Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak opodatkowane są grunty związane z działalnością

Podatek od nieruchomości/ Fot. Fotolia
Podatek od nieruchomości/ Fot. Fotolia
fot. Fotolia
Mam pytania dot. opodatkowania gruntów pod wiatrakami. Rolnik składa do organu podatkowego informację, w której wykazuje, ile należy odpisać mu z roli i potraktować jako grunty związane z działalnością gospodarczą. Od kiedy należy mu to zmienić, od dnia kiedy podpisał on umowę z inwestorem, czy od dnia kiedy rozpoczęto tam jakiekolwiek działania (jak to wówczas wyegzekwować)?

Czy wzywać rolnika do przedłożenia nam umowy między nim a inwestorem? Jaką stawką traktować drogi dojazdowe - jak drogi (niższa stawka) czy jako grunty pod działalnością?

Jeśli nasza gmina ma miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego wówczas nie otrzymujemy ze starostwa zawiadomienia o zmianie klasyfikacji gruntów, dlatego proszę o odp. ok kiedy obciążyć rolnika podatkiem od gruntów zajętych pod działalność.

Zobacz również: Orzeczenie w sprawie indywidualnej interpretacji podatkowej na niekorzyść podatnika

Ad. 1 - 2

Mając na uwadze opisany stan faktyczny powiedzieć najpierw muszę, że pojęcie "gruntów związanych z działalnością" odnosi się do obiektywnie zaistniałej sytuacji faktycznej. Za takowe bowiem uznaje się grunty będące w posiadaniu przedsiębiorcy.

Przepisy ustawy uPOL same nie wyjaśniają w jaki sposób należy rozumieć pojęcie "posiadania". Z tego względu należy się tu posłużyć regulacjami zamieszczonymi w odpowiednich przepisach Kodeksu cywilnego. Stąd też mając na uwadze ich brzmienie powiedzieć trzeba, że posiadaczem gruntu jest ten podmiot, który faktycznie nim włada jako właściciel (posiadacz samoistny), użytkownik, zastawnik najemca, dzierżawca lub mający inne prawo, z którym łączy się określone władztwo nad cudzą rzeczą (posiadanie zależne).

Mając na uwadze zaprezentowany sposób rozumienia pojęcia "posiadanie" powiedzieć zatem muszę, że interesujący nas grunt należy uznać za będący w posiadaniu przedsiębiorcy od tego momentu, w którym na podstawie stosownej umowy został on przez rolnika faktycznie udostępniony przedsiębiorcy, aby tenże mógł na nim postawić (pobudować) wiatrak. Z tego też względu organ podatkowy dla celów opodatkowania może przyjąć datę, która w informacji podatkowej wskazuje rolnik jako okoliczność powodująca powstanie obowiązku podatkowego. Organ podatkowy na podstawie odpowiednich przepisów Ordynacji podatkowej uprawniony jest do przeprowadzenia postępowania podatkowego, w ramach którego może żądać dokumentów - np. umowy, które potwierdziłyby datę oddania gruntu w posiadanie zależne.

Ad. 3

W odniesieniu do pytania o stawkę podatku właściwą dla "drogi dojazdowej" zauważyć przede wszystkim muszę, że w oparciu o przepisy ustawy uPOL nie da się wyróżnić takiego przedmiotu opodatkowania. Opodatkowaniu bowiem podlegają grunty, budynki lub ich części budowle lub ich części związane z prowadzeniem działalności gospodarczej. Z tego też względu przyjmuję, że w pytaniu chodzi o budowlę, do której zalicza się droga w rozumieniu niżej wskazanej ustawy uPB.

Zgodnie bowiem z przepisami uPB droga jako obiekt liniowy zalicza się do budowli. Stąd też jeżeli w naszym przypadku interesująca nas droga dojazdowa jest związana wyłącznie z dojazdem do stanowiska wiatraka, w związku z czym zajmuje ona część gruntu rolnego, który został oddany przez rolnika w posiadanie przedsiębiorcy, to należy tu uznać, że jest to budowla związana z prowadzeniem działalności gospodarczej. Z tego względu podstawą opodatkowania będzie tu wartość początkowa drogi jako budowli, do której zastosowanie ma 2 % stawka podatku. Stawki podatku dla poszczególnych rodzajów przedmiotów opodatkowania (budowli) mogą być jednak uchwałą rady gminy różnicowane i być może w naszym przypadku rada gminy dla poszczególnych rodzaj budowli również zróżnicowała stawki podatku.

W uzupełnieniu powyższego dla porządku muszę dodać, że jeżeli w pytaniu chodziło o stawkę podatku dla gruntu, na którym pobudowana została interesująca nas droga dojazdowa, to również i ten grunt należy uznać za związany z prowadzeniem działalności. Z tego względu powinno się do niego stosować stawkę dla gruntów związanych z działalnością. Jednakże i tu rada gminy w uchwale może różnicować stawki podatku dla poszczególnych przedmiotów opodatkowania, uwzględniając przy tym w szczególności lokalizację, rodzaj prowadzonej działalności, rodzaj zabudowy, przeznaczenie i sposób wykorzystywania gruntu, co mogło mieć miejsce w naszym przypadku.

Podstawa prawna:

Art. 1 pkt 1; art. 1a ust. 1 pkt 2 - 3; art. 2 ust. 1 pkt 1, pkt 3, ust. 3 pkt 4; art. 4 ust. 1 pkt 3; art. 5 ust. 1 pkt 1 lit. a, pkt 3, ust. 2, ust. 4 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych (Dz. U. z 2014 r. poz. 849 ze zm.) - dalej uPOL,

Art. 3 ustawy Prawo budowlane (Dz. U. z 2013 r., poz. 1409 ze zm.) - uPB,

Art. 1 ustawy o podatku rolnym (Dz. U. z 2013 r., poz.1381 ze zm.) - uPR,

Art. 140; art. 252 - 253; art. 284; art. 336; art. 659 § 1; art. 693 § 1; ustawy Kodeks cywilny (Dz. U. 2014 r. poz. 121 ze zm.) - Kodeks cywilny.

Marian Szałucki, doradca podatkowy, prowadzi kancelarię w Toruniu

Polecamy serwis: Podatki i opłaty

Przygotuj się do stosowania nowych przepisów!
Przygotuj się do stosowania nowych przepisów!

Poradnik prezentuje praktyczne wskazówki, w jaki sposób dostosować się do zmian w podatkach i wynagrodzeniach wprowadzanych nowelizacją Polskiego Ładu.

