REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przekształcenie użytkowania w Warszawie po 4 lipca 2017 r.

Dziennik Gazeta Prawna
Największy polski dziennik prawno-gospodarczy
Przekształcenie użytkowania w Warszawie od 4 lipca 2017 r./ fot. Fotolia
Przekształcenie użytkowania w Warszawie od 4 lipca 2017 r./ fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Warszawiacy już mogą uwłaszczyć się na miejskich gruntach. Warunki są korzystne, gdyż za uwłaszczenie się na gruntach należy zapłacić kwotę równą pięciu dotychczasowym opłatom za użytkowanie wieczyste.

 „Wyraża się zgodę na udzielenie 95-proc. bonifikaty osobom fizycznym i spółdzielniom mieszkaniowym od opłaty z tytułu przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości zabudowanych budynkami mieszkalnymi lub garażami” – to treść pierwszego i kluczowego paragrafu uchwały Rady m.st. Warszawy nr L/1217/2017. Akt ten niedawno umieszczony został w Dzienniku Urzędowym Województwa Mazowieckiego i zacznie obowiązywać już w najbliższy wtorek.

REKLAMA

Zbieg z ustawą

REKLAMA

Ustalona 95-proc. bonifikata z tytułu przekształcenia użytkowania oznacza tyle, że każda osoba fizyczna i spółdzielnia chcąca uwłaszczyć się na gruntach, na których znajdują się jej nieruchomości mieszkalne (czy garaże), będzie musiała zapłacić kwotę równą pięciu dotychczasowym opłatom za użytkowanie. Kryterium dochodowe nie będzie brane pod uwagę. Jest więc to niezwykle korzystna regulacja, która zdecydowanie może obniżyć wpływy do budżetu stolicy z tytuły opłat za użytkowanie.

– Podjęcie tej uchwały uznaję za odważną decyzję. Jest ona bardzo korzystna dla mieszkańców Warszawy – przyznaje Marek Wójcik, pełnomocnik zarządu ds. legislacyjnych ze Związku Miast Polskich. Zastrzega jednak, że miasto miało do niej prawo.

Inna sprawa, że uchwała podjęta została rzutem na taśmę. W warunkach, które mogą świadczyć o tym, że za jej przyjęciem przemówiły bardziej względy polityczne niż merytoryczne.

Od ponad roku na szczeblach rządowych procedowany jest bowiem projekt powszechnej ustawy uwłaszczeniowej dla mieszkaniówki. Zakłada się, że ustawa ta zostanie szybko przeprowadzona przez parlament i wejdzie w życie jeszcze w tym roku (mowa o 1 października lub 1 listopada). – Warszawa proponuje natomiast cztery razy lepsze warunki przekształcenia niż rząd – zauważa radca prawny Konrad Płochocki, dyrektor generalny Polskiego Związku Firm Deweloperskich.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz również: Finanse

Zgodnie z projektem ustawy osoby fizyczne posiadające mieszkania czy domy na samorządowych gruntach zobligowane będą wnosić opłatę przekształceniową w wysokości 20 dotychczasowych opłat z tytułu użytkowania (uiszczanych do 31 marca każdego roku). Opłata ta będzie rozłożona na 20 lat. W lepszej sytuacji znajdą się osoby posiadające nieruchomości na gruntach Skarbu Państwa. Tacy użytkownicy – jeśli zdecydują się na jednorazowe wniesienie opłaty – otrzymają 50-proc. bonifikatę. Ustawowe przekształcenie nie obejmie garaży.

Czas nagli

REKLAMA

Ci, którzy chcieliby skorzystać z propozycji miasta, muszą się jednak spieszyć. Ogólnopolska ustawa uwłaszczeniowa zawiera bowiem przepis, który może pokrzyżować im szyki i spowodować umorzenie niezakończonych postępowań przekształceniowych prowadzonych na podstawie dotychczasowych przepisów.

