REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dodatek węglowy: Jakie dokumenty wysyłają gminy do wnioskodawców?

Tomasz Król
prawnik - prawo pracy, cywilne, gospodarcze, administracyjne, podatki, ubezpieczenia społeczne, sektor publiczny
Dodatek węglowy: Jakie dokumenty wysyłają gminy do wnioskodawców?
Dodatek węglowy: Jakie dokumenty wysyłają gminy do wnioskodawców?
Infor.pl

REKLAMA

REKLAMA

Gminy wciąż domagają się dokumentów potwierdzających możliwość podziału domu i nadania dwóch odrębnych adresów. Wnioskodawcy alternatywnie przedstawiają oświadczenia o niemożności wyodrębnienia adresu w terminie do 30 listopada 2022 r. Oświadczenie to zgodne jest z wyjaśnieniami Ministerstwa Klimatu i Środowiska.

Infor.pl w serii artykułów informował o problemach osób, które spełniają przesłanki ustawowe do otrzymania drugiego dodatku węglowego na jeden adres. Ale gminy domagają się szeregu dokumentów, których nie wymaga ustawa o dodatku węglowym.

REKLAMA

Zebraliśmy relacje Internautów o postępowaniu gmin:

Gminy naruszają przepisy o kilku dodatkach węglowych na jeden adres? Spory będą rozstrzygać sądy

Uzyskaliśmy opinię Biura RPO i Ministerstwa Klimatu i Środowiska:

Biuro RPO: W sprawach o kilka dodatków węglowych na jeden adres powinny być wydawane decyzje administracyjne

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ministerstwo Klimatu o nowym typie oświadczenia [Zmiany w poradniku o dodatku węglowym]

Przygotowaliśmy przykładowe wzory dokumentów przydatne w sporze z gminami:

Wzór: MKiŚ rozwiązało problem dwóch dodatków węglowych na jeden adres

Wzór: Odwołanie od decyzji odmownej w sprawie przyznania dodatku węglowego

Paradoks: Polacy żądają od gmin niekorzystnych decyzji o dodatku węglowym. Bez decyzji nie mogą się odwołać

I do redakcji Infor.pl wciąż napływają kolejne kopie pism z gmin z żądaniami dostarczenia dokumentów, których nie wymienia ustawa o dodatku węglowym.

Dodatek węglowy - wezwanie do dostarczenia dokumentów

dodatek węglowy

Infor.pl

Dodatek węglowy - zawiadomienie o możliwości zapoznania się z aktami sprawy

Infor.pl

Infor.pl

REKLAMA

Czego powinien szukać w aktach sprawy Internauta? Najważniejsza jest notatka służbowa z wywiadu środowiskowego. Ten wywiad jest według ustawy o dodatku węglowym podstawą przyznania drugiego dodatku na dany adres. Pracownicy gminy mają sprawdzić osobiście, czy dwie rodziny mieszkają odrębnie pomimo przebywania pod jednym adresem.

I w mojej ocenie ten wywiad środowiskowy ma zastąpić w postępowaniu inne dokumenty i zaświadczenia. Bo taką uproszczoną procedurę wprowadził parlament z uwagi na kryzys energetyczny w całej Europie. Dlatego osoby zainteresowane złożeniem odwołania do SKO od niekorzystnej decyzji, powinny zdobyć kopię notatki i odnieść się do niej w uzasadnieniu odwołania.

Z ww. dokumentu wynika, że gmina już podjęła decyzję o odmowie przyznania dodatku węglowego. A przyczyną tej decyzji jest nierozpoczęcie procedury wyodrębnienia adresu w terminie do 30 listopada 2022 r. Niczego takiego ustawa o dodatku węglowym nie wymaga od wnioskodawców. Mówi ona jedynie o tym, że jeżeli w terminie do 30 listopada 2022 r. nie jest możliwe wyodrębnienie adresu, to decyzja o przyznaniu dodatku węglowego wydawana jest na podstawie ustaleń wywiadu środowiskowego. Ustawa mówi jednoznacznie "Gmina ustala w drodze wywiadu środowiskowego zamieszkiwanie pod jednym adresem w odrębnych lokalach kilku gospodarstw domowych".

Dlatego decyzja negatywna - tak uargumentowana jak w dokumencie przesłanym przez Czytelnika - najprawdopodobniej narusza przepisy ustawy o dodatku węglowym. Musimy tu poczekać na pierwsze wyroki WSA. Ale na dziś, to wnioskodawcy, a nie gminy mają większe szanse na korzystne wyroki sędziów.

Oświadczenie o niemożności ustalenia odrębnego adresu miejsca zamieszkania

Internauta próbował zmienić niekorzystne nastawienie gminy do jego sprawy poprzez poniższe oświadczenie:

Infor.pl

Infor.pl

Jest to dokument, którego składanie rekomenduje Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Z tym zastrzeżeniem, że pismo nie wymaga zapisów o przyjęciu odpowiedzialności karnej.

