REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dokumentacja oraz wymagania przy zatrudnianiu pracownika samorządowego

Magdalena Kasprzak
Radca prawny, doktor nauk prawnych. Pracowała w Departamencie Prawnym Głównego Inspektoratu Pracy, autorka licznych publikacji w wiodących polskich wydawnictwach prawniczych. Doradca prawny w kancelariach prawnych, wykładowca akademicki, prezes zarządu ANTERIS Fundacji Pomocy Prawnej

REKLAMA

Prawidłowa organizacja pracy jest jednym z podstawowych obowiązków pracodawcy. Poza właściwym stosowaniem przepisów kształtujących stosunek pracy, niezwykle istotne jest zgromadzenie odpowiednich dokumentów na etapie ubiegania się osoby o zatrudnienie. Dotyczy to również kandydatów na pracowników samorządowych, którzy muszą spełniać szczególne wymagania kwalifikacyjne.

Pozycja prawna pracowników samorządowych została określona przepisami ustawy z 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (dalej: ustawa o pracownikach samorządowych). Pracownikiem samorządowym może być osoba, która:

REKLAMA

● jest obywatelem polskim,

● ma pełną zdolność do czynności prawnych oraz korzysta z pełni praw publicznych,

● posiada kwalifikacje zawodowe wymagane do wykonywania pracy na określonym stanowisku.

– art. 6 ust. 1 ustawy o pracownikach samorządowych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Są to podstawowe wymagania, które spełnić musi każdy pracownik samorządowy, niezależnie od podstawy nawiązania z nim stosunku pracy. Kandydaci na stanowiska kierownicze muszą jednak sprostać dodatkowym wymaganiom.

Czytaj także: Stanowisko pracownika samorządowego a prowadzenie innej działalności>>

Obywatelstwo

Pracownikiem samorządowym może być osoba, która jest obywatelem polskim. Posiadanie obywatelstwa polskiego może być dokumentowane zarówno poprzez sprawdzenie faktu posiadania przez kandydata polskiego dowodu osobistego, jak również poprzez podpisanie przez niego oświadczenia w tej sprawie (patrz: wzór 1). Konieczność podpisania oświadczenia o posiadaniu obywatelstwa polskiego powinna wynikać jednak z przepisów wewnętrznych danej placówki, np. regulaminu.

WZÓR 1. Oświadczenie dotyczące posiadanego przez pracownika samorządowego obywatelstwa polskiego

@RY1@i40/2011/020/i40.2011.020.021.0009.001.jpg@RY2@

REKLAMA

Pracownikiem samorządowym może również zostać osoba nieposiadająca polskiego obywatelstwa. Dotyczy to obywateli Unii Europejskiej oraz obywateli innych państw, którym na podstawie umów międzynarodowych lub przepisów prawa wspólnotowego przysługuje prawo do podjęcia zatrudnienia na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Podstawowym warunkiem dla obcokrajowców planujących podjęcie pracy w jednostkach samorządowych jest posiadanie dokumentów potwierdzających znajomość języka polskiego (art. 11 ust. 3 ustawy o pracownikach samorządowych).

Fakt legitymowania się obywatelstwem innego państwa również może być dokumentowany na kilka sposobów. Dopuszczalne jest sprawdzenie dokumentu tożsamości kandydata cudzoziemca oraz wpisanie jego obywatelstwa do akt osobowych znajdujących się u pracodawcy. Innym sposobem jest wymóg podpisania oświadczenia przez kandydata (patrz: wzór 2). Wymóg taki powinien jednak wynikać z przepisów wewnętrznych obowiązujących u pracodawcy, np. regulaminu.

WZÓR 2. Oświadczenie dotyczące potwierdzenia obywatelstwa pracownika samorządowego

@RY1@i40/2011/020/i40.2011.020.021.0009.002.jpg@RY2@

@RY1@i40/2011/020/i40.2011.020.021.0009.003.jpg@RY2@

Czytaj także: Dodatek funkcyjny pracownika samorządowego>>

Zdolność do czynności prawnych

REKLAMA

Jednym z podstawowych warunków, jakie muszą zostać spełnione, aby kandydat mógł zostać zatrudniony jako pracownik samorządowy, jest posiadanie pełnej zdolności do czynności prawnych oraz korzystanie z pełni praw publicznych. Ograniczenie któregokolwiek z tych praw pozbawia możliwości zatrudnienia w jednostkach samorządowych.

Zdolność do czynności prawnych – to zdolność do dokonywania we własnym imieniu czynności prawnych, czyli do przyjmowania i składania oświadczeń woli mających na celu wywołanie powstania, zmiany lub ustania stosunku prawnego. Innymi słowy, jest to zdolność do samodzielnego kształtowania swojej sytuacji prawnej (nabywania praw i zaciągania zobowiązań).

Pracownik samorządowy poświadcza swoją zdolność do czynności prawnych, składając pracodawcy specjalne oświadczenie (patrz: wzór 3).

