reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Porady ekspertów INFORLEX.pl > Jak opodatkowane są grunty związane z działalnością

Jak opodatkowane są grunty związane z działalnością

Mam pytania dot. opodatkowania gruntów pod wiatrakami. Rolnik składa do organu podatkowego informację, w której wykazuje, ile należy odpisać mu z roli i potraktować jako grunty związane z działalnością gospodarczą. Od kiedy należy mu to zmienić, od dnia kiedy podpisał on umowę z inwestorem, czy od dnia kiedy rozpoczęto tam jakiekolwiek działania (jak to wówczas wyegzekwować)?

Czy wzywać rolnika do przedłożenia nam umowy między nim a inwestorem? Jaką stawką traktować drogi dojazdowe - jak drogi (niższa stawka) czy jako grunty pod działalnością?

Jeśli nasza gmina ma miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego wówczas nie otrzymujemy ze starostwa zawiadomienia o zmianie klasyfikacji gruntów, dlatego proszę o odp. ok kiedy obciążyć rolnika podatkiem od gruntów zajętych pod działalność.

Zobacz również: Orzeczenie w sprawie indywidualnej interpretacji podatkowej na niekorzyść podatnika

Ad. 1 - 2

Mając na uwadze opisany stan faktyczny powiedzieć najpierw muszę, że pojęcie "gruntów związanych z działalnością" odnosi się do obiektywnie zaistniałej sytuacji faktycznej. Za takowe bowiem uznaje się grunty będące w posiadaniu przedsiębiorcy.

Przepisy ustawy uPOL same nie wyjaśniają w jaki sposób należy rozumieć pojęcie "posiadania". Z tego względu należy się tu posłużyć regulacjami zamieszczonymi w odpowiednich przepisach Kodeksu cywilnego. Stąd też mając na uwadze ich brzmienie powiedzieć trzeba, że posiadaczem gruntu jest ten podmiot, który faktycznie nim włada jako właściciel (posiadacz samoistny), użytkownik, zastawnik najemca, dzierżawca lub mający inne prawo, z którym łączy się określone władztwo nad cudzą rzeczą (posiadanie zależne).

Mając na uwadze zaprezentowany sposób rozumienia pojęcia "posiadanie" powiedzieć zatem muszę, że interesujący nas grunt należy uznać za będący w posiadaniu przedsiębiorcy od tego momentu, w którym na podstawie stosownej umowy został on przez rolnika faktycznie udostępniony przedsiębiorcy, aby tenże mógł na nim postawić (pobudować) wiatrak. Z tego też względu organ podatkowy dla celów opodatkowania może przyjąć datę, która w informacji podatkowej wskazuje rolnik jako okoliczność powodująca powstanie obowiązku podatkowego. Organ podatkowy na podstawie odpowiednich przepisów Ordynacji podatkowej uprawniony jest do przeprowadzenia postępowania podatkowego, w ramach którego może żądać dokumentów - np. umowy, które potwierdziłyby datę oddania gruntu w posiadanie zależne.

Ad. 3

W odniesieniu do pytania o stawkę podatku właściwą dla "drogi dojazdowej" zauważyć przede wszystkim muszę, że w oparciu o przepisy ustawy uPOL nie da się wyróżnić takiego przedmiotu opodatkowania. Opodatkowaniu bowiem podlegają grunty, budynki lub ich części budowle lub ich części związane z prowadzeniem działalności gospodarczej. Z tego też względu przyjmuję, że w pytaniu chodzi o budowlę, do której zalicza się droga w rozumieniu niżej wskazanej ustawy uPB.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Artykuł sponsorowany

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2020

reklama

Eksperci portalu infor.pl

KG Legal

Kancelaria prawna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama