Ustawa śmieciowa - podsumowanie pierwszego miesiąca obowiązywania
Aktualizacja: 08.08.2013
Miesiąc po wejściu w życie śmieciowej rewolucji można zrobić bilans plusów i minusów. część gmin nie zdążyła z przetargami i z podpisaniem umów z firmami wywozowymi. W tej grupie jest stolica. »
Opłata za korzystanie ze środowiska
Aktualizacja: 05.07.2013
Opłata za korzystanie ze środowiska pobierana jest od podmiotów korzystających ze środowiska, które zobowiązane są do uiszczania należnej kwoty ustalanej we własnym zakresie na rachunek właściwego urzędu marszałkowskiego. Wysokość opłat ustalana jest w drodze rozporządzenia Rady Ministrów. »
Rejestr przedsiębiorców wprowadzających produkty w opakowaniach od 2014 r.
Aktualizacja: 16.05.2013
Rejestr przedsiębiorców, którzy wprowadzają na rynek produkty w opakowaniach lub zajmują się recyklingiem lub odzyskiem mają od 1 stycznia 2014 r. prowadzić marszałkowie województw. Obowiązek taki nakłada na marszałków ustawa o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. »
Wpływ władz parków narodowych na przestrzeń gmin
Aktualizacja: 04.02.2013
Władze gmin powinny podjąć współpracę z dyrektorem parku narodowego na jak najwcześniejszym etapie przygotowania dokumentów planistycznych. W ten sposób zmniejszy się ryzyko opóźnienia realizacji inwestycji ze względu na odmowę uzgodnienia dokumentów przez władze parku. »
Nowe mechanizmy wsparcia inwestycji ekologicznych
Aktualizacja: 04.02.2013
Znane są już terminy naboru wniosków o środki z dwóch nowych programów Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Pomoc ma być przeznaczona na ekologiczny transport miejski i energooszczędne oświetlenie uliczne. »
Świadczenie odpłatnych usług przez fundację a VAT
Aktualizacja: 11.01.2013
W ramach działalności statutowej fundacja prowadzi schronisko dla bezdomnych zwierząt. Ma również podpisaną umowę z gminami na odławianie psów. Za tę działalność fundacja wystawia gminom faktury VAT. Czy w tej sytuacji musimy odprowadzać VAT z tych faktur? »
W Tarnobrzegu usunięto w br. ponad 101 ton wyrobów z azbestem
Aktualizacja: 10.12.2012
Ponad 101 ton wyrobów zawierających szkodliwy azbest udało się zebrać i usunąć w br. z terenu Tarnobrzega (Podkarpackie). Była to pierwsza tego typu akcja w tym mieście. Jej koszt wyniósł prawie 50 tys. zł. »
Samorządy zarobią na gazie łupkowym
Aktualizacja: 30.10.2012
Rząd przyjął założenia do przepisów regulujących zasady wydobycia gazu i ropy naftowej ze źródeł tradycyjnych i niekonwencjonalnych. »
Będą nowe przepisy w zakresie gospodarki wodnej
Aktualizacja: 17.09.2012
Wiceminister środowiska Stanisław Gawłowski uważa, że z powodu zmian klimatycznych należy rozpocząć poważną rozmowę nt. gospodarki wodnej. Jej częścią ma być nowe Prawo wodne, które za dwa tygodnie trafi do Komitetu Stałego Rady Ministrów. »
Realne zagrożenie toksycznymi składowiskami
Aktualizacja: 21.08.2012
W Polsce zlikwidowano większość odkrytych do tej pory składowisk substancji toksycznych zwanych mogilnikami. Jednak ani Ministerstwo Środowiska, ani urzędy marszałkowskie nie mają pełnego rozeznania, czy tereny po zlikwidowanych obiektach są bezpieczne. »
Kolektory słoneczne mają wpływ na turystykę
Aktualizacja: 24.04.2012
Jest wiele gmin, które wykorzystując malownicze położenie, walory przyrodnicze i kulturowe, inwestują w rozwój turystyki. Turystyka może się jednak rozwijać tam, gdzie jest czyste środowisko. Stan środowiska naturalnego można poprawić m.in. poprzez zastępowanie energii konwencjonalnej energią ze źródeł odnawialnych. »
Urząd może odmówić dostępu do informacji o środowisku
Aktualizacja: 15.02.2012
Ministerstwo może odmówić dostępu do informacji o środowisku, jeżeli trwają prace nad uchwaleniem przepisów - orzekł we wtorek Trybunał Sprawiedliwości UE. Dr Grzegorz Sibiga z PAN powiedział PAP, że w Polsce trudniej jest utajnić informacje o środowisku. »
Ustawa śmieciowa - analiza przepisów
Aktualizacja: 21.11.2011
W 2012 roku wejdzie w życie większa część przepisów tzw. ustawy śmieciowej. Oznacza to, iż gminy - którym nowe przepisy przyznały władztwo nad odpadami - muszą wkrótce zacząć przygotowywania się do przejęcia nowych zadań i do wdrożenia przepisów ustawy. »
Ochrona przyrody – dziedzictwa i bogactwa naturalnego (cz.3)
Aktualizacja: 15.11.2011
Jedną z form ochrony przyrody w jest ochrona gatunkowa, która obejmuje okazy gatunków oraz ich siedliska i ostoje. Zapewnia ona trwałe zachowanie gatunków roślin, zwierząt i grzybów, występujących w przyrodzie w stanie dzikim. »
Przedsięwzięcia wymagające przeprowadzenia oceny oddziaływania na obszary Natura 2000
Aktualizacja: 27.10.2011
Obszary Natura 2000 wprowadzono do polskiego systemu prawnego ustawą z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody. Wskazanie wszystkich przypadków, w który wymagane jest przeprowadzenie oceny oddziaływania na obszary Natura 2000, może się okazać niezwykle trudne. »
Kto musi wdrażać systemy zarządzania zgodnością?