REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nie będzie nowelizacji przepisów o dodatku osłonowym i CEEB

Tomasz Król
prawnik - prawo sektora publicznego, prawo cywilne, gospodarcze, prawo administracyjne, podatki
podwyższony dodatek osłonowy
podwyższony dodatek osłonowy
Media

REKLAMA

REKLAMA

Nie będzie rozszerzenia osób uprawnionych do zgłoszenia urządzeń grzewczych zasilanych węglem do CEEB na najemców i użytkowników nieruchomości.

Dlaczego ważne jest zgłoszenie do CEEB dla otrzymania podwyższonego dodatku osłonowego?

Warunkiem otrzymania podwyższonego dodatku osłonowego jest zgłoszenia pieca albo kotła na węgiel do CEEB. Piec nie musi być wpisany do ewidencji.

REKLAMA

Wystarczy samo złożenia deklaracji. Jest na to czas do 30 czerwca 2022 r.

Jednak osoby wnioskujące o podwyższony dodatek osłonowy będące najemcami i użytkownikami nie mogą tego zrobić samodzielnie.

Bo czym innym jest złożenie wniosku o dodatek osłonowy, a czym innym deklaracji do CEEB o wpis pieca to tej ewidencji. Są to dwie osobne czynności.

Obowiązek złożenia deklaracji do CEEB obciąża właścicieli i zarządców nieruchomości

Najemcy korzystający z ogrzewania węglowego są więc uzależnieni tu od tych osób. Wielu właścicieli i zarządców odkłada do ostatniej chwili wywiązanie się z obowiązku złożenia deklaracji do CEEB. Pod koniec marca 2022 r. było wpisanych do CEEB połowa budynków.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dlatego pojawiła się propozycja nowelizacji przepisów. Taka, która umożliwiłaby użytkownikom nieruchomości – obok właścicieli i zarządców - samodzielnie składać deklaracje do CEEB.

Ministerstwo Klimatu i Środowiska zajęło negatywne stanowisko co do tej propozycji.

Jak ministerstwo środowiska uzasadnia odmowę nowelizacji przepisów?

Podstawowy argument jest taki, że tylko przy papierowych deklaracjach do CEEB procedura wpisania do ewidencji jest długotrwała. W przypadku deklaracji elektronicznych odbywa się to natychmiast:


„Co prawda wójt, burmistrz lub prezydent miasta wprowadza do ewidencji dane i informacje zawarte w deklaracji z wykorzystaniem systemu teleinformatycznego obsługującego ewidencję w terminie 30 dni od dnia otrzymania deklaracji w postaci pisemnej w przypadku nowo uruchomionych (tj. po 1 lipca 2021 r.) źródeł ciepła lub spalania paliw. W przypadku źródeł ciepła lub spalania paliw uruchomionych przed 1 lipca 2021 r., termin ten wynosi 6 miesięcy od dnia otrzymania przez gminę deklaracji w postaci pisemnej. Zgodnie z powyższym, gmina ma 6 miesięcy na dokonanie wpisu do CEEB jedynie w przypadku źródeł ciepła uruchomionych do 1 lipca 2021 r. W zakresie nowych źródeł ogrzewania (uruchomionych po 1 lipca 2021 r.), gmina ma miesiąc na dokonanie wpisu do CEEB. Przy składaniu wniosku elektronicznie, wpis uzyskiwany jest natychmiastowo. Dodatkowo, jak już wskazano termin na składanie wniosków o wypłatę dodatku osłonowego upływa 31 października 2022 r.”