Tyko teraz książka + ebook w PREZENCIE
Źródło: INFOR LEX Sektor Publiczny
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  W jednym domu mieszkają dwie rodziny. Kto ma prawo do dodatku węglowego?
  Pytanie: Mieszkam z mężem i dzieckiem na parterze domu. Piętro jest zamieszkałe przez teścia i teściową. Obie rodziny żyją osobno w zakresie rachunków, zakupów. W domu jest piec na węgiel zgłoszony do CEEB. Dom należy do teściów. Kto ma prawo do dodatku węglowego?
  Prezydent podpisał nowelizację Karty Nauczyciela. Co się zmienia od 1 września 2022 r.?
  Nowelizacja Karty Nauczyciela wprowadza: 1) dwa stopnie awansu zawodowego: nauczyciela minowanego oraz nauczyciela dyplomowanego oraz 2) zmiany w wysokości tzw. średniego wynagrodzenia nauczycieli.
  Jak zmiany klimatu wpływają na nasze zdrowie? Tegoroczne fale upałów to zaledwie początek
  20 sierpnia 1897 roku brytyjski lekarz, Sir Ronalda Rossa odkrył, że za przenoszenie malarii odpowiedzialne są samice komarów. Niestety, zmiany klimatu, jakie obecnie obserwujemy, sprzyjają rozwojowi chorób przenoszonych właśnie przez wektory (m.in. komary i kleszcze), a ich zasięg występowania rozszerza się coraz bardziej na kraje Europy Północnej, powodując pojawianie się jednostek chorobowych, które dotychczas były kojarzone z obszarami tropikalnymi.
  Wniosek o dodatek węglowy trzeba złożyć do 30 listopada 2022 r.
  Aby otrzymać dodatek węglowy w wysokości 3000 zł, trzeba złożyć wniosek do gminy do 30 listopada. Gmina ma 30 dni na jego wypłatę.
  Nauka umiejętności strzeleckich w szkołach dopiero od 2024 r. [klasa VIII i klasa I w LO i technikum]
  Zmieniona podstawa programowa edukacji dla bezpieczeństwa w zakresie umiejętności strzeleckich z wykorzystaniem broni kulowej, pneumatycznej, replik broni strzeleckiej (ASG), strzelnic wirtualnych albo laserowych będzie realizowana począwszy od roku szkolnego 2024/2025, a w przypadku dostępności na terenie danego powiatu odpowiedniego sprzętu - nawet od kolejnego roku szkolnego.
  Pracownik socjalny może otrzymać nagrodę ministra za nowatorskie rozwiązania stosowane przy integrowaniu osób starszych
  Pracownik socjalny stosujący nowatorskie rozwiązania przy integrowaniu osób starszych i osób niepełnosprawnych w środowisku, umożliwiające ich uczestnictwo w życiu publicznym, zawodowym, kulturalnym, artystycznym, może otrzymać nagrodę ministra.
  4432,15 zł brutto dla początkującego nauczyciela. Podwyżka o 738,69 zł brutto. Nauczyciel kontraktowy zyska 332,41 zł brutto
  Od 1 września 2022 r. średnie wynagrodzenie nauczyciela początkującego będzie wynosiło 4 432,15 zł. To jest wzrost wynagrodzenia o 20 proc., czyli o 738,69 zł - powiedział w czwartek w Warszawie minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.
  Nowe zasady rekrutacji do szkół i przedszkoli [projekt rozporządzenia]
  Ministerstwo Edukacji i Nauki przygotowało nowelizację przepisów dotyczącą zasad rekrutacji do szkół i przedszkoli. Zmiany uwzględniają m.in. wykreślenie z egzaminu ósmoklasisty czwartego przedmiotu obowiązkowego wybieranego spośród przedmiotów: biologia, chemia, fizyka, geografia lub historia.
  Wzór wniosku o dodatek węglowy [rozporządzenie]
  Ministerstwo Klimatu i Środowiska opublikowało projekt rozporządzenia z wzorem wniosku o wypłatę dodatku węglowego.
  Jakie są przedmioty w VII klasie w roku szkolnym 2022/2023?
  Jakie przedmioty dochodzą w klasie VII? W porównaniu do klasy VI uczniowie uczą się w klasie VII dodatkowo: drugiego języka obcego, chemii, fizyki, geografii, biologii, doradztwa zawodowego. Nie mają już zajęć z techniki.
  Jakie są przedmioty w klasie VI szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023?
  W klasie VI język polski, to 5 godzin tygodniowo. Matematyka - 4 godziny zajęć. Język angielski - 3 godziny.
  Wiceszef MEiN: Brakuje ponad 16 tys. nauczycieli
