Mieszkanie dla Młodych u schyłku - czy w ciągu kilku lat funkcjonowania spełniło swój cel?
23 sie 2017
Już tylko miesiące pozostały do końca misji Mieszkania dla Młodych, najpewniej ostatniego rządowego programu subwencjonującego mieszkaniową własność Polaków. Ocena MdM-u jako pomocowego środka w zapewnieniu młodym rodakom dachu nad głową jest zadaniem złożonym, a na wiele pytań nie ma jednoznacznej odpowiedzi.
Czeka nas spółdzielcza rewolucja?
23 sie 2017
Z roku na rok, maleje liczba Polaków mieszkających w spółdzielczych blokach. Tym niemniej, spółdzielnie pozostają ważnym graczem na polskim rynku mieszkaniowym. Wspomniane podmioty wciąż posiadają ponad dwa miliony lokali. Zatem trudno się dziwić, że doniesienia o zmianach przepisów regulujących działanie spółdzielni, wzbudziły spore zainteresowanie mediów oraz samych spółdzielców. Warto przeanalizować te zmiany prawne dotyczące spółdzielni, gdyż będą one miały znaczenie dla setek tysięcy Polaków.
Mieszkanie dla Młodych już w sierpniu 2017 r.
21 lip 2017
Wznowienie przyjmowania wniosków w programie MdM. Już w sierpniu będzie można złożyć wniosek.
Przekształcenie użytkowania w Warszawie po 4 lipca 2017 r.
05 lip 2017
Warszawiacy już mogą uwłaszczyć się na miejskich gruntach. Warunki są korzystne, gdyż za uwłaszczenie się na gruntach należy zapłacić kwotę równą pięciu dotychczasowym opłatom za użytkowanie wieczyste.
Komu państwo może dopłacić do czynszu?
19 maja 2017
Dodatki mieszkaniowe w Polsce mają niewielką wartość (średnio 204 zł/m-c w 2015 r.), ale są dość popularne i łatwe do uzyskania. Taką państwową dopłatę do kosztów utrzymania lokalu lub domu, otrzymuje około 370 000 polskich gospodarstw domowych. Liczba i wartość wypłacanych dodatków (ok. 0,90 mld zł w 2015 r.) zapewne byłaby większa, gdyby wszystkie uprawnione osoby wiedziały o przysługującej im pomocy mieszkaniowej. W związku z tym, warto pokrótce przedstawić zasady przyznawania i obliczania dodatków mieszkaniowych, które niestety są dość skomplikowane.
Czy będą ułatwienia w budownictwie mieszkaniowym?
09 maja 2017
Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa przygotowało projekt ustawy o zmianie ustawy o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego oraz niektórych innych ustaw. Co ma się zmienić w budownictwie mieszkaniowym?
Łatwiej stracić prawo do najmu lokalu komunalnego
21 lut 2017
Zdarza się, że w lokalach komunalnych mieszkają osoby znajdujące się w bardzo dobrej sytuacji materialnej. Dlatego też gminy mają badać co 2,5 roku sytuację dochodową zamieszkujących lokale komunalne. Wyższy dochód oznacza podniesienie czynszu.
Przekształcenie użytkowania wieczystego pod blokami w prawo własności
16 lut 2017
Jeszcze niedawno właściciele mieszkań byli informowani, że ustawowa zmiana użytkowania wieczystego we własność gruntów pod blokami, nastąpi już 1 stycznia 2017 r. Rządowi nie udało się jednak zakończyć prac nad odpowiednią ustawą, która wprowadzi powszechne uwłaszczenie lokatorów. Termin tej zmiany przesunął się na pierwszą połowę 2017 roku. Uwłaszczenie właścicieli mieszkań wyeliminuje konieczność wnoszenia corocznych opłat z tytułu użytkowania wieczystego gruntu pod blokiem. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że osoby uzyskujące udział we własności zabudowanej działki, będą musiały regularnie płacić za to przekształcenie.
