REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dodatek węglowy: Jakie dokumenty wysyłają gminy do wnioskodawców?

Tomasz Król
prawnik - prawo pracy, cywilne, gospodarcze, administracyjne, podatki, ubezpieczenia społeczne, sektor publiczny
Dodatek węglowy: Jakie dokumenty wysyłają gminy do wnioskodawców?
Dodatek węglowy: Jakie dokumenty wysyłają gminy do wnioskodawców?
Infor.pl

REKLAMA

REKLAMA

Gminy wciąż domagają się dokumentów potwierdzających możliwość podziału domu i nadania dwóch odrębnych adresów. Wnioskodawcy alternatywnie przedstawiają oświadczenia o niemożności wyodrębnienia adresu w terminie do 30 listopada 2022 r. Oświadczenie to zgodne jest z wyjaśnieniami Ministerstwa Klimatu i Środowiska.

Infor.pl w serii artykułów informował o problemach osób, które spełniają przesłanki ustawowe do otrzymania drugiego dodatku węglowego na jeden adres. Ale gminy domagają się szeregu dokumentów, których nie wymaga ustawa o dodatku węglowym.

REKLAMA

Zebraliśmy relacje Internautów o postępowaniu gmin:

Gminy naruszają przepisy o kilku dodatkach węglowych na jeden adres? Spory będą rozstrzygać sądy

Uzyskaliśmy opinię Biura RPO i Ministerstwa Klimatu i Środowiska:

Biuro RPO: W sprawach o kilka dodatków węglowych na jeden adres powinny być wydawane decyzje administracyjne

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ministerstwo Klimatu o nowym typie oświadczenia [Zmiany w poradniku o dodatku węglowym]

Przygotowaliśmy przykładowe wzory dokumentów przydatne w sporze z gminami:

Wzór: MKiŚ rozwiązało problem dwóch dodatków węglowych na jeden adres

Wzór: Odwołanie od decyzji odmownej w sprawie przyznania dodatku węglowego

Paradoks: Polacy żądają od gmin niekorzystnych decyzji o dodatku węglowym. Bez decyzji nie mogą się odwołać

I do redakcji Infor.pl wciąż napływają kolejne kopie pism z gmin z żądaniami dostarczenia dokumentów, których nie wymienia ustawa o dodatku węglowym.

Dodatek węglowy - wezwanie do dostarczenia dokumentów

dodatek węglowy

Infor.pl

Dodatek węglowy - zawiadomienie o możliwości zapoznania się z aktami sprawy

Infor.pl

Infor.pl

REKLAMA

Czego powinien szukać w aktach sprawy Internauta? Najważniejsza jest notatka służbowa z wywiadu środowiskowego. Ten wywiad jest według ustawy o dodatku węglowym podstawą przyznania drugiego dodatku na dany adres. Pracownicy gminy mają sprawdzić osobiście, czy dwie rodziny mieszkają odrębnie pomimo przebywania pod jednym adresem.

I w mojej ocenie ten wywiad środowiskowy ma zastąpić w postępowaniu inne dokumenty i zaświadczenia. Bo taką uproszczoną procedurę wprowadził parlament z uwagi na kryzys energetyczny w całej Europie. Dlatego osoby zainteresowane złożeniem odwołania do SKO od niekorzystnej decyzji, powinny zdobyć kopię notatki i odnieść się do niej w uzasadnieniu odwołania.

Z ww. dokumentu wynika, że gmina już podjęła decyzję o odmowie przyznania dodatku węglowego. A przyczyną tej decyzji jest nierozpoczęcie procedury wyodrębnienia adresu w terminie do 30 listopada 2022 r. Niczego takiego ustawa o dodatku węglowym nie wymaga od wnioskodawców. Mówi ona jedynie o tym, że jeżeli w terminie do 30 listopada 2022 r. nie jest możliwe wyodrębnienie adresu, to decyzja o przyznaniu dodatku węglowego wydawana jest na podstawie ustaleń wywiadu środowiskowego. Ustawa mówi jednoznacznie "Gmina ustala w drodze wywiadu środowiskowego zamieszkiwanie pod jednym adresem w odrębnych lokalach kilku gospodarstw domowych".

Dlatego decyzja negatywna - tak uargumentowana jak w dokumencie przesłanym przez Czytelnika - najprawdopodobniej narusza przepisy ustawy o dodatku węglowym. Musimy tu poczekać na pierwsze wyroki WSA. Ale na dziś, to wnioskodawcy, a nie gminy mają większe szanse na korzystne wyroki sędziów.

