reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Wiadomości > Ferie zimowe 2020: Podmioty uprawnione do organizowania wypoczynku

Ferie zimowe 2020: Podmioty uprawnione do organizowania wypoczynku

Publikujemy fragment poradnika Ministerstwa Edukacji Narodowej: Poradnik bezpiecznego wypoczynku. W poradniku znaleźć można aktualne informacje dla organizatorów, rodziców i uczestników wypoczynku.

Wypoczynek dzieci i młodzieży mogą organizować:

1) szkoły i placówki;

2) przedsiębiorcy podlegający ustawie o usługach turystycznych;

3) osoby fizyczne, osoby prawne i jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej.

Osoby fizyczne, osoby prawne i jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej, inne niż szkoły i placówki oraz przedsiębiorcy mogą organizować wypoczynek zarobkowo albo niezarobkowo.

Jeżeli osoby fizyczne, osoby prawne i jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej organizują wypoczynek w celu zarobkowym w postaci imprezy turystycznej stają się przedsiębiorcą, którego obowiązuje wpis do rejestru organizatorów turystyki i pośredników turystycznych, o którym mowa w ustawie z 24 listopada 2017 r. o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych (Dz. U. poz. 2361). 

Półkolonia oraz inne formy, które nie spełniają tych kryteriów, nie są imprezami turystycznymi i w konsekwencji osoby fizyczne, osoby prawne i jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej mogą je organizować w celu zarobkowym bez wpisu do rejestru organizatorów turystyki i pośredników turystycznych.

Zobacz: Sport i turystyka

Wypoczynkiem, który nie podlega zgłoszeniu, jest tzw. wypoczynek rodzinny − wypoczynek organizowany przez rodziców dla własnych dzieci i dzieci znajomych osobiście rodzicom.

Wypoczynkiem rodzinnym nie jest wyjazd organizowany dla uczniów przez nauczyciela, mieszkańca osiedla dla dzieci z osiedla, trenera dla uczestników kursu np. tańca z domu kultury, prezesa klubu sportowego dla młodzieży z klubu, itp. pomimo poznania rodziców tych uczniów.

Podmioty uprawnione do organizacji wypoczynku dzieci i młodzieży

Art. 92c ust. 1 ustawy o systemie oświaty

1) szkoły i placówki;

2) przedsiębiorcy wpisani do rejestru organizatorów turystyki i pośredników turystycznych, o którym mowa w ustawie z 24 listopada 2017 r. o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych (Dz. U. poz. 2361);

3) osoby fizyczne, osoby prawne i jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej, inne niż wymienione w pkt 1 i 2, organizujące wypoczynek w celu:

d. niezarobkowym albo

e. zarobkowym, jeżeli organizowany wypoczynek nie stanowi imprezy turystycznej, o której mowa w ustawie z 24 listopada 2017 r. o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych (Dz. U. poz. 2361)

Działalność w zakresie organizowania imprez turystycznych oraz pośredniczenia na zlecenie klientów w zawieraniu umów o świadczenie usług turystycznych (ustawa z 24 listopada 2017 r. o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych (Dz. U. poz. 2361)) wymaga wpisu do rejestru organizatorów turystyki i pośredników turystycznych, a organem prowadzącym rejestr jest marszałek województwa właściwy ze względu na siedzibę przedsiębiorcy (art. 23). Organizator wypoczynku, w przypadku osiągania dochodu z organizacji wypoczynku, który stanowi imprezę turystyczną, ma obowiązek dokonania wpisu (prowadzonej działalności) do rejestru organizatorów turystyki i pośredników turystycznych.

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Źródło:

Ministerstwo Edukacji Narodowej

Zdjęcia

Ferie zimowe 2020: Podmioty uprawnione do organizowania wypoczynku./ fot. Shutterstock
Ferie zimowe 2020: Podmioty uprawnione do organizowania wypoczynku./ fot. Shutterstock

Wideoszkolenie: JPK_VAT w nowej formie149.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Compliance 2021

reklama

Eksperci portalu infor.pl

NGL Legal (NGL Wiater sp.k)

Nowoczesne doradztwo prawno-podatkowe dla biznesu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama