REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Wiadomości

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

10 lat zakazu wjazdu do strefy Schengen za pomoc w nielegalnej migracji

Cudzoziemcy za organizację i pomocnictwo w nielegalnej migracji mogą dostać zakaz wjazdu do Polski i innych państw strefy Schengen nawet na 10 lat - podkreśla Straż Graniczna. W tym roku tylko na granicy polsko-białoruskiej zatrzymanych zostało 230 takich "organizatorów", w tym 214 cudzoziemców.

Wzór zaświadczenia o braku zaległości lub o wysokości zaległości we wpłatach obowiązkowych na PFRON

Jeżeli chcesz uzyskać zaświadczenie o braku lub o wysokości zaległości we wpłatach obowiązkowych na PFRON złóż wniosek o wydanie takiego dokumentu. W artykule wzór wniosku.

Gminy wypłacą zwrot akcyzy producentom świń, owiec, kóz i koni

Gminy, jako zadanie zlecone, będą przeprowadzały postępowania w sprawie zwrotu podatku akcyzowego producentom świń, owiec, kóz i koni i jego wypłaty

ZUS o RODO w administracji

Konferencja „5 lat RODO w administracji” w ZUS.

REKLAMA

Polski lekarz w Bachmucie: Rosjanie atakują odurzeni narkotykami; nieludzko torturują jeńców

Pracujący w Bachmucie polscy medycy pola walki to naoczni świadkowie bestialstwa Rosjan. „Jeżeli ktoś ma jakiekolwiek wątpliwości dotyczące jakości kultury rosyjskiej i możliwości porozumienia się z narodem rosyjskim, to musi zdać sobie sprawę z tego, że to nie są pojedyncze wyskoki. Rosyjska mentalność jest zaprojektowana pod funkcjonowanie w systemie zbrodni” – mówi PAP.PL szef grupy medyków pola walki „W międzyczasie” Damian Duda.

Kary za obrażanie kierowcy komunikacji miejskiej [Nowelizacja przepisów, zmiany]

Sejm zmienił ustawę o publicznym transporcie zbiorowym. Kierowcy w publicznym transporcie zbiorowym w trakcie wykonywania obowiązków podlegają teraz ochronie należnej funkcjonariuszom publicznym.

Europejski Dzień Praw Pacjenta. Jakie prawa ma pacjent

Europejski Dzień Praw Pacjenta obchodzimy we wtorek 18 kwietnia. Obchody mają przyczynić się do zwiększania świadomości obywateli na temat praw pacjenta.

Kwalifikacja wojskowa 2023 rozpoczęta. Kto powinien się stawić przed komisją lekarską?

W dniu 17 kwietnia 2023 r. rozpoczęła się kwalifikacja wojskowa, która potrwa do 21 lipca i obejmie wg założeń Ministerstwa Obrony Narodowej ok. 230 tysięcy osób.

REKLAMA

Agencja Mienia Wojskowego: Więcej zadań, bez obowiązku ogłoszeń w prasie

Więcej zadań, które MON może zlecać Agencji Mienia Wojskowego, dostosowanie do rynku nieruchomości, zniesienie obowiązku publikacji w prasie ogłoszeń o przetargach to niektóre z założeń przygotowywanego projektu nowelizacji ustawy o AMW.

Lotnisko Katowice: Rekordowy marzec w rekordowym pierwszym kwartale

Międzynarodowy Port Lotniczy Katowice im. Wojciecha Korfantego w Pyrzowicach obsłużył w marcu niemal 276 tysięcy podróżnych. To najlepszy marzec w historii katowickiego lotniska. Najlepszy był też pierwszy kwartał – w wynikiem prawie 800 tysięcy pasażerów.

Min. Czarnek: Karta Nauczyciela zostanie zastąpiona nowoczesnym aktem prawnym. Kiedy nastąpi likwidacja Karty Nauczyciela?

Likwidacja Karty Nauczyciela nie oznacza pustki. Zostanie ona zastąpiona nowoczesnym i właściwym dla państwa prawa aktem legislacyjnym, umacniającym status zawodowy - napisał 14 kwietnia 2023 r. na Twitterze minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

Powiadomienie PUSH. Nowa metoda autoryzacji profilu zaufanego [PUE, urzędy, banki]

Potwierdzaj logowanie, podpisy i zmiany w profilu zaufanym aplikacją mobilną mObywatel zamiast kodami SMS, czy e-bankowością. Wystarczy, że otworzysz powiadomienie w telefonie i naciśniesz „Potwierdź”.

