reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Organizacja > Postępowanie administracyjne > Gmina nie jest stroną w sporze o własną decyzję

Gmina nie jest stroną w sporze o własną decyzję

Gmina nie jest stroną postępowania administracyjnego i nie jest podmiotem uprawnionym do wszczynania postępowania administracyjnego, w odniesieniu do decyzji, które wydał organ tej jednostki samorządu terytorialnego, choćby ta decyzja oddziaływała na interes prawny gminy. Tam, gdzie przepisy prawa nie przyznają organowi administracji uprawnień do wydawania decyzji i postanowień, organ ten może uczestniczyć w postępowaniu jako strona pod warunkiem, że postępowanie to będzie dotyczyło jego interesu prawnego lub obowiązku.

Organy jednostek samorządu terytorialnego rozstrzygają na co dzień szereg spraw indywidualnych z zakresu administracji publicznej. Strony, otrzymując niekorzystne dla siebie decyzje podatkowe, z zakresu pomocy społecznej, czy gospodarki nieruchomościami wnoszą odwołania. Te są rozpatrywane przez samorządowe kolegia odwoławcze, albo inne (wskazane w przepisach innych ustaw niż kodeks postępowania administracyjnego) organy wyższego stopnia. Te drugo instancyjne decyzje są często korzystne dla mieszkańca, natomiast nie dla jednostki samorządu terytorialnego. Postawione w takiej sytuacji gminy, powiaty, województwa samorządowe swoich racji nie mogą jednak bronić przed sądami administracyjnymi.

Zgodnie z art. 28 ustawy z 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego (dalej: k.p.a.) stroną jest każdy, czyjego interesu prawnego lub obowiązku dotyczy postępowanie albo kto żąda czynności organu ze względu na swój interes prawny lub obowiązek. Natomiast jak wynika z art. 29 k.p.a., stronami mogą być osoby fizyczne i osoby prawne, a gdy chodzi o państwowe i samorządowe jednostki organizacyjne i organizacje społeczne - również jednostki nieposiadające osobowości prawnej.

Zobacz: Prawo administracyjne

Z przepisów tych wynikać mogłoby, że jednostce samorządu terytorialnego przymiot strony postępowania administracyjnego przysługuje. Po pierwsze dlatego, że posiada ona osobowość prawną, a po drugie - niekorzystne dla niej rozstrzygnięcie wydane przez organ wyższego stopnia dotyczy jej "interesu prawnego lub obowiązku".

Okazuje się jednak, że w orzecznictwie sądów administracyjnych dominuje pogląd, który jednostce samorządu terytorialnego odmawia prawa bycia stroną postępowania administracyjnego, w którym organ tej jednostki orzekał w I instancji.

Przeczytaj w INFORLEX.PL Sektor publiczny cały artykuł:

Gmina nie jest stroną w sporze o własną decyzję

W publikacji przytoczono liczne orzecznictwo dotyczące  prawa bycia stroną postępowania administracyjnego.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2021

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Karolina Sikorska-Kowal

Starszy Specjalista ds. projektów HR w Grupie Tempo

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama