REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Świadectwo pracy i wstępne badania lekarskie - nowe przepisy

REKLAMA

21 marca wchodzi w życie nowelizacja Kodeksu pracy, która nakłada na pracodawców nowe obowiązki dotyczące wydawania świadectw pracy. Zmieniają się także zasady kierowania na wstępne badania lekarskie pracowników ponownie przyjmowanych do pracy.

5 stycznia 2011 r. Sejm uchwalił nowelizację Kodeksu pracy (Dz.U. z 2011 r. nr 36; poz. 181). Ustawa zmieniła 2 artykuły kodeksu:

REKLAMA

- art. 97 regulujący zasady wydawania przez pracodawcę świadectw pracy,

- art. 229 dotyczący obowiązkowego kierowania pracowników na wstępne badania lekarskie.

O wyjaśnienie wchodzących w życie zmian poprosiliśmy Panią Ewę Kałuską - aplikantkę radcowską w Kancelarii Pietrzak & Sidor:

Agnieszka Marek: Jakie zmiany wprowadza najnowsza nowelizacja kodeksu pracy w zakresie wydawania świadectw pracy?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ewa Kałuska: Nowelizacja wprowadza nowe zasady wydawania świadectw pracy w odniesieniu do pracowników pozostających w zatrudnieniu u tego samego pracodawcy na podstawie kolejnych umów o pracę.

Dotychczas jedynie na żądanie pracownika należało wydać świadectwo pracy, jeśli stosunek zatrudniania był kontynuowany. Teraz pracodawca będzie zobowiązany wydać pracownikowi świadectwo pracy obejmujące zakończone okresy zatrudnienia na podstawie umów o pracę na okres próbny, na czas określony, na czas wykonywania określonej pracy, zawartych w okresie 24 miesięcy, poczynając od zawarcia pierwszej z tych umów. Niezależnie od powyższego, pracodawca będzie miał także obowiązek wydania świadectwa pracy na każde żądanie pracownika w odniesieniu do każdej umowy o pracę o okresie zatrudniania u danego pracodawcy.

Czytaj także: Dokumentacja niezbędna do zawarcia umowy o pracę>>

Jakie dodatkowe obowiązki nałożono na pracodawcę?

REKLAMA

Nowe przepisy faktycznie poszerzają katalog obowiązków pracodawcy dotyczący wydawania świadectw pracy. Generalny obowiązek niezwłocznego wydania pracownikowi świadectwa pracy w związku z rozwiązaniem lub wygaśnięciem stosunku pracy, został poszerzony o sytuacje szczególne.

W przypadku pozostania w zatrudnieniu u tego samego pracodawcy na podstawie kolejnych umów o pracę, pracodawca będzie zobowiązany wydać tzw. „zbiorcze” świadectwo pracy obejmujące zakończone okresy zatrudnienia z okresu 24 miesięcy. Niezależnie od tego pracodawca będzie musiał wydać jednostkowe świadectwa pracy na każdorazowe pisemne żądanie pracownika.

Jakie uprawnienia otrzyma pracownik?

Zgodnie z art. 97 § 13 Kodeksu pracy pracownik uzyska uprawnienie do żądania wydania świadectwa pracy dotyczącego każdego z następujących po sobie stosunków zatrudnienia. Ponadto będzie mógł on żądać wydania świadectwa pracy dotyczącego łącznego okresu zatrudnienia na podstawie takich umów, przypadającego przed zgłoszeniem żądania wydania świadectwa pracy.

Czy nowe przepisy dotyczące wydawania świadectwa pracy będą miały zastosowanie do umów o pracę zawartych przed wejściem w życie nowelizacji?

REKLAMA

Nie, nowe przepisy będą miały zastosowanie do stosunków pracy nawiązanych po dniu wejścia w życie nowelizacji. Oznacza to, że dopiero umowy o pracę zawarte po dniu 21 marca 2011 roku spowodują konieczność zastosowania art. 97 § 11 Kodeksu pracy w nowym brzmieniu.

Pracodawca wyda świadectwo pracy zgodnie z dotychczasowymi przepisami w przypadku, gdy w chwili wejścia w życie nowelizacji trwa już kolejna umowa o pracę zawarta bezpośrednio po wygaśnięciu poprzedniej umowy o pracę.     

Czytaj także: Załatwianie spraw osobistych w czasie pracy>>

Jakie zmiany wprowadza omawiana nowelizacja w zakresie obowiązkowych wstępnych badań lekarskich?

W zakresie obowiązkowych wstępnych badań lekarskich doprecyzowaniu podlega jedynie przepis art. 229 § 1 zdanie drugie Kodeksu pracy. Zgodnie z obecnym brzmieniem tego przepisu badaniom wstępnym nie podlegają osoby przyjmowane ponownie do pracy u danego pracodawcy na to samo stanowisko lub na stanowisko o takich samych warunkach pracy, na podstawie kolejnej umowy o pracę zawartej bezpośrednio po rozwiązaniu lub wygaśnięciu poprzedniej umowy o pracę z tym pracodawcą.