Infor.pl o dwóch dodatkach węglowych na jeden adres

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nauczyciele wciąż bez wynagrodzenia za opiekę nad uczniami. Od dziś wnioski. Wzór wniosku [Podróże z klasą]

Pomimo apeli ZNP nauczyciele wciąż bez wynagrodzenia za opiekę nad uczniami w czasie wycieczek szkolnych. Dziś rusza przyjmowanie wniosków do najnowszego programu dofinansowania wycieczek szkolnych (2-5 dni) [Podróże z klasą].

Zmiany w podstawie programowej. Nowa lista lektur bez Rymkiewicza i Dukaja

Minister Edukacji, Barbara Nowacka, ogłosiła, że do końca czerwca zostanie opublikowana podstawa programowa z listą lektur.

W szkołach będzie jedna godzina lekcji religii. Będzie nowe rozporządzenie MEN

Barbara Nowacka, minister edukacji, poinformowała, że od 1 września 2025 r. w szkołach będzie jedna godzina lekcji religii. Lekcje będą mogły być prowadzone w grupach międzyklasowych.

Wojsko wypłaci 6000 zł mężczyznom i kobietom 18-35 lat. Ochotnicy zasilą rezerwę [Wakacje z wojskiem]

W pierwszym turnusie programu „Wakacje z wojskiem”, który rozpoczął się w ubiegłym tygodniu, udział bierze 3,5 tys. młodych Polaków w ponad 30 jednostkach wojskowych na terenie całego kraju. W sumie w okresie wakacyjnym odbędą się trzy tury szkolenia, a wniosek o udział złożyło już ponad 11 tys. osób.

REKLAMA

Rada Języka Polskiego opublikowała PDF-a z nowymi zasadami ortografii. Zmiany w dużych literach. Prościej z imiesłowami

Rada Języka Polskiego opublikowała 11 nowych zasad polskiej ortografii. Nowe reguły pisowni w PDF-ie w artykule. Zmiany w dużych literach. Prościej z imiesłowami. 

Od 1 lipca 2024 r. 35-godzinny tydzień pracy dla urzędników. Startuje pilotażowy program

Już od 1 lipca 2024 roku urzędnicy miejscy w Lesznie będą pracować 35 godzin zamiast 40 godzin tygodniowo przy zachowaniu dotychczasowej wysokości wynagrodzenia i wymiaru urlopu wypoczynkowego. Wierzę, że moi pracownicy to docenią i sprostają wyzwaniu podniesienia efektywności pracy – mówi prezydent Leszna Grzegorz Rusiecki.

Kto może dorabiać do nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego? Wyjaśnienia ZUS

ZUS wyjaśnia, że przejście na nauczycielskie świadczenie kompensacyjne nie musi oznaczać końca aktywności zawodowej. Kadra pedagogiczna może w dalszym ciągu pracować, ale aby ZUS nie zawiesił czy nie zmniejszył wypłacanego świadczenia, trzeba spełnić określone warunki. Jakie?

Zmiany w nauczaniu religii. Rzecznik Praw Obywatelskich wyraził obawy

Rzecznik Praw Obywatelskich Marcin Wiącek wyraził obawy co do proponowanych zmian w organizacji nauki religii w szkołach. Projekt nowelizacji rozporządzenia ministra edukacji ma uelastyczniać możliwość organizacji lekcji religii i etyki, umożliwiając tworzenie grup dzieci z różnych roczników i oddziałów klasowych. Jednak RPO wskazuje na trudności związane z ochroną konstytucyjnego prawa do nauki oraz ochroną pracy. Nowa organizacja lekcji religii może prowadzić do redukcji zatrudnienia katechetów, dlatego RPO zwraca uwagę na potrzebę określenia mechanizmów pomocy dla tej grupy nauczycieli.

REKLAMA

Reforma możliwa już od 2025 r. Kilkadziesiąt miliardów złotych więcej dla JST

Reforma finansowania samorządów możliwa już od 2025 roku. Z wyliczeń Ministerstwa Finansów wynika, że dzięki nim w przyszłym roku do JST trafiłoby o kilkadziesiąt miliardów złotych więcej niż w obecnym. Projekt nowych przepisów dotyczących finansowania jednostek samorządu terytorialnego jest już na ukończeniu i ma zostać skierowany do konsultacji publicznych.

Min. edukacji B. Nowacka: Kontrole w szkołach ze słabymi wynikami. Matura dalej bez progu zdawalności

Dalej łatwo zdać maturę. Aż do 2026 roku nie ma ryzyka oblania egzaminu dodatkowego przez punkty (nie ma progu zdawalności 30%). Słabsze szkoły (takie, których uczniowie mają złe wyniki) muszą się przygotować na kontrole kuratorów. Sprawdzą doskonalenie zawodowe nauczycieli w szkołach uzyskujących najniższe wyniki z egzaminu ósmoklasisty.

REKLAMA