Oświadczenie o dochodach pracownika na cele ZFŚS
REKLAMA
Przepisy nie określają również kwoty dochodu uprawniającej do korzystania ze świadczeń z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych (ZFŚS) – należy zatem uznać, że świadczenia socjalne z tego funduszu mają charakter uznaniowy. Ich przyznanie oraz wysokość uzależnia się jednak od spełniania określonych kryteriów socjalnych, z których najważniejszym jest sytuacja materialna osoby uprawnionej, występującej o przyznanie takiego świadczenia.
REKLAMA
NOWOŚĆ na Infor.pl: Prenumerata elektroniczna Dziennika Gazety Prawnej KUP TERAZ!
Według przepisów ustawy z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (ustawa o ZFŚS), przyznawanie ulgowych usług i świadczeń oraz wysokość dopłat z ZFŚS są uzależnione od sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej osoby uprawnionej do korzystania z ZFŚS (art. 8 ust. 1 ustawy o ZFŚS). Świadczenia te powinny trafiać do osób faktycznie potrzebujących pomocy – nie mogą być przydzielane każdemu „po równo”, przy czym przy przyznawaniu środków z tego funduszu należy brać pod uwagę dochód przypadający na jednego członka rodziny, a nie tylko na danego pracownika (osobę uprawnioną). Podstawowym kryterium przyznawania świadczeń z tego funduszu jest zatem określone w ustawie o ZFŚS tzw. kryterium socjalne, uwzględniające sytuację rodzinną, materialną i osobistą pracownika.
Czytaj także: Najczęstsze nieprawidłowości spotykane na etapie tworzenia ZFŚS>>
ZAPAMIĘTAJ!
W regulaminie ZFŚS obowiązującym w jednostce można również wprowadzić dodatkowe kryteria, jednak nie mogą one pozostawać w sprzeczności z tymi wskazanymi bezpośrednio w ustawie o ZFŚS.
Przepisy ustawy o ZFŚS nie określają sposobu dokumentowania dochodów pracowników do celów socjalnych. Zgodnie z zasadami przyjętymi w wewnętrznym regulaminie ZFŚS, pracodawca ma prawo wystąpić o oświadczenie o sytuacji dochodowej pracownika (osoby uprawnionej) i członków jego rodziny.
Regulamin ZFŚS powinien określać sposób ustalania dochodu, czyli m.in.:
● okres, z jakiego będą przyjmowane dochody rodziny czy gospodarstwa domowego
● osoby, których zarobki bierze się pod uwagę
● rodzaje i składniki wynagrodzenia przyjmowane do wyliczenia dochodu.
W regulaminie ZFŚS warto zatem określić, o jakie konkretnie świadczenia mogą się starać pracownicy i inne osoby uprawnione. Przykładowo, w regulaminie można zamieścić zapis przyznający osobom uprawnionym:
● pomoc rzeczową dla osób w trudnej sytuacji życiowej (np. bony żywnościowe, paczki świąteczne, książki dla dzieci),
● pomoc finansową dla osób w trudnej sytuacji życiowej (w tym pożyczki i zapomogi),
● dofinansowania do wypoczynku,
● dofinansowania do wczasów leczniczych i pobytu w sanatorium,
● dofinansowanie biletów wstępu na imprezy kulturalne i sportowe oraz zakup sprzętu sportowego,
● koszty imprez rekreacyjno-sportowych,
● pożyczki na cele mieszkaniowe.
Czytaj także: Zakładowy fundusz świadczeń socjalnych w 2011 r.>>
REKLAMA
W regulaminie ZFŚS powinny być także określone wzory wniosków i dokumentów, które powinien złożyć pracownik ubiegający się o świadczenie socjalne – w tym także wzór oświadczenia o dochodach. W przypadku gdy brak jest odrębnego wzoru takiego oświadczenia, tworzy się tzw. ogólny wniosek o przyznanie świadczenia socjalnego, w którym zawiera się klauzulę następującej treści:
Łączne dochody z ostatnich trzech miesięcy wszystkich członków mojej rodziny wspólnie zamieszkujących i prowadzących wspólne gospodarstwo domowe, wyniosły ..................... zł, co w przeliczeniu na jedną osobę w miesiącu wynosi: ........................... zł.
Na tej podstawie pracodawca jest w stanie ocenić sytuację materialną i życiową swojego podwładnego oraz podjąć decyzję o przyznaniu mu pomocy socjalnej.
PODSTAWA PRAWNA
• Ustawa z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (j.t. Dz.U. z 1996 r. Nr 70, poz. 335; ost.zm. Dz.U. z 2011 r. Nr 45, poz. 235)
Czytaj także: Administrowanie Zakładowym Funduszem Świadczeń Socjalnych>>
REKLAMA
REKLAMA