REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Co z pracownikami szkół niebędącymi nauczycielami po reformie edukacji?

Olga Zych
Co z pracownikami szkół niebędącymi nauczycielami po reformie edukacji?/ fot. Fotolia
Co z pracownikami szkół niebędącymi nauczycielami po reformie edukacji?/ fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Reforma oświaty, która wejdzie w życie 1 września 2017 roku radykalnie zmieni sposób funkcjonowania polskich szkół. Zmiany obejmą również niebędących nauczycielami pracowników systemu oświaty. Jakie zmiany dotyczące niebędących nauczycielami pracowników szkół wprowadza nowa ustawa? Czy Prawo oświatowe radykalnie zmieni ich sytuację?

Szeroko dyskutowana i budząca wiele kontrowersji ustawa Prawo oświatowe reguluje w artykułach 7. i 15. sytuację pracowników szkół niebędących nauczycielami.

REKLAMA

Kogo obejmą zmiany? 

Ustawa wprowadza trzy grupy pracowników niebędących nauczycielami, a więc takich, którzy nie wykonują zawodu na zasadach regulowanych przez Kartę Nauczyciela.

Pierwsza i druga grupa pracowników niebędących nauczycielami to osoby pracujące z dziećmi: będą one samodzielnie prowadziły zajęcia opiekuńcze, dydaktyczne i wychowawcze bądź wspierały w prowadzeniu takich zajęć. 

Ustawa wyróżnia osoby niebędące nauczycielami zatrudnione w szkole publicznej, za zgodą kuratora oświaty, a w przypadku szkoły artystycznej ministra właściwego do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego (art. 15 ust. 6).

Ten sam artykuł 15 mówi o asystentach nauczycieli, pracowników niebędących nauczycielami i asystentach wychowawcy świetlicy. Tacy pracownicy niebędący nauczycielami mogą być zatrudniani w szkołach podstawowych tylko w klasach I – III. Jedynym zadaniem asystenta jest udzielanie wsparcia nauczycielowi, pracownikowi niebędącemu nauczycielem lub wychowawcy świetlicy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Trzecią grupą zaliczaną do pracowników szkół niebędących nauczycielami są osoby zatrudnione w szkołach w charakterze pracowników administracyjnych.

Zobacz: Oświata

Nowe podstawy zatrudnienia – Kodeks pracy i ustawa o pracownikach samorządowych

REKLAMA

Jedną z najważniejszych zmian, jakie wprowadza ustawa Prawo oświatowe względem opisywanych grup pracowników jest usystematyzowanie podstaw prawnych ich zatrudnienia. W nowym stanie prawnym pracownicy niebędący nauczycielami, których zadaniem będzie prowadzenie zajęć z uczniami lub wspieranie innych osób w prowadzeniu takich zajęć zatrudnieni będą na podstawie Kodeksu pracy. Do pracowników administracyjnych stosowane będą przepisy dotyczące pracowników samorządowych.

Jasne określenie tych zasad zdaje się szczególnie istotne w związku ze zmianą systemu oświaty, a więc likwidacją gimnazjów przy jednoczesnym wydłużeniu nauki w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych.

Zobacz: Pracownicy

Pracownicy niebędący nauczycielami – zasady przeniesienia do innych szkół

REKLAMA

Pracujący z dziećmi pracownicy szkół podstawowych niebędący nauczycielami zatrudnieni w sześcioletnich szkołach podstawowych z dniem 1 września 2017 roku staną się pracownikami zatrudnionymi w szkołach ośmioletnich. W nich również znajdą pracę pracownicy niebędący nauczycielami zatrudnieni w szkołach gimnazjalnych oraz w zespołach szkół. Jeżeli ich zatrudnienie nie będzie możliwe wyłącznie z powodu zmian organizacyjnych zachodzących w systemie oświaty stosunek pracy zostanie rozwiązany na zasadach określonych w Kodeksie pracy w przepisach o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn ich niedotyczących (art. 36¹ Kodeksu pracy).

Z kolei pracownicy administracyjni zostaną przeniesieni do pracy w innych szkołach na zasadach określonych w ustawie o pracownikach samorządowych. Wśród licznych uprawnień wymienianych w artykułach 22. i 23. tego aktu najważniejsze zdaje się zapewnienie pracownikom administracyjnym możliwości przeniesienia do innej szkoły w obrębie tej samej jednostki samorządu terytorialnego bez konieczności rozwiązywania i ponownego nawiązywania stosunku pracy.