Kraków - Antalya - bezpośrednie połączenie lotnicze od 3 maja - 3 razy w tygodniu

Kraków będzie miał bezpośrednie połączenie lotnicze z kurortem Antalya w Turcji. Uruchomi je od 3 maja 2023 r. tamtejszy przewoźnik SunExpress. Będzie to drugi - po Stambule – turecki kierunek uruchamiany w tym sezonie letnim ze stolicy Małopolski.

Służba cywilna. Współpracownicy Służby Bezpieczeństwa muszą odejść

W służbie cywilnej i urzędach państwowych nie będą mogły być zatrudnione osoby, które pracowały lub współpracowały z organami bezpieczeństwa w latach 1944 – 1990. To założenia projektu nowelizacji ustawy o służbie cywilnej, nad którą pracują sejmowe komisje.

Zamiast zboża krajowego kupcy dostali pszenicę techniczną z Ukrainy

Zboże techniczne z Ukrainy. Prokuratura Okręgowa w Zamościu wszczęła śledztwo w sprawie oszustwa przy zakupie 1025 ton zboża za ponad 1,5 mln zł. Kupcy nie wiedzieli, że zamiast zboża krajowego sprzedano im pszenicę techniczną z Ukrainy.

J. Cieszyński: budujemy Centralny Rejestr Wyborców

Centralny Rejestr Wyborców. Jest to rozwiązanie, które sprawi, że odpowiedzialność za przeprowadzenie wyborów nie będzie już spoczywała na gminach - podkreślił w Polskim Radiu 24 minister cyfryzacji Janusz Cieszyński.

Wielkanoc. Wiesz czym różni się kraszanka od pisanki?

Jajo, woda i palma, która kiedyś miała postać zielonej gałęzi, to obecnie najbardziej charakterystyczne dla świąt Wielkiej Nocy symbole. Ale kiedyś, w tradycji ludowej, elementy te były symbolami odradzającego się na wiosnę życia.

Rządowa aplikacja "schrony". Dowiedz się gdzie najbliższy schron!

Za pomocą aplikację "schrony" każdy będzie mógł znaleźć schron, miejsce ukrycia lub miejsca doraźnego schronienia. Aplikację przygotowała Państwowa Straż Pożarna (PSP). Poinformował podczas dzisiejszej konferencji wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Maciej Wąsik.

Stan zagrożenia epidemicznego w Polsce - dlaczego jest utrzymywany? Minister zdrowia podał powody

Głównym problemem epidemicznym w kraju jest obecnie grypa - wskazał w piątek 31 marca 2023 r. w Gdańsku minister zdrowia Adam Niedzielski. Od 2 miesięcy w Polsce średnio dziennie dochodzi do ok. 28-29 tys. zachorowań na grypę. Do tego dochodzi od 2 do 3 tys. zachorowań czy zakażeń COVID-19 dziennie. Z tych powodów stan zagrożenia epidemicznego jest nadal utrzymywany. 

Sygnaliści w Polsce

Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1937 z dnia 23 października 2019 r., w sprawie ochrony osób zgłaszających naruszenia prawa Unii - od tego wszystko się zaczęło.

Wszystko o mObywatel. Jak skorzystać z aplikacji w urzędzie?

Chcemy, żeby mObywatel był naszym cyfrowym asystentem do komunikacji z urzędami, z administracją państwową, gdzie znajdziemy cały szereg możliwości i usług, które - co ważne - także będą rozbudowywane - powiedział sekretarz stanu w KPRM ds. cyfryzacji Adam Andruszkiewicz.

UCHWAŁA Nr 17/2023 PAŃSTWOWEJ KOMISJI WYBORCZEJ z dnia 27 marca 2023 r. w sprawie wytycznych dla komisarzy wyborczych

Do końca kwietnia wójtowie i burmistrzowie mają czas na przekazanie komisarzowi wyborczemu informacji o każdej miejscowości w ich gminie, gdzie zamieszkuje co najmniej 200 mieszkańców, a nie było tam dotąd obwodowej komisji wyborczej.

Mała retencja. Poznań wspiera gromadzenie deszczówki

Mieszkańcy Poznania mogą już składać wnioski o dotacje na gromadzenie deszczówki. Miasto Poznań po raz kolejny dofinansuje działania związane z małą retencją; o wsparcie będą mogli starać się mieszkańcy, chcący ponownie wykorzystywać deszczówkę. Nabór do kolejnej edycji programu dotacyjnego rozpocznie się we wtorek 28 marca i potrwa do 27 kwietnia.

