REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dodatek węglowy: Jakie dokumenty wysyłają gminy do wnioskodawców?

Tomasz Król
prawnik - prawo sektora publicznego, prawo cywilne, gospodarcze, prawo administracyjne, podatki
Dodatek węglowy: Jakie dokumenty wysyłają gminy do wnioskodawców?
Dodatek węglowy: Jakie dokumenty wysyłają gminy do wnioskodawców?
Infor.pl

REKLAMA

REKLAMA

Gminy wciąż domagają się dokumentów potwierdzających możliwość podziału domu i nadania dwóch odrębnych adresów. Wnioskodawcy alternatywnie przedstawiają oświadczenia o niemożności wyodrębnienia adresu w terminie do 30 listopada 2022 r. Oświadczenie to zgodne jest z wyjaśnieniami Ministerstwa Klimatu i Środowiska.

Infor.pl w serii artykułów informował o problemach osób, które spełniają przesłanki ustawowe do otrzymania drugiego dodatku węglowego na jeden adres. Ale gminy domagają się szeregu dokumentów, których nie wymaga ustawa o dodatku węglowym.

REKLAMA

Zebraliśmy relacje Internautów o postępowaniu gmin:

Gminy naruszają przepisy o kilku dodatkach węglowych na jeden adres? Spory będą rozstrzygać sądy

Uzyskaliśmy opinię Biura RPO i Ministerstwa Klimatu i Środowiska:

Biuro RPO: W sprawach o kilka dodatków węglowych na jeden adres powinny być wydawane decyzje administracyjne

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ministerstwo Klimatu o nowym typie oświadczenia [Zmiany w poradniku o dodatku węglowym]

Przygotowaliśmy przykładowe wzory dokumentów przydatne w sporze z gminami:

Wzór: MKiŚ rozwiązało problem dwóch dodatków węglowych na jeden adres

Wzór: Odwołanie od decyzji odmownej w sprawie przyznania dodatku węglowego

Paradoks: Polacy żądają od gmin niekorzystnych decyzji o dodatku węglowym. Bez decyzji nie mogą się odwołać

I do redakcji Infor.pl wciąż napływają kolejne kopie pism z gmin z żądaniami dostarczenia dokumentów, których nie wymienia ustawa o dodatku węglowym.

Dodatek węglowy - wezwanie do dostarczenia dokumentów

dodatek węglowy

Infor.pl

Dodatek węglowy - zawiadomienie o możliwości zapoznania się z aktami sprawy

Infor.pl

Infor.pl

REKLAMA

Czego powinien szukać w aktach sprawy Internauta? Najważniejsza jest notatka służbowa z wywiadu środowiskowego. Ten wywiad jest według ustawy o dodatku węglowym podstawą przyznania drugiego dodatku na dany adres. Pracownicy gminy mają sprawdzić osobiście, czy dwie rodziny mieszkają odrębnie pomimo przebywania pod jednym adresem.

I w mojej ocenie ten wywiad środowiskowy ma zastąpić w postępowaniu inne dokumenty i zaświadczenia. Bo taką uproszczoną procedurę wprowadził parlament z uwagi na kryzys energetyczny w całej Europie. Dlatego osoby zainteresowane złożeniem odwołania do SKO od niekorzystnej decyzji, powinny zdobyć kopię notatki i odnieść się do niej w uzasadnieniu odwołania.

Z ww. dokumentu wynika, że gmina już podjęła decyzję o odmowie przyznania dodatku węglowego. A przyczyną tej decyzji jest nierozpoczęcie procedury wyodrębnienia adresu w terminie do 30 listopada 2022 r. Niczego takiego ustawa o dodatku węglowym nie wymaga od wnioskodawców. Mówi ona jedynie o tym, że jeżeli w terminie do 30 listopada 2022 r. nie jest możliwe wyodrębnienie adresu, to decyzja o przyznaniu dodatku węglowego wydawana jest na podstawie ustaleń wywiadu środowiskowego. Ustawa mówi jednoznacznie "Gmina ustala w drodze wywiadu środowiskowego zamieszkiwanie pod jednym adresem w odrębnych lokalach kilku gospodarstw domowych".

