| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Temat dnia > Świadectwo pracy i wstępne badania lekarskie - nowe przepisy

Świadectwo pracy i wstępne badania lekarskie - nowe przepisy

21 marca wchodzi w życie nowelizacja Kodeksu pracy, która nakłada na pracodawców nowe obowiązki dotyczące wydawania świadectw pracy. Zmieniają się także zasady kierowania na wstępne badania lekarskie pracowników ponownie przyjmowanych do pracy.

5 stycznia 2011 r. Sejm uchwalił nowelizację Kodeksu pracy (Dz.U. z 2011 r. nr 36; poz. 181). Ustawa zmieniła 2 artykuły kodeksu:

- art. 97 regulujący zasady wydawania przez pracodawcę świadectw pracy,

- art. 229 dotyczący obowiązkowego kierowania pracowników na wstępne badania lekarskie.

O wyjaśnienie wchodzących w życie zmian poprosiliśmy Panią Ewę Kałuską - aplikantkę radcowską w Kancelarii Pietrzak & Sidor:

Agnieszka Marek: Jakie zmiany wprowadza najnowsza nowelizacja kodeksu pracy w zakresie wydawania świadectw pracy?

Ewa Kałuska: Nowelizacja wprowadza nowe zasady wydawania świadectw pracy w odniesieniu do pracowników pozostających w zatrudnieniu u tego samego pracodawcy na podstawie kolejnych umów o pracę.

Dotychczas jedynie na żądanie pracownika należało wydać świadectwo pracy, jeśli stosunek zatrudniania był kontynuowany. Teraz pracodawca będzie zobowiązany wydać pracownikowi świadectwo pracy obejmujące zakończone okresy zatrudnienia na podstawie umów o pracę na okres próbny, na czas określony, na czas wykonywania określonej pracy, zawartych w okresie 24 miesięcy, poczynając od zawarcia pierwszej z tych umów. Niezależnie od powyższego, pracodawca będzie miał także obowiązek wydania świadectwa pracy na każde żądanie pracownika w odniesieniu do każdej umowy o pracę o okresie zatrudniania u danego pracodawcy.

Czytaj także: Dokumentacja niezbędna do zawarcia umowy o pracę>>

Jakie dodatkowe obowiązki nałożono na pracodawcę?

Nowe przepisy faktycznie poszerzają katalog obowiązków pracodawcy dotyczący wydawania świadectw pracy. Generalny obowiązek niezwłocznego wydania pracownikowi świadectwa pracy w związku z rozwiązaniem lub wygaśnięciem stosunku pracy, został poszerzony o sytuacje szczególne.

W przypadku pozostania w zatrudnieniu u tego samego pracodawcy na podstawie kolejnych umów o pracę, pracodawca będzie zobowiązany wydać tzw. „zbiorcze” świadectwo pracy obejmujące zakończone okresy zatrudnienia z okresu 24 miesięcy. Niezależnie od tego pracodawca będzie musiał wydać jednostkowe świadectwa pracy na każdorazowe pisemne żądanie pracownika.

Jakie uprawnienia otrzyma pracownik?

Zgodnie z art. 97 § 13 Kodeksu pracy pracownik uzyska uprawnienie do żądania wydania świadectwa pracy dotyczącego każdego z następujących po sobie stosunków zatrudnienia. Ponadto będzie mógł on żądać wydania świadectwa pracy dotyczącego łącznego okresu zatrudnienia na podstawie takich umów, przypadającego przed zgłoszeniem żądania wydania świadectwa pracy.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Compliance 2020

Eksperci portalu infor.pl

Monika Sawarska

Ekspert w zakresie prawa gospodarczego (prawa spółek, prawa bankowego, odpowiedzialności odszkodowawczej oraz handlu międzynarodowego).

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »