REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nowe świadczenie wspierające 3176,88 zł dla niepełnosprawnych. Czy trzeba zrezygnować z renty socjalnej i świadczenia pielęgnacyjnego?

Tomasz Król
prawnik - prawo sektora publicznego, prawo cywilne, gospodarcze, prawo administracyjne, podatki
Nowe świadczenie wspierające 3176,88 zł dla niepełnosprawnych. Czy trzeba zrezygnować z renty socjalnej i świadczenia pielęgnacyjnego?
Nowe świadczenie wspierające 3176,88 zł dla niepełnosprawnych. Czy trzeba zrezygnować z renty socjalnej i świadczenia pielęgnacyjnego?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Od 1 stycznia 2024 r. osoba niepełnosprawna może otrzymać świadczenie wspierające w kwocie dwa razy większej niż renta socjalna.  Na dziś jest to 3176,88 zł brutto. Czy skorzystanie z niego wymaga rezygnacji z renty socjalnej i świadczenia pielęgnacyjnego?

Polecamy kompendium o świadczeniu wspierającym:

REKLAMA

Wszystko o świadczeniu wspierającym: Wnioski do ZUS i wojewódzkich zespołów. Kwestionariusz. [Pełny projekt ustawy w Word] 

Wiadomo już, że opiekun osoby niepełnosprawnej, która otrzyma nowe świadczenie wspierające musi zrezygnować ze świadczenia pielęgnacyjnego. Ma za to pełną swobodę co do wykonywania pracy zarobkowej. Nie wiadomo jednak, czy osoba niepełnosprawna może jednocześnie otrzymywać rentę socjalną i nowe świadczenie wspierające.

Osoby niepełnosprawne uważają, że nie będzie można łączyć tych świadczeń. Zbyt piękna jest sytuacja, gdy można byłoby otrzymać:

1) Nowe świadczenie wspierające 3176,88 zł brutto + 2) renta socjalna 1588,44 zł brutto = 4765,32 zł brutto

Dalszy ciąg materiału pod wideo

I taka opinia dominuje pomimo następującej wypowiedzi wiceministra rodziny i polityki społecznej Pawła Wdówika:

"Wskazane świadczenia mają charakter dodatkowy, oprócz tego te osoby nadal będą otrzymywać rentę socjalną czy zasiłek pielęgnacyjny. Jedynym wyjątkiem są zasiłki czy świadczenia kierowane do opiekunów. Tu trzeba będzie podjąć rodzinną decyzję czy przechodzimy na system nowych świadczeń, czy zostajemy ze świadczeniem dla opiekuna".

Świadczenie wspierające a renta socjalna i świadczenie pielęgnacyjne

Świadczenie wspierające od 2024 r. ma wynosić dwukrotność renty socjalnej dla najciężej poszkodowanych osób niepełnosprawnych. 

Dwukrotność tej renty według jej wartości z 2023 r., to 3176,88 zł brutto (2x 1588,44 zł brutto).

WAŻNE! Wątpliwości budzi to, czy w 2024 r. osoby niepełnosprawne, które wybiorą korzystanie ze świadczenia wspierającego (3176,88 zł brutto) muszą zrezygnować z renty socjalnej (1588,44 zł brutto). Jasne jest, że opiekun musi zrezygnować ze świadczenia pielęgnacyjnego.

Renta socjalna od 1 marca 2023 - wynosi 1588,44 zł, czyli 1445 zł netto.

Świadczenie pielęgnacyjne w 2023 r. - wynosi 2458 zł.

Świadczenie wspierające w 2024 r. - według planu rządu wyniesie 3176,88 zł brutto.

Stary system a nowy system - porównanie

W 2023 r.: 

Renta socjalna + świadczenie pielęgnacyjne = 3903 zł netto 

W 2024 r.: 

Wariant 1. Osoba niepełnosprawna otrzymuje 2890 zł netto świadczenia wspierającego. Opiekun może pracować bez ograniczeń. Ale mamy pytanie co z rentą socjalną? I to jest podstawowe pytanie do przedstawicieli rządu.

Wariant 2. Osoba niepełnosprawna nie przechodzi na świadczenie wspierające. Opiekun jak dziś otrzymuje świadczenie pielęgnacyjne. Nowością jest możliwość pracy zarobkowej opiekuna w ramach limitu 20 000 zł rocznie.

 Świadczenie wspierające - podwójna renta socjalna

Pierwszy element nowego systemu to "świadczenie wspierające, kierowane bezpośrednio do osoby z niepełnosprawnością, nieobwarowane jakimikolwiek uzależnieniami typu dochód na członka rodziny, moment powstania niepełnosprawności, stopień niepełnosprawności czy aktywność zawodowa osób niepełnosprawnych". "Nic z tego nie ma" – zaznaczył pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych Paweł Wdówik. "To świadczenie wynikające z niepełnosprawności, będzie miało trzy poziomy" – kontynuował.

 

Poinformował, że pierwszy, najwyższy poziom świadczenia wspierającego zostanie uruchomiony od 2024 roku, drugi od 2025, zaś trzeci od 2026 r.

Wdówik podał, że poziom najwyższy będzie dla osób wymagających największego wsparcia i będzie równy dwukrotności renty socjalnej. Poziom drugi – jak kontynuował - ma być równy rencie socjalnej, a poziom trzeci to 50 proc. renty socjalnej

 

 

Możliwość pracy opiekuna

M. Maląg zaznaczyła, że świadczenie będzie kierowane bezpośrednio do osoby z niepełnosprawnością. "Więc automatycznie opiekun będzie mógł w pełni podejmować aktywność zawodową - o to proszą opiekunowie osób niepełnosprawnych" - mówiła.

Dodała, że opiekunowie będą mogli zarabiać "tyle, ile chcą". "Opiekun nie jest powiązany z tym świadczeniem" - stwierdziła.

Jednocześnie zastrzegła, że opiekunowie będą mogli podjąć decyzję, iż pozostają przy starym systemie, czyli świadczeniu pielęgnacyjnym. "Jeśli podejmą w rodzinie decyzję, że opiekunowie pozostają na starym świadczeniu pielęgnacyjnym, opiekun będzie mógł dorabiać do 20 tys. rocznie" - poinformowała.

Wojewódzkie zespoły orzecznicze

"Aby o to świadczenie móc wystąpić, trzeba najpierw mieć ustalony poziom potrzeby wsparcia". "Czynność ta będzie przeprowadzana przez wojewódzkie zespoły orzecznicze" – zapowiedział Wdówik.

Świadczenie wspierające dla osób między 90 a setnym punktem skali

REKLAMA

Ustalanie potrzeby wsparcia będzie mieć – jak dodał - wartość punktową, zobiektywizowaną, w skali od zera do stu punktów. "Od stycznia 2024 uruchomimy pierwszy poziom świadczenia wspierającego dla osób między 90 a setnym punktem w tej skali, czyli wymagających najwyższego poziomu wsparcia" – zapowiedział wiceminister.

"W kolejnych latach będziemy uruchamiać kolejne poziomy: drugi poziom w 2025 r., trzeci w 2026 r." – poinformował. "Dla opiekunów, którzy po decyzji osoby niepełnosprawnej, czy wspólnej decyzji, że świadczenie przechodzi na tę osobę, uruchamiamy pakiet ochronny, opłacamy składki, jeśli osoba nie podejmie zatrudnienia. Jest możliwość przejścia na świadczenie przedemerytalne lub korzystania z zasiłku dla bezrobotnych i pakietu pomocowego z Funduszu Pracy, który w szczegółach będziemy jeszcze ustalać" – dodał.

Można zostać w starym systemie i pobierać świadczenie pielęgnacyjne

Wiceszef MRiPS wskazał, że dla osób, które z różnych względów nie będą chciały przejść na nowy system świadczenia wspierającego, pozostaje świadczenie pielęgnacyjne z możliwością podjęcia dodatkowej pracy i zarobkowania do poziomu mniej więcej 20 tys. zł rocznie. "Szczegółowa kwota zostanie dopracowana, ale to jest mniej więcej ten poziom, którego się spodziewamy" - dodał.

Wiceminister przyznał, że wysokość świadczenia pielęgnacyjnego jest niska. "Mam tego świadomość" – stwierdził.

Przypomniał jednocześnie, że od 2019 r. dla osób wymagających dużej pomocy jest świadczenie uzupełniające w wysokości 500 zł. Podał, że uzyskała je grupa ok. 500 tys. osób. Podkreślał też, że wysokość renty socjalnej została podniesiona.

Godziny asystenckie

"Będziemy wspólnie pochylać się nad rozwiązaniami dotyczącymi asystencji" - zapewnił. "Tutaj będzie wprowadzona możliwość wymiany tego świadczenia wspierającego na godziny asystenckie, czyli na dodatkowe wsparcie poza tym, które będzie gwarantowane w ustawie" - poinformował Wdówik.

więcej w: MRiPS: 3176,88 zł świadczenia wspierającego dla osób niepełnosprawnych. Potrzebne orzeczenie od wojewódzkiego zespołu orzeczniczego

 

 

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(50)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Niepełnosprawny chce godnie żyć w Polsce
  2023-03-21 07:45:16
  Świadczenie dla osób niepełnosprawnych powinno być przyznane dla wszystkich którzy mają orzeczony znaczny stopień niepełnosprawności. Dosyć już tych komisji. Znaczny stopień to najwyższy stopień niepełnosprawności czyli najbardziej chorzy ludzi. Niech to wsparcie będzie 3000zł ale dla wszystkich ze znacznym stopniem. Dosyć już poniewierania i gnebienia niepełnosprawnych. A nie wprowadzanie kolejnych komisji. Dajcie w końcu tym ludziom godnie żyć. Niech się spokojnie rehabilitują, leczą. A nie ciągle zbieranie dokumentacji, ciągle stres i nowe komisje. Nie wspomnę o ZUS, który,,uzdrawia", szkoda że tylko na papierze. Wszyscy którzy mają już przyznany stopień znaczny na stałe powinni otrzymać wsparcie od razu z urzędu. Kto nie ma to wiadomo że musiałby stanąć na komisji. Dosyć już tego poniewierania I upokarzania chorych ludzi. A nie wymyślacie kolejne komisje. Zamiast zatrudniać znowu nowych orzeczników, dodatkowe koszty to przeznaczcie te pieniądze dla chorych. Młodym zdrowym ludziom rozdaje Państwo pieniądze za free. A chorych ciągle się gnębi. Renty zarówno socjalne jak I niesocjalne są na tym samym głodowym poziomie. Wprowadzacie kolejne komisje, kolejne gnębienie chorych ludzi. Kto ma znaczny stopień niepełnosprawności na stałe to świadczenie powinno być przyznane od razu z urzędu. Kto nie ma to dopiero komisją. Skończcie już z tym pomiataniem chorymi, nowymi głupimi pomysłami. Niech to świadczenie będzie 3000zl ale dla wszystkich ze znacznym stopniem. Niech się spokojnie rehabilitują i nie martwią ze nie mają na chleb. Dajcie tym ludziom żyć.
  5
  pokażodpowiedzi (2)
 • Waldek
  2023-03-21 09:20:33
  Parodia!! Kolejne orzecznictwo!! Nic nie zaproponowali robią sobie kpiny z niepełnosprawnych. Co kolejnych selekcji. Chyba nikt nie ulegnie tej presji z Rządu. Było i jest już orzecznictwo o niezdolności do samodzielnej egzystencji gdzie wyznacza się głęboką niepełnosprawność i czy dana osoba jest bezradna itp. Oni znowu chcą orzecznictwa po co? Po to , żeby wykluczać kolejnych niepełnosprawnych i ich selekcjonować. Pis z tą całą Maląg i Wdówikiem robią sobie farsę z niepełnosprawnych i to jest najbardziej przykre. Dać Maląg I Wdówikowi dziecko bardzo ciężko chore i 2000 zł na miesiąc i zabrać wszystko co mają teraz. Uciekli by od takiego dziecka gdzie mąki rosną. ZERO EMPATII i zrozumienia problematyki niepełnosprawnych i ich rodzin.
  1
  pokażodpowiedzi (2)
 • Klopek
  2023-03-21 09:06:08
  Rządzący nie mogą podważać orzeczeń o znacznym stopniu niepełnosprawności. Nowe orzekanie świadczy o kolejnej redukcji świadczeń przez ZUS. 50% osób niepełnosprawnych zostanie uzdrowionych na decyzjach.
  1
  pokażodpowiedzi (2)
 • Olowek
