reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Organizacja > Prawo administracyjne > Skarga na przewlekłość postępowania

Skarga na przewlekłość postępowania

Skarga na przewlekłość postępowania jest instytucją regulowaną w ustawie z 17 czerwca 2004 roku o skardze na naruszenie prawa strony do rozpoznania sprawy w postępowaniu przygotowawczym prowadzonym lub nadzorowanym przez prokuratora lub w postępowaniu sądowym bez nieuzasadnionej zwłoki.

Skarga na przewlekłość postępowania przysługuje stronie postępowania sądowego lub przygotowawczego, której prawo do rozpoznania sprawy bez nieuzasadnionej zwłoki zostało naruszone, na skutek działania lub bezczynności sądu lub prokuratora prowadzącego lub nadzorującego postępowanie przygotowawcze. Przepisy ustawy można również stosować w przypadku, gdy prawo strony do rozstrzygnięcia jej sprawy bez nieuzasadnionej zwłoki, zostało naruszone w postępowaniu egzekucyjnym, na skutek działania lub zaniechania sądu lub komornika sadowego.

Przewlekłość postępowania

Za przewlekłe postępowanie, ustawa uznaje sprawę, w której postępowanie trwa dłużej, niż jest to konieczne dla wyjaśnienia okoliczności faktycznych i prawnych, które są istotne dla rozstrzygnięcia sprawy albo dłużej niż to konieczne do załatwienia sprawy egzekucyjnej lub innej dotyczącej wykonania orzeczenia sądowego.

Zobacz także: Pełnomocnictwo w postępowaniu administracyjnym

Oceniając, czy w danej sprawie doszło do przewlekłości postępowania, sąd właściwy do rozpatrzenia skargi ma na uwadze przede wszystkim terminowość i prawidłowość podjętych czynności w celu wydania w sprawie rozstrzygnięcia co do istoty sprawy przez sąd w postępowaniu sądowym, prokuratora prowadzącego lub nadzorującego postępowanie przygotowawcze w celu zakończenia postępowania przygotowawczego lub czynności podjętych przez sąd lub komornika sądowego w celu przeprowadzenia i zakończenia sprawy egzekucyjnej albo innej sprawy dotyczącej wykonania orzeczenia sądowego. Dokonując tej oceny, sąd bierze pod uwagę charakter sprawy, stopień faktycznej i prawnej zawiłości sprawy, znaczenie rozstrzygniętych w niej zagadnień dla strony, która wniosła skargę oraz zachowanie stron, w szczególności zachowanie strony, która wniosła skargę.

Sąd właściwy

Skargę na przewlekłość postępowania wnosi się w toku postępowania w sprawię, której skarga dotyczy do sądu, przed którym toczy się postępowanie. W przypadku skarżenia przewlekłości postępowania egzekucyjnego, skargę należy złożyć do sądu okręgowego, w okręgu którego prowadzona jest egzekucja, zaś w przypadku skargi na przewlekłość postępowania przygotowawczego – do sądu przełożonego nad sądem, który byłby właściwy rzeczowo do rozpoznania sprawy. Sprawą po wniesieniu skargi na przewlekłość postępowania zajmuje się zaś sąd przełożony nad sądem, przed którym toczy się postępowanie. Jeśli skarga dotyczy przewlekłości postępowania przed sądem rejonowym i sądem okręgowym, właściwy do jej rozpoznania jest sąd apelacyjny. Jeśli skarga dotyczy przewlekłości postępowania przed sądem rejonowym i sadem apelacyjnym, właściwy jest sąd apelacyjny. Jeśli zaś skarga dotyczy przewlekłości postępowania przed sądem apelacyjnym lub Sądem Najwyższym, właściwy jest Sąd Najwyższy. W przypadku, gdy skarga na przewlekłość postępowania dotyczy postępowania egzekucyjnego lub innego postępowania dotyczącego wykonania orzeczenia, właściwy jest sąd okręgowy, w którego okręgu prowadzona jest egzekucja lub wykonywane są inne czynności. Gdy skarga na przewlekłość dotyczy postępowania przygotowawczego, właściwy jest sąd przełożony nad sądem, który byłby właściwy rzeczowo do rozpoznania sprawy.

Zapytaj na: Forum

Rozstrzygnięcie sądu

Sąd ma obowiązek wydać orzeczenie w terminie dwóch miesięcy od dnia złożenia skargi. Jeśli sąd uwzględni skargę, skarżącemu na jego żądanie przysługuje zasądzenie kwoty pieniężnej w wysokości od 2 do 20 tysięcy złotych.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2021

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Jacek Żurowski

Dyrektor Regionalny Zebra Technologies w Europie Środkowej

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama