Dodatek węglowy: Jakie dokumenty wysyłają gminy do wnioskodawców?
REKLAMA
REKLAMA
Infor.pl w serii artykułów informował o problemach osób, które spełniają przesłanki ustawowe do otrzymania drugiego dodatku węglowego na jeden adres. Ale gminy domagają się szeregu dokumentów, których nie wymaga ustawa o dodatku węglowym.
REKLAMA
Zebraliśmy relacje Internautów o postępowaniu gmin:
Gminy naruszają przepisy o kilku dodatkach węglowych na jeden adres? Spory będą rozstrzygać sądy
Uzyskaliśmy opinię Biura RPO i Ministerstwa Klimatu i Środowiska:
Ministerstwo Klimatu o nowym typie oświadczenia [Zmiany w poradniku o dodatku węglowym]
Przygotowaliśmy przykładowe wzory dokumentów przydatne w sporze z gminami:
Wzór: MKiŚ rozwiązało problem dwóch dodatków węglowych na jeden adres
Wzór: Odwołanie od decyzji odmownej w sprawie przyznania dodatku węglowego
I do redakcji Infor.pl wciąż napływają kolejne kopie pism z gmin z żądaniami dostarczenia dokumentów, których nie wymienia ustawa o dodatku węglowym.
Dodatek węglowy - wezwanie do dostarczenia dokumentów
Dodatek węglowy - zawiadomienie o możliwości zapoznania się z aktami sprawy
REKLAMA
Czego powinien szukać w aktach sprawy Internauta? Najważniejsza jest notatka służbowa z wywiadu środowiskowego. Ten wywiad jest według ustawy o dodatku węglowym podstawą przyznania drugiego dodatku na dany adres. Pracownicy gminy mają sprawdzić osobiście, czy dwie rodziny mieszkają odrębnie pomimo przebywania pod jednym adresem.
I w mojej ocenie ten wywiad środowiskowy ma zastąpić w postępowaniu inne dokumenty i zaświadczenia. Bo taką uproszczoną procedurę wprowadził parlament z uwagi na kryzys energetyczny w całej Europie. Dlatego osoby zainteresowane złożeniem odwołania do SKO od niekorzystnej decyzji, powinny zdobyć kopię notatki i odnieść się do niej w uzasadnieniu odwołania.
Z ww. dokumentu wynika, że gmina już podjęła decyzję o odmowie przyznania dodatku węglowego. A przyczyną tej decyzji jest nierozpoczęcie procedury wyodrębnienia adresu w terminie do 30 listopada 2022 r. Niczego takiego ustawa o dodatku węglowym nie wymaga od wnioskodawców. Mówi ona jedynie o tym, że jeżeli w terminie do 30 listopada 2022 r. nie jest możliwe wyodrębnienie adresu, to decyzja o przyznaniu dodatku węglowego wydawana jest na podstawie ustaleń wywiadu środowiskowego. Ustawa mówi jednoznacznie "Gmina ustala w drodze wywiadu środowiskowego zamieszkiwanie pod jednym adresem w odrębnych lokalach kilku gospodarstw domowych".
Dlatego decyzja negatywna - tak uargumentowana jak w dokumencie przesłanym przez Czytelnika - najprawdopodobniej narusza przepisy ustawy o dodatku węglowym. Musimy tu poczekać na pierwsze wyroki WSA. Ale na dziś, to wnioskodawcy, a nie gminy mają większe szanse na korzystne wyroki sędziów.
Oświadczenie o niemożności ustalenia odrębnego adresu miejsca zamieszkania
Internauta próbował zmienić niekorzystne nastawienie gminy do jego sprawy poprzez poniższe oświadczenie:
Jest to dokument, którego składanie rekomenduje Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Z tym zastrzeżeniem, że pismo nie wymaga zapisów o przyjęciu odpowiedzialności karnej.
Infor.pl o dwóch dodatkach węglowych na jeden adres
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.