  2023-03-21 08:07:11
  No tak osoba chcąca przejść ze starego na nowy system będzie stratna jeśli rodzice opiekun jest już w wieku emerytalnym. Jak ktoś jest w miarę funkcjonalny w domu ale nic nie dorabia to będzie jeszcze bardziej stratny. zyskają tylko ci którzy mają opekonow dobrze zarabiających którzy musieli wcześniej rezygnować z pracy by się opiekować. Teraz za owa opiekę zapłaci niepełnosprawny z nowego świadczenia i nie zostanie mu nic. A opiekun będzie mógł zarabiać. A nie o to chodzi protestującym. Chodzi o to by ich dzieci często już dorosłe mogły godnie żyć jak rodziców zabraknie. Za co mają zapłacić za leki rehabilitacjie rachunki jedzenie. Taki system jest dobry w rozróżnieniu komu większa pomoc ale tylko jesli sama baza czyli renta pozwala przeżyć bez dorabiania. A dopiero później chcesz więcej to albo ten system albo idziesz zarabiać.
  2
 • Klopek
  2023-03-21 09:16:40
  Poprzednie świadczenie wspierające w kwocie 500zl powinni otrzymać wszyscy niepełnosprawni o znacznym stopniu niepełnosprawności, powinno być przyznane z urzędu i wypłacane przez urzędy gmin, ponieważ wiele osób że znacznym stopniem niepełnosprawności zostało uzdrowionych przez orzeczników ZUS.
  2
  pokażodpowiedzi (3)
 • Ada
  2023-03-21 10:43:32
  Kolejne absurdalny wymysł który ma na uwadze tylko młodych rodziców a co z rodzicami którzy już mają swoje lata i całe życie opiekują się niepełnosprawnymi dziećmi mają co zostać bez środków do życia nie pójdą do pracy bo ani lata ani zdrowie Już im na to nie pozwala renta socjalna powinna być podniesiona dla każdego do równej wysokości trzy orzeczenia już mają z pcpr-u z zus-u i trzecie które było potrzebne aby mogli otrzymać 500 zł dodatkowo na rehabilitację ludzie opamiętajmy się że znowuż powstaną niepotrzebnie opłacane komisje które i tak po weryfikacji uzdrowiał znaczną część tych osób i pozbawią ich godnych środków do życia
  1
 • Dorota
  2023-03-21 11:26:24
  To nie jest korzystniejsze ,bo dziś rodzic z dzieckiem na 1450 renta + 500 brak samodzielnej egzystencji + świadczenie pielęgnacyjne 2458 + zasiłek pielęgnacyjny 215 to daje więcej jak ich propozycja .żeby skorzystać z tego wariantu rodzic traci pielęgnacyjne a niepełnosprawny rentę .nie każdy może iść do pracy . Rząd po raz kolejny zakpił sobie i niepełnosprawnych i z rodziców
  2
  pokażodpowiedzi (1)
 • Niepelnosprawny w stopniu znacznym
  2023-03-21 09:18:25
  Jedno chcą dać w miejsce zabrania innego dochodu bo w Polsce niepełnosprawny nie może mieć wg Rządu zbyt wiele bo..... Chory pomysł i nic nie wnoszący. Absurd
  0
 • Ada
  2023-03-21 10:46:08
  Mam wrażenie że w tym co proponują rządzący są brani tylko i wyłącznie mieszkańcy dużych miast A co z mieszkańcami niepełnosprawnymi osobami i ich opiekunami w małych miasteczkach Czy w wioskach jaką mają możliwość dorobienia czy w ogóle pracy czy ktoś się nad tym zastanawia
  4
 • Kapsel
  2023-03-21 07:40:33
  A co z osobami które przebywają w DPS? Waloryzacja wynosi do 70 zł .Chory musi kupować jedzenie ,leki ,ubranie i aparaty ortopedyczne.Z czego ma żyć?Regulaminy i przepisy w DPS są tylko na papierze. Kiedy też ruszy jakaś kontrolą żeby zweryfikować nadużycia w dpsach?
  0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Te województwa otrzymają milionowe dofinansowania dla osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów

W województwie świętokrzyskim samorządy mogą otrzymać ponad 52 mln na opiekę dla osób niesamodzielnych. W małopolskim blisko 21 mln zł na wsparcie opiekunów osób niepełnosprawnych. Co trzeba zrobić? 

Z jakimi objawami jechać na SOR, a kiedy skorzystać z nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej?

Pacjenci często zastanawiają się, z jakimi objawami mogą jechać na SOR, a kiedy zgłosić się na NiŚOZ. W artykule postaramy się rozwiać te wątpliwości. 

Rok 2023 był rekordowy pod względem skali strat gospodarczych spowodowanych przez katastrofy naturalne

W 2023 r. 398 globalnych katastrof naturalnych wyrządziło szkody w wysokości 380 mld dolarów. Najbardziej kosztowne okazały się silne trzęsienia ziemi i gwałtowne burze. Ubiegły rok był najgorętszym rokiem w historii z „bezprecedensowymi anomaliami cieplnymi” i rekordowymi wartościami odnotowanymi w 24 krajach i terytoriach. 

Opłacalność cen dla rolników tematem dzisiejszego posiedzenia Rady ds. rolnictwa

Opłacalność cen dla rolników tematem dzisiejszego posiedzenia Rady ds. rolnictwa. "Czy można rolnikom zapewnić opłacalne ceny, czy Krajowa Grupa Spożywcza będzie pomagała w stabilizacji rynków rolnych" - to pytania, na które ma odpowiedzieć dzisiejsze posiedzenie Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich - poinformował jej przewodniczący Jan Krzysztof Ardanowski.

REKLAMA

Zmiany w KRS 2024 - rząd Tuska przyjął projekt nowelizacji

Na posiedzeniu 20 lutego 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa (KRS), przygot4owany przez Ministra Sprawiedliwości. 

Podwyżki dla nauczycieli w 2024 roku - rozporządzenie podpisane

W dniu 20 lutego 2024 r. Minister Edukacji oraz Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej podpisały rozporządzenie określające minimalne stawki wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli. Wynagrodzenie nauczycieli początkujących rośnie o 33%, a w przypadku nauczycieli mianowanych i dyplomowanych wzrost wynosi 30%. Podpisane rozporządzenie skierowano do publikacji w Dzienniku Ustaw. Wzrost wynagrodzeń jest możliwy z powodu zwiększenia subwencji oświatowej.

Ile jest osób w kryzysie bezdomności w Polsce? W nocy z 28 na 29 odbędzie się liczenie

Ile jest w Polsce osób w kryzysie bezdomności? Dokładne szacunki nie są znane. Ostatnie badanie miało miejsce w 2019 r. W tym roku, w nocy z 28 na 29 lutego w całej Polsce zostanie przeprowadzone liczenie osób w kryzysie bezdomności. 

Podwyżki w budżetówce 2024. Komu +10%,+20% a nawet +47%? Wyższe kwoty wynagrodzenia zasadniczego w kategoriach zaszeregowania [projekt rozporządzenia]

W dniu 20 lutego 2024 r. został opublikowany projekt rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zmieniający rozporządzenie w sprawie warunków wynagradzania za pracę i przyznawania innych świadczeń związanych z pracą dla pracowników zatrudnionych w niektórych państwowych jednostkach budżetowych. Jakie podwyżki wynikają z tego projektu? O ile wzrosną wynagrodzenia?

REKLAMA

Protest rolników. Warszawa będzie zablokowana 27 lutego, tzw. "Gwiaździsty marsz na Warszawę"

Protest rolników. Warszawa będzie zablokowana w dniu 27 lutego 2024 roku, odbędzie się tzw. "Gwiaździsty marsz na Warszawę". Tak zapowiadają strajkujący rolnicy, którzy chcą m.in. żeby rząd zadeklarował wycofanie się z Zielonego Ładu.

Badania naukowe: Nadmiar białka w diecie szkodzi tętnicom. To wyższe ryzyko miażdżycy

Spożywanie zbyt dużych ilości białka zwiększa ryzyko miażdżycy. Winę za to ponosi aminokwas leucyna – informuje pismo “Nature Metabolism”. Odkryty przez naukowców z University of Pittsburgh School of Medicine mechanizm molekularny sprawia, że nadmierna ilość białka w diecie może zwiększać ryzyko miażdżycy.

REKLAMA