Jak opodatkowane są grunty związane z działalnością
REKLAMA
REKLAMA
Czy wzywać rolnika do przedłożenia nam umowy między nim a inwestorem? Jaką stawką traktować drogi dojazdowe - jak drogi (niższa stawka) czy jako grunty pod działalnością?
REKLAMA
Jeśli nasza gmina ma miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego wówczas nie otrzymujemy ze starostwa zawiadomienia o zmianie klasyfikacji gruntów, dlatego proszę o odp. ok kiedy obciążyć rolnika podatkiem od gruntów zajętych pod działalność.
Zobacz również: Orzeczenie w sprawie indywidualnej interpretacji podatkowej na niekorzyść podatnika
Ad. 1 - 2
REKLAMA
Mając na uwadze opisany stan faktyczny powiedzieć najpierw muszę, że pojęcie "gruntów związanych z działalnością" odnosi się do obiektywnie zaistniałej sytuacji faktycznej. Za takowe bowiem uznaje się grunty będące w posiadaniu przedsiębiorcy.
Przepisy ustawy uPOL same nie wyjaśniają w jaki sposób należy rozumieć pojęcie "posiadania". Z tego względu należy się tu posłużyć regulacjami zamieszczonymi w odpowiednich przepisach Kodeksu cywilnego. Stąd też mając na uwadze ich brzmienie powiedzieć trzeba, że posiadaczem gruntu jest ten podmiot, który faktycznie nim włada jako właściciel (posiadacz samoistny), użytkownik, zastawnik najemca, dzierżawca lub mający inne prawo, z którym łączy się określone władztwo nad cudzą rzeczą (posiadanie zależne).
Mając na uwadze zaprezentowany sposób rozumienia pojęcia "posiadanie" powiedzieć zatem muszę, że interesujący nas grunt należy uznać za będący w posiadaniu przedsiębiorcy od tego momentu, w którym na podstawie stosownej umowy został on przez rolnika faktycznie udostępniony przedsiębiorcy, aby tenże mógł na nim postawić (pobudować) wiatrak. Z tego też względu organ podatkowy dla celów opodatkowania może przyjąć datę, która w informacji podatkowej wskazuje rolnik jako okoliczność powodująca powstanie obowiązku podatkowego. Organ podatkowy na podstawie odpowiednich przepisów Ordynacji podatkowej uprawniony jest do przeprowadzenia postępowania podatkowego, w ramach którego może żądać dokumentów - np. umowy, które potwierdziłyby datę oddania gruntu w posiadanie zależne.
Ad. 3
W odniesieniu do pytania o stawkę podatku właściwą dla "drogi dojazdowej" zauważyć przede wszystkim muszę, że w oparciu o przepisy ustawy uPOL nie da się wyróżnić takiego przedmiotu opodatkowania. Opodatkowaniu bowiem podlegają grunty, budynki lub ich części budowle lub ich części związane z prowadzeniem działalności gospodarczej. Z tego też względu przyjmuję, że w pytaniu chodzi o budowlę, do której zalicza się droga w rozumieniu niżej wskazanej ustawy uPB.
REKLAMA
Zgodnie bowiem z przepisami uPB droga jako obiekt liniowy zalicza się do budowli. Stąd też jeżeli w naszym przypadku interesująca nas droga dojazdowa jest związana wyłącznie z dojazdem do stanowiska wiatraka, w związku z czym zajmuje ona część gruntu rolnego, który został oddany przez rolnika w posiadanie przedsiębiorcy, to należy tu uznać, że jest to budowla związana z prowadzeniem działalności gospodarczej. Z tego względu podstawą opodatkowania będzie tu wartość początkowa drogi jako budowli, do której zastosowanie ma 2 % stawka podatku. Stawki podatku dla poszczególnych rodzajów przedmiotów opodatkowania (budowli) mogą być jednak uchwałą rady gminy różnicowane i być może w naszym przypadku rada gminy dla poszczególnych rodzaj budowli również zróżnicowała stawki podatku.
W uzupełnieniu powyższego dla porządku muszę dodać, że jeżeli w pytaniu chodziło o stawkę podatku dla gruntu, na którym pobudowana została interesująca nas droga dojazdowa, to również i ten grunt należy uznać za związany z prowadzeniem działalności. Z tego względu powinno się do niego stosować stawkę dla gruntów związanych z działalnością. Jednakże i tu rada gminy w uchwale może różnicować stawki podatku dla poszczególnych przedmiotów opodatkowania, uwzględniając przy tym w szczególności lokalizację, rodzaj prowadzonej działalności, rodzaj zabudowy, przeznaczenie i sposób wykorzystywania gruntu, co mogło mieć miejsce w naszym przypadku.
Podstawa prawna:
Art. 1 pkt 1; art. 1a ust. 1 pkt 2 - 3; art. 2 ust. 1 pkt 1, pkt 3, ust. 3 pkt 4; art. 4 ust. 1 pkt 3; art. 5 ust. 1 pkt 1 lit. a, pkt 3, ust. 2, ust. 4 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych (Dz. U. z 2014 r. poz. 849 ze zm.) - dalej uPOL,
Art. 3 ustawy Prawo budowlane (Dz. U. z 2013 r., poz. 1409 ze zm.) - uPB,
Art. 1 ustawy o podatku rolnym (Dz. U. z 2013 r., poz.1381 ze zm.) - uPR,
Art. 140; art. 252 - 253; art. 284; art. 336; art. 659 § 1; art. 693 § 1; ustawy Kodeks cywilny (Dz. U. 2014 r. poz. 121 ze zm.) - Kodeks cywilny.
Marian Szałucki, doradca podatkowy, prowadzi kancelarię w Toruniu
Polecamy serwis: Podatki i opłaty
REKLAMA
REKLAMA