Ustawodawca nieprecyzyjny zwrot „bezpośrednio” zastąpił zwrotem „w ciągu 30 dni”. Pozwoli to usunąć trudności interpretacyjne w tym zakresie. Wciąż jednak niejasne pozostanie co w praktyce oznacza "stanowisko o takich samych warunkach pracy". W zakresie interpretacji tego pojęcia aktualne pozostaje więc orzecznictwo sądów.

Czy oznacza to, że pracownicy, których umowy wygasły tuż przed wejściem w życie ustawy, a którzy w terminie 30 dni zostaną ponownie przyjęci do pracy nie będą podlegali wstępnym badaniom?

Pracownicy ci nie będą musieli ponownie przechodzić wstępnych badań lekarskich, ponieważ do 30-dniowego okresu, o którym mowa w znowelizowanym przepisie art. 229 § 1 Kp będzie wliczać się okres po ustaniu zatrudnienia przypadający bezpośrednio przed dniem wejścia w życie nowych przepisów. 

Ewa Kałuska

Aplikant radcowski

Kancelaria Pietrzak & Sidor sp.j.

                                                                                                                                                                         Rozmawiała Agnieszka Marek

                                                                                                                                                                         samorzad.infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Samorzad.infor.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Duże zmiany w wojsku. Nowy plan MON

14 sierpnia nastąpi istotna zmiana w strukturach dowodzenia Wojsk Obrony Terytorialnej. Jak poinformował wiceszef Ministerstwa Obrony Narodowej, Cezary Tomczyk, podczas posiedzenia sejmowej Komisji Obrony Narodowej, WOT zostaną bezpośrednio podporządkowane Sztabowi Generalnemu Wojska Polskiego.

Bezpłatne szkolenia wojskowe dla każdego! - Trenuj z Wojskiem 5

Bezpłatne szkolenia wojskowe dla każdego ruszają. To już 5. edycja programu Trenuj z Wojskiem. Można nauczyć się posługiwania się bronią, strzelania na trenażerze, przetrwania, zachowania podczas alarmów, walki wręcz, a nawet rzutu granatem. Kiedy odbywają się szkolenia? Kto może się zgłosić?

Top 10 szkół przyjaznych LGBTQ+ w 2024 roku. Nowy ranking

W ramach 4. ogólnopolskiej edycji Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+, przeprowadzonej pod hasłem "Szkoła Zaufania", zebrano opinie 20 tys. osób. Po raz pierwszy wyniki zostały zaprezentowane w Ministerstwie Edukacji Narodowej. Szkoły, które zdobyły najwyższe miejsca, otrzymają tarcze z rysunkiem tęczy i napisem "Szkoła Zaufania".

Europejska karta parkingowa dla osób z niepełnosprawnościami. Parlament Europejski zatwierdził nowe przepisy

Parlament Europejski zatwierdził nowe przepisy, które mają na celu ułatwienie życia osobom z niepełnosprawnościami w całej Unii Europejskiej. Przepisy te wprowadzają ogólnounijną kartę dla osób z niepełnosprawnościami oraz europejską kartę parkingową dla osób z niepełnosprawnościami.

REKLAMA

Rada Krajowa KO zatwierdziła listy do Parlamentu Europejskiego. Sienkiewicz podał się do dymisji

Rada Krajowa Platformy Obywatelskiej zatwierdziła listy Koalicji Obywatelskiej do Parlamentu Europejskiego. Na czele list znajdują się znane postacie, w tym członkowie rządu.

Jak walczyć z przymrozkami? Gdzie? kiedy? Co z kwitnącymi sadami, ogrodami, plantacjami? [prognoza pogody]

Przymrozki 24-26 kwietnia. Gdzie? kiedy? Jakie? Co z kwitnącymi jabłoniami, gruszami, śliwami, borówką, porzeczkami?

Jaka jest liczba ludności w Polsce? Dane GUS

Liczba ludności w Polsce znów się zmniejszyła. Ile wynosi na koniec I kwartału 2024 r.? GUS podał dane. 

Różowe skrzyneczki w szkołach. MEN pracuje nad nowym projektem

Wiceminister edukacji Paulina Piechna-Więckiewicz poinformowała, że resort bierze pod uwagę kwestię dostępności w szkołach tzw. różowych skrzyneczek ze środkami higieny intymnej. Przekazała, że w środę spotka się w tej sprawie z przedstawicielami samorządu.

REKLAMA

ZNP: gwałtowna zainteresowanie nauczycieli urlopami dla poratowania zdrowia. Emerytury stażowe bez tego urlopu

W ciągu ostatnich trzech lat o 40 proc. wzrosła liczba wniosków nauczycieli o urlopy dla poratowania zdrowia, a także liczba zwolnień lekarskich. Nie skorzystają z urlopu nauczyciele na wcześniejszych emeryturach.

Nowa lista lektur. Co proponuje Ministerstwo Edukacji Narodowej?

W projekcie MEN znalazły się m.in. lektury szkolne wydane w ostatnich latach. Jakie pozycje zniknęły z listy?

REKLAMA