Mowa mianowicie o art. 13 projektu. W ślad za nim w stosunku do osób, których prawa użytkowania wieczystego objęte są działaniami ustawy zakładającej powszechne uwłaszczenie, nie stosuje się przepisów ustawy o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 83 ze zm. – dalej u.p.p.u.w.). Na jego mocy „wszczęte na podstawie tej ustawy postępowania w sprawie przekształcenia prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w tym prawie w prawo własności lub udziału we własności gruntu (...) stają się bezprzedmiotowe”.

To właśnie na podstawie u.p.p.u.w. działała stołeczna rada miasta, uchwalając w czerwcu system bonifikat. Ustawa ta zawiera jeszcze inne korzystne rozwiązanie. – Na jej podstawie można wystąpić o rozłożenie pięcioprocentowej opłaty, jaką przyjdzie uiścić po uzyskaniu bonifikaty, na raty. Miasto będzie miało obowiązek ten wniosek uwzględnić – wskazuje radca prawny Konrad Płochocki. Zgodnie z art. 4 u.p.p.u.w. opłatę przekształceniową rozkłada się na wniosek użytkownika wieczystego na raty na czas nie krótszy niż 10 lat i nie dłuższy niż 20 lat (chyba że wnioskodawca wystąpi o okres krótszy niż 10 lat). Jednakże przy takim rozbiciu nieuiszczone raty podlegać będą oprocentowaniu z zastosowaniem stopy procentowej równej stopie redyskonta weksli stosowanej przez Narodowy Bank Polski.

Warszawscy użytkownicy wieczyści posiadający mieszkania w kamienicach czy blokach muszą jednak pamiętać, że wniosek o przekształcenie musi złożyć określona liczba osób – suma ich udziałów w nieruchomości powinna wynieść co najmniej połowę. Jeśli nie uzbiera się taka grupa chętnych mieszkańców, może to zablokować cały proces przekształceniowy.

– Rozpatrzenie wniosku nie powinno trwać dłużej niż miesiąc – informuje Płochocki.

Stolica niejedyna

Warszawa nie jest jedynym miastem, które zaoferowało tak atrakcyjny system bonifikat. – Bonifikata od opłaty z tytułu przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w wysokości 95 proc. obowiązuje od 2005 r. – wskazuje Dariusz Wołodźko z kancelarii prezydenta Gdańska.

Opłata za przekształcenie w wysokości 5 proc. wartości prawa własności nieruchomości pobierana jest również w Szczecinie. – Jeżeli chodzi o stołeczną uchwałę, jest to indywidualne ustalenie przyjęte przez tamtejszy organ samorządu terytorialnego. Treść procedowanego projektu ustawy o powszechnym uwłaszczeniu dość systematycznie ulega zmianom i korektom, w związku z czym trudno przewidzieć, czy i w jakiej formie ustawa ta wejdzie w życie. Na dzień dzisiejszy obowiązuje ustawa z 29 lipca 2005 r. – komentuje Radosław Sochalski, kierownik referatu przekształceń własnościowych w Urzędzie Miasta Szczecina.

90-proc. upustu udziela też Wrocław. Podobnych rozwiązań do Warszawy nie ma i nie zamierza wprowadzać Lublin, gdzie wysokość bonifikat wynosi 30 proc. dla budownictwa jednorodzinnego oraz 40 proc. dla budownictwa wielorodzinnego. ⒸⓅ

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
36 lat w oczekiwaniu na diagnozę. Pacjenci z chorobami rzadkimi wciąż czekają na zmiany

W Polsce ponad 3 miliony osób zmaga się z chorobami rzadkimi, a system opieki zdrowotnej wciąż nie jest odpowiednio przystosowany do ich potrzeb. Czas oczekiwania na diagnozę często rozciąga się na lata, co prowadzi do pogorszenia zdrowia pacjentów i stanowi ogromne obciążenie dla ich rodzin. Oto historie pacjentów, którzy latami czekali na diagnozę.

4666 zł dla każdego sołtysa? Wybory organizowane przez PKW?

