reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Wiadomości > Zmiany w opłatach za pobyt w domu pomocy społecznej 2019 i 2020 r.

Zmiany w opłatach za pobyt w domu pomocy społecznej 2019 i 2020 r.

Zmiany w opłatach za pobyt w domu pomocy społecznej, wysokie kary za prowadzenie placówki bez zezwolenia i nadzór wojewody nad pracownikami socjalnymi to tylko niektóre zmiany w ustawie o pomocy społecznej i ochronie zdrowia psychicznego. Projekt nowelizacji ustaw o pomocy społecznej i o ochronie zdrowia psychicznego przyjęty przez Senat.

Nowe przepisy mają ograniczyć nieprawidłowości w placówkach zapewniających całodobową opiekę osobom niepełnosprawnym, przewlekle chorym lub w podeszłym wieku. Chodzi o zagwarantowanie poczucia bezpieczeństwa i poprawę warunków życia mieszkańcom tych placówek.

Zobacz: Pomoc społeczna

Najważniejsze zmiany

Jedna z zaprojektowanych zmian przewiduje, że podmiot na który nałożono karę za prowadzenie jednej placówki bez zezwolenia, i który będzie prowadził inną placówkę także bez zezwolenia – otrzyma karę 40 tys. złotych. Nie będzie mógł też prowadzić działalności przez kolejne 5 lat od ukarania.

Inne, przyjęte przez Senat, zmiany w przepisach dotyczą m.in. obowiązku posiadania przez placówki dźwigu osobowego. Doprecyzowano też przepisy dotyczące dokumentów wymaganych przy wniosku o uzyskanie zezwolenia na prowadzenie placówki. Dotychczasowe przepisy zostały również uzupełnione o dodatkowe wymagania dotyczące zatrudnienia personelu. Wszystko po to, by opieki nie sprawowały osoby bez podstawowej wiedzy w tym zakresie.

Przepisy zakładają, że wojewoda będzie mógł kontrolować, czy zatrudnieni pracownicy mają odpowiednie kwalifikacje.

Inna ważna zmiana dotyczy opłat za pobyt w domu pomocy społecznej. Poszerzono katalog sytuacji, w których będzie można zwolnić z obowiązku wnoszenia takich opłat. Przede wszystkim chodzi o dzieci, których rodzice zostali umieszczeni w domu pomocy społecznej, a w przeszłości zachowywali się w stosunku do nich wyjątkowo nagannie.

Za nowelą przepisów w piątek (2.08.2019 r.) głosowało 83 senatorów, nikt nie był przeciw.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Źródło:

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej

Zdjęcia

Zmiany w opłatach za pobyt w domu pomocy społecznej 2019 i 2020 r./ fot. Fotolia
Zmiany w opłatach za pobyt w domu pomocy społecznej 2019 i 2020 r./ fot. Fotolia

INFORLEX Księgowość225.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2021

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Magdalena Szpak

trenerka i założycielka organizacji szkoleniowej Laboratorium Współpracy: www.laboratoriumwspolpracy.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama