Czy użytkownicy liczników przedpłatowych mogą korzystać z taniego prądu 79 groszy/kWh?
REKLAMA
REKLAMA
Licznik przedpłatowy a tani prąd
Biuro Prasowe PGE potwierdziło, że użytkownicy liczników przedpłatowych mogą korzystać z „taniego prądu” w cenie 79 groszy/kWh.
REKLAMA
Z informacji PGE wynika, że generalnie każdy odbiorca, z innej taryfy niż G (gospodarstwa domowe) ma możliwość płacenia od 1 grudnia 2022 r. za prąd wg stawki do 785 zł/MWh. Także użytkownicy liczników przedpłatowych spełniający przesłanki uznania za odbiorcę uprawnionego.
Warunkiem jest złożenie oświadczenia odbiorcy uprawnionego do 30 listopada 2022 r. Nie jest to obowiązek, ale przesłanka ustawowa skorzystania z dotowanej przez rząd ceny prądu od 1 grudnia 2022 r.
Złożenie oświadczenia po 30 listopada, powoduje opóźnienie w korzystaniu z prądu w cenie do 79 groszy/kWh netto.
UWAGA! Oświadczenia nie muszą składać osoby fizyczne korzystające z liczników przedpłatowych. Mają też ustawowo zapewnioną w 2023 r. niższą stawkę za prąd - 693 zł/MWh (po wyczerpaniu limitu 2000, 2600 albo 3000 kWh).
Kiedy stosuje się licznik przedpłatowy?
Licznik przedpłatowy umożliwia korzystanie z prądu po uiszczeniu z góry opłaty. Działa więc podobnie jak prepaidowy telefon komórkowy.
Liczniki tego typu są najczęściej stosowane w trzech przypadkach:
- odbiorca prądu ma zaległości w opłatach za prąd w systemie „prognoza zużycia, zużycie, płatność”,
- odbiorca nie ma tytułu prawnego do nieruchomości do której jest dostarczana energia elektryczna,
- jeżeli nieruchomość jest użytkowana w sposób nie pozwalający na cykliczne rozliczenie układu pomiarowo-rozliczeniowego (na przykład dom letniskowy).
Więcej o cenie maksymalnej za prąd:
Więcej o zamrożeniu ceny prądu:
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.