1 września 2017 roku z pewnością będzie ważną datą dla wszystkich zatrudnionych w szkołach, niezależnie od tego, jakie były ich dotychczasowe obowiązki i sposób zatrudnienia. Dla mniej eksponowanych pracowników szkół niebędących nauczycielami będzie to również czas istotnych zmian. Jak sprawdzą się nowe rozwiązania w organizacji oświaty w praktyce związani z systemem edukacji dowiedzą się już niebawem.   

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (Dz. U. z 2017 r. poz. 59, 949),

Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz.U. 1974 Nr 24 poz. 141),

Ustawa z dnia 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (Dz.U. 2008  Nr 223 poz. 1458)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Wybory 2024 - druga tura. Czy cisza wyborcza będzie obowiązywać w całym kraju?

  Druga tura wyborów samorządowych 2024 odbędzie się w niedzielę 21 kwietnia. Cisza wyborcza rozpocznie się w nocy z piątku na sobotę i potrwa do godz. 21 w niedzielę. Czy będzie obowiązywać w całym kraju? 

  Dobrowolne ubezpieczenie w NFZ [WNIOSEK]

  Kto może się dobrowolnie ubezpieczyć w NFZ? Jak to zrobić? Kiedy trzeba uiścić opłatę dodatkową? 

  Oszuści podszywają się pod NFZ. Na te strony uważaj

  Oszuści próbują nowych sposobów, tym razem "na NFZ". W internecie pojawiły się fałszywe strony, które łudząco przypominają oficjalny serwis internetowy Narodowego Funduszu Zdrowia. Na czym polega oszustwo?

  Stop Smog. MKiŚ zapowiada zmiany w programie

  Resort klimatu chce uatrakcyjnić program "Stop Smog". Jakie zmiany proponuje? Które gminy mogą otrzymać środki na inwestycje?

  REKLAMA

  Minister edukacji: Będą kolejne zmiany w szkołach - edukacja zdrowotna zastąpi wychowanie do życia w rodzinie

  1 września 2025 r. w szkołach pojawi się nowy przedmiot. Edukacja zdrowotna zastąpi wychowane do życia w rodzinie – poinformowała Barbara Nowacka, minister edukacji. Uczniowie będą się uczyć m.in. o ochronie zdrowia psychicznego, odżywianiu i edukacji seksualnej.

  600 tys. zł na innowacyjny biznes. Jak się zgłosić do programu?

  Osoby z innowacyjnymi pomysłami na biznes mogą teraz zgłaszać się do Platform Startowych, które działają w ramach programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej. Pod okiem ekspertów będą mogli rozwijać swoje pomysły, a najlepsi mają szansę na dotację wynoszącą blisko 600 tys. zł.

  Min. Leszczyna: szczepienia HPV dzieci w szkołach w obecności rodzica; w soboty lub po obiedzie

  Minister Zdrowia Izabela Leszczyna przypomniała 12 kwietnia 2024 r., że szczepienie przeciw HPV w szkole byłoby świadczeniem medycznym. W związku z tym w jego trakcie będzie konieczna obecność rodzica. Chciałybyśmy organizować to w soboty albo po obiedzie, żeby rodzice, którzy pracują, mogli towarzyszyć dzieciom - wyjaśniła.

  Rząd: Będą nowe progi finansowe dla stypendium. Problem ze studentami Collegium Humanum

  1,9 mld zł zapisano na wsparcie studentów w budżecie na rok 2024 – poinformował w piątek szef resortu nauki Dariusz Wieczorek. Tym samym zwiększono środki finansowe na wsparcie studentów o 24 proc.

  REKLAMA

  Urzędy przypominają: Skorzystaj z ePUAP. Jeszcze tylko 18 dni na złożenie wniosku o dodatek osłonowy

  Wniosek o wypłatę dodatku osłonowego należy złożyć w nieprzekraczalnym terminie do 30 kwietnia 2024 r. Wnioski złożone po tej dacie pozostawia się bez rozpatrzenia. 

  Planujesz majówkę za granicą? Nie zapomnij o EKUZ!

  Majówka 2024. Dlaczego Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego przyda się na wyjeździe? W jakich miejscach można z niej skorzystać i jak ją wyrobić? 

  REKLAMA