krajowej Solidarności Henryk Nakonieczny. Adam Ambrozik z Pracodawców RP przyznał, że opinii nie przygotowali też pracodawcy.

TK: przepis ws. odszkodowań za grunty na drogi - zgodny z konstytucją

Zgodny z konstytucją jest przepis dotyczący terminu ubiegania się o przyznanie odszkodowania za wywłaszczoną nieruchomość zajętą na drogę publiczną - orzekł w czwartek Trybunał Konstytucyjny. Wyrok jest prawomocny.

KE upomina Polskę w sprawie bezpieczeństwa dróg

KE wezwała w czwartek Polskę do opracowania procedur poprawy bezpieczeństwa tras europejskich.

Reformy emerytur mundurowych - negocjacji ciąg dalszy

W kancelarii premiera odbyło kolejne spotkanie przedstawicieli rządu ze związkami zawodowymi służb mundurowych ws. reformy systemu emerytur mundurowych. Zmiany mają prowadzić do wydłużenie aktywności zawodowej służb podległych MSWiA i żołnierzy.

Opłata targowa po zmianach

W Dzienniku Ustaw ukazała się już nowelizacja ustawy o podatkach i opłatach lokalnych z doprecyzowanymi regulacjami dotyczącymi targowisk i opłaty targowej.

Wyniki konkursu ofert programu "Maluch"

Znane są już projekty, które zwyciężyły konkurs w programie „Maluch”. Dofinansowanie, w łącznej kwocie przekraczającej 15 mln zł, otrzyma 111 ofert.

Nie będzie papierowych dzienników urzędowych - ustawa podpisana

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał w środę nowelizację ustawy o ogłaszaniu aktów normatywnych przewidującą, że m.in. Dziennik Ustaw i Monitor Polski dostępne będą wyłącznie w formie elektronicznej.

Światowe Dni Innowacji

2011 rok przynosi nowe wyzwania i szereg pomysłów. Tegoroczna edycja Światowych Dni Innowacji (23-28 maja, Poznań) organizowanych przez Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego po raz piąty, przewiduje debaty poświęcone tematyce budowania wizji nowoczesnego regionu w kontekście wzrostu jakości życia mieszkańców, ich otwartości, kreatywności i szeroko rozumianej innowacyjności.

Samorządowcy: nowe ograniczenia wpłyną na konsumpcję środków UE

Nowe ograniczenia administracyjne związane z finansowaniem samorządów niekorzystnie wpłyną na konsumpcję środków unijnych - ocenili samorządowcy i eksperci tego sektora podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

Rząd przyjął założenia do ustawy o wykorzystaniu informacji publicznej


Rząd przyjął we wtorek założenia do projektu nowelizacji ustawy o dostępie do informacji publicznej, który ma uregulować kwestie ponownego wykorzystania tej informacji np. w systemach informacji prawnej, serwisach drogowych czy prognozach pogody.

Nowe dowody osobiste pół roku później

Rząd chce przedłużenia o pół roku vacatio legis ustawy o dowodach osobistych. W sierpniu 2010 r. parlament zdecydował, że wejdzie ona w życie 1 lipca 2011 r. Przyjęty we wtorek przez rząd projekt jej nowelizacji zakłada, że stanie się to 1 stycznia 2013 r.

ZNP chce powrotu do dyskusji nad nowelą ustawy o systemie oświaty

Powrotu do dyskusji nad nowelizacją ustawy o systemie oświaty oczekują od rządu władze Związku Nauczycielstwa Polskiego (ZNP). We wtorek prezydium ZNP spotkało się w tej sprawie z premierem Donaldem Tuskiem i przedstawicielami Rady Ministrów.

Gminy zgłoszą wojewodzie liczbę miejsc w żłobkach i klubach

Dwa razy w roku gminy będą musiały przekazać wojewodom dane dotyczące liczby miejsc w żłobkach i klubach dziecięcych – stanowi projekt rozporządzenia, nad którym pracuje resort pracy.

Wojewódzki fundusz ochrony środowiska ogłosi sprawozdanie w dzienniku urzędowym

Nowelizacja Prawa ochrony środowiska doprecyzowała status wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i nałożyła na nie obowiązek publikacji rocznych sprawozdań w wojewódzkim dzienniku urzędowym.

REKLAMA