REKLAMA

Ministerstwo argumentuje też, że termin 30 czerwca 2022 r. na złożenie deklaracji do CEEB jest bliski. A jego niedotrzymanie zagrożone jest karami. Jest to grzywna, która jest wymierzana na zasadach ogólnych kodeksu wykroczeń. Dlatego właściciele nieruchomości i ich zarządcy na pewno w perspektywie kilku miesięcy wywiążą się z tego obowiązku. Przedstawiciel ministerstwa sugerował, że najemcy mieszkań powinni się skontaktować z właścicielem budynku. I przypomnieć mu o obowiązku złożenia deklaracji do CEEB:

„(…) potencjalny wnioskodawca może także podjąć próbę kontaktu z właścicielem bądź zarządczą budynku i przypomnieć mu o jego obowiązku oraz że brak działania z jego strony skutkuje ograniczaniem mu w ten sposób prawa do otrzymania dodatku osłonowego w podwyższonej wysokości. Minister Klimatu i Środowiska, działając w granicach i na podstawie obowiązującego prawa, nie posiada uprawnień do egzekwowania od właścicieli czy zarządców budynków szybszego zgłaszania do bazy CEEB należących do nich nieruchomości. Odpowiedzialność za wypełnienie nałożonego obowiązku spoczywa na podmiotach zobowiązanych. Zgodnie z przytoczonymi argumentami nie wydaje się więc również zasadne dokonywanie nowelizacji przepisów ustawy o dodatku osłonowym w zakresie, o którym wnioskują Posłowie.”

Źródło: odpowiedź z 23 marca 2022 r. na interpelację poselską (sygn. DELG-WRD.050.28.2022.SK 2007771.7169500.5752692IK: 2007771)

Od czego zależy prawo do podwyższonego dodatku osłonowego?

Podwyższony dodatek osłonowy wynosi rocznie:

1) 500 zł dla gospodarstwa domowego jednoosobowego;

2) 750 zł dla gospodarstwa domowego składającego się z 2 do 3 osób;

3) 1062,50 zł dla gospodarstwa domowego składającego się z 4 do 5 osób;

4) 1437,50 zł dla gospodarstwa domowego składającego się z co najmniej 6 osób.

W przypadku gdy wysokość dodatku osłonowego, jest niższa niż 20 zł, dodatek ten nie przysługuje.

Zasady te stosuje się, w przypadku gdy głównym źródłem ogrzewania gospodarstwa domowego jest kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia, kuchnia węglowa lub piec kaflowy na paliwo stałe, zasilane węglem lub paliwami węglopochodnymi, zgłoszone do centralnej ewidencji emisyjności budynków, o której mowa w art. 27a ust. 1 ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz o centralnej ewidencji emisyjności budynków (Dz. U. z 2021 r. poz. 554, 1162 i 1243).

Tomasz Król prawnik - prawo samorządowe, podatki

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  MEN: Rozporządzenie zostało podpisane - nauczyciele mają już zagwarantowane podwyżki wynagrodzeń

  Minister Edukacji oraz Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej podpisały rozporządzenie zwiększające wynagrodzenie zasadnicze nauczycieli. Wzrost wynagrodzenia nauczycieli początkujących wyniesie 33%, natomiast wynagrodzenie nauczycieli mianowanych i dyplomowanych wzrośnie o 30%.

  Zmiany w KRS 2024 - rząd Tuska przyjął projekt nowelizacji

  Na posiedzeniu 20 lutego 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa (KRS), przygot4owany przez Ministra Sprawiedliwości. 

  Podwyżki dla nauczycieli w 2024 roku - rozporządzenie podpisane

  W dniu 20 lutego 2024 r. Minister Edukacji oraz Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej podpisały rozporządzenie określające minimalne stawki wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli. Wynagrodzenie nauczycieli początkujących rośnie o 33%, a w przypadku nauczycieli mianowanych i dyplomowanych wzrost wynosi 30%. Podpisane rozporządzenie skierowano do publikacji w Dzienniku Ustaw. Wzrost wynagrodzeń jest możliwy z powodu zwiększenia subwencji oświatowej.

  Ile jest osób w kryzysie bezdomności w Polsce? W nocy z 28 na 29 odbędzie się liczenie

  Ile jest w Polsce osób w kryzysie bezdomności? Dokładne szacunki nie są znane. Ostatnie badanie miało miejsce w 2019 r. W tym roku, w nocy z 28 na 29 lutego w całej Polsce zostanie przeprowadzone liczenie osób w kryzysie bezdomności. 

