REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jednostki samorządowe powinny posiadać aktualne dane adresowe

Dane osobowe, urząd/ Fot. Fotolia
Dane osobowe, urząd/ Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

„Każdy adres jest ważny” to hasło przewodnie sześciu filmów, których głównym celem jest promocja posiadania przez jednostki samorządowe aktualnych baz danych adresowych. Kampania GUGiK ma na celu zwrócenie uwagi na to, jak ważne są rzetelne dane adresowe.

TERYT 3, CZYLI CO ŁĄCZY STRAŻAKA Z BIZNESMENEM

Co łączy rodzinę z dzieckiem, która właśnie wprowadziła się do nowego domu na wsi z kurierem roznoszącym paczki na wielkomiejskim blokowisku oraz spieszącego się na ważne spotkanie służbowe biznesmena? Odpowiedź na to pytanie znajdziemy w spotach, przygotowanych w ramach prowadzonej właśnie przez Główny Urząd Geodezji i Kartografii (GUGiK), kampanii społecznej.

REKLAMA

„Każdy adres jest ważny” to hasło przewodnie sześciu filmów, których głównym celem jest promocja posiadania przez jednostki samorządowe aktualnych baz danych adresowych. – W trzech spotach przedstawione zostały różne sytuacje dnia codziennego, w których może się znaleźć każdy z nas. Kolejne są ich dopełnieniem - eksperckim komentarzem. Osoby w nich występujące: strażak, ratownik medyczny i listonosz tłumaczą  jak ważne w  ich pracy są aktualne dane adresowe – mówi Jakub Giza, rzecznik prasowy GUGiK.

Zobacz również: Monitoring wizyjny a ochrona danych osobowych

REKLAMA

Kampania GUGiK ma na celu zwrócenie uwagi na to, jak ważne są rzetelne dane adresowe. – Dostęp do aktualnej bazy rejestrów adresowych to kluczowy element dla skutecznego funkcjonowania państwa oraz służb ratowniczych, takich jak straż pożarna, czy pogotowie ratunkowe. Dostęp do rzetelnych danych jest także nieodzowny dla prowadzenia biznesu w wielu branżach – wyjaśnia Marcin Leończyk, kierownik zespołu w GUGiK. – Naszym celem jest uświadomienie, że dane adresowe są wykorzystywane
w wielu sytuacjach, a prowadzona przez gminy ewidencja miejscowości ulic i adresów to baza, w której każdy adres może okazać się najważniejszym –  dodaje.

REKLAMA

Bohaterami jednego ze spotów jest rodzina, która wprowadziła się właśnie do nowego domu. Niedopilnowanie przez nich obowiązku zgłoszenia nowego adresu w gminie kończy się tragicznie, gdy jedno z nich potrzebuje pomocy. Dyspozytorka ma trudności ze zlokalizowaniem miejsca zdarzenia, ponieważ w jej bazie nowy adres nie istnieje. – Dostęp do aktualnej bazy danych w pracy ratownika medycznego jest kluczowy. Bardzo często okazuje się bowiem, że od tego czy ratownicy trafią pod właściwy adres zależy ludzkie życie – mówi Ireneusz Szafraniec, rzecznik prasowy Polskiej Rady Ratownictwa Medycznego. – Szczególnie na wsiach zdarzają się przypadki, że dyspozytor nie jest w stanie określić adresu – dodaje.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Państwowe Ratownictwo Medyczne, Policja, Państwowa Straż Pożarna oraz Wojewódzkie Centra Powiadamiania Ratunkowego posługują się bazami danych. Bieżący dostęp do zbiorów danych adresowych zapewnia im tak zwany Uniwersalny Moduł Mapowy (UMM). Moduł ten to przygotowane z myślą o pracy ww. służb specjalne oprogramowanie, które zawiera dane przestrzenne. Zawarte w nim dane są na bieżąco aktualizowane przez samorządy gminne. W tym zadaniu wspiera ich GUGiK, który stworzył specjalne narzędzie – aplikację do prowadzenia ewidencja miejscowości, ulic i adresów, czyli EMUiA a także przeprowadził weryfikację i aktualizację danych adresowych dla 834 gmin a dla kolejnych 196 te prace są w toku. – W ramach działań GUGiK ponad 80% istniejących w bazach danych adresowych obiektów zostało zmodyfikowanych i dostosowanych do aktualnych wymogów prawnych, a w bazach danych uzupełniono 12% nowych obiektów, w tym ponad 300 tyś. punktów adresowych – mówi Marcin Leończyk.

Wszystkie spoty przygotowane w ramach kampanii można obejrzeć na stronie internetowej GUGiK.

Kampania odbywa się w ramach projektu „TERYT 3 – Rozbudowa systemów do prowadzenia rejestrów adresowych - Etap I”. TERYT3 to projekt polegający na rozbudowie istniejących systemów do prowadzenia rejestrów adresowych, obejmujących ewidencję miejscowości, ulic i adresów (EMUIA) oraz państwowy rejestr granic i powierzchni jednostek podziałów terytorialnych kraju (PRG). Jednym z głównych założeń jest rozbudowa już istniejących aplikacji służących do przechowywania danych przestrzennych w postaci cyfrowej (Aplikacji EMUiA oraz Systemu Zarządzania PRG).  

