REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Śląskie: Budżet regionu pod znakiem bariery zadłużenia

REKLAMA

Podobnie jak w ostatnich latach znaczna część budżetu woj. śląskiego na 2012 r. trafi na inwestycje. Deficyt, przy wydatkach sięgających 1,63 mld zł, wyniesie 309 mln zł (na ten rok zaplanowano 200 mln zł), a region stanie przed barierą maksymalnego zadłużenia.

Budżet woj. śląskiego na 2012 r. uchwalono podczas ostatniej sesji sejmiku. 26 radnych oddało głos za, 9 było przeciwko, wstrzymało się 11. Dochody regionu zaplanowano w przyszłorocznej uchwale budżetowej na 1,32 mld zł. Wydatki bieżące w woj. śląskim przekroczą 961 mln zł, a wydatki majątkowe - prawie 670 mln zł.

REKLAMA

REKLAMA

Jak wyjaśnił marszałek regionu Adam Matusiewicz, na koniec 2012 r. samorząd województwa osiągnie pułap maksymalnego zadłużenia, określony na 60 proc. dochodów. Wśród przyczyn wymienił najgorszą spośród wszystkich regionów sytuację związaną z finansowaniem Przewozów Regionalnych, a także wyjątkową - w skali kraju - inwestycję przebudowy Stadionu Śląskiego.

"Na terenie naszego województwa w spółce Przewozy Regionalne najszybciej rosną koszty, jest najbardziej nieefektywna ekonomicznie" - przekonywał marszałek. "Żadne inne województwo nie ma też w swoim budżecie inwestycji budowy stadionu. Stadion Narodowy jest w całości finansowany z budżetu państwa, pozostałe są finansowane z budżetów relatywnie bogatych dużych miast" - tłumaczył.

Przypomniał, że modernizacja Stadionu Śląskiego od początku zakładała kredytowanie. Obecny koszt przebudowy szacowany jest na ponad 400 mln zł. W budżecie nie ujęto kwoty - najprawdopodobniej kilku milionów - które będzie trzeba wydać w efekcie lipcowej awarii na budowie. Dodatkowe koszty pochłonie przeprojektowanie części konstrukcji zadaszenia (według marszałka, do miliona) i realizacja zmienionego projektu (prawdopodobnie ok. 2-3 mln zł).

"Dzisiaj nie znamy dokładnie tych kwot, bo jesteśmy przed projektowaniem i kosztorysami. Będziemy musieli ciąć wydatki, które mamy w budżecie. W najgorszym razie mamy 4 mln zł rezerwy budżetowej" - wyjaśnił Matusiewicz.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Prócz wydatków związanych ze Stadionem Śląskim, w przyszłym roku woj. śląskie wyda m.in. ok. 132 mln zł na dofinansowanie pasażerskich przewozów kolejowych (w 2011 r. były to rekordowe ponad 150 mln zł - wobec planowanych 110 mln zł). Większa niż dotąd będzie dotacja na inwestycje w szpitalach. O 9 proc. zwiększą się, w stosunku do 2011 r., wydatki na kulturę - chodzi m.in. o dotację na rozpoczętą w tym roku budowę Muzeum Śląskiego.

"Budżet ogólnie niewiele różni się od tegorocznego. Niestety, dochody nam się nie zwiększyły, bo nasze główne dochody to udział w podatkach PIT i CIT. Niedobór w wydatkach inwestycyjnych pokrywamy z kredytów, m.in. planowanych - na budowę Stadionu Śląskiego i Muzeum Śląskiego - ale też nieplanowanych" - dodał marszałek.

Przypomniał, że w tym roku pojawił się nieplanowany kredyt w kwocie ok. 70 mln zł - na inwestycje na drogach wojewódzkich. Nie chodziło jednak o pieniądze na drogi, a na kolejowe przewozy pasażerskie, których nie można dotować z kredytów. Przesunięto więc środki z dróg na przewozy, a inwestycje drogowe - skredytowano.

"Udało nam się skutecznie ułożyć budżet na 2012 r. w ten sposób, że może nie w takich wielkościach, w jakich byśmy chcieli, ale starczy na wszystko. Od 2013 r. będziemy już nadrabiali kwestie zadłużenia, w które wpadliśmy z powodów kolei i Stadionu Śląskiego" - podsumował Matusiewicz.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rekordowa liczba pasażerów z lotniska Chopina

Ponad 2 mln odprawionych w ciągu miesiąca pasażerów. To rekord, który padł w czerwcu na lotnisku Chopina. Z szacunków wynika, ze w całym roku ta liczba będzie wynosić 20 mln. 

Darmowe potańcówki w Warszawie

Wracają potańcówki na Grochowskiej. Od 12 lipca mieszkańcy dzielnicy Praga-Południe i okolic będą mogli tańczyć do muzyki z różnych stron świata. 

Koncert życzeń związków nauczycielskich: 500 zł dodatku za wychowawstwo, 15% lub 20% podwyżki w 2025 roku, 4 dni urlopu na żądanie, zmiany w zastępstwach, odprawach, godzinach ponadwymiarowych i inne postulaty

Związek Nauczycielstwa Polskiego i  Prezydium Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność" wystosowały 10 lipca 2024 r. odrębne pisma do Ministerstwa Edukacji Narodowej zawierające obszerne listy spraw wymagających pilnego uregulowania. Są to odpowiedzi na ustalenia grupy roboczej ds. wynagradzania nauczycieli z 26 czerwca br. działającej w ramach Zespołu ds. pragmatyki zawodowej nauczycieli. Czego domagają się związkowcy?

Mięsak. Poznaj objawy tego nowotworu

Mięsak to rzadki nowotwór. Stanowi około 1% wszystkich nowotworów u dorosłych i około 15% u dzieci. Lipiec to miesiąc poświęcony budowaniu świadomości na temat mięsaków. Warto wiedzieć, czym są te nowotwory, jakie dają objawy i jak ważna jest szybka diagnoza. 

REKLAMA

Czy warto iść na tradycyjne studia w 2024 roku? Gdzie zdobyć praktyczne umiejętności przydatne w pracy?

Dziś coraz więcej osób kwestionuje sens tradycyjnego modelu akademickiego, który koncentruje się głównie na zdobywaniu wiedzy teoretycznej, bez jednoczesnego zapewnienia praktycznych umiejętności przydatnych na rynku pracy. Także rosnące koszty edukacji oraz obawy o przyszłe zatrudnienie skłaniają młodych ludzi do poszukiwania alternatywnych ścieżek rozwoju zawodowego, takich jak kursy, szkolenia praktyczne czy praca zdalna. Czy warto zatem jeszcze iść na tradycyjne studia?

Dyrektor CKE: Będą zmiany w maturach i egzaminie ósmoklasisty w 2025 r. Rok szkolny 2024/2025: Odchudzona o 20% podstawa programowa

Dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marcin Smolik w rozmowie z Polską Agencją Prasową udzielił informacji odnośnie zmian w maturach i egzaminie ósmoklasisty wynikających z uszczuplenia podstawy programowej od roku szkolnego 2024/2025. Najwięcej zmian ma być na egzaminie maturalnym z języka polskiego, tak pisemnym, jak i ustnym, np. znacznie skrócona zostanie lista pytań jawnych.

Min. Sikorski: kilka tysięcy osób w Polsce zgłosiło się do Legionu Ukraińskiego. Polska zapewnia sprzęt i szkolenie

Kilka tysięcy osób zarejestrowało się już w Polsce, aby dołączyć do Legionu Ukraińskiego, czyli nowej ukraińskiej ochotniczej jednostki wojskowej - poinformował minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski podczas Forum Publicznego NATO, zorganizowanego przy okazji szczytu tej organizacji w Waszyngtonie.

Od piątku utrudnienia w Warszawie

W piątek kierowcy w stolicy napotkają utrudnienia na Wale Miedzeszyńskim i moście Poniatowskiego. 

REKLAMA

Poprawka matury w sierpniu 2024

Kiedy jest poprawka matury w sierpniu 2024 roku? Kiedy jest poprawkowa matura pisemna, a kiedy ustna? Co trzeba zrobić, aby przystąpić do terminu poprawkowego? Wyników można spodziewać się we wtorek 10 września 2024 r.

Siedem wsi w Polsce stanie się miastem od początku 2025 roku. Wiemy już które

Od 1 stycznia 2025 r. roku w Polsce przybędzie siedem miast. Tak wynika z założeń projektu rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ustalenia granic niektórych gmin i miast, nadania niektórym miejscowościom statusu miasta oraz zmiany siedziby władz gminy, które zostały opublikowane 9 lipca 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych rządu. Nastąpi też 7 zmian dotyczących ustalenia granic gmin i 11 zmian dotyczących ustalenia granic miast.

REKLAMA