Dlatego decyzja negatywna - tak uargumentowana jak w dokumencie przesłanym przez Czytelnika - najprawdopodobniej narusza przepisy ustawy o dodatku węglowym. Musimy tu poczekać na pierwsze wyroki WSA. Ale na dziś, to wnioskodawcy, a nie gminy mają większe szanse na korzystne wyroki sędziów.

Oświadczenie o niemożności ustalenia odrębnego adresu miejsca zamieszkania

Internauta próbował zmienić niekorzystne nastawienie gminy do jego sprawy poprzez poniższe oświadczenie:

Infor.pl

Infor.pl

Jest to dokument, którego składanie rekomenduje Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Z tym zastrzeżeniem, że pismo nie wymaga zapisów o przyjęciu odpowiedzialności karnej.

Infor.pl o dwóch dodatkach węglowych na jeden adres

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(9)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Ewa
  2023-01-04 21:01:22
  Niestety większość GOPS nawet nie wydaje decyzji odmownych, pozostawia wniosek bez rozpoznania, więc nie ma nawet możliwości odwołania się do SKO
  0
  pokażodpowiedzi (1)
 • Badkowo
  2023-01-05 08:41:16
  Najłatwiej. bez. rozpoznania wtedy. jest. brak. jakich. kolejek. dokumentów i. sprawę. łatwo. się. od. ręki.
  0
 • gregor
  2023-01-07 16:30:23
  Witam.u nas sytuacja niby prosta-dwie odrębne rodziny -teście na dole,ja z żoną i córką u góry-dom piętrowy-osobne wejścia do domu,osobne kuchnie,osobna łazienka-MGOPS cały czas upiera się i wydał decyzję Negatywną -że do 30 listopada nie podjęliśmy kroków prawnych wyodrębnienia Lokali.Złożyliśmy pismo I odwoławcze zaznaczając,że wywiad środowiskowy jest podstawą wydania decyzji o dodatku węglowym-był wywiad z MGOPS -zobaczyli i ustalili stany faktyczne,że mieszkają dwie odrębne rodziny-osobne wejścia,kuchnie,łazienki-a i tak wydali decyzję Negatywną.Złożyliśmy odwołanie Do SKO Kielce uzasadniając,że był wywiad,ustalono stany faktyczne co do zamieszkiwania odrębnego dwóch rodzin,przytaczając zapisy ustawy i istotę Wywiadów Środowiskowych-czemu miały one służyć.i czekamy na Decyzję SKO-nie wiem tylko czy SKO jest w stanie podważyć I decyzję po przeanalizowaniu Odwołania i zmienić ją na korzystną dla nas,czy tylko cofnąć i dać do ponownego rozpatrzenia.Czekamy na ich Odpowiedź.
  1
 • Jona
  2023-01-03 22:08:00
  Czy gdy otrzymamy dodatek węglowy musimy zakupić opał ,czy możemy nie ogrzewać mieszkania?
  3
  pokażodpowiedzi (3)
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Opłacalność cen dla rolników tematem dzisiejszego posiedzenia Rady ds. rolnictwa

Opłacalność cen dla rolników tematem dzisiejszego posiedzenia Rady ds. rolnictwa. "Czy można rolnikom zapewnić opłacalne ceny, czy Krajowa Grupa Spożywcza będzie pomagała w stabilizacji rynków rolnych" - to pytania, na które ma odpowiedzieć dzisiejsze posiedzenie Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich - poinformował jej przewodniczący Jan Krzysztof Ardanowski.

