REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Dzieci, Ochrona zdrowia

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Zmiany w pieczy zastępczej

Piecza zastępcza do zmiany. Czeka ją gruntowna reforma. Zmienią się m.in. zadania związane ze sprawowaniem kontroli nad rodzinami zastępczymi.

Gabinet dentystyczny w każdej szkole już w 2018 r.

Ministerstwo Edukacji Narodowej przedstawiło program Ministerstwa Zdrowia na temat wyposażenia szkolnych gabinetów dentystycznych na lata 2018 - 2022. Uczniowie po wielu latach przerwy znowu będą mieć dostęp do bezpłatnej opieki dentystycznej w szkole. Dzieci z bardzo małych szkół zęby będą mogły leczyć w tzw. Dentobusach.

Reforma rynku aptecznego 2017 r.

Reforma rynku aptecznego znacznie zmienia polski rynek farmaceutyczny. Wprowadzono wiele ograniczeń. Właścicielem apteki może być wyłącznie farmaceuta i jednocześnie posiadać ograniczoną przepisami ustawy liczbę aptek.

Edukacja dzieci niepełnosprawnych

Przepisy projektu rozporządzenia w sprawie indywidualnego obowiązkowego rocznego przygotowania przedszkolnego dzieci i indywidualnego nauczania dzieci i młodzieży mogą doprowadzić do izolacji dzieci niepełnosprawnych. Szczególnie niepokojący jest zapis, że zajęcia z uczniem niepełnosprawnym mają odbywać się w miejscu jego pobytu.

REKLAMA

Jak zadbać o bezpieczeństwo dziecka w wakacje?

Zbliżają się wakacje - okres wyjazdów na kolonie i obozy. Bezpieczeństwo dzieci jest priorytetem. Jak o to bezpieczeństwo zadbać? Jakie są prawa rodziców? Czego rodzice mogą wymagać od organizatorów wypoczynku dzieci i młodzieży?

Kary za nieszczepienie dzieci

Zgodnie z przepisami obowiązującymi w Polsce poddanie się szczepieniom ochronnym jest obowiązkowe. Należy pamiętać, że zakład opieki zdrowotnej w przypadku gdy rodzic odmówi szczepienia ma obowiązek powiadomić Państwową Inspekcję Sanitarną.

Dentyści wrócą do szkół

Ministerstwo Zdrowia pracuje nad przywróceniem opieki dentystycznej w szkołach. Gabinety stomatologiczne musiały zniknąć ze szkół przez zarządzenie NFZ z 2009 roku. W zarządzeniu tym NFZ postawił wymóg posiadania w szkolnym gabinecie dentystycznym aparatu rentgenowskiego oraz oddzielnej łazienki. Gabinety nie były w stanie tych wymogów spełnić. Ministerstwo Zdrowie planuje przywrócenie gabinetów stomatologicznych do szkół. Aktualnie resort pracuje nad projektem ustawy.

Walki z dopalaczami ciąg dalszy

Sklepy z dopalaczami są sporym problemem. Miasta nadal z nimi walczą. Największą kreatywnością wykazali się prawnicy w Łodzi, którzy postanowili zaatakować sprzedawców pozwami o immisję. Łódzcy prawnicy powołują się m.in. na spadek wartości sąsiadujących nieruchomości.

REKLAMA

Zmiany w ustawie żłobkowej 2017 r.

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zaproponowało zmiany w ustawie żłobkowej. 2 latki uczęszczające do żłobka mają przebywać w większych grupach. Resort twierdzi, że powstaną nowe miejsca pracy dla opiekunów (ok. 15 tys.).

Zmiany w procedurach działania ratowników górniczych 2017 r.

Organizacja pracy oraz bezpieczeństwo w górnictwie ulegną zmianie. Jeden z członków zastępu ratowniczego ma być ratownikiem medycznym. Istotną zmianą jest także to, że wszyscy ratownicy będą wyposażeni w sygnalizatory optyczne oraz akustyczne.

Szczegółowe kryteria kwalifikacji do poszczególnych poziomów sieci szpitali

Znane są szczegółowe kryteria kwalifikacji do poszczególnych poziomów tzw. sieci szpitali. Ministerstwo Zdrowia opublikowało projekt rozporządzenia określającego m.in. szczegółowe kryteria kwalifikacji do poszczególnych poziomów tzw. sieci szpitali.

Sprzeciw pracodawców wobec zmian wprowadzonych przez Senat w ustawie Prawo farmaceutyczne

Związek Przedsiębiorców i Pracodawców, Związek Pracodawców Aptecznych PharmaNET, Komisja ds. Rynku Aptecznego Business Centre Club oraz Konfederacja Lewiatan, stanowczo sprzeciwiają się zmianom, które wprowadził Senat w poselskim projekcie zmiany ustawy – Prawo farmaceutyczne. Chodzi o przywrócenie przez Senat zasady „aptek dla aptekarzy" co zdaniem pracodawców znacząco ograniczy swobodę prowadzenia działalności gospodarczej oraz konkurencje na rynku.

Wykaz leków refundowanych – zmiany od 1 maja 2017 r.

W dniu 1 maja 2017 r. weszły w życie zmiany w wykazie leków refundowanych. Sprawdź jakie nowości przygotowało Ministerstwo Zdrowia.

Papierowe zwolnienia lekarskie w obiegu aż do połowy 2018 r.

Papierowe zwolnienia lekarskie miały zniknąć z końcem roku 2017. Sejm zdecydował jednak, że papierowe zwolnienie lekarz będzie mógł wystawić aż do połowy 2018 r.

Ustawa transplantacyjna dostosowana do wymogów UE

W ustawie transplantacyjnej ujednolicone zostały wymogi bezpieczeństwa, jak również jakości dla tkanek i komórek sprowadzanych z krajów należących do UE i spoza niej.

Wyższe sankcje za przemoc wobec dzieci

Dzięki zmianie ustawy – Kodeks karny, ustawy o postępowaniu w sprawach nieletnich oraz ustawy – Kodeks postępowania karnego za przemoc wobec dzieci będą grozić wyższe kary. Porzucenie dziecka także będzie karane.

Sieć szpitali 2017 r.

1 października 2017 r. w życie wchodzi ustawa wprowadzająca system podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej (PSZ), czyli tzw. sieci szpitali. Głównym założeniem tej ustawy jest zmiana systemu finansowania szpitali. Ma to spowodować skrócenie kolejek do lekarzy specjalistów a także uelastycznienie zarządzania szpitalem oraz optymalizacja kosztów. Zmiany te budzą bardzo duży sprzeciw, również w środowiskach szpitalnych.

Czy będą zmiany w ustawie o świadczeniach opieki zdrowotnej?

Projekt ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej przewiduje m.in. zakaz sprzedaży pigułki "dzień po" bez recepty. Co się dzieje z tym projektem? Kiedy kontrowersyjne przepisy wejdą w życie?

Zmiany w procedurze stwierdzania zgonu 2017 r.

Zmieniły się przepisy ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty. Wprowadzono do niej przepisy dotyczące procedury stwierdzania zgonu.

Zmiany w ochronie zdrowia - szkolenia specjalizacyjne 2017 r.

Zmieniły się zasady uzyskiwania tytułu specjalisty w niektórych dziedzinach ochrony zdrowia. Zmiany obejmują m.in. neurologopedię, psychologię kliniczną oraz fizykę medyczną.

Dodatek z tytułu rozpoczęcia roku szkolnego 2017 r.

Jednym z dodatków do zasiłku rodzinnego jest dodatek z tytułu rozpoczęcia roku szkolnego. Ma on wspomóc rodziny w ciężkim finansowo okresie, jakim jest wrzesień każdego roku.

Plan dla Chorób Rzadkich 2017 r.

Ministerstwo Zdrowia podjęło działania na rzecz osób z chorobami rzadkimi. Zmienić się mają m.in. przepisy ustawy o refundacji.

Lista leków refundowanych rozszerzona

Ministerstwo Zdrowia informuje, że na liście leków refundowanych pojawi się więcej pozycji. Lista ta ma obowiązywać od 1 marca 2017 r.

Zmiany w wykazie leków refundowanych 2017 r.

Ministerstwo Zdrowia opublikowało projekt obwieszczenia w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych, który wejdzie w życie 1 marca 2017 r.

Ratunkowy dostęp do technologii lekowych - zmiany w służbie zdrowia

Projekt ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw został przyjęty przez rząd. W projekcie doprecyzowany został m.in. wykaz świadczeń gwarantowanych.

Odszkodowanie za smog - można wnosić pozwy

Za smog można dostać odszkodowanie. Zanieczyszczenie powietrza w Polsce jest bardzo wysokie, zagraża zdrowiu. Polacy mogą więc masowo wnosić pozwy do sądów o odszkodowanie. Jak to zrobić? Czy Skarb Państwa poniesie straty przez smog?

Nowa podstawa programowa za obszerna

Opublikowane zostały pierwsze opinie dotyczące projektu rozporządzenia ministra edukacji w sprawie podstawy programowej kształcenia ogólnego. Okazuje się, że proponowana przez MEN podstawa programowa jest zbyt obszerna treściowo. Brak także korelacji we wszystkich grupach przedmiotu.

Czy będą zmiany w pakiecie onkologicznym?