  REKLAMA

  Podwyżki w budżetówce 2024. Komu +10%,+20% a nawet +47%? Wyższe kwoty wynagrodzenia zasadniczego w kategoriach zaszeregowania [projekt rozporządzenia]

  W dniu 20 lutego 2024 r. został opublikowany projekt rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zmieniający rozporządzenie w sprawie warunków wynagradzania za pracę i przyznawania innych świadczeń związanych z pracą dla pracowników zatrudnionych w niektórych państwowych jednostkach budżetowych. Jakie podwyżki wynikają z tego projektu? O ile wzrosną wynagrodzenia?

  Protest rolników. Warszawa będzie zablokowana 27 lutego, tzw. "Gwiaździsty marsz na Warszawę"

  Protest rolników. Warszawa będzie zablokowana w dniu 27 lutego 2024 roku, odbędzie się tzw. "Gwiaździsty marsz na Warszawę". Tak zapowiadają strajkujący rolnicy, którzy chcą m.in. żeby rząd zadeklarował wycofanie się z Zielonego Ładu.

  Badania naukowe: Nadmiar białka w diecie szkodzi tętnicom. To wyższe ryzyko miażdżycy

  Spożywanie zbyt dużych ilości białka zwiększa ryzyko miażdżycy. Winę za to ponosi aminokwas leucyna – informuje pismo “Nature Metabolism”. Odkryty przez naukowców z University of Pittsburgh School of Medicine mechanizm molekularny sprawia, że nadmierna ilość białka w diecie może zwiększać ryzyko miażdżycy.

  Protest rolników 20 lutego. "Chcemy, żeby rząd zadeklarował wycofanie się z Zielonego Ładu"

  Protest rolników 20 lutego. "Chcemy, żeby rząd zadeklarował wycofanie się z Zielonego Ładu" - wskazał przewodniczący OPZZ Rolników i Organizacji Rolniczych Sławomir Izdebski. Rolnicy oczekują też wstrzymania niekontrolowanego importu produktów rolnych z Ukrainy oraz utrzymania w Polsce hodowli zwierząt futerkowych.

  REKLAMA

  Dofinansowaniem inwestycji w OZE i poprawę efektywności energetycznej gospodarstw [wnioski do 23 lutego]

  Inwestycje w OZE i poprawę efektywności energetycznej gospodarstw. Wnioski o przyznanie pomocy finansowej można składać do 23 lutego 2024 roku.

  Lek na porost zębów jeszcze w tej dekadzie? Dr Takahashi w połowie 2024 roku rozpocznie badania kliniczne. Jak daleko do rewolucji w stomatologii?

  W ostatnich tygodniach w mediach toczyła się dyskusja o tym, że japoński naukowiec zapowiedział, iż jeszcze w tej dekadzie powstanie lek na porost zębów. Ta wiadomość zelektryzowała środowisko medyczne, a także pacjentów implantologicznych i protetycznych. Ale zdaniem dr n. med. Piotra Przybylskiego należy trochę ostudzić emocje w tym zakresie. Lek na porost zębów, jak każdy lek, musiałby przejść wiele badań klinicznych, aby potwierdzono jego skuteczność i bezpieczeństwo, a następnie dopuszczono do obrotu. Jak wskazuje ekspert, sam ewentualny proces odrastania zębów musi być też dokładnie monitorowany, aby nie wywołał poważnych problemów z układem zgryzowym i funkcją żucia. Nawet jeśli lek rozpocznie nową erę w stomatologii, to upłynie jeszcze wiele lat, zanim w ogóle trafi do Polski. Sami lekarze będą musieli też przejść liczne szkolenia, aby móc go podawać pacjentom. I to też nie będzie łatwy proces do zrealizowania.

  REKLAMA