WZÓR 3. Oświadczenie o pełnej zdolności do czynności prawnych

@RY1@i40/2011/020/i40.2011.020.021.0009.004.jpg@RY2@


Dodatkowe wymagania

W celu określenia konkretnych wymagań od przyszłego pracownika istotne jest również stanowisko, na jakim ma on zostać zatrudniony. Inne wymagania stawiane są przed przyszłym pracownikiem zatrudnianym na stanowiskach obsługi, a inne przed tym, który objąć ma stanowisko urzędnicze czy urzędnicze kierownicze.

Praca na stanowisku urzędniczym i kierowniczym urzędniczym w przypadku jednostek samorządowych jest wykonywana na podstawie umowy o pracę.

Pracownik zatrudniony na stanowisku urzędniczym, poza podstawowymi wymaganiami dla pracowników samorządowych, musi dodatkowo:

● posiadać co najmniej wykształcenie średnie,

● nie być skazanym prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwo ścigane z oskarżenia publicznego lub umyślne przestępstwo skarbowe,

● cieszyć się nieposzlakowaną opinią.

Natomiast pracownik zatrudniony na kierowniczym stanowisku urzędniczym, poza wymaganiami podstawowymi dotyczącymi każdego samorządowca:

● nie może być skazany prawomocnym wyrokiem sądu za umyślne przestępstwo ścigane z oskarżenia publicznego lub umyślne przestępstwo skarbowe,

● musi cieszyć się nieposzlakowaną opinią,

● powinien posiadać co najmniej trzyletni staż pracy lub wykonywać przez co najmniej 3 lata działalność gospodarczą o charakterze zgodnym z wymaganiami na danym stanowisku,

● musi mieć wykształcenie wyższe pierwszego lub drugiego stopnia w rozumieniu przepisów o szkolnictwie wyższym

– art. 6 ust. 4 ustawy o pracownikach samorządowych.

Czytaj także: Kiedy można zwolnić pracownika samorządowego mianowanego>>

Dlatego osoba ubiegająca się o samorządowe stanowisko kierownicze ma obowiązek złożyć odpowiednie dokumenty potwierdzające spełnienie wymienionych wymogów.

Przykładowe oświadczenie o tym, czy dana osoba była lub nie skazana prawomocnym wyrokiem sądu za umyślne przestępstwo ścigane z oskarżenia publicznego lub umyślne przestępstwo skarbowe, przedstawia wzór 4.

WZÓR 4. Oświadczenie o niekaralności

@RY1@i40/2011/020/i40.2011.020.021.0009.005.jpg@RY2@

@RY1@i40/2011/020/i40.2011.020.021.0009.006.jpg@RY2@

Dopuszczalne jest również zawieranie kilku informacji w jednym oświadczeniu przyszłego pracownika samorządowego (patrz: wzór 5). Wówczas ilość gromadzonej dokumentacji kadrowej będzie mniejsza.

WZÓR 5. Oświadczenie o niekaralności

@RY1@i40/2011/020/i40.2011.020.021.0009.007.jpg@RY2@

Małżonkowie oraz osoby pozostające ze sobą w stosunku pokrewieństwa do drugiego stopnia włącznie lub powinowactwa pierwszego stopnia oraz w stosunku przysposobienia, opieki lub kurateli nie mogą być zatrudnieni w jednostkach samorządowych, jeżeli powstałby między tymi osobami stosunek bezpośredniej podległości służbowej (art. 26 ustawy o pracownikach samorządowych). Dlatego osoba przy zatrudnianiu na stanowiska samorządowe powinna złożyć oświadczenie o niepozostawaniu w stosunkach pokrewieństwa ze swoimi przełożonymi (patrz: wzór 6).

WZÓR 6. Oświadczenie o niepozostawaniu w stosunkach pokrewieństwa, powinowactwa, przysposobienia, opieki lub kurateli z bezpośrednimi przełożonymi

@RY1@i40/2011/020/i40.2011.020.021.0009.008.jpg@RY2@

1 Zakaz tworzenia stosunku podległości służbowej z osobami pozostającymi w stosunku pokrewieństwa nie będzie dotyczył dyrektora szkoły i jego podwładnych. Dyrektor szkoły nie podlega bowiem przepisom ustawy o pracownikach samorządowych. Zakaz ten znajdowałby zastosowanie tylko w ramach tej samej grupy zawodowej, czyli wśród pracowników niepedagogicznych szkoły publicznej.

Pracownik samorządowy zatrudniony na stanowisku urzędniczym, w tym kierowniczym stanowisku urzędniczym (np. główny księgowy), jest obowiązany złożyć oświadczenie o prowadzeniu działalności gospodarczej (patrz: wzór 7).