Pakiet onkologiczny ma zostać uproszczony. Uproszczenia mają na celu skrócenie czasu leczenia nowotworów złośliwych. Tym razem dotyczyć mają zakresu informacji zapisywanych w karcie diagnostyki i leczenia onkologicznego.

E-zdrowie - technologie w opiece zdrowotnej

Ochrona wrażliwych danych, szybkie przesyłanie danych za pośrednictwem sieci szybkiego internetu 5G to tylko niektóre rozwiązania w obszarze ochrony zdrowia nad którymi pracuje UE.

Nie wszystkie szpitale będą mogły zawrzeć umowę z NFZ

Zgodnie z przygotowanym przez Ministerstwo Zdrowia projektem założeń do ustawy o jakości w ochronie zdrowia i bezpieczeństwie pacjenta szpitale będą musiały uzyskać autoryzację. Co to oznacza? Czy nie wszystkie szpitale będą mogły zawrzeć umowę z NFZ?

Urząd Zdrowia Publicznego rozpocznie działalność już w 2018 r.

Powołanie Urzędu Zdrowia Publicznego to tylko jedna ze zmian planowanych przez Ministerstwo Zdrowia. Resort planuje m.in. zbudowanie sprawnego systemu zarządzania służbą zdrowia.

Ile na zdrowie wydaje Polska?

To USA wydaje na świecie najwięcej na zdrowie. Jest to ponad 17% PKB. Dla porównania Polska 6,35% PKB.

Czy leki przeciwbólowe zostaną wycofane ze sklepów?

Zmienić się mają zasady sprzedaży leków. Rynek farmaceutyczny czeka wiele zmian. Czy w sklepie ogólnodostępnym nadal będzie można kupić leki przeciwbólowe, przeciwzapalne i przeciwgorączkowe?

Projekt ustawy o podstawowej opiece zdrowotnej (POZ)

Od 1 lipca 2017 r. ma wejść w życie większość przepisów ustawy o podstawowej opiece zdrowotnej, której projekt przygotował minister zdrowia. Obecnie projekt ten przechodzi konsultacje publiczne.

Program wsparcia "Za życiem" od 1 stycznia 2017 r.

Od 1 stycznia 2017 r. ma obowiązywać program "Za życiem", który obejmuje rozwiązania wsparcia kobiet w ciąży w postaci opieki medycznej, psychologicznej. Jakie są główne założenia projektu?

Medyczne wykorzystanie marihuany - minister zdrowia szykuje przepisy

Wiceminister zdrowia Jarosław Pinkas poinformował PAP, że trwają prace nad umożliwieniem legalnego stosowania w leczeniu pacjentów preparatów zawierających marihuanę. W początkowej fazie lekarze mogliby przepisywać jedynie zagraniczne preparaty, bo polski przemysł farmaceutyczny nie ma jeszcze takiej oferty.

Nowe zasady nadawania tytułu specjalisty w niektórych dziedzinach ochrony zdrowia od 1 marca 2017 r.

W dniu 6 grudnia 2016 r. został przyjęty przez rząd projekt ustawy o uzyskiwaniu tytułu specjalisty w dziedzinach mających zastosowanie w ochronie zdrowia. Chodzi m.in. o specjalistów w dziedzinach fizjoterapii, inżynierii medycznej, neurologopedii, psychologii klinicznej, epidemiologii. Ustawa nie dotyczy lekarzy, dentystów, pielęgniarek, czy położnych, bo te zawody mają odrębne regulacje prawne. Ustawa ta ma wejść w życie 1 marca 2017 roku, chociaż już od lipca 2016 r. nie ma podstawy prawnej do nabywania tytułów specjalistów w tych dziedzinach.

Nowe zasady finansowania POZ - pilotaż od połowy 2017 roku

Minister zdrowia Konstanty Radziwiłł zapowiedział, że od połowy 2017 roku prowadzony będzie program pilotażowy odnośnie nowego sposobu finansowania podstawowej opieki zdrowotnej (POZ). Oprócz stawki kapitacyjnej jednostki POZ mają otrzymywać różne dodatki. Zmienią się ponadto zasady finansowania badań dodatkowych i wizyt u specjalistów.

Niedopłata składek na ubezpieczenie zdrowotne – błędnie naliczona składka

W listopadzie 2015 r. błędnie obliczono składkę na ubezpieczenie zdrowotne pracownika. Błąd wykryto w lipcu 2016 r. W konsekwencji nastąpiła niedopłata składki na ubezpieczenie zdrowotne i nadpłata podatku dochodowego. W jaki sposób zaksięgować niedopłatę składek na ubezpieczenie zdrowotne oraz nadpłatę podatku dochodowego? Jakich rozliczeń dokonać z ZUS, urzędem skarbowym, a jakich z pracownikiem?

