REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Skarga na przewlekłość postępowania

Agnieszka Fryc
Skarga na przewlekłość postępowania
Skarga na przewlekłość postępowania
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Skarga na przewlekłość postępowania jest instytucją regulowaną w ustawie z 17 czerwca 2004 roku o skardze na naruszenie prawa strony do rozpoznania sprawy w postępowaniu przygotowawczym prowadzonym lub nadzorowanym przez prokuratora lub w postępowaniu sądowym bez nieuzasadnionej zwłoki.

Skarga na przewlekłość postępowania przysługuje stronie postępowania sądowego lub przygotowawczego, której prawo do rozpoznania sprawy bez nieuzasadnionej zwłoki zostało naruszone, na skutek działania lub bezczynności sądu lub prokuratora prowadzącego lub nadzorującego postępowanie przygotowawcze. Przepisy ustawy można również stosować w przypadku, gdy prawo strony do rozstrzygnięcia jej sprawy bez nieuzasadnionej zwłoki, zostało naruszone w postępowaniu egzekucyjnym, na skutek działania lub zaniechania sądu lub komornika sadowego.

REKLAMA

Przewlekłość postępowania

Za przewlekłe postępowanie, ustawa uznaje sprawę, w której postępowanie trwa dłużej, niż jest to konieczne dla wyjaśnienia okoliczności faktycznych i prawnych, które są istotne dla rozstrzygnięcia sprawy albo dłużej niż to konieczne do załatwienia sprawy egzekucyjnej lub innej dotyczącej wykonania orzeczenia sądowego.

Zobacz także: Pełnomocnictwo w postępowaniu administracyjnym

Oceniając, czy w danej sprawie doszło do przewlekłości postępowania, sąd właściwy do rozpatrzenia skargi ma na uwadze przede wszystkim terminowość i prawidłowość podjętych czynności w celu wydania w sprawie rozstrzygnięcia co do istoty sprawy przez sąd w postępowaniu sądowym, prokuratora prowadzącego lub nadzorującego postępowanie przygotowawcze w celu zakończenia postępowania przygotowawczego lub czynności podjętych przez sąd lub komornika sądowego w celu przeprowadzenia i zakończenia sprawy egzekucyjnej albo innej sprawy dotyczącej wykonania orzeczenia sądowego. Dokonując tej oceny, sąd bierze pod uwagę charakter sprawy, stopień faktycznej i prawnej zawiłości sprawy, znaczenie rozstrzygniętych w niej zagadnień dla strony, która wniosła skargę oraz zachowanie stron, w szczególności zachowanie strony, która wniosła skargę.

Sąd właściwy

Skargę na przewlekłość postępowania wnosi się w toku postępowania w sprawię, której skarga dotyczy do sądu, przed którym toczy się postępowanie. W przypadku skarżenia przewlekłości postępowania egzekucyjnego, skargę należy złożyć do sądu okręgowego, w okręgu którego prowadzona jest egzekucja, zaś w przypadku skargi na przewlekłość postępowania przygotowawczego – do sądu przełożonego nad sądem, który byłby właściwy rzeczowo do rozpoznania sprawy. Sprawą po wniesieniu skargi na przewlekłość postępowania zajmuje się zaś sąd przełożony nad sądem, przed którym toczy się postępowanie. Jeśli skarga dotyczy przewlekłości postępowania przed sądem rejonowym i sądem okręgowym, właściwy do jej rozpoznania jest sąd apelacyjny. Jeśli skarga dotyczy przewlekłości postępowania przed sądem rejonowym i sadem apelacyjnym, właściwy jest sąd apelacyjny. Jeśli zaś skarga dotyczy przewlekłości postępowania przed sądem apelacyjnym lub Sądem Najwyższym, właściwy jest Sąd Najwyższy. W przypadku, gdy skarga na przewlekłość postępowania dotyczy postępowania egzekucyjnego lub innego postępowania dotyczącego wykonania orzeczenia, właściwy jest sąd okręgowy, w którego okręgu prowadzona jest egzekucja lub wykonywane są inne czynności. Gdy skarga na przewlekłość dotyczy postępowania przygotowawczego, właściwy jest sąd przełożony nad sądem, który byłby właściwy rzeczowo do rozpoznania sprawy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zapytaj na: Forum