Czytaj także: Awans pracownika samorządowego>>

WZÓR 7. Oświadczenie w sprawie prowadzenia działalności gospodarczej

@RY1@i40/2011/020/i40.2011.020.021.0009.009.jpg@RY2@

1 Brak pouczenia pracownika samorządowego zobowiązanego do złożenia oświadczenia o prowadzeniu działalności gospodarczej o odpowiedzialności karnej za podanie w nim nieprawdy lub zatajenie prawdy skutkuje bezkarnością osób składających fałszywe oświadczenia.

PODSTAWA PRAWNA

• Ustawa z 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (Dz.U. Nr 223, poz. 1458; ost.zm. Dz.U. z 2011 r. Nr 134, poz. 777)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Rachunkowość Budżetowa

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Matura 2024. Zdajesz maturę z geografii? Zrób powtórkę z naszymi testami wiedzy

Matura 2024. W jakim terminie maturzyści będą pisać egzamin z geografii? Jakie są wymagania egzaminacyjne? 

Wystarczy 3 godziny dziennie i dolegliwości masz jak w banku. Może to dotyczyć nawet co drugiego Polaka

Najnowsze badania potwierdzają starą prawdę, że granie na komputerze nie służy zdrowiu. Dlaczego jednak profesjonalni gracze, którzy poświęcają na grę bardzo dużo czasu, nie cierpią bardziej niż amatorzy?

RPO: Nauczyciele mianowani są gorzej traktowani co do ochrony przedemerytalnej. MEN rozważy zmianę przepisów

Rzecznik Praw Obywatelskich wystąpił do ministra edukacji o rozważenie zmiany przepisów Karty Nauczyciela. Chodzi o zrównanie uprawnień nauczycieli mianowanych z uprawnieniami nauczycieli zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, związanych z ochroną przedemerytalną i prawem do wynagrodzenia za cały okres pozostawania bez pracy w przypadku przywrócenia nauczyciela do pracy przez sąd pracy i podjęcia przez niego zatrudnienia. Barbara Nowacka, minister edukacji zapowiedziała powołanie Zespołu, który będzie analizował zgłaszane postulaty odnośnie sytuacji prawnej nauczycieli – także w zakresie ochrony przedemerytalnej i prawa do wynagrodzenia za cały okres pozostawania bez pracy w przypadku przywrócenia do pracy przez sąd pracy.

Ceny biletów komunikacji miejskiej nie wzrosną i nie zmniejszy się liczba miejsc w przedszkolach. Trzeba też zerwać łatkę miasta maczet.

Trzeba szukać oszczędności, ale ceny biletów komunikacji miejskiej nie wzrosną. Nie zmniejszy się też liczba miejsc w przedszkolach. Łukasz Gibała twierdzi też, że ma pomysł na Kraków bez partyjniactwa i opowiedział o tym w programie Gość INFOR.PL

REKLAMA

60 złotych brutto za godzinę dodatkowych zajęć dla nauczycieli. Będzie można wykorzystać 100 dodatkowych godzin

W programie „Aktywna Szkoła” właśnie wprowadzono istotne zmiany. Osoby prowadzące zajęcia dostaną wyższe wynagrodzenie. Poszerzy się też katalog osób prowadzących zajęcia.

Prezes NFOŚiGW dla "DGP": perspektywa ewentualnego wycofania dotacji dla pieców gazowych wywołuje niezadowolenie i niepewność

Decyzja o dalszym dofinansowaniu pieców gazowych w ramach programu Czyste Powietrze będzie musiała zostać podjęta w tym roku – powiedziała "Dziennikowi Gazecie Prawnej" prezes NFOŚiGW Dorota Zawadzka-Stępniak.

Ile depresja Polaków kosztuje gospodarkę?

66,6% - aż tle dorosłych Polaków odczuwa przynajmniej jeden z syndromów kojarzonych z depresją. Najczęściej to uczucie zmęczenia i obniżenie nastroju. To poprawa względem ubiegłego roku, ale wciąż bardzo duża liczba. Tak wynika z danych najnowszego raportu. Autorzy badania szacują, że gospodarka traci na tym około 3 mld zł rocznie. 

Dostajesz podejrzane SMS-y? Twój operator sieci komórkowej je zablokuje

Przedsiębiorcy telekomunikacyjni podłączyli się do systemu służącego do wymiany informacji o fałszywych wiadomościach – telegraf.cert.pl. System służy do przekazywania wzorca fałszywej wiadomości SMS.

REKLAMA

Egzamin ósmoklasisty - język polski. Zrób powtórkę z naszymi testami wiedzy

Egzamin ósmoklasisty już coraz bliżej. Uczniowie kończący szkołę podstawową przystąpią do sprawdzianów wiedzy w dniach 14-16 maja 2024. Przygotowaliśmy małą powtórkę z języka polskiego. 

Masz 18 lat i kochasz podróżować? Sprawdź, jak wygrać podróż po Europie

Do końca kwietnia można się zgłaszać do konkursu DiscoverEU i wygrać podróż po Europie. Jakie warunki trzeba spełnić? Jak się zgłosić?  

REKLAMA