MRPiPS: 500 plus nie dyskryminuje niepełnosprawnych dzieci

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej odnosząc się do pisma Rzecznika Praw Dziecka podkreśla, iż program "Rodzina 500 plus" w żaden sposób nie dyskryminuje niepełnosprawnych dzieci.

500 plus, czyli 500 zł na dziecko w 2016 r.?

W kampanii wyborczej zapowiedziano wprowadzenie projektu 500 plus, czyli 500 złotych miesięcznie na drugie i każde kolejne dziecko w rodzinie. Projekt miałby ruszyć w marcu lub kwietniu 2016 roku i pozytywnie wpłynąć na sytuację finansową milionów polskich rodzin.

Rezydencje królewskie w listopadzie 2015 r. zwiedzimy za darmo

Przez cały listopad cztery królewskie rezydencje będą otwarte dla zwiedzających za darmo. Akcja jest adresowana do wszystkich, a w szczególności do dzieci, młodzieży i seniorów. Jak co roku, przyświecają jej trzy główne cele: edukacja kulturalna, zwiększenie dostępności do narodowych instytucji kultury oraz wzrost uczestnictwa w kulturze.

Kryteria przeliczania punktów podczas rekrutacji ujednolicone

Dotychczasowy podział kompetencji w zakresie określania sposobu przeliczania na punkty poszczególnych kryteriów branych pod uwagę w postępowaniu rekrutacyjnym był różny. W nowym rozporządzeniu ustalono szczegółową punktację do każdego z kryteriów.

Wypoczynek dzieci i młodzieży - zmiany od 1 kwietnia 2016 r.

W projekcie noweli ustawy określono m.in. tryb zgłaszania wypoczynku przez jego organizatorów oraz elementy, jakie musi zawierać zgłoszenie wypoczynku. Zamiar zorganizowania wypoczynku nadal trzeba będzie zgłaszać kuratorowi oświaty, który nie będzie jednak już wydawał organizatorowi zaświadczenia o zaakceptowaniu zgłoszenia wypoczynku. Potwierdzeniem akceptacji będzie umieszczenie zgłoszenia w bazie wypoczynku.

Nadawanie dzieciom obcych imion możliwe od 1 marca 2015 r.

Od marca rodzice będą mogli nadawać dzieciom również imiona obcego pochodzenia, na przykład Mercedes, Takahiro czy Liam. Przy ich wyborze będą musieli pamiętać, że nie mogą być zdrobniałe, uwłaczające, ani ośmieszające.

Obowiązek przyjęcia sześciolatków do przedszkola

Sześciolatki obowiązkowo muszą zostać przyjęte do przedszkola. Ministerstwo Edukacji Narodowej przypomina, iż nie ma podstaw prawnych do wyznaczania rodzicom terminu, w jakim powinni przedstawić informację o braku gotowości szkolnej dziecka.

Europejska karta zawodowa dla pielęgniarek

Europejska karta zawodowa ma ułatwić polskim pielęgniarkom i położnym uznawanie ich kwalifikacji w krajach Unii Europejskiej. O wprowadzeniu karty zdecydowali posłowie Parlamentu Europejskiego.

Rośnie liczba placówek sprawujących opiekę nad dziećmi do lat trzech

Liczba miejsc opieki nad najmłodszymi dziećmi w latach 2010-2012 zwiększyła się o 7,5 tys. do blisko 40 tys. W porównaniu do 2010 r. odnotowano wzrost o około 23%. Wzrosła również liczba żłobków. W porównaniu do 2010 r. ich liczba zwiększyła się o 55%.

VAT od noclegu osoby towarzyszącej w szpitalu

Kiedy nocleg w szpitalu osób towarzyszących pacjentowi może oznaczać obowiązek zapłacenia VAT-u? Dyrektorzy izb skarbowych w interpretacjach podatkowych zajmują często stanowisko, w myśl którego warunkiem uznania zwolnienia z tego podatku jest istnienie zalecenia lekarskiego o konieczności obecności tych osób ze względów terapeutycznych. W praktyce oznacza to, że żeby skorzystać ze zwolnienia od VAT tego rodzaju usług, trzeba okazać wpis takiego zalecenia w karcie pacjenta.

Zajęcia dodatkowe w przedszkolu od 1 września 2013 r.

Przedszkole nadal może rozszerzać swoją ofertę zajęć o tzw. zajęcia dodatkowe (czyli np. nauka języka obcego, szachy, garncarstwo czy taniec towarzyski). Opłaty dla rodziców za przedszkole nie mogą być jednak z tego tytułu wyższe - wyjaśnia MEN.

REKLAMA