Rozstrzygnięcie sądu

Sąd ma obowiązek wydać orzeczenie w terminie dwóch miesięcy od dnia złożenia skargi. Jeśli sąd uwzględni skargę, skarżącemu na jego żądanie przysługuje zasądzenie kwoty pieniężnej w wysokości od 2 do 20 tysięcy złotych.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kongresmeni USA: Charków na krawędzi upadku, sytuacja jest rozpaczliwa

Charków jest na krawędzi upadku, historia nas osądzi, czy będziemy Chamberlainem, czy Churchillem - powiedział 16 kwietnia 2024 r. szef komisji spraw zagranicznych Izby Reprezentantów Michael McCaul. Wezwał do przyjęcia ustaw o pomocy Ukrainie i Izraelowi mimo gróźb rewolty skrajnego skrzydła partii.

ZNP interweniuje przeciwko zwolnieniom z pracy nauczycieli albo zmniejszeniu im liczby godzin

W roku szkolnym 2024/2025 w klasach pierwszych nie będzie przedmiotu HIT oraz edukacja obywatelska. Co z nauczycielami prowadzącymi te przedmioty. Niektórzy dla nich wrócili do pracy w szkole. Czy będą zwolnieni? Co ze zmniejszeniem liczby godzin nauczycieli, którzy nie zostaną zwolnieni?

Żmije pojawiły się w Tatrach. Co robić, gdy spotkamy je na szlaku?

Na tatrzańskich szlakach pojawiły się żmije zygzakowate. To efekt wyjątkowo ciepłego początku kwietnia. Jak się zachować, gdy natkniemy się na ten jadowity gatunek węża? 

Nowy wzór legitymacji nauczyciela [Rozporządzenie z 11 kwietnia 2024 r. Dziennik Ustaw poz. 565]

Od wtorku 16 kwietnia 2024 r. obowiązuje nowy wzór legitymacji nauczyciela. Jednak do 12 lipca 2024 r. nauczyciel może otrzymać legitymację na starym wzorze.

REKLAMA

Rząd: Nowy wzór karty parkingowej dla osób niepełnosprawnych. Karty tylko terminowe

Niestety nie będzie bezterminowych kart parkingowych dla osób niepełnosprawnych. Tak wynika z odpowiedzi na interpelację.

Nowa era komunikacji. RDK może ułatwić Ci życie

Rejestr Danych Kontaktowych, znany jako RDK, to baza danych zawierająca aktualne dane kontaktowe obywateli, do której mają dostęp urzędnicy administracji państwowej. Usługa ta, uruchomiona 22 grudnia 2019 roku, ma na celu usprawnienie komunikacji między urzędem a obywatelem.

Wybory 2024 - druga tura. Czy cisza wyborcza będzie obowiązywać w całym kraju?

Druga tura wyborów samorządowych 2024 odbędzie się w niedzielę 21 kwietnia. Cisza wyborcza rozpocznie się w nocy z piątku na sobotę i potrwa do godz. 21 w niedzielę. Czy będzie obowiązywać w całym kraju? 

Dobrowolne ubezpieczenie w NFZ [WNIOSEK]

Kto może się dobrowolnie ubezpieczyć w NFZ? Jak to zrobić? Kiedy trzeba uiścić opłatę dodatkową? 

REKLAMA

Oszuści podszywają się pod NFZ. Na te strony uważaj

Oszuści próbują nowych sposobów, tym razem "na NFZ". W internecie pojawiły się fałszywe strony, które łudząco przypominają oficjalny serwis internetowy Narodowego Funduszu Zdrowia. Na czym polega oszustwo?

Stop Smog. MKiŚ zapowiada zmiany w programie

Resort klimatu chce uatrakcyjnić program "Stop Smog". Jakie zmiany proponuje? Które gminy mogą otrzymać środki na inwestycje?

REKLAMA