Rozbudowa systemów do prowadzenia rejestrów adresowych stanowi odpowiedź na rosnące zapotrzebowanie na dostęp do wiarygodnych informacji dotyczących właściwości miejscowej oraz lokalizacji obiektów terenowych. Poziom aktualności oraz referencyjność tych danych odgrywa znaczącą rolę między innymi w podejmowaniu przez gminy, miasta czy powiaty decyzji dotyczących rozwoju infrastruktury, planowania przestrzennego.

O projekcie TERYT 3 orz aplikacji EMUiA można przeczytać na stronach www.gugik.gov.pl oraz www.emuia.gugik.gov.pl

Polecamy serwis: Bezpieczeństwo

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
System kaucyjny od 1 października 2025 r. Ekspert pozytywnie o zmianach

System kaucyjny od 1 października 2025 r. Ekspert pozytywnie o poprawkach przyjętych przez podkomisję nadzwyczajną dotyczącą nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Chodzi m.in. o wyłączenie z systemu kaucyjnego opakowań mleka i produktów mlecznych.

W Tatrach ratownicy ogłosili zagrożenie lawinowe pierwszego stopnia

Pierwszy stopień zagrożenia lawinowego ogłosili w czwartek ratownicy TOPR. Obowiązuje od wysokości 1800 m n.p.m. Mogą samoistnie schodzić małe i średnie lawiny. 

Będą pieniądze na budowę i przystosowanie schronów. Nawet 6 mld zł rocznie

Szef MSWiA Tomasz Siemoniak poinformował, że ok. 6 mld zł rocznie będzie przeznaczonych na budowę i przystosowanie schronów w samorządach. Niebawem na ten cel zostanie przekazanych 0,15 pkt proc. PKB.

Znów rekord odprawionych pasażerów z Lotniska Chopina. Dokąd latamy najczęściej?

W ciągu 10 miesięcy Lotnisko Chopina odprawiło ponad 18 mln pasażerów. Tylko w październiku Okęcie odprawiło blisko 1,9 mln podróżnych. Najwięcej osób podróżowało w niedzielę, 6 października – 68 tys. 883.

REKLAMA

Rośnie liczba ubezpieczonych cudzoziemców. Na koniec października było ich 1 mln 191 tys. [Dane ZUS]

Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował o wzroście liczby ubezpieczonych cudzoziemców. Jak wynika z najnowszych danych ZUS, na koniec października 2024 r. do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 191 tys. cudzoziemców.

MEN: Jest 27 000 nauczycieli religii. 45% poradzi sobie z ograniczeniem godzin religii z 2 do 1 tygodniowo [Wykaz]

MEN podał informacje o liczbie katechetów w Polsce (w tym liczbę katechetów mających uprawnienia do nauki innego przedmiotu). Przeszło 27 000 nauczycieli wiąże swoje zajęcia zawodowe z nauczaniem religii. I taka jest liczba osób, które z niepokojem czekają na ostateczny kształt lekcji religii. Czy min. Barbarze Nowackiej uda się redukcja liczby godzin religii z 2 do 1 tygodniowo? Czy za drugą godzinę odbywającą się np. w salkach katechetycznych rząd wypłaci wynagrodzenia katechetom? Na ogólną liczbą 27 000 katechetów uczyć innego przedmiotu niż religia może 12 304 nauczycieli. 

W Sejmie: Dla krwiodawców nie 2 a 3 dni wolne od pracy. Państwo przejmuje koszt wynagrodzeń [Przykład]

W Sejmie propozycja: Nowy dzień wolny. I to państwo płaci za trzy dni wolnego od pracy dla krwiodawców. Od razu trzeba ocenić szansę na nowelizację przepisów na zerową, ale zobaczmy jak wyglądałyby przepisie po zmianie. I które trzeba zmienić. Może się kiedyś uda?

Szkoły nauczą dzieci odróżniania prawdy od manipulacji. Zmiany w systemie edukacyjnym w celu lepszego wykorzystania narzędzi cyfrowych

Do 2035 r. Polska ma zdrożyć jeden z kamieni milowych KPO - Politykę Cyfrowej Transformacji Edukacji. Chodzi m.in. o przemodelowanie kształcenia tak, by uczyć dzieci odróżniania prawdy od manipulacji, weryfikowania źródeł i korzystania z nich, a także mądrego używania narzędzi sztucznej inteligencji.

REKLAMA

Będzie zmiana zasad sporządzania sprawozdań budżetowych. Projekt rozporządzenia w sprawie sprawozdawczości budżetowej

Projektowane nowe rozporządzenie w sprawie sprawozdawczości budżetowej ma dostosować obecne zasady sporządzania sprawozdań do nowej ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego. Projekt zawiera m.in. nowe wzory i instrukcje sporządzania sprawozdań składanych przez JST.

Młodzieżowe Słowo Roku 2024. Znamy finałową dwudziestkę plebiscytu

Na liście 20 słów w plebiscycie na Młodzieżowe Słowo Roku 2024 znalazły się m.in. "aura", "skibidi", "yapping", "czemó" i "womp womp". Organizatorem plebiscytu jest Wydawnictwo Naukowe PWN.

REKLAMA