  Brakuje ponad 16 tys. nauczycieli, to blisko 4 tys. więcej niż w poprzednim roku.
  Rzecznik Finansowy: wzór wniosku o skorzystanie z wakacji kredytowych [Word]
  Rzecznik Finansowy opracował wniosek o o skorzystanie z wakacji kredytowych.
  Wzór wniosku o wypłatę dodatku węglowego [PDF]
  Znany jest wzór wniosku o wypłatę dodatku węglowego. Opublikowano go w projekcie rozporządzenia. Wzór załączamy w formacie PDF i Word (.docx).
  Zasady przeprowadzania egzaminu maturalnego w 2023 r. [rozporządzenie z 1 sierpnia 2022 r. w sprawie egzaminu maturalnego]
  ROZPORZĄDZENIE MINISTRA EDUKACJI I NAUKI1) z dnia 1 sierpnia 2022 r. w sprawie egzaminu maturalnego.
  Warunki i sposób przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty w 2023 r.
  ROZPORZĄDZENIE MINISTRA EDUKACJI I NAUKI z dnia 2 sierpnia 2022 r. w sprawie szczegółowych warunków i sposobu przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty - Dziennik Ustaw - rok 2022 poz. 1636
  Kwalifikacje na stanowisku pedagoga specjalnego
  Określenie kwalifikacji wymaganych od nauczycieli zatrudnianych na stanowisku pedagoga specjalnego w przedszkolach, szkołach i zespołach przedszkoli i szkół niebędących szkołami specjalnymi znalazło się w projekcie rozporządzenia. Zmieni ono rozporządzenie ministra edukacji i nauki w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli.
  Ile wyniosą podwyżki opłat za wodę i ścieki w 2023 r.?
  Wody Polskie od 1 września rozpoczną ponowny proces taryfikacji, czyli ustalania cen za wodę i ścieki - poinformowały w we wspólnym komunikacie Wody Polskie oraz Izba Gospodarcza "Wodociągi Polskie".
  Przedmioty dodatkowe na egzaminie maturalnym w 2023 r.
  Przedmioty dodatkowe na egzaminie maturalnym w 2023 r. - ROZPORZĄDZENIE MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ w sprawie szczegółowych warunków i sposobu przeprowadzania egzaminu maturalnego.
  Deklaracja przystąpienia do matury 2023 r.
  Deklaracja przystąpienia do matury 2023 r. - ROZPORZĄDZENIE MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ w sprawie szczegółowych warunków i sposobu przeprowadzania egzaminu maturalnego.
  Czy piec kaflowy i koza na węgiel dają prawo do dodatku węglowego?
  Czy piec kaflowy i koza na węgiel dają prawo do dodatku węglowego?
  Kontrola prawa do dopłaty do pelletu i węgla [urzędnicy w gminach, straż miejska i kominiarze]
  W Rzeszowie do połowy zeszłego tygodnia korekty deklaracji zgłosiło 30 osób, a w Częstochowie w okresie od 20 lipca do 2 sierpnia było ich 26 (co stanowiło niemal jedną piątą wszystkich złożonych deklaracji w tym czasie). Ale już np. w Katowicach w zeszłym tygodniu urzędnicy szacowali, że zmiany wcześniejszych deklaracji mogło dokonać ponad 200 właścicieli i zarządców nieruchomości.
  Warunki i sposób przeprowadzania egzaminu maturalnego w 2023 r. [jednolite rozporządzenie]
  ROZPORZĄDZENIE MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ1) z dnia 21 grudnia 2016 r. w sprawie szczegółowych warunków i sposobu przeprowadzania egzaminu maturalnego (Dz.U. z 2017 r. z późn. zm.)
  Czy dodatek węglowy jest opodatkowany?
  Pytanie: Czy po otrzymaniu dodatku węglowego, mam zapłacić podatek dochodowy PIT od 3000 zł?
  Czy jest dopuszczalna egzekucja obowiązku szkolnego w wakacje
  Do organu prowadzącego szkołę podstawową wpłynął wniosek dyrektora tej szkoły o wszczęcie egzekucji administracyjnej wobec rodziców uchylających się od obowiązku zapewnienia regularnego uczęszczania dziecka na zajęcia szkolne. Wniosek wpłynął 14 czerwca 2022 r. Rolą organu egzekucyjnego jest doprowadzenie do wykonania obowiązku podlegającego egzekucji, czyli wymuszenie na rodzicach (prawnych opiekunach) pożądanych zachowań dziecka i (lub) samych rodziców, drogą zastosowania grzywny w celu przymuszenia. Czy zasadne jest by wójt gminy jako organ egzekucyjny wszczynał procedurę w sprawie egzekucji obowiązku szkolnego po zakończeniu roku szkolnego?