REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nie będzie nowelizacji przepisów o dodatku osłonowym i CEEB

Tomasz Król
prawnik - prawo pracy, cywilne, gospodarcze, administracyjne, podatki, ubezpieczenia społeczne, sektor publiczny
podwyższony dodatek osłonowy
podwyższony dodatek osłonowy
Media

REKLAMA

REKLAMA

Nie będzie rozszerzenia osób uprawnionych do zgłoszenia urządzeń grzewczych zasilanych węglem do CEEB na najemców i użytkowników nieruchomości.

Dlaczego ważne jest zgłoszenie do CEEB dla otrzymania podwyższonego dodatku osłonowego?

Warunkiem otrzymania podwyższonego dodatku osłonowego jest zgłoszenia pieca albo kotła na węgiel do CEEB. Piec nie musi być wpisany do ewidencji.

REKLAMA

Wystarczy samo złożenia deklaracji. Jest na to czas do 30 czerwca 2022 r.

Jednak osoby wnioskujące o podwyższony dodatek osłonowy będące najemcami i użytkownikami nie mogą tego zrobić samodzielnie.

Bo czym innym jest złożenie wniosku o dodatek osłonowy, a czym innym deklaracji do CEEB o wpis pieca to tej ewidencji. Są to dwie osobne czynności.

Obowiązek złożenia deklaracji do CEEB obciąża właścicieli i zarządców nieruchomości

Najemcy korzystający z ogrzewania węglowego są więc uzależnieni tu od tych osób. Wielu właścicieli i zarządców odkłada do ostatniej chwili wywiązanie się z obowiązku złożenia deklaracji do CEEB. Pod koniec marca 2022 r. było wpisanych do CEEB połowa budynków.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dlatego pojawiła się propozycja nowelizacji przepisów. Taka, która umożliwiłaby użytkownikom nieruchomości – obok właścicieli i zarządców - samodzielnie składać deklaracje do CEEB.

Ministerstwo Klimatu i Środowiska zajęło negatywne stanowisko co do tej propozycji.

Jak ministerstwo środowiska uzasadnia odmowę nowelizacji przepisów?

Podstawowy argument jest taki, że tylko przy papierowych deklaracjach do CEEB procedura wpisania do ewidencji jest długotrwała. W przypadku deklaracji elektronicznych odbywa się to natychmiast:


„Co prawda wójt, burmistrz lub prezydent miasta wprowadza do ewidencji dane i informacje zawarte w deklaracji z wykorzystaniem systemu teleinformatycznego obsługującego ewidencję w terminie 30 dni od dnia otrzymania deklaracji w postaci pisemnej w przypadku nowo uruchomionych (tj. po 1 lipca 2021 r.) źródeł ciepła lub spalania paliw. W przypadku źródeł ciepła lub spalania paliw uruchomionych przed 1 lipca 2021 r., termin ten wynosi 6 miesięcy od dnia otrzymania przez gminę deklaracji w postaci pisemnej. Zgodnie z powyższym, gmina ma 6 miesięcy na dokonanie wpisu do CEEB jedynie w przypadku źródeł ciepła uruchomionych do 1 lipca 2021 r. W zakresie nowych źródeł ogrzewania (uruchomionych po 1 lipca 2021 r.), gmina ma miesiąc na dokonanie wpisu do CEEB. Przy składaniu wniosku elektronicznie, wpis uzyskiwany jest natychmiastowo. Dodatkowo, jak już wskazano termin na składanie wniosków o wypłatę dodatku osłonowego upływa 31 października 2022 r.”

REKLAMA

Ministerstwo argumentuje też, że termin 30 czerwca 2022 r. na złożenie deklaracji do CEEB jest bliski. A jego niedotrzymanie zagrożone jest karami. Jest to grzywna, która jest wymierzana na zasadach ogólnych kodeksu wykroczeń. Dlatego właściciele nieruchomości i ich zarządcy na pewno w perspektywie kilku miesięcy wywiążą się z tego obowiązku. Przedstawiciel ministerstwa sugerował, że najemcy mieszkań powinni się skontaktować z właścicielem budynku. I przypomnieć mu o obowiązku złożenia deklaracji do CEEB:

„(…) potencjalny wnioskodawca może także podjąć próbę kontaktu z właścicielem bądź zarządczą budynku i przypomnieć mu o jego obowiązku oraz że brak działania z jego strony skutkuje ograniczaniem mu w ten sposób prawa do otrzymania dodatku osłonowego w podwyższonej wysokości. Minister Klimatu i Środowiska, działając w granicach i na podstawie obowiązującego prawa, nie posiada uprawnień do egzekwowania od właścicieli czy zarządców budynków szybszego zgłaszania do bazy CEEB należących do nich nieruchomości. Odpowiedzialność za wypełnienie nałożonego obowiązku spoczywa na podmiotach zobowiązanych. Zgodnie z przytoczonymi argumentami nie wydaje się więc również zasadne dokonywanie nowelizacji przepisów ustawy o dodatku osłonowym w zakresie, o którym wnioskują Posłowie.”

