Tańsze bilety na basen dla pracowników a PIT
REKLAMA
REKLAMA
Jesteśmy jednostką samorządową (basen). Zakładowy fundusz świadczeń socjalnych prowadzimy wspólnie z urzędem gminy i dwoma innymi jednostkami. Chcielibyśmy, aby nasi pracownicy mogli kupować bilety wstępu na prowadzony przez nas basen po niższych cenach. Karnety nie mogą jednak zostać sfinansowane w ramach działalności socjalnej, bo miałyby dotyczyć tylko naszych pracowników, a nie wszystkich pracowników urzędów gminy i powiązanych jednostek. Jako jednostka budżetowa nie posiadamy środków obrotowych, a uzyskane dochody odprowadzamy do gminy. Czy możemy utworzyć w cenniku tańszy bilet pracowniczy? Czy różnica cenowa pomiędzy biletem normalnym a pracowniczym będzie stanowiła przychód dla pracownika? Na basenie funkcjonują inne ulgowe bilety, na przykład dla seniorów.
REKLAMA
Promocja: Jak wypowiadać umowy o pracę. Procedura i wzory dokumentów
ODPOWIEDŹ:
Pracodawca może świadczyć usługi na rzecz własnych pracowników po obniżonych cenach. Różnica cenowa pomiędzy biletem normalnym a pracowniczym stanowi w takim przypadku dla pracownika przychód.
Zobacz: Pracownicy
UZASADNIENIE:
Przychodami są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń. Za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności:
-
wynagrodzenia zasadnicze,
-
wynagrodzenia za godziny nadliczbowe,
-
różnego rodzaju dodatki, nagrody,
-
ekwiwalenty za niewykorzystany urlop,
-
wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona,
-
świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika,
-
wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.
Świadczenie usług dla pracowników po obniżonych cenach należy zaliczyć do przychodów z innych nieodpłatnych świadczeń.
Uwzględniając, że przedmiotem świadczenia są usługi wchodzące w zakres działalności dokonującego świadczenia, jego wyceny należy dokonać według cen stosowanych wobec innych odbiorców. Jeżeli świadczenia są częściowo odpłatne, przychodem podatnika jest różnica pomiędzy wartością świadczeń ustaloną w powyższy sposób, a odpłatnością ponoszoną przez podatnika. W efekcie wartość zniżki pracowniczej należy zaliczyć do przychodów, chyba że podobna zniżka byłaby dostępna dla innych osób.
PODSTAWA PRAWNA
-
art. 11 ust. 1, 2a i 2b, art. 12 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz.U. z 2018 r. poz. 1509; ost.zm. Dz.U. z 2019 r. poz. 752)
©℗
PAWEŁ ZIÓŁKOWSKI
prawnik, publicysta, trener, wykładowca, autor publikacji z zakresu prawa gospodarczego, podatkowego oraz prawa pracy i ubezpieczeń społecznych
REKLAMA
REKLAMA