reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Zadania > Reforma oświaty > Co z pracownikami szkół niebędącymi nauczycielami po reformie edukacji?

Co z pracownikami szkół niebędącymi nauczycielami po reformie edukacji?

Reforma oświaty, która wejdzie w życie 1 września 2017 roku radykalnie zmieni sposób funkcjonowania polskich szkół. Zmiany obejmą również niebędących nauczycielami pracowników systemu oświaty. Jakie zmiany dotyczące niebędących nauczycielami pracowników szkół wprowadza nowa ustawa? Czy Prawo oświatowe radykalnie zmieni ich sytuację?

Szeroko dyskutowana i budząca wiele kontrowersji ustawa Prawo oświatowe reguluje w artykułach 7. i 15. sytuację pracowników szkół niebędących nauczycielami.

Kogo obejmą zmiany? 

Ustawa wprowadza trzy grupy pracowników niebędących nauczycielami, a więc takich, którzy nie wykonują zawodu na zasadach regulowanych przez Kartę Nauczyciela.

Pierwsza i druga grupa pracowników niebędących nauczycielami to osoby pracujące z dziećmi: będą one samodzielnie prowadziły zajęcia opiekuńcze, dydaktyczne i wychowawcze bądź wspierały w prowadzeniu takich zajęć. 

Ustawa wyróżnia osoby niebędące nauczycielami zatrudnione w szkole publicznej, za zgodą kuratora oświaty, a w przypadku szkoły artystycznej ministra właściwego do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego (art. 15 ust. 6).

Ten sam artykuł 15 mówi o asystentach nauczycieli, pracowników niebędących nauczycielami i asystentach wychowawcy świetlicy. Tacy pracownicy niebędący nauczycielami mogą być zatrudniani w szkołach podstawowych tylko w klasach I – III. Jedynym zadaniem asystenta jest udzielanie wsparcia nauczycielowi, pracownikowi niebędącemu nauczycielem lub wychowawcy świetlicy.

Trzecią grupą zaliczaną do pracowników szkół niebędących nauczycielami są osoby zatrudnione w szkołach w charakterze pracowników administracyjnych.

Zobacz: Oświata

Nowe podstawy zatrudnienia – Kodeks pracy i ustawa o pracownikach samorządowych

Jedną z najważniejszych zmian, jakie wprowadza ustawa Prawo oświatowe względem opisywanych grup pracowników jest usystematyzowanie podstaw prawnych ich zatrudnienia. W nowym stanie prawnym pracownicy niebędący nauczycielami, których zadaniem będzie prowadzenie zajęć z uczniami lub wspieranie innych osób w prowadzeniu takich zajęć zatrudnieni będą na podstawie Kodeksu pracy. Do pracowników administracyjnych stosowane będą przepisy dotyczące pracowników samorządowych.

Jasne określenie tych zasad zdaje się szczególnie istotne w związku ze zmianą systemu oświaty, a więc likwidacją gimnazjów przy jednoczesnym wydłużeniu nauki w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych.

Zobacz: Pracownicy

Pracownicy niebędący nauczycielami – zasady przeniesienia do innych szkół

Pracujący z dziećmi pracownicy szkół podstawowych niebędący nauczycielami zatrudnieni w sześcioletnich szkołach podstawowych z dniem 1 września 2017 roku staną się pracownikami zatrudnionymi w szkołach ośmioletnich. W nich również znajdą pracę pracownicy niebędący nauczycielami zatrudnieni w szkołach gimnazjalnych oraz w zespołach szkół. Jeżeli ich zatrudnienie nie będzie możliwe wyłącznie z powodu zmian organizacyjnych zachodzących w systemie oświaty stosunek pracy zostanie rozwiązany na zasadach określonych w Kodeksie pracy w przepisach o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn ich niedotyczących (art. 36¹ Kodeksu pracy).

Z kolei pracownicy administracyjni zostaną przeniesieni do pracy w innych szkołach na zasadach określonych w ustawie o pracownikach samorządowych. Wśród licznych uprawnień wymienianych w artykułach 22. i 23. tego aktu najważniejsze zdaje się zapewnienie pracownikom administracyjnym możliwości przeniesienia do innej szkoły w obrębie tej samej jednostki samorządu terytorialnego bez konieczności rozwiązywania i ponownego nawiązywania stosunku pracy.

1 września 2017 roku z pewnością będzie ważną datą dla wszystkich zatrudnionych w szkołach, niezależnie od tego, jakie były ich dotychczasowe obowiązki i sposób zatrudnienia. Dla mniej eksponowanych pracowników szkół niebędących nauczycielami będzie to również czas istotnych zmian. Jak sprawdzą się nowe rozwiązania w organizacji oświaty w praktyce związani z systemem edukacji dowiedzą się już niebawem.   

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (Dz. U. z 2017 r. poz. 59, 949),

Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz.U. 1974 Nr 24 poz. 141),

Ustawa z dnia 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (Dz.U. 2008  Nr 223 poz. 1458)

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2021

reklama

Eksperci portalu infor.pl

3 Z Kancelaria Radcy Prawnego Izabela Odziemiec

ekspert z zakresu prawa pracy i prawa cywilnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama