REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zakup nowego „M” będzie bezpieczniejszy?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
RynekPierwotny.pl
Portal internetowy poświęcony nowym nieruchomościom
Zakup nowego „M” będzie bezpieczniejszy?/ fot. Fotolia
Zakup nowego „M” będzie bezpieczniejszy?/ fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

W ostatnim czasie coraz więcej mówi się o proponowanej przez UOKiK nowelizacji ustawy deweloperskiej. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów już drugi raz podjął próbę wprowadzenia znaczących zmian w zasadach zakupu lokali i domów na rynku pierwotnym. Największe kontrowersje wzbudza proponowany zakaz korzystania przez deweloperów z otwartych mieszkaniowych rachunków powierniczych bez gwarancji (OMRP). Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że w nowelizacji ustawy deweloperskiej proponowanej przez UOKiK, znalazło się kilka innych ciekawych rozwiązań. Wszystkie te koncepcje zwiększają bezpieczeństwo zakupu nowego mieszkania. Rodzi się jednak pytanie, czy restrykcyjne regulacje nie będą skutkowały bankructwem mniejszych firm deweloperskich i wzrostem cen metrażu.

Likwidacja OMRP będzie dotyczyła około 80% - 90% inwestycji

REKLAMA

Na wstępie warto nadmienić, że projekt nowelizacji ustawy deweloperskiej przygotowany przez UOKiK, trafił już do Rządowego Centrum Legislacji. Jak tłumaczy portal RynekPierwotny.pl zgodnie z oficjalnym nazewnictwem, jest to „projekt ustawy o zmianie ustawy o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego” opatrzony numerem UD358. Wspomniany projekt na dzień redagowania niniejszego artykułu (18 czerwiec 2018 r.), znajduje się jeszcze na etapie opiniowania. Jak nietrudno się domyślić, deweloperzy zgłaszają wiele uwag do planowanych regulacji. Przedsiębiorcom budującym nowe domy i lokale, chodzi przede wszystkim o propozycję zupełnego wyeliminowania otwartego mieszkaniowego rachunku powierniczego bez gwarancji bankowej lub ubezpieczeniowej. Obecnie taki rachunek jest stosowany w przypadku 80% - 90% inwestycji. Przyczyna to znacznie niższy koszt otwartego OMRP bez gwarancji w porównaniu z otwartym rachunkiem posiadającym dodatkową gwarancję lub zamkniętym rachunkiem powierniczym (umożliwiającym wypłatę środków od klienta lub jego banku dopiero po zakończeniu budowy i sprzedaży lokum).

REKLAMA

Po planowanej likwidacji otwartych mieszkaniowych rachunków powierniczych bez żadnej gwarancji, deweloperzy w znacznie większym stopniu musieliby polegać na finansowaniu inwestycji przez banki. Mowa o przedsiębiorcach wybierających zamknięte rachunki powiernicze. Deweloperzy obawiają się, że kilkukrotny wzrost zapotrzebowania na kapitał bankowy będzie skutkował: podwyższeniem rynkowego kosztu kredytów inwestycyjnych (z uwagi na większy popyt inwestorów), spadkiem dostępności mieszkań na wskutek wzrostu cen wymuszonego kosztami kredytów oraz upadłościami mniejszych firm budujących lokale i domy.

Ustawowa ochrona będzie dotyczyła też gotowych mieszkań …

Jak zauważają eksperci portalu RynekPierwotny.pl likwidacja otwartych mieszkaniowych rachunków powierniczych bez gwarancji to nie jedyne rozwiązanie, które może niezbyt podobać się deweloperom. Warto wiedzieć, że Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów w ramach swoich propozycji, zamierza wprowadzić również kilka innych modyfikacji przepisów. Mowa o następujących zmianach:

  • rozciągnięciu ochrony wynikającej z ustawy deweloperskiej również na konsumentów kupujących gotowy lokal lub dom od dewelopera
  • wprowadzeniu obowiązku posiadania przez dewelopera odrębnego rachunku powierniczego dla każdego etapu prowadzonej inwestycji
  • regulacji zasad zawierania umów rezerwacyjnych i ograniczeniu wysokości opłaty rezerwacyjnej do 1% ceny mieszkania
  • zmuszeniu deweloperów do utrzymywania rachunku powierniczego przez cały czas oferowania danej inwestycji (tzn. do momentu sprzedaży ostatniego mieszkania)
  • skorelowaniu poziomu wpłat na rachunek powierniczy ze stopniem zaawansowania inwestycji deweloperskiej
  • uregulowaniu możliwości wypowiedzenia przez bank umowy rachunku powierniczego (np. w przypadku zaprzestania realizacji inwestycji deweloperskiej lub jej etapu)
  • wprowadzeniu obowiązku uzyskania przez dewelopera zgody banku kredytującego inwestycję na bezobciążeniowe wyodrębnienie lokalu po zapłacie pełnej ceny sprzedaży
  • uzależnieniu wypłaty z otwartego mieszkaniowego rachunku powierniczego (posiadającego gwarancję) od realizacji kosztorysu inwestycji przez dewelopera
  • wprowadzeniu prawa nabywcy do odmowy odbioru mieszkania w razie jego istotnych wad
  • umożliwieniu klientowi odstąpienia od umowy deweloperskiej w razie braku terminowego usunięcia wady przez inwestora

REKLAMA

Dodatkowo zmiany proponowane przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów usuwają pewne luki prawne. Przykład stanowi propozycja uregulowania sytuacji nabywcy lokalu oraz dewelopera w obliczu niewypłacalności banku prowadzącego mieszkaniowy rachunek powierniczy.

Jeżeli nowelizacja ustawy deweloperskiej zostanie zaakceptowana przez Sejm, Senat i Prezydenta w obecnym kształcie, to deweloperzy będą musieli również dostosować się do nowych wymogów informacyjnych – tłumaczy Andrzej Prajsnar z portalu RynekPierwotny.pl. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zaproponował bowiem zwiększenie liczby informacji w prospekcie informacyjnym przekazywanym osobie zainteresowanej nowym lokalem lub domem. W takim prospekcie deweloper będzie musiał dodatkowo poinformować o tym, jakich źródeł danych użył podczas ustalania lokalizacji uciążliwych inwestycji blisko swojego projektu. Inne zaproponowane przez UOKiK zmiany prospektu informacyjnego, wynikają z konieczności wręczania go również osobom zainteresowanych zakupem gotowego lokum.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Autor: RynekPierwotny.pl

Zapisz się na newsletter
Śledź na bieżąco nowe inicjatywy, projekty i ważne decyzje, które wpływają na Twoje życie codzienne. Zapisz się na nasz newsletter samorządowy.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
420 tys. osób otrzymało świadczenia w ramach renty wdowiej, wydano 51,3 tys. decyzji odmownych

Już blisko 420 tys., osób otrzymało rentę wdowią. Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłacił na ten cel ponad 1,4 mld zł brutto, z czego prawie 150 mln zł to kwota, o którą wzrosły wypłaty w związku ze zbiegiem świadczeń.

Kiedy modernizacja linii średnicowej w Warszawie? Minister infrastruktury podał kluczowe terminy i zakres prac. Stację Warszawa Powiśle zastąpią dwa nowe przystanki osobowe

W dniu 9 lipca 2025 r. minister infrastruktury – w odpowiedzi na interpelację poselską – udzielił obszernych informacji odnośnie terminów i zakresu modernizacji kolejowej linii średnicowej w Warszawie. Okazuje się, że jako pierwsza (w latach 2026-2029) będzie realizowana część wschodnia linii średnicowej (na praskim brzegu Wisły). Natomiast w drugim etapie (po 2030 r.) zmodernizowana będzie część zachodnia: od stacji Warszawa Zachodnia (bez samej stacji), przez stacje Warszawa Ochota, Warszawa śródmieście do ul. Wybrzeże Szczecińskie. Co ważne, w tym drugim etapie powstaną dwie nowe stacje w rejonie ronda de Gaulle’a oraz pomiędzy ul. Solec i Wybrzeże Kościuszkowskie a obecny przystanek Warszawa Powiśle zostanie na stałe wyłączony z użytkowania. Także w drugim etapie modernizacji zostanie przebudowany tunel średnicowy i most średnicowy na Wiśle.

Rolnicy dostaną własnego rzecznika? PSL składa projekt ustawy

Klub Polskiego Stronnictwa Ludowego złożył w Sejmie projekt ustawy, której głównym celem jest powołanie nowej instytucji – Rzecznika Praw Rolników. Funkcję tę miałby każdorazowo pełnić Prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych, co – według autorów projektu – ma zagwarantować niezależność i bliskość tej roli wobec środowisk rolniczych.

Odwołanie od decyzji administracyjnej. Najważniejsze informacje

Wiele życiowych spraw załatwianych jest decyzją administracyjną. Może to być np. zameldowanie na pobyt stały lub czasowy, przyznanie lub odmowa zasiłku rodzinnego, cofnięcie świadczeń z MOPS, przyjęcie lub nieprzyjęcie dziecka do przedszkola albo szkoły, określenie wysokości podatku od nieruchomości, pozwolenie na budowę, zajęcie pasa drogowego, zasiłków z tytułu choroby i macierzyństwa, świadczeń z ubezpieczeń społecznych.

REKLAMA

Coraz więcej Polaków regularnie podróżuje koleją. Dokąd i jak często jeździmy pociągiem?

Kolej w Polsce przeżywa rozkwit – w ubiegłym roku odnotowano rekordową liczbę przejazdów. Aż 45% Polaków deklaruje sympatię do tego środka transportu, szczególnie młodzi (16–24 lata) i mieszkańcy Pomorza, którzy podróżują średnio 33 razy rocznie. Jaka jest najczęściej uczęszczana trasa? W jakie dni Polacy najczęściej kupują bilety? Jaki rodzaj pociągu preferują?

Renta wdowia. 320 tys. osób już otrzymało świadczenia. Sprawdź, czy też możesz dostać

Już 320 tys. osób otrzymało świadczenia w ramach renty wdowiej z ZUS. Wnioski nadal można składać. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że dzięki rencie wdowiej świadczeniobiorcy zyskają średnio 358,27 zł.

Próg zaostrzony z 50 proc. do 25 proc. Nowe przepisy MEN zmieniają wszystko w szkołach

Istotne zmiany przepisów dla uczniów zakłada nowy projekt Ministerstwa Edukacji Narodowej, który został już skierowany do konsultacji. Będą surowsze zasady w szkołach. Projekt zakłada m.in., że uczeń nie będzie klasyfikowany z jednego, kilku albo wszystkich przedmiotów, gdy przekroczy próg 25 proc. nieobecności nieusprawiedliwionej.

Od marzeń do nauki – po co naprawdę Sławosz Uznański – Wiśniewski poleciał w kosmos?

Śledzimy media społecznościowe, zdjęcia Ziemi z orbity i codzienne relacje Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Ale za tą medialną euforią kryje się znacznie więcej niż symboliczny gest. Co z tego lotu wynika dla Polski? Jakie są realne, wymierne korzyści dla gospodarki, nauki i przemysłu?

REKLAMA

Pensje w samorządach z wyrównaniem. Czy również dla byłych pracowników?

Nowelizacja rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych zaczęła obowiązywać od 14 czerwca 2025 r. Nowe stawki wynagrodzeń będą należne pracownikom z wyrównaniem od 1 marca 2025 r.

Stacje hydrologiczne odnotowują rekordy dobowego opadu deszczu. Ulewy w całym kraju

Aż jedenaście stacji hydrologicznych zanotowało opad dobowy wyższy niż dotychczasowa maksymalna suma dobowa - wynika z danych Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Dwukrotnie wyższy poziom odnotowano na trzech stacjach, na jednej - trzykrotnie wyższy.

REKLAMA