Oświadczenie o niemożności ustalenia odrębnego adresu miejsca zamieszkania

Internauta próbował zmienić niekorzystne nastawienie gminy do jego sprawy poprzez poniższe oświadczenie:

Infor.pl

Infor.pl

Jest to dokument, którego składanie rekomenduje Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Z tym zastrzeżeniem, że pismo nie wymaga zapisów o przyjęciu odpowiedzialności karnej.

Infor.pl o dwóch dodatkach węglowych na jeden adres

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ile wynosi liczba ludności Polski na koniec 2024 roku? [Dane GUS]

Główny Urząd Statystyczny podał wstępne szacunkowe dane dotyczące liczby ludności w Polsce na koniec 2024 r. Jest spadek.

Podwyżka o 40% (marchewka) a podniesienie wieku emerytalnego (kij). Wcześniej był postulat 3 miesięcy urlopu za 7 lat pracy w jednej firmie

Autorem propozycji podwyżki o 20% w 2025 r. i o 20% w 2026 r. jest Lider Związkowej Alternatywy Piotr Szumlewicz. Mowa jest o podwyżkach płac w sferze budżetowej w tym roku i co najmniej 20 proc. w przyszłym. Wcześniej związkowiec postulował wprowadzenie urlopu 3 miesięcy za 7 lat pracy. Propozycje oceniam jako nierealne do wprowadzenia.

Coraz więcej nastolatków sięga po e-papierosy

Coraz więcej nastolatków sięga po elektroniczne papierosy. Jest to co czwarta dziewczyna i co piąty chłopiec w wieku 13-15 lat. Tak wynika z badania "Global Youth Tobacco Survey" zaprezentowanego podczas rozpoczętej w środę w Sejmie konferencji poświęconej uzależnieniom.

Dwoje seniorów padło ofiarą oszustwa internetowego. Łącznie stracili ponad 400 tys. zł

Oszuści nie ustają w polowaniach. Dwoje seniorów – 74-latka z Lublina i 76-latek z powiatu zamojskiego – zostali oszukani w internecie. Zamiast zyskownych inwestycji, za radą „doradców” zainstalowali oprogramowanie, które pozwoliło przestępcom przejąć pieniądze z ich kont bankowych – podała policja.

REKLAMA

Pierwsze dziecko z rządowego programu in vitro już na świecie

Urodziło się pierwsze dziecko z rządowego programu in vitro. Ministra zdrowia Izabela Leszczyna poinformowała, że do programu zakwalifikowało się ponad 23 tys. par, efektem jest 9258 ciąż.

Nowy wymiar edukacji dla przyszłych liderów HR i biznesu. Symfonia i Akademia Leona Koźmińskiego łączą siły

Symfonia, czołowy dostawca oprogramowania dla MŚP oraz administracji publicznej i Akademia Leona Koźmińskiego, jedna z najlepszych uczelni w Polsce, ogłaszają partnerstwo. Firma zapewni studentom i wykładowcom wsparcie merytoryczne i dydaktyczne, wymianę wiedzy i inicjatywy ukierunkowane na rozwój. W programie studiów znajdzie się flagowy produkt HR-owy Symfonii.

Seniorzy chcą pracować na emeryturze?

Kontynuacja pracy na emeryturze to nie tylko chęć podreperowania domowego budżetu, ale i podtrzymanie aktywności i rozwój osobisty, a także szansa na spełnianie swoich pasji.

Chiński model AI (DeepSeek R1) tańszy od amerykańskich a co najmniej równie dobry. Duża przecena akcji firm technologicznych w USA

Notowania największych amerykańskich firm związanych z rozwojem sztucznej inteligencji oraz jej infrastrukturą zaliczyły ostry spadek w poniedziałek, w związku z zaprezentowaniem tańszego i wydajniejszego chińskiego modelu AI, DeepSeek R1.

REKLAMA

Dofinansowania m.in. dla OSP, kół gospodyń wiejskich oraz klubów sportowych. Ruszają prekonsultacje

Dofinansowania m.in. dla OSP, kół gospodyń wiejskich oraz klubów sportowych. Ruszają prekonsultacje programu NIW-CRSO pn. "Moc Małych Społeczności". Kto będzie mógł starać się o dofinansowanie? Ile będzie wynosiło? Jaki jest harmonogram?

Nowe oszustwo na "darmową apteczkę". NFZ ostrzega

Uwaga na nową metodę oszustów. Narodowy Fundusz Zdrowia ostrzega przed e-mailami z ofertą otrzymania "darmowej apteczki". Można stracić pieniądze. NFZ przypomina, że nie sprzedaje niczego przez internet.

REKLAMA