Źródło: odpowiedź z 23 marca 2022 r. na interpelację poselską (sygn. DELG-WRD.050.28.2022.SK 2007771.7169500.5752692IK: 2007771)

Od czego zależy prawo do podwyższonego dodatku osłonowego?

Podwyższony dodatek osłonowy wynosi rocznie:

1) 500 zł dla gospodarstwa domowego jednoosobowego;

2) 750 zł dla gospodarstwa domowego składającego się z 2 do 3 osób;

3) 1062,50 zł dla gospodarstwa domowego składającego się z 4 do 5 osób;

4) 1437,50 zł dla gospodarstwa domowego składającego się z co najmniej 6 osób.

W przypadku gdy wysokość dodatku osłonowego, jest niższa niż 20 zł, dodatek ten nie przysługuje.

Zasady te stosuje się, w przypadku gdy głównym źródłem ogrzewania gospodarstwa domowego jest kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia, kuchnia węglowa lub piec kaflowy na paliwo stałe, zasilane węglem lub paliwami węglopochodnymi, zgłoszone do centralnej ewidencji emisyjności budynków, o której mowa w art. 27a ust. 1 ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz o centralnej ewidencji emisyjności budynków (Dz. U. z 2021 r. poz. 554, 1162 i 1243).

Tomasz Król prawnik - prawo samorządowe, podatki

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rządowi brakuje pieniędzy na służby: Policję, SG, PSP i SOP. Co z programem modernizacyjnym?

Cały czas mamy sytuację niepełnego pokrycia w budżecie wydatków na służby (chodzi o Policję, Straż Graniczną, Państwową Straż Pożarną i Służbę Ochrony Państwa) - poinformował 23 lipca 2024 r. podczas sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych wiceszef MSWiA Czesław Mroczek. Dodał, że w najbliższym czasie przedstawione zostaną propozycje na kolejne lata.

Ponad 854 mln zł na Sejm w 2025 roku. Będą podwyżki wynagrodzeń dla posłów i wszystkich pracowników Kancelarii Sejmu. Większe ryczałty na biura poselskie

Budżet Kancelarii Sejmu na 2025 r. ma wynieść 854 mln 258 tys. zł - to ponad 80 mln więcej niż w 2024 roku. W dniu 23 lipca 2024 r. sejmowa komisja regulaminowa, spraw poselskich i immunitetowych pozytywnie zaopiniowała projekt budżetu Kancelarii Sejmu na 2025 rok. Szef Kancelarii Sejmu Jacek Cichocki poinformował, że w 2025 roku nastąpi wzrost wynagrodzeń wszystkich pracowników Kancelarii Sejmu a także posłów.

Zmiany w finansowaniu ochotniczych straży pożarnych. Znamy plany ministerstwa

Wiceszef MSWiA Wiesław Leśniakiewicz przekazał, że w resorcie trwają prace nad nowelizacją rozporządzenia ws. przyznawania rekompensaty pieniężnej oraz wyrównania do wysokości rekompensaty wypłacanej strażakowi ratownikowi ochotniczej straży pożarnej.

Zmiany w wynagradzaniu pracowników samorządowych wchodzą w życie 1 sierpnia 2024 r. Pensje od 4000 zł do 6200 zł

1 sierpnia wejdzie w życie znowelizowane rozporządzenie w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Ale na wyższe pensje można liczyć przy pensjach należnych od 1 lipca. 

REKLAMA

Polaków ubywa, takie są fakty. Dane GUS pokazują co się dzieje, jest coraz gorzej

Polaków jest coraz mniej. W porównaniu z poprzednim rokiem liczba ludności w Polsce zmniejszyła się o prawie 130 tys. osób. Spadek liczby ludności zanotowano w 14 województwach i w 270 powiatach. Takie dane podał Główny Urząd Statystyczny (GUS).

Tragiczne dane z weekendu - wypadki i utonięcia

Statystyki z minionego weekendu są zatrważające. W niedzielę w pięciu wypadkach śmiertelnych zginęło 5 osób, łącznie w weekend zginęło 11 osób. 17 osób utonęło.

Nie żartuj, że masz bombę w walizce, nie zostawiaj bagażu bez opieki. Mandaty są surowe

Pozostawienie na lotnisku bagaży bez opieki staje się plagą. Straż Graniczna od początku czerwca interweniowała już 125 razy. Nałożono mandaty na łączna kwotę 11 tys. zł.

Globalna awaria systemów Microsoft. Czy mamy się czym martwić w Polsce?

Wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski uspokaja, że obecnie w Polsce systemy infrastruktury informatycznej działają płynnie. 

REKLAMA

Jak uczniowie Szkoły w Chmurze poradzili sobie z maturą? "Wyniki są dramatyczne"

Kilkanaście procent polskich maturzystów nie zdało egzaminu maturalnego. Jak poszło uczniom Szkoły w Chmurze? 

Coraz większa liczba dzieci ukraińskich w polskich szkołach

Od 1 września 2024 r. do polskich szkół może pójść między 20 tys. a 60 tys. ukraińskich dzieci - szacuje Paulina Chrostowska z Centrum Edukacji Obywatelskiej. Zdaniem nauczycieli największym wyzwaniem w edukacji uczniów z doświadczeniem migracji jest bariera językowa.

REKLAMA