Cieszyński: Centralny Rejestr Wyborców będzie gotowy do obsłużenia najbliższych wyborów parlamentarnych [wywiad]

Centralny Rejestr Wyborców będzie gotowy do obsłużenia najbliższych wyborów parlamentarnych. 

Obniżka nowych emerytur o 6% od kwietnia 2023 r.

Zgodnie z tablicami GUS, 60 latek będzie miał przed sobą 254,3 miesiące życia wobec 238,9 miesiąca zapisanych w tablicach opublikowanych rok temu.

10 nowych wzorów z USC. Akty urodzenia, małżeństwa i zgonu [Maj 2023 r.]

Możliwość łatwiejszego pozyskiwania zaświadczeń z USC wymusza zmianę 10 wzorów dokumentów wydawanych przez USC. Nowe wzory pojawią się w maju 2023 r.

M. Pietrzak: wyższe diety dla członków obwodowych komisji wyborczych

Będą wyższe diety dla członków obwodowych komisji wyborczych - zapowiedziała szefowa Krajowego Biura Wyborczego Magdalena Pietrzak.

Program Dobrowolnych Nabyć nieruchomości pod CPK tylko do 7 kwietnia. Później wywłaszczenia

Właściciele nieruchomości położonych na terenie przyszłego lotniska Centralnego Portu Komunikacyjnego na zgłoszenie się do Programu Dobrowolnych Nabyć mają czas do 7 kwietnia. Później grunty pod lotnisko będą wywłaszczane. Wkrótce ruszy podobny program obejmujący tereny wokół planowanego lotniska. 

Prezes ZUS: pierwsze "trzynastki" trafią do emerytów przed Wielkanocą [Harmonogram]

Pierwsze "trzynastki" trafią do emerytów i rencistów jeszcze przed Świętami Wielkanocnymi - przekazała prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych prof. Gertruda Uścińska. Aby otrzymać to świadczenie nie trzeba składać żadnego wniosku, ZUS zrobi to automatycznie.

MF: nie będzie waloryzacji 500+ do 1000+

Nie dyskutujemy i nie ma mowy o podniesieniu 500 plus do 1000 plus - poinformowała w środę minister finansów Magdalena Rzeczkowska. W tym roku priorytetem, jaki stanął przed polskim budżetem, jest szeroko pojęte bezpieczeństwo - dodała.

DGP: Szurm emerytów na ZUS. Eksperci chcą to zatrzymać zrównaniem wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn

Polacy ignorują zachęty do dłuższej pracy przed emeryturą. 

Pierwszy stały garnizon US Army w Polsce od 21 marca 2023 r. "Camp Kościuszko"

We wtorek 21 marca 2023 r. w poznańskim "Camp Kościuszko" odbędzie się uroczystość przekształcenia Regionalnej Grupy Wsparcia w Garnizon Sił Zbrojnych US Army w Polsce. Jak podkreśla Ministerstwo Obrony Narodowej, będzie to pierwszy stały garnizon wojsk amerykańskich w Polsce. 

Nowelizacja Kodeksu wyborczego - Dz.U. poz. 497 [Centralny Rejestr Wyborców]

Bezpłatne przewozy dla wyborców w gminach bez publicznego transportu, powstanie Centralnego Rejestru Wyborców, zmiany w zasadach nagrywania prac obwodowej komisji wyborczej.

OpenAI: nowy GPT-4 zda egzamin prawniczy. Czy za 10 lat zastąpi prawnika, księgową, programistę, dziennikarza?

Firma OpenAI zaprezentowała najnowszą wersję swojego modelu sztucznej inteligencji, GPT-4. Model językowy ma być m.in. zdolny do zdania egzaminu prawniczego z bardzo dobrym wynikiem i udzielać bardziej poprawnych odpowiedzi niż jego poprzednie wersje, takie jak GPT-3 i ChatGPT. Microsoft poinformował, że na nowym systemie oparł swoją wyszukiwarkę Bing.

100 mln zł od ZUS na poprawę bezpieczeństwa i higieny pracy [konkurs]

Zakład Ubezpieczeń Społecznych ogłosił konkurs dla płatników składek na projekty w zakresie poprawy bezpieczeństwa i higieny pracy. Na ten cel ZUS przeznaczył łącznie 100 mln zł.

KNF zakazała pięciu spółkom świadczenia usług płatniczych

Komisja Nadzoru Finansowego zakazała pięciu spółkom wykonywania działalności w zakresie usług płatniczych w charakterze biura usług płatniczych .

Prawie miliard złotych na „Pierwszy biznes - Wsparcie w starcie”

Dzięki połączeniu środków z Funduszu Pracy ze środkami Programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego łączna pula środków na Rządowy Program „Pierwszy biznes – Wsparcie w starcie” wzrośnie do kwoty 936 mln zł. 

Zmiany w referendum lokalnym [nowelizacja, Sejm]

Sejm przyjął w czwartek nowelizację ustawy o referendum lokalnym. Zakłada ona m.in. obniżenie progu frekwencyjnego z 30 na 15 procent oraz zmniejsza o połowę liczbę obywateli niezbędnych do zainicjowania referendum.

Jakie zmiany w Kodeksie wyborczym w 2023 r.?

Nowelizacja Kodeksu wyborczego zakłada m.in. zwiększenie dostępu do lokali wyborczych dla mieszkańców małych miejscowości. 

Rewolucja: w smartfonie: e-dowód, pełnomocnictwo, integracja z KRS i CEIDG. Telefon powiadomi o przyjęciu dziecka do przedszkola

Sejm uchwalił w czwartek ustawę o aplikacji mObywatel, która umożliwi posługiwanie się na terenie kraju dokumentami w aplikacji, w tym dowodem osobistym na równi z dokumentami tradycyjnymi. Jedynym wyjątkiem będzie przekraczanie granicy i wnioskowanie o nowy dowód osobisty.

500 zł kary za pozostawione w metrze bagaże, hulajnogi, wózki

Warszawa: Radni postanowią, czy za zostawienie bagażu na stacji metra będzie kara do 500 zł.

Kierowcy MPK będą korzystali z ochrony prawnej dla funkcjonariuszy publicznych

Kierowca w publicznym transporcie zbiorowym podczas wykonywania obowiązków korzysta z ochrony przewidzianej dla funkcjonariusza publicznego - zakłada projekt nowelizacji ustawy o publicznym transporcie zbiorowym.

Czy piwo "Leżajsk" może być produkowane poza Leżajskiem? Czy Żywiec straci znak towarowy „Leżajsk”?

Zdaniem wiceministra sprawiedliwości Marcina Warchoła po zamknięciu browaru w Leżajsku, Grupa Żywiec nie może produkować piwa "Leżajsk" w innych swoich browarach. 

Portal dla przedsiębiorców z sektora obronnego już działa

Portal dla przedsiębiorców z sektora obronnego już działa. Na stronie www.polishdefenceindustry.gov.pl firmy mogą znaleźć informacje o targach przemysłowych, czy zgłosić swoją wizytówkę. 

Konferencja „Efektywne zarządzanie organizacją przy wsparciu audytu wewnętrznego”

Bezpłatna konferencja naukowa „Efektywne zarządzanie organizacją przy wsparciu audytu wewnętrznego” odbędzie się 21 kwietnia 2023 r. w Olsztynie. 

Ekoschematy i dobrostan zwierząd: nowe dopłaty dla rolników od 15 marca 2023 r.

Nabory na płatności obszarowe potrwają od 15 marca do 15 maja tego roku - poinformował podczas piątkowej konferencji prasowej wicepremier, minister rolnictwa Henryk Kowalczyk.

Polski Kongres Klimatyczny 2023

Polski Kongres Klimatyczny 2023

Wskaźniki i stawki od 1 marca 2023 r. Emerytalne, rentowe, mundurowe, dodatki

Wskaźniki i stawki od 1 marca 2023 r. Emerytalne, rentowe, mundurowe, dodatki.

Uchodźcy z Ukrainy zaczynają dopłacać do utrzymania w miejscach zbiorowego zakwaterowania

Uchodźcy z Ukrainy będą od 1 marca dopłacać do utrzymania w miejscach zbiorowego zakwaterowania. Dotyczy to osób, które są w Polsce ponad 120 dni. Na razie będą pokrywać 50 proc. kosztów takiej pomocy. Od maja, gdy ich pobyt w Polsce będzie przekraczał 180 dni, będą pokrywać 75 proc. kosztów.

MRiT: Ponad 157 mln zł bezzwrotnych dopłat do budowy mieszkań dla samorządów

Dopłat do budowy mieszkań dla samorządów. Kolejne samorządy i spółki miejskie otrzymują środki na stworzenie nowych mieszkań – w rozdysponowanej właśnie transzy do beneficjentów trafi ponad 157 mln zł.

REKLAMA