REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dokumentacja oraz wymagania przy zatrudnianiu pracownika samorządowego

Magdalena Kasprzak
Radca prawny, doktor nauk prawnych. Pracowała w Departamencie Prawnym Głównego Inspektoratu Pracy, autorka licznych publikacji w wiodących polskich wydawnictwach prawniczych. Doradca prawny w kancelariach prawnych, wykładowca akademicki, prezes zarządu ANTERIS Fundacji Pomocy Prawnej

REKLAMA

Prawidłowa organizacja pracy jest jednym z podstawowych obowiązków pracodawcy. Poza właściwym stosowaniem przepisów kształtujących stosunek pracy, niezwykle istotne jest zgromadzenie odpowiednich dokumentów na etapie ubiegania się osoby o zatrudnienie. Dotyczy to również kandydatów na pracowników samorządowych, którzy muszą spełniać szczególne wymagania kwalifikacyjne.

Pozycja prawna pracowników samorządowych została określona przepisami ustawy z 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (dalej: ustawa o pracownikach samorządowych). Pracownikiem samorządowym może być osoba, która:

REKLAMA

● jest obywatelem polskim,

● ma pełną zdolność do czynności prawnych oraz korzysta z pełni praw publicznych,

● posiada kwalifikacje zawodowe wymagane do wykonywania pracy na określonym stanowisku.

– art. 6 ust. 1 ustawy o pracownikach samorządowych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Są to podstawowe wymagania, które spełnić musi każdy pracownik samorządowy, niezależnie od podstawy nawiązania z nim stosunku pracy. Kandydaci na stanowiska kierownicze muszą jednak sprostać dodatkowym wymaganiom.

Czytaj także: Stanowisko pracownika samorządowego a prowadzenie innej działalności>>

Obywatelstwo

Pracownikiem samorządowym może być osoba, która jest obywatelem polskim. Posiadanie obywatelstwa polskiego może być dokumentowane zarówno poprzez sprawdzenie faktu posiadania przez kandydata polskiego dowodu osobistego, jak również poprzez podpisanie przez niego oświadczenia w tej sprawie (patrz: wzór 1). Konieczność podpisania oświadczenia o posiadaniu obywatelstwa polskiego powinna wynikać jednak z przepisów wewnętrznych danej placówki, np. regulaminu.

WZÓR 1. Oświadczenie dotyczące posiadanego przez pracownika samorządowego obywatelstwa polskiego

@RY1@i40/2011/020/i40.2011.020.021.0009.001.jpg@RY2@

REKLAMA

Pracownikiem samorządowym może również zostać osoba nieposiadająca polskiego obywatelstwa. Dotyczy to obywateli Unii Europejskiej oraz obywateli innych państw, którym na podstawie umów międzynarodowych lub przepisów prawa wspólnotowego przysługuje prawo do podjęcia zatrudnienia na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Podstawowym warunkiem dla obcokrajowców planujących podjęcie pracy w jednostkach samorządowych jest posiadanie dokumentów potwierdzających znajomość języka polskiego (art. 11 ust. 3 ustawy o pracownikach samorządowych).

Fakt legitymowania się obywatelstwem innego państwa również może być dokumentowany na kilka sposobów. Dopuszczalne jest sprawdzenie dokumentu tożsamości kandydata cudzoziemca oraz wpisanie jego obywatelstwa do akt osobowych znajdujących się u pracodawcy. Innym sposobem jest wymóg podpisania oświadczenia przez kandydata (patrz: wzór 2). Wymóg taki powinien jednak wynikać z przepisów wewnętrznych obowiązujących u pracodawcy, np. regulaminu.

WZÓR 2. Oświadczenie dotyczące potwierdzenia obywatelstwa pracownika samorządowego

@RY1@i40/2011/020/i40.2011.020.021.0009.002.jpg@RY2@

@RY1@i40/2011/020/i40.2011.020.021.0009.003.jpg@RY2@

Czytaj także: Dodatek funkcyjny pracownika samorządowego>>

Zdolność do czynności prawnych

REKLAMA

Jednym z podstawowych warunków, jakie muszą zostać spełnione, aby kandydat mógł zostać zatrudniony jako pracownik samorządowy, jest posiadanie pełnej zdolności do czynności prawnych oraz korzystanie z pełni praw publicznych. Ograniczenie któregokolwiek z tych praw pozbawia możliwości zatrudnienia w jednostkach samorządowych.

Zdolność do czynności prawnych – to zdolność do dokonywania we własnym imieniu czynności prawnych, czyli do przyjmowania i składania oświadczeń woli mających na celu wywołanie powstania, zmiany lub ustania stosunku prawnego. Innymi słowy, jest to zdolność do samodzielnego kształtowania swojej sytuacji prawnej (nabywania praw i zaciągania zobowiązań).

Pracownik samorządowy poświadcza swoją zdolność do czynności prawnych, składając pracodawcy specjalne oświadczenie (patrz: wzór 3).

WZÓR 3. Oświadczenie o pełnej zdolności do czynności prawnych

@RY1@i40/2011/020/i40.2011.020.021.0009.004.jpg@RY2@


Dodatkowe wymagania

W celu określenia konkretnych wymagań od przyszłego pracownika istotne jest również stanowisko, na jakim ma on zostać zatrudniony. Inne wymagania stawiane są przed przyszłym pracownikiem zatrudnianym na stanowiskach obsługi, a inne przed tym, który objąć ma stanowisko urzędnicze czy urzędnicze kierownicze.

Praca na stanowisku urzędniczym i kierowniczym urzędniczym w przypadku jednostek samorządowych jest wykonywana na podstawie umowy o pracę.

Pracownik zatrudniony na stanowisku urzędniczym, poza podstawowymi wymaganiami dla pracowników samorządowych, musi dodatkowo:

● posiadać co najmniej wykształcenie średnie,

● nie być skazanym prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwo ścigane z oskarżenia publicznego lub umyślne przestępstwo skarbowe,

● cieszyć się nieposzlakowaną opinią.

Natomiast pracownik zatrudniony na kierowniczym stanowisku urzędniczym, poza wymaganiami podstawowymi dotyczącymi każdego samorządowca:

● nie może być skazany prawomocnym wyrokiem sądu za umyślne przestępstwo ścigane z oskarżenia publicznego lub umyślne przestępstwo skarbowe,

● musi cieszyć się nieposzlakowaną opinią,

● powinien posiadać co najmniej trzyletni staż pracy lub wykonywać przez co najmniej 3 lata działalność gospodarczą o charakterze zgodnym z wymaganiami na danym stanowisku,

● musi mieć wykształcenie wyższe pierwszego lub drugiego stopnia w rozumieniu przepisów o szkolnictwie wyższym

– art. 6 ust. 4 ustawy o pracownikach samorządowych.

Czytaj także: Kiedy można zwolnić pracownika samorządowego mianowanego>>

Dlatego osoba ubiegająca się o samorządowe stanowisko kierownicze ma obowiązek złożyć odpowiednie dokumenty potwierdzające spełnienie wymienionych wymogów.

Przykładowe oświadczenie o tym, czy dana osoba była lub nie skazana prawomocnym wyrokiem sądu za umyślne przestępstwo ścigane z oskarżenia publicznego lub umyślne przestępstwo skarbowe, przedstawia wzór 4.

WZÓR 4. Oświadczenie o niekaralności

@RY1@i40/2011/020/i40.2011.020.021.0009.005.jpg@RY2@

@RY1@i40/2011/020/i40.2011.020.021.0009.006.jpg@RY2@

Dopuszczalne jest również zawieranie kilku informacji w jednym oświadczeniu przyszłego pracownika samorządowego (patrz: wzór 5). Wówczas ilość gromadzonej dokumentacji kadrowej będzie mniejsza.

WZÓR 5. Oświadczenie o niekaralności

@RY1@i40/2011/020/i40.2011.020.021.0009.007.jpg@RY2@

Małżonkowie oraz osoby pozostające ze sobą w stosunku pokrewieństwa do drugiego stopnia włącznie lub powinowactwa pierwszego stopnia oraz w stosunku przysposobienia, opieki lub kurateli nie mogą być zatrudnieni w jednostkach samorządowych, jeżeli powstałby między tymi osobami stosunek bezpośredniej podległości służbowej (art. 26 ustawy o pracownikach samorządowych). Dlatego osoba przy zatrudnianiu na stanowiska samorządowe powinna złożyć oświadczenie o niepozostawaniu w stosunkach pokrewieństwa ze swoimi przełożonymi (patrz: wzór 6).

WZÓR 6. Oświadczenie o niepozostawaniu w stosunkach pokrewieństwa, powinowactwa, przysposobienia, opieki lub kurateli z bezpośrednimi przełożonymi

@RY1@i40/2011/020/i40.2011.020.021.0009.008.jpg@RY2@

1 Zakaz tworzenia stosunku podległości służbowej z osobami pozostającymi w stosunku pokrewieństwa nie będzie dotyczył dyrektora szkoły i jego podwładnych. Dyrektor szkoły nie podlega bowiem przepisom ustawy o pracownikach samorządowych. Zakaz ten znajdowałby zastosowanie tylko w ramach tej samej grupy zawodowej, czyli wśród pracowników niepedagogicznych szkoły publicznej.

Pracownik samorządowy zatrudniony na stanowisku urzędniczym, w tym kierowniczym stanowisku urzędniczym (np. główny księgowy), jest obowiązany złożyć oświadczenie o prowadzeniu działalności gospodarczej (patrz: wzór 7).

Czytaj także: Awans pracownika samorządowego>>

WZÓR 7. Oświadczenie w sprawie prowadzenia działalności gospodarczej

@RY1@i40/2011/020/i40.2011.020.021.0009.009.jpg@RY2@

1 Brak pouczenia pracownika samorządowego zobowiązanego do złożenia oświadczenia o prowadzeniu działalności gospodarczej o odpowiedzialności karnej za podanie w nim nieprawdy lub zatajenie prawdy skutkuje bezkarnością osób składających fałszywe oświadczenia.

PODSTAWA PRAWNA

• Ustawa z 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (Dz.U. Nr 223, poz. 1458; ost.zm. Dz.U. z 2011 r. Nr 134, poz. 777)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Rachunkowość Budżetowa
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Sektor publiczny
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    10 000 zł dofinansowania. Wnioski tylko do 30 września [Koła gospodyń wiejskich]

    Do końca września koła gospodyń wiejskich mogą się ubiegać o przyznanie środków finansowych na działalność statutową. Dofinansowanie wynosi w zależności od wielkości koła od 8-10 tys. zł - informuje Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

    Pendolino od 49 zł. Zwykły pociąg od 19 zł. Warszawa-Kraków. Warszawa Gdańsk. Do tego zniżki ustawowe. Tanio na PKP [1 października 2023 r.]

    Milion biletów w superpromocyjnych cenach. Ceny będą się zaczynały od 19 zł, np. na trasie Warszawa-Kraków czy Gdańsk-Warszawa, a w przypadku pociągów klasy Pendolino od 49 zł. Osoby uprawnione do ulg ustawowych, np. uczniowie, studenci czy renciści będą mogli skorzystać ze swoich zniżek przy zakupie naszych promocyjnych biletów. Dzięki czemu ostateczna cena przejazdu będzie jeszcze niższa.

    Sanah na Narodowym w Warszawie 22 września - Saska Kępa wyłączona z ruchu, zmiany w komunikacji miejskiej

    W piątek, 22 września o godz. 20, na stadionie Narodowym wystąpi Sanah. Ratusz zachęca do korzystania z komunikacji miejskiej, szczególnie, że dla wszystkich będzie darmowa z okazji Dnia bez Samochodu. Od godziny 17 wyłączona z ruchu zostanie Saska Kępa.

    Rewolucja w VAT: MF do KSeF doda aplikację, która przygotuje automatycznie deklarację VAT. Czy biura rachunkowe stracą klientów?

    Wiceminister finansów: deklaracja podatkowa przedsiębiorców będzie wypełniana przed skarbówkę. Czy wprowadzone rozwiązanie uderzy w biura rachunkowe zmniejszając liczbę ich klientów?

    REKLAMA

    Pierwsza polska elektrownia jądrowa na obszarze gmin: Choczewo lub Gniewino i Krokowa [GDOŚ wydał decyzję środowiskową]

    GDOŚ wydał decyzję środowiskową dla elektrowni atomowej.

    Telus: cieszę się, że Ukraina zaczęła z nami rozmawiać ws. produktów rolnych

    Robert Telus minister rolnictwa odbył rozmowę telefoniczną z ministrem rolnictwa Ukrainy Mykołą Solskim. Powiedział: Cieszę się, że Ukraina zaczęła z nami nareszcie rozmawiać ws. produktów rolnych, a nie z Niemcami czy Unią Europejską ponad naszymi głowami. 

    Sztuczna inteligencja (AI) - pomaga czy zagraża edukacji? Czy AI zabija kreatywność studentów?

    Rozwój sztucznej inteligencji (AI) stanowi przełom mający wpływ na wiele aspektów naszego życia. Jednym z obszarów, który szczególnie odczuwa wpływ nowoczesnej technologii, jest edukacja. Czy AI wspomaga i ulepsza proces edukacyjny, czy też może stanowić zagrożenie dla tradycyjnych metod nauczania? Rola sztucznej inteligencji budzi wiele pytań i dyskusji na temat jej wpływu na metody dydaktyczne, rolę wykładowców a na końcu kreatywność studentów.

    Zasiłek rodzinny od 1 listopada 2023 r. Trochę wstyd, że kwoty 95 zł, 124 zł, 135 zł, 674 zł i 764 zł nie zostały zwaloryzowane na 2024 r.

    1 listopada 2023 r. rozpocznie się nowy okres rozliczania zasiłku rodzinnego. Potrwa do 31 października 2024 r. 

    REKLAMA

    Dwie ścieżki czasowej zmiany miejsca głosowania. Dopisanie do spisu wyborców a zaświadczenie o prawie do głosowania. Czym się różnią? [Wybory 2023]

    Głosujesz poza swoim miejscem zameldowania poprzez dopisanie się do spisu wyborców w interesującej Cię gminie albo pobierając zaświadczenie o prawie do głosowania.

    Jakie owoce i warzywa kojarzą się z latem? Pierwsze miejsce może być tylko jedno

    Jakie owoce i warzywa najczęściej kojarzą się z latem? Wśród respondentów królują truskawki. A co jeszcze jest nieodłącznym symbolem lata? Sprawdzamy u progu jesieni. 

    REKLAMA