MEN: Rozporządzenie zostało podpisane - nauczyciele mają już zagwarantowane podwyżki wynagrodzeń

Minister Edukacji oraz Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej podpisały rozporządzenie zwiększające wynagrodzenie zasadnicze nauczycieli. Wzrost wynagrodzenia nauczycieli początkujących wyniesie 33%, natomiast wynagrodzenie nauczycieli mianowanych i dyplomowanych wzrośnie o 30%.

Zmiany w KRS 2024 - rząd Tuska przyjął projekt nowelizacji

Na posiedzeniu 20 lutego 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa (KRS), przygot4owany przez Ministra Sprawiedliwości. 

Podwyżki dla nauczycieli w 2024 roku - rozporządzenie podpisane

W dniu 20 lutego 2024 r. Minister Edukacji oraz Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej podpisały rozporządzenie określające minimalne stawki wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli. Wynagrodzenie nauczycieli początkujących rośnie o 33%, a w przypadku nauczycieli mianowanych i dyplomowanych wzrost wynosi 30%. Podpisane rozporządzenie skierowano do publikacji w Dzienniku Ustaw. Wzrost wynagrodzeń jest możliwy z powodu zwiększenia subwencji oświatowej.

REKLAMA

Ile jest osób w kryzysie bezdomności w Polsce? W nocy z 28 na 29 odbędzie się liczenie

Ile jest w Polsce osób w kryzysie bezdomności? Dokładne szacunki nie są znane. Ostatnie badanie miało miejsce w 2019 r. W tym roku, w nocy z 28 na 29 lutego w całej Polsce zostanie przeprowadzone liczenie osób w kryzysie bezdomności. 

Podwyżki w budżetówce 2024. Komu +10%,+20% a nawet +47%? Wyższe kwoty wynagrodzenia zasadniczego w kategoriach zaszeregowania [projekt rozporządzenia]

W dniu 20 lutego 2024 r. został opublikowany projekt rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zmieniający rozporządzenie w sprawie warunków wynagradzania za pracę i przyznawania innych świadczeń związanych z pracą dla pracowników zatrudnionych w niektórych państwowych jednostkach budżetowych. Jakie podwyżki wynikają z tego projektu? O ile wzrosną wynagrodzenia?

Protest rolników. Warszawa będzie zablokowana 27 lutego, tzw. "Gwiaździsty marsz na Warszawę"

Protest rolników. Warszawa będzie zablokowana w dniu 27 lutego 2024 roku, odbędzie się tzw. "Gwiaździsty marsz na Warszawę". Tak zapowiadają strajkujący rolnicy, którzy chcą m.in. żeby rząd zadeklarował wycofanie się z Zielonego Ładu.

Badania naukowe: Nadmiar białka w diecie szkodzi tętnicom. To wyższe ryzyko miażdżycy

Spożywanie zbyt dużych ilości białka zwiększa ryzyko miażdżycy. Winę za to ponosi aminokwas leucyna – informuje pismo “Nature Metabolism”. Odkryty przez naukowców z University of Pittsburgh School of Medicine mechanizm molekularny sprawia, że nadmierna ilość białka w diecie może zwiększać ryzyko miażdżycy.

REKLAMA

Protest rolników 20 lutego. "Chcemy, żeby rząd zadeklarował wycofanie się z Zielonego Ładu"

Protest rolników 20 lutego. "Chcemy, żeby rząd zadeklarował wycofanie się z Zielonego Ładu" - wskazał przewodniczący OPZZ Rolników i Organizacji Rolniczych Sławomir Izdebski. Rolnicy oczekują też wstrzymania niekontrolowanego importu produktów rolnych z Ukrainy oraz utrzymania w Polsce hodowli zwierząt futerkowych.

Dofinansowaniem inwestycji w OZE i poprawę efektywności energetycznej gospodarstw [wnioski do 23 lutego]

Inwestycje w OZE i poprawę efektywności energetycznej gospodarstw. Wnioski o przyznanie pomocy finansowej można składać do 23 lutego 2024 roku.

REKLAMA