REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zakup nowego „M” będzie bezpieczniejszy?

RynekPierwotny.pl
Portal internetowy poświęcony nowym nieruchomościom
Zakup nowego „M” będzie bezpieczniejszy?/ fot. Fotolia
Zakup nowego „M” będzie bezpieczniejszy?/ fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

W ostatnim czasie coraz więcej mówi się o proponowanej przez UOKiK nowelizacji ustawy deweloperskiej. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów już drugi raz podjął próbę wprowadzenia znaczących zmian w zasadach zakupu lokali i domów na rynku pierwotnym. Największe kontrowersje wzbudza proponowany zakaz korzystania przez deweloperów z otwartych mieszkaniowych rachunków powierniczych bez gwarancji (OMRP). Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że w nowelizacji ustawy deweloperskiej proponowanej przez UOKiK, znalazło się kilka innych ciekawych rozwiązań. Wszystkie te koncepcje zwiększają bezpieczeństwo zakupu nowego mieszkania. Rodzi się jednak pytanie, czy restrykcyjne regulacje nie będą skutkowały bankructwem mniejszych firm deweloperskich i wzrostem cen metrażu.

Likwidacja OMRP będzie dotyczyła około 80% - 90% inwestycji

REKLAMA

Na wstępie warto nadmienić, że projekt nowelizacji ustawy deweloperskiej przygotowany przez UOKiK, trafił już do Rządowego Centrum Legislacji. Jak tłumaczy portal RynekPierwotny.pl zgodnie z oficjalnym nazewnictwem, jest to „projekt ustawy o zmianie ustawy o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego” opatrzony numerem UD358. Wspomniany projekt na dzień redagowania niniejszego artykułu (18 czerwiec 2018 r.), znajduje się jeszcze na etapie opiniowania. Jak nietrudno się domyślić, deweloperzy zgłaszają wiele uwag do planowanych regulacji. Przedsiębiorcom budującym nowe domy i lokale, chodzi przede wszystkim o propozycję zupełnego wyeliminowania otwartego mieszkaniowego rachunku powierniczego bez gwarancji bankowej lub ubezpieczeniowej. Obecnie taki rachunek jest stosowany w przypadku 80% - 90% inwestycji. Przyczyna to znacznie niższy koszt otwartego OMRP bez gwarancji w porównaniu z otwartym rachunkiem posiadającym dodatkową gwarancję lub zamkniętym rachunkiem powierniczym (umożliwiającym wypłatę środków od klienta lub jego banku dopiero po zakończeniu budowy i sprzedaży lokum).

REKLAMA

Po planowanej likwidacji otwartych mieszkaniowych rachunków powierniczych bez żadnej gwarancji, deweloperzy w znacznie większym stopniu musieliby polegać na finansowaniu inwestycji przez banki. Mowa o przedsiębiorcach wybierających zamknięte rachunki powiernicze. Deweloperzy obawiają się, że kilkukrotny wzrost zapotrzebowania na kapitał bankowy będzie skutkował: podwyższeniem rynkowego kosztu kredytów inwestycyjnych (z uwagi na większy popyt inwestorów), spadkiem dostępności mieszkań na wskutek wzrostu cen wymuszonego kosztami kredytów oraz upadłościami mniejszych firm budujących lokale i domy.

Ustawowa ochrona będzie dotyczyła też gotowych mieszkań …

Jak zauważają eksperci portalu RynekPierwotny.pl likwidacja otwartych mieszkaniowych rachunków powierniczych bez gwarancji to nie jedyne rozwiązanie, które może niezbyt podobać się deweloperom. Warto wiedzieć, że Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów w ramach swoich propozycji, zamierza wprowadzić również kilka innych modyfikacji przepisów. Mowa o następujących zmianach:

  • rozciągnięciu ochrony wynikającej z ustawy deweloperskiej również na konsumentów kupujących gotowy lokal lub dom od dewelopera
  • wprowadzeniu obowiązku posiadania przez dewelopera odrębnego rachunku powierniczego dla każdego etapu prowadzonej inwestycji
  • regulacji zasad zawierania umów rezerwacyjnych i ograniczeniu wysokości opłaty rezerwacyjnej do 1% ceny mieszkania
  • zmuszeniu deweloperów do utrzymywania rachunku powierniczego przez cały czas oferowania danej inwestycji (tzn. do momentu sprzedaży ostatniego mieszkania)
  • skorelowaniu poziomu wpłat na rachunek powierniczy ze stopniem zaawansowania inwestycji deweloperskiej
  • uregulowaniu możliwości wypowiedzenia przez bank umowy rachunku powierniczego (np. w przypadku zaprzestania realizacji inwestycji deweloperskiej lub jej etapu)
  • wprowadzeniu obowiązku uzyskania przez dewelopera zgody banku kredytującego inwestycję na bezobciążeniowe wyodrębnienie lokalu po zapłacie pełnej ceny sprzedaży
  • uzależnieniu wypłaty z otwartego mieszkaniowego rachunku powierniczego (posiadającego gwarancję) od realizacji kosztorysu inwestycji przez dewelopera
  • wprowadzeniu prawa nabywcy do odmowy odbioru mieszkania w razie jego istotnych wad
  • umożliwieniu klientowi odstąpienia od umowy deweloperskiej w razie braku terminowego usunięcia wady przez inwestora

REKLAMA

Dodatkowo zmiany proponowane przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów usuwają pewne luki prawne. Przykład stanowi propozycja uregulowania sytuacji nabywcy lokalu oraz dewelopera w obliczu niewypłacalności banku prowadzącego mieszkaniowy rachunek powierniczy.

Jeżeli nowelizacja ustawy deweloperskiej zostanie zaakceptowana przez Sejm, Senat i Prezydenta w obecnym kształcie, to deweloperzy będą musieli również dostosować się do nowych wymogów informacyjnych – tłumaczy Andrzej Prajsnar z portalu RynekPierwotny.pl. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zaproponował bowiem zwiększenie liczby informacji w prospekcie informacyjnym przekazywanym osobie zainteresowanej nowym lokalem lub domem. W takim prospekcie deweloper będzie musiał dodatkowo poinformować o tym, jakich źródeł danych użył podczas ustalania lokalizacji uciążliwych inwestycji blisko swojego projektu. Inne zaproponowane przez UOKiK zmiany prospektu informacyjnego, wynikają z konieczności wręczania go również osobom zainteresowanych zakupem gotowego lokum.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Autor: RynekPierwotny.pl

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Sektor publiczny
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Jak stosować rozporządzenie o pracach domowych? Co jest jasne? Co budzi wątpliwości? [min B. Nowacka, 1 kwietnia 2024 r.]

    Wątpliwości dotyczą trzech definicji wykorzystanych w rozporządzeniu - nauczyciela i uczniowie nie mają wskazówek jak je rozumieć i stosować.

    Rozbijanie garnka na plecach i chłostanie rózgą. Znasz te stare kaszubskie zwyczaje wielkanocne?

    Jak kiedyś obchodzono Wielkanoc na Kaszubach? Czym był tzw. Płaczëbóg? Co jadano na świąteczne śniadanie? 

    Znasz te wielkanocne zwyczaje z Górnego Śląska? Jeden z nich jest na krajowej liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego

    Jakie zwyczaje wielkanocne panują na Górnym Śląsku? Niektóre z nich znane są tylko w jednej miejscowości. Słyszeliście o paleniu żuru, kulaniu jaj czy bramie z wydmuszek? 

    Dentysta na NFZ 2024 – jakie zabiegi? Jeszcze w tym roku więcej świadczeń gwarantowanych! [projekt rozporządzenia]

    Chyba większość osób leczy w Polsce zęby prywatnie, ale trzeba wiedzieć, że można to zrobić również w ramach ubezpieczenia zdrowotnego, czyli – jak to się mówi potocznie „na NFZ”. Lista takich refundowanych świadczeń stomatologicznych jest całkiem długa. Trzeba tylko znaleźć dentystę (stomatologa), który ma podpisaną umowę z NFZ na udzielanie świadczeń stomatologicznych. Przedstawiamy listę świadczeń gwarantowanych (refundowanych przez NFZ) z zakresu leczenia stomatologicznego obowiązujących teraz, a także informujemy o projekcie rozporządzenia, które ma wydłużyć listę tych świadczeń - najprawdopodobniej jeszcze w 2024 roku.

    REKLAMA

    Bilety na EURO 2024 dla kibiców z Polski - sprzedaż od 28 marca. Gdzie można kupić? Jakie ceny?

    W dniu 28 marca 2024 r. o godzinie 14.00 rozpocznie się sprzedaż biletów dla kibiców reprezentacji Polski na turniej finałowy piłkarskich mistrzostw Europy Euro 2024. Sprzedaż potrwa do 8 kwietnia i prowadzona jest wyłącznie przez UEFA. Będzie dostępna na portalu euro2024.com.

    Rusza program "Aktywna Szkoła" 2024

    Rusza program "Aktywna Szkoła" 2024 - informuje Ministerstwo Sportu i Turystyki. Wnioski samorządy przygotują we współpracy ze szkołami. Program ma na celu aktywizację społeczności wokół obiektów sportowych, które były dotychczas niedostępne.

    Rząd: Dyplom MBA z Collegium Humanum nie pozwoli zasiąść w radzie nadzorczej spółki Skarbu Państwa

    Centrum Informacyjne Rządu poinformowało 27 marca 2024 r., że w procesie opiniowania kandydatów do rad nadzorczych dyplomy MBA uzyskane w Collegium Humanum nie będą uznawane przez Radę ds. spółek z udziałem Skarbu Państwa i państwowych osób prawnych.

    Prof. Szukalski: Łódź i Poznań już są na etapie demograficznego zjazdu

    Prof. Piotr Szukalski, demograf z Uniwersytetu Łódzkiego w rozmowie z PAP o kondycji polskich miast i ich przyszłości demograficznej. 

    REKLAMA

    Wielkanoc 2024. Ile wolnego mają uczniowie na święta? Kiedy kolejne dni wolne?

    Wolne na święta. Wielkanocna przerwa w nauce zacznie się już od czwartku 28 marca. Uczniowie do zajęć wrócą 3 kwietnia. Kiedy będą następne dni wolne? 

    MEN: Powstał zespół ds. praw i obowiązków ucznia. Zespół będzie pracował nad powołaniem ogólnopolskiego rzecznika praw ucznia

    W Ministerstwie Edukacji Narodowej powołano zespół ekspercki ds. praw i obowiązków ucznia. Zespół będzie pracował nad zmianami ustawowymi dotyczącymi praw ucznia, a także powołania rzecznika praw ucznia.

    REKLAMA