Czy sołtysi otrzymają wynagrodzenia na poziomie ustawowej płacy minimalnej? Czy wybory na sołtysa będą organizowane przez Państwową Komisję Wyborczą, a kandydaci organizować będą kampanie w swoich wsiach? Profesjonalizacje działań najmniejszych jednostek administracyjnych zaproponował jeden z kandydatów na Prezydenta PR.

Status ochrony wilka. Komisja Europejska proponuje zmiany

7 marca 2025 r. weszły w życie zmiany dotyczące załączników do konwencji berneńskiej. Chodzi o zmianę statusu ochrony wilka. Komisja UE proponuje dostosowanie statusu ochrony wilka w prawodawstwie UE do konwencji berneńskiej.

Poradnik kryzysowy. Pierwsze 72 h każde gospodarstwo powinno przetrwać o własnych siłach

Do końca roku do obywateli ma trafić tzw. poradnik kryzysowy. Robert Klonowski z MSWiA przekazał PAP: - Przez trzy dni wszyscy obywatele, każde gospodarstwo domowe, powinno przetrwać o własnych siłach.

REKLAMA

Fundusz Kompensacyjny Zdarzeń Medycznych – alternatywa dla drogi sądowej

Zgodnie z obowiązującą ustawą z 16 czerwca 2023 r. o zmianie ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta oraz niektórych innych ustaw od 1 lipca 2024 r. doszło do zniesienia wojewódzkich komisji ds. orzekania o zdarzeniach medycznych. W ramach pozasądowego trybu kompensaty szkód medycznych zastąpił je Rzecznik Praw Pacjenta będący dysponentem Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych.

Prawo pacjenta do dostępu do dokumentacji medycznej

Jednym z fundamentalnych praw pacjenta jest prawo do dostępu do dokumentacji medycznej dotyczącej jego stanu zdrowia oraz udzielonych mu świadczeń zdrowotnych. Jak złożyć wniosek o udostępnienie dokumentacji medycznej?

Świadczenie mieszkaniowe w Policji, PSP, SG i SOP - podobne jak w wojsku, Karta Rodzin Mundurowych i inne zmiany. Porozumienie MSWiA ze związkowcami

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji poinformowało 6 marca 2025 r. o podpisaniu porozumienia pomiędzy MSWiA a przedstawicielami związków zawodowych służb mundurowych podległych resortowi. Co zawiera to porozumienie?

Poczta przestanie dostarczać listy od 1 stycznia 2026 r., 1/3 pracowników do zwolnienia ... w Danii. Czy tak samo może być w Polsce?

Zarząd duńskiej poczty PostNord ogłosił 6 marca 2205 r., że firma zaprzestanie z końcem 2025 r. dostarczania listów w związku z brakiem rentowności tej usługi i postępującą cyfryzacją. To m.in. skutek nowego prawa pocztowego, które weszło w życie w Danii. Operator pocztowy chce skupić się wyłącznie na dystrybucji paczek.

REKLAMA

Wiceprezes BCC: Niezbędne jest przeprowadzenie uporządkowanego przeglądu zgłaszanych propozycji deregulacyjnych

We wtorek, 4 marca 2025 r. Rada Ministrów przyjęła uchwałę w sprawie koordynacji procesu legislacyjnego wdrażającego deregulację. Wiceprezes BCC Witold Michałek przekazał, że niezbędne jest przeprowadzenie uporządkowanego przeglądu zgłaszanych propozycji deregulacyjnych.

Chiny: jeśli USA chcą wojny (celnej, handlowej i każdej innej), będziemy walczyć do końca

Jeśli wojna, czy to celna, handlowa, czy jakakolwiek inna, jest tym, czego chcą USA, to jesteśmy gotowi walczyć do końca – oświadczyła ambasada ChRL w Stanach Zjednoczonych we wpisie opublikowanym 5 marca 2025 r. w mediach społecznościowych. Tych samych słów użył dzień wcześniej rzecznik chińskiego MSZ. To reakcja na zwiększenie do 20 proc. ceł na import towarów z Chin do tego kraju.

REKLAMA