Kto może starać się o mieszkanie komunalne
23 lis 2016
Do zadań gminy należy zaspakajanie potrzeb mieszkaniowych wspólnoty samorządowej, w tym zapewnianie ich członkom tzw. mieszkań komunalnych. Szczegółowe zasady wynajmowania lokali wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu gminy, stanowiące realizację przedmiotowego zadania, określa rada gminy w drodze uchwały.
Mieszkanie Plus - skorzystają osoby bez mieszkań
06 cze 2016
Program Mieszkanie Plus ma być oparty na trzech filarach. Z programu skorzystają osoby, które nie mają i nie miały mieszkań.
Niższe opłaty za wywóz śmieci w Radomiu
23 paź 2013
W Radomiu o 20 procent mniej za wywóz śmieci zapłacą lokatorzy budynków wielorodzinnych. Nowe stawki mają obowiązywać od lutego.
Mieszkanie dla Młodych - Sejm przyjął program
30 wrz 2013
Sejm przyjął program "Mieszkanie dla Młodych". Zgodnie z założeniami ma on wejść w życie w styczniu 2014 roku.
Dodatek energetyczny dla odbiorcy wrażliwego od 2014 r.
06 wrz 2013
Dodatek energetyczny od 1 stycznia 2014 r. będzie przysługiwał odbiorcy wrażliwemu energii elektrycznej, czyli osobie pobierającej dodatek mieszkaniowy. Wypłatą dodatków energetycznych zajmą się gminy.
Zmiany w przepisach dotyczących eksmisji
17 lis 2011
Na gminach spoczywa już
obowiązek wydzielenia z zasobu mieszkaniowego pomieszczeń
tymczasowych, które będą przeznaczane na wynajem osobom eksmitowanym. Weszła w życie nowelizacja ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy.
Wykup mieszkania będącego własnością gminy
05 paź 2011
Lokatorzy wynajmujący gminne mieszkania mają szansę stać się ich
właścicielami wykupując je po znacznie niższych niż rynkowe cenach.
Pamiętać jednak należy o tym, że także po wykupie mieszkania, na nowym
właścicielu ciążyć będą zobowiązania, których przestrzeganie urzędnicy
gminni będą stanowczo egzekwować.
Informacje składane przy prywatyzacji mienia komunalnego
25 lip 2011
Mienie komunalne zgodnie z ustawą o samorządzie terytorialnym to
własność gminy (miasta) oraz inne prawa majątkowe należące do gminy
(miasta), związków do których należy dana gmina (miasto) oraz mienie
innych gminnych osób prawnych, w tym przedsiębiorstw.
Komu przysługuje dodatek mieszkaniowy
21 lut 2011
Dodatek mieszkaniowy jest formą pomocy społecznej udzielanej przez gminy osobom o niskich dochodach. Stanowi on wsparcie tych osób, w ponoszeniu obciążających je wydatków na zajmowany lokal, w tym w zapłacie czynszu
Przekształcenie użytkowania wieczystego w prawo własności
08 lis 2010
Termin zgłaszania przez obywateli i inne uprawnione podmioty żądania przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości upłynie dnia 31 grudnia 2012 r.
Przebudowa budynku wymaga uzyskania decyzji o warunkach zabudowy
27 kwi 2010
Zgodnie z zasadą wolności zagospodarowania terenu, decyzje administracyjne poprzedzające rozpoczęcie prac budowlanych, w tym decyzja o warunkach zabudowy, mogą być wymagane tylko w przypadku, gdy wymóg taki wynika z przepisów prawa. Analiza przepisów wykazuje, iż przebudowa budynku do takich właśnie przypadków należy.
Lokale z TBS-u na własność
08 mar 2008
Właściciele TBS-ów zdecydują o sprzedaży mieszkań. Wykup będzie możliwy tylko po zwrocie pomocy udzielonej przez państwo. Nabytego lokalu nie można będzie sprzedać przed upływem pięciu lat.